ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Планински застраховки
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Планински застраховки
Автор Съобщение
ronkata



Регистриран на: 31 Дек 2010
Мнения: 143
Местожителство: София

Мнение Планински застраховки Отговорете с цитат
Здравейте,
някой да е правил наскоро преглед на актуални планински застраховки. Имало е такава тема, но последните коментари са от преди 4 години.
Би било интерсно да се споделят възможните опции и покрития.

_________________
http://www.decanaplanina.com/
http://radobayraktarov.blogspot.com/
Сря Дек 21, 2016 11:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Отговор по принцип, пък вие го интерпретирайте според житейският си опит: Каквото ни всичкото, такива ни и планинските застраховки!
Весела Коледа!!!
Чет Дек 22, 2016 11:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ifcho



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
Това го писах в една от фб групите. Копирам и тук:
Според това което съм намерил, застраховката даваща най-добро покритие на територията на България, а и в чужбина се придобива с членство към австрийския алпин клуб. 50 паунда през английския им клон - https://aacuk.org.uk/p-membership-2017 Покритието на AAC e 25000 евро. В кафето на басес има тема, в която е разисквана тази застраховка. - http://www.befsa.com/forum/showthread.php?t=8015&page=11

Покритията на сегашната ми застраховка към Уника са 1000лв за акция + 3000лв за хеликоптер, като съм заплащал и надбавка, за ходене извън пътеките и екстремни спортове (общо 75лв).
Чет Дек 22, 2016 11:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ronkata



Регистриран на: 31 Дек 2010
Мнения: 143
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря много,
май ще се насоча към австрийската, че ми се вижда най-читава. Преди време бях член на ADAC в Германия и знам че там грешка няма и услугата и в плащането.
Поздрави,
Радо

_________________
http://www.decanaplanina.com/
http://radobayraktarov.blogspot.com/
Чет Дек 22, 2016 12:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Имайте едно на ум с въпросната застраховка на Астрийския алпийски клуб:

Не е асистанс а е застраховка, т.е. плащаш си всичко, след което им изпращаш документите и ако те преценят, че всичко е наред - ти връщат парите.

1. В чужбина е гадно, щото ще се наложиш да даваш много пари и да чакаш после да ти ги върнат, евентуално.

2. Интересно ми е как това ще сработи в България, и дали има случай наш роден турист/алпинист да е платил на ПСС и после да си е взел парите от Alpenverein - да сподели ако има такъв.

За чужбина задължително асистанс (тази на "Армеец" работи прекрасно и до колкото виждам се усъвършенства), за в България... кат намеря нещо адекватно, ще пиша тук Smile
Чет Дек 22, 2016 3:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Извинявам се за офтопика. Чудя се, дали не е добра идея, модераторите да ковнат темата за "Планински застраховки" като Важна тема.
Чет Дек 22, 2016 3:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Към SPOT Gen3 устройство за сателитно проследяване (еднократен разход 179 евро и годишен абонамент 137.40 евро) може да бъде добавена и услуга за търсене и спасяване GEOS (15 евро годишно) с лимити на покритието 100000 USD годишно и за всяко събитие. Изключени от покритието са маршрути с участъци над 4500 м н.в.
Чет Дек 22, 2016 6:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Kent - модераторите да ковнат темата за "Планински застраховки" като Важна тема

Чет Дек 22, 2016 6:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
djogobg



Регистриран на: 28 Дек 2016
Мнения: 106

Мнение Отговорете с цитат
По-долу са малко подробности и цитати от ААК. Гледах условията и съм говорил с познати, които са ползвали застраховката при настъпило застрахователно събитие.

За спасяване пише, като от спасителна служба(независимо в коя държава) дадат бележката(при нашто ПСС дават такава междинна бележка), да им бъде изпратена, за да се разплатят те. Застрахованият нищо не трябва да плаща нито на място, нито в последствие. В Австрия също дават сметката отделно и не те занимават на място да плащаш. Като цяло по белия свят е така, ако не си платиш в срок, чак тогава правят проблем и те съдят.

Rescue costs are deemed the demonstrable costs incurred in searching for and transporting the injured person to the nearest road open to traffic
or to the hospital nearest the site of the accident.

Submitting invoices of rescue costs
• Please send the original invoices of rescue costs to us by post, together with any reports of the
helicopter or rescue team. Copies and emails cannot be accepted.
• You do not have to pay the invoices – rescue costs will be settled directly with the respective rescue
organisation.
• Should you receive a reminder, please also forward it to us immediately

Относно медицинските разходи - ако искате да ви се покрият повече от 750 евро е добре първо на 24х7 центърът на застрахователите да звъннете(Tyrol Air Ambulance), за да ви насочат в коя болница, примерно могат да ви обслужат и т.н.

Transportation pursuant to paragraphs 2.1, 2.3 and 2.4 must be organised by one of the contracted organisations given on the ÖAV Membership Card, otherwise a maximum of only EUR 750 shall be reimbursed

SOS Service 24 h Tyrol Air Ambulance:
(otherwise only a max. € 750 will be compensated)

The insurer shall pay in advance the costs for any
inpatient hospital stay. Advance payment will only be made to a hospital

При медицинските разходи има два тънки момента:
- има 80 евро самоучастие. Тъй като леките наранявания се третират за суми близки и по-ниски от тази, предполагам са го сложили, за да не се занимават със всяка шинирана ръка и всяка защита глава. Ако трябва и пирони да се слагат мисля, че 160 лева са нищо в сравнение с останалите разходи.
- за операции и такива неща трябва отказ от здравна каса(в българския случай), за покриване на разходите. Примерно при нас касата покрива или операцията или пироните(не помня), за другото трябва да ви дадат бележка за отказ(оказа се, че има откъде да се изиска и вземе) - тогава пращате сметката, заедно с бележката за отказ на Generali(ААК работят с тях).

Ако пък не ви пускат от болницата, без да сте платили сметката, тогава ще трябва да се звъни на телефона на застрахователя, за да се разберете, какво правите - 5-10 лева сметка за телефон бих ги прежалил, ако си спестя 1000 лева за операция... Като цяло за всякакви непредвидени обстоятелства ще е добре да им се звъни, предполага се, че са професионалисти и се сблъскват с това често, ще измислят, какво да се направи.
Чет Дек 29, 2016 4:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Та, базова планинска застраховка при Уника - 30 лева за 1 година, покриваща разходи до 1000 лв.
На въпроса ми какво се случва ако "изпукването" се чуе по-настрани от утвърдените маршрути, консултантката първо учтиво повдигна рамене, а след разменени погледи с мениджъра на заведението, ме уведоми че проблеми по изплащането няма да има. Само че съм сигурен (имам очи на гърба и навсякъде), че въпросният господин е направил характерното по земите ни леко кимане на главата с присвиване на двете очи, известно на всички ни като: Дръж шарана, сам се набута!
Дано да греша ... ама много рядко бъркам - те не са наясно с казуса.
Чет Яну 26, 2017 6:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
wanderer142 написа:
Та, базова планинска застраховка при Уника - 30 лева за 1 година, покриваща разходи до 1000 лв.
На въпроса ми какво се случва ако "изпукването" се чуе по-настрани от утвърдените маршрути, консултантката първо учтиво повдигна рамене, а след разменени погледи с мениджъра на заведението, ме уведоми че проблеми по изплащането няма да има. Само че съм сигурен (имам очи на гърба и навсякъде), че въпросният господин е направил характерното по земите ни леко кимане на главата с присвиване на двете очи, известно на всички ни като: Дръж шарана, сам се набута!
Дано да греша ... ама много рядко бъркам - те не са наясно с казуса.

оказа се че по нашите земи само Уника застрахова за сакатлъци от алпинизъм. Вярно, на двойна/и отгоре/ цена за 1000лв от тази която си посочил. Утре ще ми я донесат полицата и пак ще говорим.
Чет Яну 26, 2017 10:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
wanderer142 написа:
Та, базова планинска застраховка при Уника - 30 лева за 1 година, покриваща разходи до 1000 лв.
На въпроса ми какво се случва ако "изпукването" се чуе по-настрани от утвърдените маршрути, консултантката първо учтиво повдигна рамене, а след разменени погледи с мениджъра на заведението, ме уведоми че проблеми по изплащането няма да има. Само че съм сигурен (имам очи на гърба и навсякъде), че въпросният господин е направил характерното по земите ни леко кимане на главата с присвиване на двете очи, известно на всички ни като: Дръж шарана, сам се набута!
Дано да греша ... ама много рядко бъркам - те не са наясно с казуса.

Прочети си договора по полицата и утре или в понеделник се върни и предоговаряй за по голяма застрахователна премия. Покриваща поне 5 000. Защото евентуален инцидент не преключва със спасяване, а 1000 лв. не покриват почти нищо. (Ако не искат да напишат добавък (анекс) към тази сума, аз бих им бил кръста на тези пари и бих отишъл при друг застраховател.)
Включи всичко без зимни спортове и хеликоптер. Те оскъпяват доста. За зимни спортове може да си правиш допълнителна, при мен за 2000 лв излиза по 6 лв. на ден. При 15-20 дена не си заслужава да е годишна застраховка.
За хеликоптера отиваш във офис на Левинс и си купуваш стреч карта за 18 лв. Тя е годишна и имаш право на три наземни и една въздушна линейка при акутни заболявания(Има си списъци, но са различни при различните застрахватели. Като цяло се препокриват). На територията на цялата страна.

За подробности и чалъми относно застраховането на следващата форумна сБирка.

П.С. Владо и той писал. Освен Уника бих препоръчал Булстрад и Дженерали. С другите нямам допирна точка, освен с Левинс, където ми е негативно мнението, ама само те имат въздушна линейка.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Чет Яну 26, 2017 10:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Добри са тези уточнения. При мен, както предполагам и при много други любители планинари, стоящи встрани от екстремния туризъм (планинарство), застраховката има предимно психологическо приложение и в този смисъл тя вече си е изпълнила предназначението.
Въпроса е друг - не е ли редно и правилно да има подробен регламент и този регламент да е видим от всеки интересуващ се. С други думи на сайта на Уника и останалите да е ясно написано, че се покриват събития примерно:
- настъпили над 700 м.н.в. да речем
- по трасето на утвърдени от БТС маршрути
- на разстояние от 200 метра край означените в www.kade.si маршрути Smile и т.н.
А не регламента да се решава в движение, с погледи през рамото на клиента. Защото запрехвърчат ли погледи, изхода е предопределен и не е в моя (ваша) полза.
Друг е въпроса, че "по нашите земи", дори да има регламент заинтересованите страни всячески се опитват да не го спазват. Така че, с или без планинска застраховка, преди тръгване се молете на боговете си да не ви се случва случка! В случай, че си нямате вуйчо владика или кеш за черни дни.
Пет Яну 27, 2017 10:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
cricket



Регистриран на: 27 Яну 2017
Мнения: 3
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте!

Нямам претенции, че съм запозната в подробности с полиците, покриващи "Спасителни разноски" на всички компании в България, но има някой неща, които може да са ви от полза.
В Общите условия на Уника пише, че по пакет "Стандарт" компанията ще покрие събитие настъпило при преходи по маркирани туристически маршрути и при любителско упражняване на зимни спортове в границите на обработените писти. Повечето от вас не се ограничават само с маркирани пътеки, а събитията извън тях се покриват от пакет "Екстремен спорт или хоби". Това с хеликоптера не е лошо, но ...метеорологичните условия трябва да позволяват използването на хеликоптер, терена трябва да позволява кацане и трябва да "няма друг начин за спасяването на застрахованото лице и/или ако животът на лицето е непосредствено заплашен и се налага спешното му евакуиране".


Почти всяка компания сключва този вид застраховка и има разлика в тарифите на различните компании. На пазара от относително скоро работи и компания ЗАД "България". Полицата им се казва "Туристическа застраховка за България" - има покритие "спасителни разноски". Полицата на ЗАД "Армеец" се казва "Спасителни разноски".

Не правя реклама на нито една компания, нямам информация за това доколко са коректни - не ми се е налагало да получавам обезщетение по полица.

Можете да отидете в някой застрахователен брокер и да поискате да ви дадат общите условия на поне три компании, както и тарифните планове и сами да си изчислите по тарифа къде ще ви излезе най-изгодна застраховката и на коя компания ОУ са най-добри за вашия случай. Обърнете внимание на изречението "действително направените разходи ..до лимита на застрахователната сума". За 1 000 лв. застрахователна сума и знаейки ценоразписа на ППС можете да прецените до къде можете да се разпростирате при събитие. Проверете кои рискове са изключени, а от тези които са включени при какви условия няма да се признаят.



Приятен ден!
Пет Яну 27, 2017 11:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ivaylo87



Регистриран на: 21 Юли 2016
Мнения: 3
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
Смятам да си направя планинска застраховка. Но се чудя между Уника и Армеец.
Някой може ли да изкаже мнение?
И двете ще за по маркирани пътеки и извън тях + хоби.
За сега съм се насочил към Уника.

Благодаря Ви предварително за мненията!

Поздрави,
Ивайло
Чет Юни 08, 2017 8:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 1 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov