ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Зимен Пирин 2017

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Зимен Пирин 2017
Автор Съобщение
Stefak



Регистриран на: 09 Мар 2011
Мнения: 282
Местожителство: Видин

Мнение Зимен Пирин 2017 Отговорете с цитат
След първото идване в първата половина на януари в Пирин,което за съжаление откъм ходене се оказа неуспешно заради нестабилния сняг ,но пък откъм прекараното време с компанията беше повече от приятно.Тогава се шляехме четири дни между х.Сандански,Спано поле и х.Беговица.Тогава си казахме че ще пробваме отново щото зимен Пирин без Тевно езеро е като манджа без сол-яде се ама някак си не ти е кеф.Засищащ глада си но не се чувстваш доволен.Междувременно края на февруари походихме добре в Стара планина.
Заковахме датата 30.03. за започване на прехода,събрахме се харна дружина от четирима другари и някъде около 16,30 сме в Попина лъка на началото пътеката за Беговица,дърпаме добре по стръмното,на моменти има лед,но се ходи бързо и приятно въпреки голямата жега.
Стигаме мятаме по бира две,наложи се спасителна акция на една Лада Нива от която бяхме възнаградени с 1 литър ракия-много добра.Това обърка балансите на групата откъм високооктанови напитки и май всеки си върна ракия вкъщи-нещо изключително рядко случващо се при нашата група държаща много на особеностите на зимния туризъм в Пирин.
Вечерта минава добре в раздумки приятно и от подаръка май нищо не остана.На сутринта малко трудно се дигам от леглото но след първата лъжица от курбана и няколко глътки бира всичко си идва на мястото утрото става от ясно по- ясно,живота от хубав по-хубав.Мисълта за предстоящото отиване на Тевно приповдига духа още повече.В 08,30 тръгваме,като преди това бяхме ритуално заклани в сметката,майната му си казваме и дърпаме.В началото беше ясно и топло повече отколкото трябва,точно изкачихме първото стръмно стъпало и почнаха да падат първите снежинки и притъмня,спусна се лека мъгла.Малко по-нагоре вече се наложи и слагането на яке,шапка и ръкавици и така до края.Темпото е отлично,стигаме Беговишка порта и виждаме отсреща склона на Мозговишка порта доста оголен,почваме да се чудим откъде да продължим дали по нашия си път през Мозговишка или да продължим по пътя на шейните,накрая решихме да пробваме новия за нас път под Каменишка кукла.Оказа се при този стабилен сняг по добрия избор,по-бързо и спестява дългото спускане до долината и после рязкото качване към Мозговишка.Малко преди стръмното изкачване към Тевно се пръснахме като пилци в три посоки,аз там започнах яко да дупча снега и след три пропадания до чатала и очертаващата се беда за някои мои атрибути слагам снегоходките.
Събираме се на заслона и всеки се заема с някаква задача,двама режат дърва,трети цепи,четвъртия подготвя площадка за открития бар „Тевно езеро“.Задачите са изпълнени в срок,сядаме на бара и започваме да разливаме питиета,мезетата също са сервирани,колко малко му трябва на човек за да изпита такова върховно щастие.Мъглата се ту се спуска,ту прави опити да се вдигне,вятъра прави така,че отвреме на навреме да потръпваме,завихме се с одеяла,почвам да пия червено вино за да се сгрея и така около два часа и тогава се случи онова,което и като бях за пръв път тук се случи,тогава обаче бе през нощта,но сега точно навреме вятъра разбута мъглата,слънцето проби и се откри онази омайваща гледка около езерото.Тогава откачихме от кеф и започна едно щуро тичане нагоре надолу,детска градина сякаш се е качила на Тевно и беснее от кеф.Малко преди залез влизаме вътре палим печката и влизаме в ресторант „Тевно езеро“,вечерта продължава със същото весело настроение,използвам предимствата на готварската печка и приготвям от наличните материали две запеканки получиха се добре.Полягаме си по някое време.
Сутринта ставаме около около 7ч. оправяме си тоалета,раници,прилапваме по нещо,изчистваме заслона и тръгваме.Отново оставяме подпалки и нацепени дърва.
До дясна Кралевдворска стигнахме бързичко,в този сняг да ходиш и да пееш.Горе огряти от слънцето се кефим на гледката хвърляме раниците една по една,мен нещо ми бърка под лъжичката като видях стръмнината и на места блесналия сняг.Бойко снажда въжето с неговия прусек и тръгва,аз се пробвах след него,но нали съм кекава баба след едно съвсем леко и безобидно хлъзване на крака ми по скалата си викам ще падна по тоя камънак да се контузя,я да пробвам с откатерване по склона без въже само с пикела,но и там същата Мара,след две три по дълги приплъзвания, а и след като видях Бойко как слезе първата стръмнина си спомних,че първото ми слизане оттук беше по гъз се обърнах и литнах надолу,100 м. за 10 сек. какво повече да иска човек.Просто снега беше повече от стабилен иначе щях да си откатервам докрая като миналата година.Събираме изпадналите неща от раниците и с Бойко отиваме до заравнението да изчакаме другите.Оттам до Митрово езеро имаше още няколко падания по гъз но това вече беше част от кефа,че всичко мина добре.До хижа Пирин спираме за една по продължителна напоителна почивка.Слизайки надолу се вижда как пролетта все по активно завзема територии от зимата.Птичите песни постоянно ни пригласят.
На хижата решихме малко да отморим със следобеден сън но не се получи нещо,другите през това време правят слънчеви бани.Дойде време за следобедния аперитив откарахме навън докато сянката ни обгърна и ни захладня щото много ни беше лятно облеклото и влезнахме вътре.Запалихме печката,пържим суджук и тук идилия някаква настана.Наздравици валят една след друга за края на успешния преход за утре махане на гащи до Рожен и после пиене на червено вино на пирамидите за истинския завършек.
Да не ставам банален с тава да описвам колко добре съм се чувствал.То е ясно.Понякога такива добри моменти осмислят много неща от живота ни.Аз съм щастлив,че ги изживях,щастлив и доволен съм,че имам приятелите,които ме запалиха по планинарството и че мога да имам тяхната компания.

Снимките след малко имам проблем с нета и се проваля качването.
Сря Апр 05, 2017 12:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Хубава разкодка!

А котки и пикелчета нямахте ли? Или решихте да не ги вадите?
Сря Апр 05, 2017 12:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Stefak



Регистриран на: 09 Мар 2011
Мнения: 282
Местожителство: Видин

Мнение Отговорете с цитат
Слизането през портата беше от всички с пикели в ръка.Котки този път не взех но със сигурност слизането с тях би било много по лесно.Не че пързалянето по задник не улесни в пъти процедурата.
Сря Апр 05, 2017 1:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Stefak



Регистриран на: 09 Мар 2011
Мнения: 282
Местожителство: Видин

Мнение Отговорете с цитат
Снимките

https://goo.gl/photos/tyceNpTRXVEm47NW8
Сря Апр 05, 2017 1:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Браво, пикелът е по-важен, може да си копнеш стъпка или да се спреж, ако паднеш, котките идват след това Smile

Видях клипчето - за котки е било определено. 2-3 възела ви трябват, и хората може да бъдат осигурявани отгоре, по-сигурно е. Не е ясно при падане, дали човек ще има рефлекса да хване въжето, висящо покрай него, а и да го хване - колко време ще виси на ръце, преди да се пусне...
Сря Апр 05, 2017 3:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gollum



Регистриран на: 23 Фев 2011
Мнения: 273
Местожителство: Видин

Мнение Отговорете с цитат
Абе това за въжетата и възлите си прав,ама ако става дума за некви отвеси или супер заледен склон.

На тоя терен и това въже му беше много.

Колегите дето напоследък изпонаправиха сума траверси по Пирин и Рила може би им трябват осигуровки.

По наште маршрути надали. Ние сме просто пътуващ цирк"Бакхус".
Сря Апр 05, 2017 5:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
danin94



Регистриран на: 15 Сеп 2012
Мнения: 251
Местожителство: Карлово

Мнение Отговорете с цитат
Стига бе , на х. Пирин да няма сняг...Боѝко много хубави снимки бе ...и тая с пурата , малко са заведенията дето може да запалиш вътре и да се накефиш , явно сте се харесали на Чочо като компания ...поздрави
Сря Апр 05, 2017 7:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Шампиони!
Коя поред година стана да правите ходенето?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Апр 05, 2017 9:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Направо ви се радвам как и се радвате на планината и на малките благини,успешно оценени от коУектива!
Поздрави!
Чет Апр 06, 2017 9:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gollum



Регистриран на: 23 Фев 2011
Мнения: 273
Местожителство: Видин

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Шампиони!
Коя поред година стана да правите ходенето?


Вече не ги броя,че много станаха неуспешните,полууспешните и несериозните.

Важното е,че са все така весели.
Чет Апр 06, 2017 9:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Gollum



Регистриран на: 23 Фев 2011
Мнения: 273
Местожителство: Видин

Мнение Отговорете с цитат
[quote="danin94"]Стига бе , на х. Пирин да няма сняг...Боѝко много хубави снимки бе ...и тая с пурата , малко са заведенията дето може да запалиш вътре и да се накефиш , явно сте се харесали на Чочо като компания ...поздрави[/quot

Явно ни оцени високо-надписа ни с 15-на процента сметката Very Happy
Чет Апр 06, 2017 9:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Gollum



Регистриран на: 23 Фев 2011
Мнения: 273
Местожителство: Видин

Мнение Отговорете с цитат
Между другото ,като информация -снегоходките въобще не ги слагахме и се изядох от яд,че само ги мъкнах на раницата.

Ако някой ходи из Пирин в следващите седмици да го има предвид.
Чет Апр 06, 2017 2:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov