ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Дженгал зимно

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Дженгал зимно
Автор Съобщение
heidentum



Регистриран на: 02 Сеп 2013
Мнения: 105

Мнение Дженгал зимно Отговорете с цитат
Здравейте! Въпросът ми е следния:
От хижа Безбог до връх Дженгал за един ден става ли?
Ако да какъв е маршрута?
Благодаря!!!
Нед Яну 15, 2017 9:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
danin94



Регистриран на: 15 Сеп 2012
Мнения: 251
Местожителство: Карлово

Мнение Отговорете с цитат
Върхът е един от малкото наистина труднодостъпни зимно време . За 1 зимен къс ден мисля че ще е доста трудно... при добро стечение на обстоятелствата
Има 2 варианта за изкачването му зимно , лесния е от Тевно. Другия е откъм Попово езеро ,следвайки примерната линия с няколко варианта в зависимост от състоянието на снега и запълненоста на улеите, и в зависимост от снежните условия на самия склон . Североизточният склон на Дженгала е с потенциална лавинна опастност , склоновете се напичат много рано и снега става размекнат и нестабилен


Сря Яну 18, 2017 12:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Това дето си го показал с линийки мисля, че в определени случай ще бъде як лавинарник, само във фирн би било уж безопасно. Освен това, за да идеш до Валявишки езера и нагоре, вече ще си минал през типицките лавини, които добре знаем, не прощават. От Тевно също крие опасности. Ако си достигнел Тевно успешно, без да те е засякло нещо при достигането му, по-лесно е зиме по реброто през Момин двор, ръбът е стръмен, но ясно изразен, въпреки че има известни съмнения, че и там може да стане много страшно.
Затова, и аз като Вълчо, "да кажа, без да съм специалист и не че разбирам, ама..." бих пробвал от Безбог, като ида на Полежан, дотам лавини няма. Вероятно е опасно слизането към Малкия Полежан, защото не е добре изразен ръб, но е кратко и на място следва да се преценява, после първите метри от слизането от малкия Полежан към портата са по недобре изразено ребро, но и там мисля, че не е кой знае какво. Стигне ли се до портата, реброто към Дженгала е много добре изразено и наличието на скали/зъбери/ са добра възможност, ако се носи въже, човек да прави елементарни осигуровки през скални издатъци. Освен това, скалите накрая на Дженгала /от север, или северозапад, не съм сигурен как точно се пада/ зимата ще са по-лесни, защото ще са затрупани, а лятос при мокро или заледено са си доста неприятна изненада. Носят ли се снегоходки, за един ден е напълно осъществимо х.Безбог, Дженгал и обратно Безбог.
И да допълня, носете си поне пикел и котки, а ако имате въже - също/най-малкото за ползване като лавинен шнур/. Нужни са и съответни знания и умения за носенето и ползването им.

За мен Вихрен е доста по-труден и опасен зимно, даже си мисля, че това е най-опасния за зимни изкачвания връх по нашите земи, тъй като няма начин, поне веднъж да не минаваш през потенциално лавиноопасни места. Единственото относително безопасно място е излизане по Джамджиев , изцяло с хващане на ръба още долу в гората, но там и глиган може да не успее да се промуши в клека. Пробвал съм доста пъти и все безуспешно нагоре, на слизане е друго, но пак не е за разправяне.
Сря Яну 18, 2017 12:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Зимното кръгче Безбог-Джангал и обратно може да бъде доста голямо предизвикателство, особено при неблагоприятни условия. Бих препоръчал преди да го предприемете, да обходите маршрута лете.

Няколко априлски снимки (11.04.2009) на участъци от маршрута Малък Полежан -- Джангал, гледан от Полежан (всяка от снимките е и връзка към вариант с по-висока разделителна способност):











По билото между Полежан и Малък Полежан през юни (същата 2009-та година, 2 месеца и нещо по-късно, 20.06.2009):











По билото край Обидимските ушици:



Поглед към Портата и Джангал на слизане по билото откъм Малък Полежан и Обидимските ушици:



Всички снимки от юнското кръгче х. Безбог --> Полежан --> Малък Полежан --> Портата --> x. Безбог --> x. Гоце Делчев са достъпни тук.


Последната промяна е направена от vedrin на Чет Дек 12, 2019 10:20 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Яну 18, 2017 8:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
danin94



Регистриран на: 15 Сеп 2012
Мнения: 251
Местожителство: Карлово

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Това дето си го показал с линийки мисля, че в определени случай ще бъде як лавинарник, само във фирн би било уж безопасно. Освен това, за да идеш до Валявишки езера и нагоре, вече ще си минал през типицките лавини, които добре знаем, не прощават. От Тевно също крие опасности. Ако си достигнел Тевно успешно, без да те е засякло нещо при достигането му, по-лесно е зиме по реброто през Момин двор, ръбът е стръмен, но ясно изразен, въпреки че има известни съмнения, че и там може да стане много страшно.
Затова, и аз като Вълчо, "да кажа, без да съм специалист и не че разбирам, ама..." бих пробвал от Безбог, като ида на Полежан, дотам лавини няма. Вероятно е опасно слизането към Малкия Полежан, защото не е добре изразен ръб, но е кратко и на място следва да се преценява, после първите метри от слизането от малкия Полежан към портата са по недобре изразено ребро, но и там мисля, че не е кой знае какво. Стигне ли се до портата, реброто към Дженгала е много добре изразено и наличието на скали/зъбери/ са добра възможност, ако се носи въже, човек да прави елементарни осигуровки през скални издатъци. Освен това, скалите накрая на Дженгала /от север, или северозапад, не съм сигурен как точно се пада/ зимата ще са по-лесни, защото ще са затрупани, а лятос при мокро или заледено са си доста неприятна изненада. Носят ли се снегоходки, за един ден е напълно осъществимо х.Безбог, Дженгал и обратно Безбог.
И да допълня, носете си поне пикел и котки, а ако имате въже - също/най-малкото за ползване като лавинен шнур/. Нужни са и съответни знания и умения за носенето и ползването им.

За мен Вихрен е доста по-труден и опасен зимно, даже си мисля, че това е най-опасния за зимни изкачвания връх по нашите земи, тъй като няма начин, поне веднъж да не минаваш през потенциално лавиноопасни места. Единственото относително безопасно място е излизане по Джамджиев , изцяло с хващане на ръба още долу в гората, но там и глиган може да не успее да се промуши в клека. Пробвал съм доста пъти и все безуспешно нагоре, на слизане е друго, но пак не е за разправяне.


Разбира се че е лавинарник визията му е красноречива още повече плочестия релеф на скалата в определени сегменти , но при добри параметри на снега да се е свлякло това което е нестабилно да е стегнат и със стабилен фирн не е невъзможно , не виждам при перфектен 1-3см фирн къде му е проблема.... Коментара ти е изчерпателен и логичен , но все пак говорим за еднодневно ходене което ако хванеш посоката към Полежан и после Малкия и после към Джангалска порта и ръба на върха не виждам как ше се случи в рамките на 1 ден ,освен ако не са машини.... по скоро един шорткът към Джангалска порта от преди Попово е разковничето на едно такова ходене , е все пак съобразено с всичко което досега коментирахме , линиѝката предлага доста възможности за импровизация...между другото ми вкара муха в главата за тази зима , Джангалския ръб ....има и къде да се спи....... заслона на овчарника






Сря Яну 18, 2017 8:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov