ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Долни Лозен - връх Попов дял - Пасарел

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Долни Лозен - връх Попов дял - Пасарел
Автор Съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Долни Лозен - връх Попов дял - Пасарел Отговорете с цитат
Темата не може да побере всички букви от маршрута. Изписвам го целият тук
Долни Лозен - връх Половрак - връх Попов дял - манастир св. св. Петър и Павел - Пасарел

Не бях ходил към връх Попов дял и се разходих дотам. Определено си заслужава. Маркировката е добра - червена лентова, тук там има и табели. Ако човек гледа внимателно няма проблем. Малко преди връх Попов дял реших да се доверя на OFRM и се отлоних по уж по-пряка пътека. След стотина метра я загубих... не съм много сигурен дали тази пътека я има в цялата и дължина. Затова - по маркировката.

Гората в този район на Лозенската планина е много красива. Видях сърничка. Беше полегнала да си почине на 4-5 метра от пътя. Избяга за секунди преди да взема фотоапарата. Има следи от диви прасета. Някакво животно зад дърветата издаваше странни за мен звуци - нещо като дрезгав кучешки лай, ама не съвсем. Не се чуваше грухтене, но по-скоро беше диво прасе. Огледах гората - не видях нищо. Не бях много напорист да го открия - някак си не ми звучеше животното да е щастливо от срещата.

Много ми се иска и следващия път да мина покрай манастира Свети Петър и Павел, но финалната част по шосето Самоков - София е отвратителна. За съжаление засега не съм открил алтернатива. Има една пътека покрай Искър след манастира, ама тя не е покрай, а през реката и то няколко пъти. Мостове няма, трябва да се гази, а Искъра не е плитичик там.

По повод на написано в друга тема носех и гайгер-мюлеров брояч. Фона е от порядъка на 0.05 - 0.10 uSv/h (микро сиверта за час), което е в пъти по-ниско от радиацията в София. На отделни места се вдигаше до 0.19 uSv/h. Според мен всичко в тази част на планината си е нормално. Веднага казвам, че не съм специалист, просто ми беше интересно какво се случва около село Габра. Има тук такава тема, а аз минах на около 5 km от описаните там точки. За точни измервания от малкото прочетено разбрах, че е необходимо да се остане поне 20 минути на едно и също място. Не съм отделял толкова време за измерването.

Времето бе всякакво... Накрая се изля силен дъжд с гръмотевици. Една падна на 4 километра от мен. Разстоянието смятах просто - всяка секунда закъснение между светлината и звука е 1200 метра. Интересното е, че гръмотевицата не падна отвесно, а обиколи по дъга хълма. Поне аз така я видях.

Снимки:
https://www.facebook.com/LZ1FW/media_set?set=a.10210953103277317.1073741897.1045632547&type=3&pnref=story
албума е "публичен" така че не би трябвало да има проблеми с виждането му от всички.

Трак:
http://www.lz1fw.com/track/2017_05_07_Field_Test.gdb
http://www.lz1fw.com/track/2017_05_07_Field_Test.zip
нарочно съм сложил и трака във .ZIP файл. От опит знам, че това е единственият начин хората с Windows 10 да го отворят.

Червените точки са от GPS тракера. Общо взето справя се, но лъже при слабо покритие. Вместо честно да си признае, че не е успял да предаде координатите взима приетите в съседно време. В резултат на което може да заблуди и за скоростта на движение и за посоката... Общо взето при моята скорост на движение осигурява грешка под 600 метра, което е доста по-добре от нищо.

При следващото ходене специално ще мина по маркираната пътека и ще споделя трака. Маркираната пътека я няма на картите. На самият връх Попов дял има табелка към Долни Пасарел. Тръгнах в указаната посока, макар тази пътека да я нямаше по GPS-а. Гледах доколко пътеката ще завие към известната пътека и след като криволиците на пътеката не отговориха на моите очаквания за посока и се върнах. Времето се разваляше и хич не ми се луташе в дъжда около село Габра. По късно видях къде маркираната с червено пътека се присъедини към "моята". Вероятно е трябвало да мина още само 200-300 метра...
Пон Май 08, 2017 12:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за споделеното!

Дай повече подробности за гайгеровия брояч.
Светкавицата е ударила на 1300 метра от тебе - 340 м/с е скоростта на звука.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Май 08, 2017 1:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Гайгер-Мюлеровия брояч е този
http://www.robotev.com/product_info.php?products_id=578

Веднага казвам, че не е много за планина. В оригиналния си вид не би оцелял в такъв проливен дъжд. Затова предвидливо е сложен в малка пластмасова кутия за около 3 лева от Кауфланд. Има го на една от снимките, както е в кутията, с една бутилка прясно налята вода от чешмата до него. Водата е сложена до него за да се вземе предвид при измерването. Не се смейте - не разбирам много и си правя опити. Снимката е от Ловджийската чешма преди Лозенския манастир и показва 0.11 uSv/h

На цар Борисовата пейка в Лозенският манастир поседя доста време - почти минута. Показваше 0,05 uSv/h. Върху тухлите на оградата в другия край на манастира показваше 0,13 uSv/h. Като се върнах и отново го поставих пейката втория път показваше два пъти повече - 0,11 uSv/h.

Показанията са доста обвързани с математическият алгоритъм за изчисление. Чистосърдечно си признавам, че нямам необходимите познания. Купих уреда буквално в последния работен ден преди да тръгна и още не съм много наясно с възможностите му. Но съм сигурен, че ако някой реши да манипулира в тази област може лесно да го направи като избере подходящ интервал от време с моментно много висок или много нисък брой на бета и гама частици.
Пон Май 08, 2017 1:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
@ lz1fw
lz1fw написа:
Много ми се иска и следващия път да мина покрай манастира Свети Петър и Павел, но финалната част по шосето Самоков - София е отвратителна. За съжаление засега не съм открил алтернатива. Има една пътека покрай Искър след манастира, ама тя не е покрай, а през реката и то няколко пъти. Мостове няма, трябва да се гази, а Искъра не е плитичик там.

Доколкото те разбирам става въпрос за път Пасарел от/до манастира Св.св.Петър и Павел.Ситуацията е следната:
От Пасарел в посока Самоков върви римски път,по всяка вероятност второстепенен,който минава и покрай манастира. Следи десния долинен склон към р.Искър/по течението на реката/без да я пресича.На много места се виждат останки от подпорни стени и просечени скали.В момента в голямата си част е пътека силно обрасла и частично губеща се в подлеса.Трасето е непроходимо малко след "край на маршрута" до манастира.Налага се заобикаляне през по-малко охрастяване по стръмен терен.Същото се налага неколкократно и по други част на трасето.Лично не бих препоръчал използването на този път, като туристически.В миналото същия е бил основната връзка към манастира и от там към Русамските ливади,които са се обработвали.Изглежда е бил и туристическа дестинация,на пътеката от "А"към "В" в района на "марки"съм засичал две сини марки.Сега пътеката се губи в трънаците покрай реката, но предполагам,че се е свързвала с римския път.По този начин се е избягвало обикалянето през "брод"в Русамски дол.
@ dido
Не е проблем да пусна билетче за трасето,но ми се струва, че ситуацията не отговаря за туристическа пътека.
@ lz1fw
Пусни билетче за трака,полезно е да се свържат липсващи на картата части от пътеката м/у манастира, Русамските ливади и част след тях.
vy73! Very Happy

<--клик в/у снимката!
http://dox.bg/files/dw?a=90eea6e800 трака в KMZ формат
снимки: http://perkko.snimka.bg/mountain/rimski-p-t-pasarel-man-sv-sv-pet-r-i-pavel.949150
Сря Май 10, 2017 6:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Петре, твоят римски път ми е интересен. Ще мина оттам при хубаво време. Лутал съм се наоколо, но от другата страна на реката:
http://www.lz1fw.com/track/2015_06_20_b.gdb
http://www.lz1fw.com/track/2015_06_20_b.zip
Трака е само за илюстрация. Има места, в които съм се отклонявал от правилната посока, минавал съм без път през дерета и т.н. Със синьо съм добавил твоят римски път.

Билетчета ще пусна като мина маршрута по маркировката. Липсва повече от едно парче около връх Попов дял, а е добре е да се сложи наведнъж цялата пътечка.

73
Сря Май 10, 2017 10:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение "без път" Отговорете с цитат
lz1fw,
По срещуположния бряг на р.Искър има някаква пътека, не съм минавал но съм я фиксирал на някой мой архивни снимки. От "край на маршрута" с увеличение в посока в дясно от манастира се вижда следа от пътека. Попаднала е случайно в кадъра,акцента е падналото дърво, като възможност за преминаване на реката. Това е малко преди манастира. Според твоя трака си минал отгоре по стария път за Самоков.
На идване от манастира преди "големия завой"/42 31 41 23 32 4/и след "каменолом" в посока реката косо се отделя видим път, възможна връзка с пътеката или директно покрай манастира.
След "големия завой"/посока Пасарел/, срещу скалният масив спускащ се от "Еврейското кале" към реката с увеличение се забелязва пътека. Интересно беше, че е минавано по нея, очертава се добре на фона на снежната покривка. Тук си бил от страна на позиция на снимката ,т.е от срещуположния бряг.
На снимката с увеличение правена на път към крепостта личи нещо като път. Според трака ти би трябвало да си минал някъде от тук, на дясно/по снимката/си прегазил реката.
На снимката се вижда пътеката "А","В","C"/минал си по нея/и следата на път от "В" за връзка с трасето на римския път към манастира преди"брод". Междинния път започва от "Еврейското кале" спуска се спуска се по западания му склон , достига реката и през брод или мост към "В".
Дали е част от мост не знам,но със сигурност не е естествено образование.
Ако ходиш пак натам и намериш калъфка от фотоапарат знай, че е моята,загубих я някъде по трънаците. Very Happy
Всичко най-хубаво!
Пет Май 12, 2017 10:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Оглеждам трака. Интересно ми е защо не стига до манастира? На картинката съм отбелязал краят му с въпросителен знак. Сподели впечатления за пътя между въпросителната и манастира.
Аз най-вероятно ще подходя отгоре, слизайки по пътеката към манастира. Не ми е ясно от къде ще е по-лесно да подходя към края на твоя трак (въпросителната). В подобни случаи правата линия не винаги е най-прекия път.

Кажи ми какъв цвят е загубеното калъфче и с какви размери е? Да знам какво да търся.

Вече от другия бряг на река Искър. Интересно ми е дали някой минавал между точки A и B. Идеята е ако има нещо като мост около точка A да се мине по него и да не се гази реката. Освен всичко друго после трябва да се мият обувките, че Искъра леко намирисва на блато.

Може ли някой да ми каже как да разбера дали утре ще вали над Лозенската планина? Ако може и точно кога ще вали? Важно е да се знае дали е възможно да се прибереш вкъщи преди да почне дъжда. На кой сайт най-много може да се вярва?

Карта - картинка:
http://www.lz1fw.com/lozen/track01.png
Съб Май 13, 2017 8:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
Може ли някой да ми каже как да разбера дали утре ще вали над Лозенската планина? Ако може и точно кога ще вали? Важно е да се знае дали е възможно да се прибереш вкъщи преди да почне дъжда. На кой сайт най-много може да се вярва?

Съществува вероятност за краткотраен дъжд с гръмотевици следобед, след 15:00. Сайтовете, които намирам за най-полезни, са meteoblue и windy. Във втория има възможност за удобно сравняване на прогнозите на три различни модела.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Май 13, 2017 11:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
@ lz1fw
lz1fw написа:
Сподели впечатления за пътя между въпросителната и манастира.

Конкретно римския път съм го минавал в двете посоки,зимно и лятно. Беше преди няколко години и ми се губят някой данни.Използвам това,което намерих,т.е трака до "?". Беше "зимно", времето напредваше, исках да уточня някой детайли в района на"брод" и малката отсечка към манастира остана за друг път."Пролетно" от "Пасарел"-ман.Св.св.Петър и Павел-крепост Равуля-Пасарел" за кратко се отклоних и ги"вързах"двете части.Успях да намеря снимки от този преход,/ http://perkko.snimka.bg/mountain/pasarel-man-sv-sv-pet-r-i-pavel-krepost-ravulya-pasarel.949725 надписаните снимки са от този участък на трасето.
lz1fw написа:
Не ми е ясно от къде ще е по-лесно да подходя към края на твоя трак (въпросителната).

От голямата поляна пред манастира в западна посока през трънаците ще видиш следи от подпорни стени и си на пътя.
lz1fw написа:
Вече от другия бряг на река Искър.

М/у двете точки може да се мине само плътно по брега на реката. Около т. "А" "зимно" при маловодие намерих място за сравнително лесно минаване на реката, за съжаление,както споменах имам загуба на данни и нямам координатите. На снимката се вижда това място,както и в долния ляв ъгъл "артефакт ?"подобен на описания в предния пост, но по-малък, възможно тук да е имало мост,сега с гумени ботуши. Very Happy
Нед Май 14, 2017 2:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Първо благодарност към Ведрин. Сайтовете, които даде помогнаха:
vedrin написа:

lz1fw написа:
Може ли някой да ми каже как да разбера дали утре ще вали над Лозенската планина? Ако може и точно кога ще вали? Важно е да се знае дали е възможно да се прибереш вкъщи преди да почне дъжда. На кой сайт най-много може да се вярва?

Съществува вероятност за краткотраен дъжд с гръмотевици следобед, след 15:00. Сайтовете, които намирам за най-полезни, са meteoblue и windy. Във втория има възможност за удобно сравняване на прогнозите на три различни модела.

Благодарение на тях втората ми разходка от Долни Лозен през Попов дел до Пасарел бе в хубаво време.

Снимки в Фейсбук. Албума е публично достъпен.
https://www.facebook.com/LZ1FW/media_set?set=a.10211064743628256.1073741898.1045632547&type=3&pnref=story

Освен да се порадвам на природата имах и още няколко задачки. Първата бе да мина точно по пътеката, така както е маркирана с червена лентова маркировка. Направено е, но се оказа не проста задачка. Пътеката е маркирана много старателно, но преди доста години. На места маркировката е по избледняла. Поне за моите диоптри. По ирония на съдбата маркираната пътека се отклонява точно там, до където стигнах миналия път преди да се откажа да я следвам и се върнах обратно. Този път не се отказах, но пак не забелязах разклона и продължих напред вместо да завия вдясно 282 метра след връх Попов дел. След известно лутане грешката стана явна. От инат реших да се обратно до мястото на пропуснатия разклон. Предишния път бях отбелязал мястото, където "червената" пътечката се присъединява към другата. Върнах се до там и тръгнах на обратно по пътечката. Стана ми много интересно: маркировката е буквално през пет метра, но пътеката е почти незабележима. Малко хора явно минават оттам. Резултатът е изчистен трак, отразяващ липсващото на картата парче от пътеката. Малко по-дълъг е от липсващото парче, а по-добре да е повече повече, отколкото по-малко.

Тракът е на този линк:
http://www.lz1fw.com/track/2017-05-20.gdb
http://www.lz1fw.com/track/2017-05-20.zip
Липсващото парче е кръстено "Red mark". Пуснато е билетче. Пак благодаря на Ведрин.

Втората задачка бе замерване на гама фона по маршрута. Резултатите са тук:
http://www.lz1fw.com/track/2017_05_20_GF.gdb
http://www.lz1fw.com/track/2017_05_20_GF.zip
Данните са измерени през една минута и/или през 50 метра. Точките са номерирани. След номера следва големината на гама фона в микросиверти за час (uSv/h) и големината на статистическата грешка в проценти. "Трака" на гама фона започва и завършва в София. През целият път големината на гама фона е в рамките на нормалното. Горната граница е 0,30 микросиверта за час. Максималната стойност за целия маршрут от 0,23 uSv/h е измерена на около 900 метра над пасарелския манастир свети Петър и Павел. Там спрях върху една червеникаква скала да си почина. Мястото ми се стори по-чистичко...
http://www.lz1fw.com/track/2017_05_20_GF.png

След манастира имах огромното желание да мина по пътя, показан от Петър. Само дето няколко подозрителни шумове във височката трева и буйната растителност охладиха това желание. Реших да пресека Искър и да търся брод по-нататък. Намерих мостче чак малко преди красивите скали около връх Гарванец. Мостчето е дървено, широко около метър, стабилно и добре направено. Има го на снимките. Скалите около връх Гарванец са доста фотогенични. Оттам по пътека до края на Пасарел и оттам до центъра, кръчмата и автобусната спирка до тях. На съседната маса в кръчмата колоритно беседваха бивш криминален затворник и поп. Интересна комбинация. Бившия затворник много се гордееше с члена от НК, по който са го осъдили. Погледнах за какво раздават член 116. Оказа се, че е за убийство... Не му личеше...
Нед Май 21, 2017 6:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov