ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Температура на водата на родопските язовири

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Температура на водата на родопските язовири
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Температура на водата на родопските язовири Отговорете с цитат
Дали имате наблюдения за температурите на повърхностните води на големите родопски язовири - Доспат, Широка Поляна, Голям Беглик? Интересуват ме как варират през летните месеци Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юни 28, 2017 3:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1389
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, температурни статистики ли ти трябват или просто информация дали стават за водни спортове и плуване?
Иначе от началото на юли до края на август са си екстра за плуване, но това до 1-1,5 м дълбочина. Въча и Батак интересуват ли те или само споменатите язовири?

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Юни 28, 2017 4:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти Васко, искам да знам дали стават за водни спортове, конкретно каяк. Въча и Батак влизат в сметката, разбира се. То - Батак и Доспат предполагам ще са подобни на 1200 надморска, Въча е на 600, Голям Беглик и Широка поляна също подобни на 1600 надморска.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юни 28, 2017 5:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Бих споделил, че съм плувал в СЗ залив на яз. Голям Беглик в един септемврийски предиобед:



Водата беше приятно хладна, може би около 15±3°C.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Чет Дек 12, 2019 9:04 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Юни 28, 2017 5:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1389
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей Дидо,
За плуване и намокряне стават, както Ведрин е написал - и септември и още сега стават, ама аз и детето не сме критерий ...
Големия Беглик заради малкия съм мерил температурата в началото на август - 18 градуса, това късно следобяд на километър вдясно по пътя от снимката на Ведрин, иначе 2-3 градуса е денонощната амплитуда. По-ветровита е северната част.
Широка поляна не мерихме температурата, но беше малко по-топла водата.
Батак е по-топъл язовир от останалите на високото. По-ветровита е източната част.
Въча - температурата зависи от колебанията на нивото най-вече, а те са сравнително големи и чести. като зе задържи нивото без вливане или източване на големи обеми - стопля се бързо. Тук следобяд си има един стабилен вятър - от полето долу топлият въздух се движи бързо нагоре по долината на Въча, язовирната стена пази завет, но там нали вече е вододайна зона за Пловдив и достъпа е ограничен.
Доспат - същото като за Въча, но без вятъра.
Кричим е с ограничен достъп.
Цанков камък - единствено наблюдавам подобни на Въча чувствителни и бързи колебания на нивото, не сме ходили по брега там.

Иначе Голям Беглик ни хареса за каяк, защото с тесните си заливи и като си с надуваем каяк и си забравиш финките, вятъра те отнася до другия бряг бързо (иначе е мъка), и просто се провикваш да те приберат Smile

Надявам се, че все нещо от горното ще ти е полезно Smile

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Юни 28, 2017 5:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за информацията.

Ведрине, тоя ръкав на Г. Беглик беше първото място, хванало повърхностен лед в началото на декември 2016.

Васко, добър обзор според наблюденията ти.
Учудва ме приликата между Въча и Доспат. Въча е значително по-ниско, с близо 600 м под яз. Доспат. Дали е сигурно това, че намираш прилика в температурите?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юни 28, 2017 5:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Ведрине, тоя ръкав на Г. Беглик беше първото място, хванало повърхностен лед в началото на декември 2016.

Предполагам, че там е по-плитко, а и дългата брегова линия обграждаща сравнително по-малък обем вода вероятно благоприятства по-бързо денонощно/сезонно изстиване/затопляне. По-студената вода от притоците също може би оказва там повече влияние, отколкото към средата на язовира. Не сме го избирали специално това място за къпане -- беше ни на път при едно двудневно кръгче с начална и крайна точка на Каратепе.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Юни 28, 2017 6:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1389
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, според това което съм наблюдавал (то не е нещо меродавно, но е сравнително често) нивата на язовирите Въча и Доспат се променят значително като количество и като честота във времето и това разбърква водните пластове явно и изкарва по-студена вода нагоре. По-горе имах предвид, че в Доспат и Въча, температурата на водата е силно зависима от електоро и напоителни нужди и излишъци, не че намирам прилика в температурата, че там не съм се заседявал по повече дни както по Беглика и Поляната. Просто съм влизал в двата при доста топла вода (около 20 градуса) и при доста хладничка (12-13), като градусите ги меря но око, според натрупания опит, доколко е сигурно обаче ... но се усеща когато водата е на едни такива сектори - 5 мтра с приятно топла вода, 10 метра със студена вода. Веднъж ей така от нищото такова студено течение тръгна на Доспат при бунгалата на СОМАТ, все едно някой пусна водния масажор, а бях влязъл да поплувам покрай брега на 20-на метра. На сутринта нивото беше с метър и половина надолу, а това е доста за обема на Доспат. Трите дни преди това не беше мръднало нивото и на сантиметър. След още два дни нивото беше 2 метра нагоре - напълниха язовира докъдето може. На Въча е нещо подобно - веднъж сме ходили на плаваща вила - за три дни падна нивото с два метра, рибарите си къпят влакната и плувките и псуват до нацепване на скалите. Има и стабилни периоди де, но тогава само сме ги отбелязвали на качване и слизане от планината. На Батак не съм виждал да играе нивото, но това не значи че е постоянно цяло лято. Иначе в рибарските (нариба / фишингмания) форуми има инфо по въпроса, но обяснено по рибарски.
Абе приятно гребане и хубави звездобройни вечери.


_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Юни 28, 2017 8:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Като зиморничев пета година се каня да си купя плажен неопрен(от тези с дългите крачоли и ръкави), но не го правя. Повече от 15 мин в родопски язовир не се задържам. Ако си с деца може да им вземеш по един неопрен, по 50 лв. са. На теб ще ти е О.К. температурата.

П.С. Вдигнали са цените на неопрените.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Юни 28, 2017 9:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Неопрени имам откакто ме излъгаха да пливам в гръцките морета през месец май (18 градуса на водата, идеална за изстудяване на бирата).

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Юни 29, 2017 12:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1245
Местожителство: софия

Мнение ах, морето.... Отговорете с цитат
Къмпингувал съм между юли и средата на септември на Батак, Широка поляна, Тошков чарк, Голям Беглик, Доспат. Престоят всеки път е свързан с практикуване на всякакви водни спортове, включително и водомоторни. Плуване, гмуркане /до 4 м./, гребане, уиндсърф, водни ски, уейкборд, возене върху вътрешна гума от трактор и др. пр.. Неопрен съм ползвал единствено при дъжд и вятър на сърфа. Температурата на водата е много приятна. При каякинга може да се ползва неопрен в случай на желание от страна на гребеца да се раздели с част от личното си тегло.
Чет Юни 29, 2017 10:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov