ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Хижа Рай Третомартенско
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Хижа Рай Третомартенско
Автор Съобщение
alxg



Регистриран на: 29 Яну 2017
Мнения: 16

Мнение Хижа Рай Третомартенско Отговорете с цитат
Здравейте,

Планувам една еднодневна разходка до хижата и водопада идните седмици. Въпросът ми е от къде е най-добре да се тръгне - от Карлово или Калофер; респективно да направя ли обиколен маршрут с тръгване от Карлово и връщане в Калофер (или обратното); какво е състоянието на пътеката, има ли пъртина и каква екипировка ще ми е необходима.
Всякакви други предложения за промяна в маршрута са добре дошли. Маршрут около хижа Ехо също е вариант. :D
Чет Фев 16, 2017 1:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Чувал съм, че ако от Карлово стигнеш до пътеките за Рай, тази през Башмандра е лавиноопасна и безопасния път е през Млечния чал и Ботев + опасно слизане в началото на Тарзана, т.е. напълно безопасно е да идеш чак на Маринка и подире, след което слизане източно от Рогачевата гора и в крайна сметка хващане на пътеката от Калофер - накратко ще ти се разкаже играта от ходене. Съвсем друг е въпросът колцина могат за един ден да преминат зимно от Карлово до Калофер през Ботев.
Виждал съм, в началото на април, зловещи останки от лавинни конуси в улеите преди и след Башмандра...
Така че относно Карлово... ако си смел и сърцат, може да се пробваш да видиш за кога ти е определен краят на дните - дали идните седмици, или по-после.
Чет Фев 16, 2017 5:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
alxg



Регистриран на: 29 Яну 2017
Мнения: 16

Мнение Отговорете с цитат
Мерси,
Надявам се да е за по-после :)
Нямах представа от обстановката по тези пътеки, тъй като не съм ходил зимно време. Благодаря ти за изчерпателната информация. Имах намерение да мина през хижа Равнец, след това Иван Вазов и от там Рай (та, да, точно през Башмандра). Заобиколният маршрут през Ботев вече ми се струва прекалено дълъг, но така или иначе явно е по-добре да избягвам района към момента и това и смятам да направя :)
А и при качването към х. Ехо от Клисура ли стои по същия начин въпроса?
Други алтернативни/близки по-леки и безопасни маршрути?
Мерси предварително :D
Чет Фев 16, 2017 6:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Алекс.Йо



Регистриран на: 24 Мар 2013
Мнения: 303
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Просто се качи от Калофер до хижа Рай и водопада и слез по същата пътека. Оттам няма да имаш проблеми.
Чет Фев 16, 2017 10:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Кръгче х.Равнец- х Иван Вазов (която е в Рила) - вр. Ботев - х.Рай - Калофер , ще ти отнеме повечко от един ден.Като изключим закачката, това е за еднодневен маршрут , но за лятото. За зимата с газенето на сняг и късия ден няма да се получи така както го искаш.Може да стане за два дни ако спиш на з. Ботев и слезеш по Тарзановата към Х.Рай. Very Happy
Пет Фев 17, 2017 10:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
alxg



Регистриран на: 29 Яну 2017
Мнения: 16

Мнение Отговорете с цитат
Явно ще се качва от Калофер, да
Благодаря на всички за менията. Ако някой скоро е ходил по маршрута може да сподели състоянието му :)
Пет Фев 17, 2017 1:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
alxg написа:

Нямах представа от обстановката по тези пътеки, тъй като не съм ходил зимно време.

Връх Ботев е особено свиреп зимно време и това следва да се знае от всички предварително.
За мен лично това е може би единствения връх в България, говорим за зимно, при слизане от който винаги се поражда едно постоянно усещане за неопределеност в успеха на завръщането. Обективно може би не е така, може би касае само мен, защото съм му сърбал попарата неколкократно. Абе не знам защо, ама тегавото усещане винаги си стои... Лошото е, че има и достатъчно черна статистика, която донякъде оправдава опасенията и превръща субективните виждания в напълно обективна реалност.
Пет Фев 17, 2017 4:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
alxg



Регистриран на: 29 Яну 2017
Мнения: 16

Мнение Отговорете с цитат
Срам-не срам си признавам, че съм качвал Ботев единствено от Видима лятно време. И като цяло почти не съм пристъпвал в тази част на Балкана. Та тази година си посипвам главата с пепел и се реванширам. Както виждате имам намерение да започна от рано :D До сега имам едно единствено зимно изкачване - на Мусала. Стори ми се относително средно трудно, предвид факта, че бях нито с котки, нито със снегоходки :)
Благодаря на колегата Владофф, че ме наплаши и отказа до толкова, че да подпитам още веднъж:
От Калофер към х. Рай има ли за какво да се притеснявам :oops:
А и колега - добре дошъл си да разкажеш какво точно ти се е случвало на зимен Ботев, ако не е прекалено личен въпрос, разбира с, че ми стана любопитно
Пет Фев 17, 2017 5:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Владо не го гледай , той не ходи по места където ходим обикновените туристи.Не е толкова опасно ако се спазват някои основни правила за безопасност при зимни условия.Щом не си ходил зимата , ще е по-добре да направиш няколко прехода с опитен в такива условия човек.Мусала е песен в сравнение с Балкана , особено в централната му част.В ранна пролет дори и Паниците-Рай крие рискове от лавини в частта от Рогачева гора.Много хора си мислят , че в горите не падат лавини, но това не е така.
Пет Фев 17, 2017 10:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kavas



Регистриран на: 28 Май 2015
Мнения: 30
Местожителство: Карлово

Мнение Отговорете с цитат
От х.Рай по Тарзановата пътека доколкото знам все още не е минавано.Към момента от х.Плевен върхът е най-достъпен.В събота имаше голям трафик,но след вчерашния нов сняг не знам как ще е.В събота се качихме от Карлово през Равнец и после по зимната през Жълтец,но е доста газене. Задължително снегоходки.През Параджика газенето е по-малко-от заслон Михайлов до връх Параджика и от там по дирите на рактрака.За най-актуална информация към момента на тръгването звънни на заслон Ботев.За котки не споменах,но за Ботев без тях не тръгвай от където и да било.
Пон Фев 20, 2017 12:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kavas



Регистриран на: 28 Май 2015
Мнения: 30
Местожителство: Карлово

Мнение Отговорете с цитат
И за хижа Рай се обади предварително,защото в момента човек излиза само събота и неделя ако има заявки.
Пон Фев 20, 2017 12:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
alxg



Регистриран на: 29 Яну 2017
Мнения: 16

Мнение Отговорете с цитат
Мерси, със сигурност ще звънна предварително и да попитам каква е обстановката :)
Иначе не мисля да ходя отвъд х.Рай, та до Тарзановата пътека няма да стигна.

Николай, имаш ли идея от къде да намеря информация за лавинната вероятност и къде точно е местността Рогачева гора? Извинявам се за лаишките въпроси, но за съжаление няма как да намеря някой с опит, който да ми прави компания. :(
Пон Фев 20, 2017 12:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Рогачева гора е гората преди х.Рай от към Паниците.За съжаление няма къде да намериш такава информация.Вероятноста все пак не е толкова голяма и с малко внимание всичко ще е наред.Рай е много посещавана хижа и пътеката предполагам ще е утъпкана.Все пак е по-добре да не си сам или да се присъедениш към други тръгнали на там.На сайта на ПСС има някаква информация за лавинната опастност в различните планини, но не знам до колко валидна е за различните участъци от планината.
Пон Фев 20, 2017 5:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
В Рогачева гора преди години зимата видях поне 4-5 нападали лавини тип дъска, които бих класифицирал като сериозни.
Лавините бяха минали през пътеката. Виждаха се безразборно пръснати ледени блокове с размери 50х50 см и повече, достатъчни да наранят някого.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Фев 20, 2017 5:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Затова и поговорката има модификация - който го е страх от мечка/и лавина/ не ходи в гората, северно и южно, от вр. Ботев.
На х.Плевен е същото - има няма няколко стотин метра в гората по пътеката от основата на пистата към Водните дупки - и ставате свидетели на горско-лавинно мазало...
Във всички случаи говорим за маркирани туристически пътеки...
Пон Фев 20, 2017 6:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov