ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
"Оцеляване в Пирин"

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
"Оцеляване в Пирин"
Автор Съобщение
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение "Оцеляване в Пирин" Отговорете с цитат
Попаднах на един блог, където един момък описва едно свое скорошно ходене на Пирин по следния начин

и снимки

_________________
Чет Авг 06, 2009 6:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
много изписал момъка Laughing

що енергия е изхАбил Wink
Чет Авг 06, 2009 10:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
koce



Регистриран на: 04 Сеп 2007
Мнения: 81

Мнение Отговорете с цитат
albena Smile написа:
много изписал момъка Laughing

що енергия е изхАбил Wink

Казал е доста верни неща,но и сами са си виновни,че не са проучили маршрута,обстановката и,че очакват "какичката" от Мтел да им даде информация.

_________________
Мила Родино,
ти си земен рай,
твойта хубост,
твойта прелест,
ах, те имат край.
Пет Авг 07, 2009 12:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Не е била чак толкова зле работата, колкото е описана. На 13-и юни (2 седмици по-рано) се мотах по Пирина, ето едно фото на Вихрен/Кутело от тогава:



Оттогава си спомням, че се спусках с голям кеф на петички по една бетонирана пряспа от Башлийска порта надолу към Дългото езеро. Има-няма 5 минути слизане Smile

Ако са минали по ръба към Кутело, вероятно е нямало да имат подобни проблеми. Дори и така обаче тая преспа е била сравнително безопасна според мен предвид качеството на снега и условията.

П.С. - За хижаря на Яворов и БТС-задълженията му - момъкът е в голяма заблуда. Човеко просто няма такива задължения, не знам откъде са тия очаквания за печка, изпращане рано сутрин и т.н.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Авг 07, 2009 12:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
хе, в устава на БТС дали е записано че трябва да гори печка с чайник на нея Rolling Eyes
Аз имам много добро впечатление от Яворов.

А онова въже на подсичащата май го няма от много години и като цяло не се поддържа. Rolling Eyes

Не омаловажавам случката, но от какъв зор са търсили съдействие от Мтел не ми е ясно, ПСС си имат телефон, щом им е трябвала помощ и информация...
Пет Авг 07, 2009 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
На мен ми направи впечатление, че поне единия момък е отивал по тоз маршрут за първи път, а при влошаване на времето такива неща не се правят. Още повече мъглата и острите ръбове ... и са се поуплашили малко.. снега по това време си беше много приличен за ходене, даже с негова помощ по-лесно се слизаше...
Споменава разни хижи в Стара планина за пример, може би там повече са ходили, но все пак Пирин не е Балкана...

_________________
Пет Авг 07, 2009 11:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
didipav



Регистриран на: 05 Сеп 2008
Мнения: 49
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Незнам колко е опитен момъка,а и слабо ме интересува.За да звъни тук и там,за да е тръгнал без инфо за този поход,говори красноречиво колко е "опитен".Важното е,че са успели да излязат от ситуация,в която явно не са попадали.Наистина споменава Балкана,но го прави с цел да каже,че хижарите там са хижари,а не печалбари(както в Пирин).Това го казвам от собствен опит.Извинявам се на "ревностните подръжници" на хижарите в Пирин,но всеки има право на мнение.
Пет Авг 07, 2009 2:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Hellfire
Гост





Мнение Отговорете с цитат
Ами и на мен ми се струва, че не е била чак толкова зле работата. Истина е обаче, че на нащо ходене през Кончето (1 седмица след това) се разделихме ... аз минах през Кутело, а моите приятели през подсичащата пътека. Аз стигнах поне 10-15 минути преди тях ( а аз горе се снимах, почивах си ) Просто казаха, че повечко са внимавали и тва е ... нищо особено.
Прав е за други неща - това че повечето хижари гледат само на туристите като ходещи банкноти; това дали сутрин се съобщава за времето и сутиацията - също не съм сигурен че се прави ...
Пет Авг 07, 2009 9:22 pm
vasil111



Регистриран на: 20 Мар 2008
Мнения: 183
Местожителство: велинград

Мнение Отговорете с цитат
Леко преекспонирани са нещата и според мен - подсичане на снежни езици има навсякъде, наклона едва ли е по малък от този на кончето, опасността е една и съща по всички улеи по това време. миналия октомври ако не се лъжа по същата тая пътека минаваха и в истинска снежна виелица на 4 окт ремонтиращите заслона тогава. ( да ме поправи дидо ако греша). За жената на "ледено езеро" е истина - мн е грижовна,спор няма. но пък се чудя - при тоя нараснал пътнико - поток как ще контролираш кой накъде тръгва и дали стига. Имаше го тоя момент едно време - ама бая бая отдавна беше това, кога аз бях 1 курс. Той хижаря пак добре че те настанява и храни. Като пример в тая случка се сещам за органзиацията и именно намесата на държавата дето са разправяли за алпите - кръжат хеликоптери ненпрекъснато и само да размахаш ръце и те прибират - ама срещу мн евро. нещо такова.
Съб Авг 08, 2009 2:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dobrudjan4e



Регистриран на: 24 Авг 2007
Мнения: 365
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Тогава минахме през Кутело. Снежник нямаше, но камънака беше заледен по начин.

_________________
Който пие бира не умира!
Пон Авг 10, 2009 5:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
BateBorko



Регистриран на: 01 Авг 2008
Мнения: 318
Местожителство: Враца

Мнение Отговорете с цитат
Didipav, имаш право на мнение, но си далече от пълната истина. Не знам колко често и от колко години ходиш по планините,
но през последните 20 години много от хижите в Стара планина са в плачевно състояние. А в Северозападната част немалко вече
не се експлоатират. Вервай ми, за да не ти соча конкретни примери. Що се касае хижарите, за тях важи правилото,
че във всяко стадо има мърша. През юли бях една седмица в Рила, на Мальовица нещата бяха трагични, но от това
не правя извод за цялата планина. Също така от х. Вихрен и х. Бъндерица не правя изводи за хижите в Пирин.
Печалбари има и в Рила, и в Пирин, и в Стара планина. В последно време за мен е събитие да чуя за запалена печка в хижа.
Дано ако си по-млад, да доживееш по-добри времена! Макар, че повече вярвам в лафа "А дано, ама надали".
Вто Авг 11, 2009 8:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Hellfire
Гост





Мнение Отговорете с цитат
BateBorko написа:
В последно време за мен е събитие да чуя за запалена печка в хижа.


и това трябва само да ни радва ... Clap Clap Clap
Вто Авг 11, 2009 10:48 am
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov