ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Стената Пирин Фунията

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Стената Пирин Фунията
Автор Съобщение
mmarto



Регистриран на: 10 Сеп 2015
Мнения: 3

Мнение Стената Пирин Фунията Отговорете с цитат
Здравейте, някой има ли представа, дали в момента по Фунията има наковани турове до върха? Питам защото съм си наумил това лято, да се пробвам от там, но не съм алпинист, по- скоро се опитвам да катеря и ако няма нищо наковано, това малко ще усложни изпълнението на хрумката. Поздрави.
Ps: всякакво инфо ще ми е полезно. Благодаря
Съб Юни 10, 2017 9:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
2012 последно ходих лятото на Фунията. Прати ми мейл на ЛС ,за да ти пратя на него снимки от средата на Фунията, пък после сам прецени какво можеш да направиш там през лятото. Бях с един приятел, дето е алпинист, че и по принцип катери осмици, пък там странно защо много горещо и настоятелно поиска да се махнем с рапели още от мястото, където Фунията се отделя от Кулоара. Тогава понеже сме големи разбирачи, дръпнахме около 2-3 въжа по основата на фунията с въже в раницата, щото било лесно и се ходело с ръце в джоб... Като стане хърбаво, а то става, пробвай после да слезеш от там, за да видиш за какъв ужас става дума. Не гледай зимни снимки, зимата няма нищо общо с лятото.
Нед Юни 11, 2017 10:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Лятото на Фунията? То и аз не съм алпинист де, имам бледи спомени, че не е много здравословно в сезон извън зимния. И зимата трябва да е студена, много студена. Размислете пак.
Нед Юни 11, 2017 11:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mmarto



Регистриран на: 10 Сеп 2015
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Знам аз, ронляк страшен, камък върху камак, каменопади... то не е задължително, просто съм си я харесал и ако има начин и ми се отдаде възмижност бих се възползвал. Времето ще си покаже, но като цяло е доста невероятно защото и свръзка ще трябва да си намеря, а за сега всички са не особено ентусиазирани 😊 Благодаря и поздрави.
Пон Юни 12, 2017 2:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
по мое мнение може да се мине и на свободно въже/просто няма къде да го включиш/, но поне площадките трябва да са железни. намери си 10-15 доста дълги скални клинове/например 15 см дълги/, и на площадка кови поне по три, защото Вихрен отдавна е доказал, че стандартните два клина са нищо. И двойно въже, защото това е много дълъг тур/грубо над 500метра/, може би най-дългия по цялата стена. От най-опасното място - където фунията се събира ще ти трябват най-малко 5 рапела по 50м. изчисли по два клина/поне/ на рапелна установка и умножавай за бройка докъдето ти стигне фантазията къде може да е евентуалното място, откъдето ще трябва да се рапелира.
Пон Юни 12, 2017 2:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
mmarto, аз лично се притеснявам от термина "наковани" Smile

Може би защото като чуя "наковано" си представям маршрут, по който клиновете те водятр повече или по-малкол

А във Фунията сигурно има някакви клинове, оставени през годините от разни свръзки, по-скоро от преди няколко десетки години. Със съмнителна здравина, бих добавил.

Връщането (ако се наложи), дори не мога да си го представя да е на рапел. Дори и да се закрепят някъде добре въжетата, толкоз камънак може да бутнат, докато се спускаш по тях, че чак настръхвам, като си го представя.

А бе изобщо катеренето там няма да ти е проблема Smile
Пет Юни 16, 2017 2:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
mmarto, аз лично се притеснявам от термина "наковани" Smile
Връщането (ако се наложи), дори не мога да си го представя да е на рапел.

Обикновено сведения за голяма ронливост дават само тези, които най-много да са минали някой тур зимата, гледали са, и са си представяли как би било лятос. Ако идеш например на Диретисима, на първите четири въжета ще видиш, че няма нито един ронлив участък, направо прилича на Враца...
Виж например и ето това - толкова е чисто и гладко, че на места се минава само на триене:

Твърдя, че има начин почти всеки сравнително ронлив участък да бъде изкачен или спуснат относително сигурно и безопасно, включително и слизане по Фунията, стига да се носи достатъчно инвентар.
Пет Юни 16, 2017 11:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
mom4i написа:
mmarto, аз лично се притеснявам от термина "наковани" Smile
Връщането (ако се наложи), дори не мога да си го представя да е на рапел.

Обикновено сведения за голяма ронливост дават само тези, които най-много да са минали някой тур зимата, гледали са, и са си представяли как би било лятос. Ако идеш например на Диретисима, на първите четири въжета ще видиш, че няма нито един ронлив участък, направо прилича на Враца...
....


Владов много тактичен си станал Laughing Laughing Laughing

На 19 юли 2017 г. ще има ОС. Надявам се да се съберем по-голямата част от клуба. Ела да се видим! Smile
Вто Юли 04, 2017 10:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov