ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Около Семково

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Около Семково
Автор Съобщение
aniradulova



Регистриран на: 30 Ное 2009
Мнения: 20
Местожителство: sofia

Мнение Около Семково Отговорете с цитат
Здравейте! В началото на август ще бъдем за няколко дена на Семково и ми се иска да направим един кръгов маршрут: кантон Карааланица - билото - Вапски езера - кантон Карааланица , та имам няколко въпроса. От Семково до Карааланица стига ли се с кола и позволено ли е? От кантона до билото как е пътеката - има ли много сипеи и клек, че само по картата не мога да преценя? Как е спускането къв Вапските езера? След кантон Вапа на офроуд картата има пътека към Карааланица, но на бгмаунтинс я няма? Благодаря предварително за всякаква полезна информация!
Съб Юли 09, 2022 4:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей,

До кантона може да се достигне с лека кола. Настилката е чакъл. Все пак трябва да се кара внимателно ако колата е ниска.
Малко преди него има широко и удобно място за паркиране.

Не съм слизал до Вапските езера от билото, но от езерата към кантона пътеката се преминава без проблем. Има клек но ясно се вижда прусеката.
Последно минавах 2021 година.
Пон Юли 11, 2022 12:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aniradulova



Регистриран на: 30 Ное 2009
Мнения: 20
Местожителство: sofia

Мнение Отговорете с цитат
Много благодаря. Ще се пробваме, пък каквото стане.
Вто Юли 12, 2022 6:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 293

Мнение Отговорете с цитат
Като стана дума за Семково, аз още не съм реализирал идеите в района. Да попитам относно възможностите за излизане на билото и върховете в района:

1) В какво състояние е пътеката след горното Вапско езеро към билото? Идеята е да се отиде на вр. Вапа или на вр. Реджепица. Гледам, че минава през и покрай клек. Това през ме притеснява.
https://kade.si/#map=17/2617691/5174048.06/0
И до кантон Вапата може ли да се излезе с кола от Семково?

2) Състояние на пътеката между х. Семково през Чемерна до Билото (зелената маркировка на BGM)? Оттам има ли вариант за изкачване на Средния връх?
https://kade.si/#map=15/2621369/5172011.2/0

3) Състояние на пътеката между Сухото езеро и билото? По спомен, бях чел, че не е за препоръчване.

4) Състояние на пътеката между кантон Карааланица и Реджепско езеро?

@aniradulova, Вие по тази пътека, западно от вр. Реджепица, ли искате да излезете на билото от Карааланица? Това изобщо дали е проходимо?
https://kade.si/#map=15/2615064.39/5173588.08/0

ПП: районът е толкова хубав, а толкова занемарен... жалко е :/
Чет Юли 14, 2022 3:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
Като стана дума за Семково, аз още не съм реализирал идеите в района. Да попитам относно възможностите за излизане на билото и върховете в района:

1) В какво състояние е пътеката след горното Вапско езеро към билото? Идеята е да се отиде на вр. Вапа или на вр. Реджепица. Гледам, че минава през и покрай клек. Това през ме притеснява.
https://kade.si/#map=17/2617691/5174048.06/0
И до кантон Вапата може ли да се излезе с кола от Семково?

2) Състояние на пътеката между х. Семково през Чемерна до Билото (зелената маркировка на BGM)? Оттам има ли вариант за изкачване на Средния връх?
https://kade.si/#map=15/2621369/5172011.2/0


Здравей, didkopitko,

Преди две години оставихме колите на Семково и през Вапските езера, излезнахме на билото. Нямаше никакви проблеми по въпросната пътека до горе.
След това се качихме първо на Реджепица, а после на Канарата. Навръщане пак по билото, минахме през връх Вапа и се отклонихме до връх Чемерна. Нямаше нужда да ходим до седловината Горни куки, а тръгнахме директно към зелената маркировка (склонът е тревист и подходящ). От там се качихме и на Средни връх, без никакви сериозни препятсвия. Самата пътека до Семково е добра, но си е стръмна, което трябва да имаш предвид, при мокро време.

Успех!
Жоро
Чет Юли 14, 2022 3:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Карааланица - Реджебското езеро, пътеката се преминава без проблем.

С колата до кантон Вапа недей.
Чет Юли 14, 2022 5:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 293

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря. Значи 1, 2 и 4 са проходими. За 3) Сухото езеро - билото изнамерих стари теми, в които се казва, че е клечасало, имало овчарска пътечка. То май няма и много смисъл от това начинание.

redex написа:

С колата до кантон Вапа недей.

Забранен път, или не става за минаване? Със джипоподобно също ли не може да се мине?
Пет Юли 15, 2022 8:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
Като стана дума за Семково, аз още не съм реализирал идеите в района. Да попитам относно възможностите за излизане на билото и върховете в района:

1) В какво състояние е пътеката след горното Вапско езеро към билото? Идеята е да се отиде на вр. Вапа или на вр. Реджепица. Гледам, че минава през и покрай клек. Това през ме притеснява.
https://kade.si/#map=17/2617691/5174048.06/0
И до кантон Вапата може ли да се излезе с кола от Семково?

2) Състояние на пътеката между х. Семково през Чемерна до Билото (зелената маркировка на BGM)? Оттам има ли вариант за изкачване на Средния връх?
https://kade.si/#map=15/2621369/5172011.2/0

3) Състояние на пътеката между Сухото езеро и билото? По спомен, бях чел, че не е за препоръчване.

4) Състояние на пътеката между кантон Карааланица и Реджепско езеро?

@aniradulova, Вие по тази пътека, западно от вр. Реджепица, ли искате да излезете на билото от Карааланица? Това изобщо дали е проходимо?
https://kade.si/#map=15/2615064.39/5173588.08/0

ПП: районът е толкова хубав, а толкова занемарен... жалко е :/


Те са писали вече, но да си дам и аз моите "5 стотинки", че скоро съм минавал по някои от местата.
1 - съвсем проходимо е, нямам спомени от клек, а по-скоро от висока трева; в дъждовна година е доста джвакащо и по самата пътека ДО езерата (от кантона), особено юли; иначе - това си е най-пряката пътела между Семково и Рибни и доста хора минават от там;
ако се качвате до билото - Реджепица е върхът с гледките, от Вапа кой-знае какво повече няма да видите, особено пък ако смятате и до Средния връх да ходите някой от дните; ако имате време и за Канарата - супер!
с кола до кантона - не знам, не беше сякаш лош пътят, поне за джипка, ама какъв му е статута - не знам...
2 - това е основната пътека Рибни - Семково, магистрала е; за върха - писали са, аз не съм го качвал;
3 - аз не бих се наел да пробвам, освен ако не ме обземе силно приключенско вдъхновение/умопомрачение Wink (и си купя мачете Wink )
4 - съвсем следима, само да успееш да я хванеш от долу от пътя, на влизане в гората; след стръмното качване идва клекинга - ако си по-едър/висок или с голяма раница, ще споменаваш често майка му (около 30-40 мин); но се минава и си струва Wink

От кантон Карааланица през едноименните езера съм чел, че има пирамидки, т.е. най-вероятно се минава , следва се реката, няма как да се объркаш. И на мен ми е мерак да го мина, но не му е дошло времето още.
Пет Юли 15, 2022 10:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
titipopo



Регистриран на: 07 Юли 2010
Мнения: 24
Местожителство: sofia

Мнение Отговорете с цитат
Пътеката от Сухото езеро до билото е почистена и проходима.
Пет Юли 15, 2022 11:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
До кантон Вапа лека кола ще е много трудно да мине без щети по шасито. Пътят е каменист. Джипообразно минава.
Няма забранителни знаци.

Ето ти трак логове от 11. 2020г. до езерата:

1. Чернополянски езера ( Карааланишки езера)
https://1drv.ms/u/s!AhTVv94yyw-YgatYbVVD85PrqBNL-Q?e=odnc8F

2.Скалишки езера ( Реджепски езера)
https://1drv.ms/u/s!AhTVv94yyw-Ygas7qy5m8iyQLsIusw?e=mVm1ag

3.Вапско езеро
https://1drv.ms/u/s!AhTVv94yyw-Ygas-3NvvLMFS4K7zPQ?e=etrDtv

Копирай целите линкове към траковете. Не знам защо но не ги раазпознава целите, като линк.

Трака до Вапското езеро покрива и пътят, който може да бъде преминат и с лека кола.
Разбира се въпрос на преценка е за колата.

Траковете следват официалните пътеки. Не съм се губил и няма шорткъти. На траковете съм добавил и точки, където има маркировка или каменни пирамиди. На по-възловите места, където няма или бяха паднали, бях направил пирамидки за да се вижда пътеката. Това главно за Чернополянските езера.
Пет Юли 15, 2022 11:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 293

Мнение Отговорете с цитат
Много благодаря!
Пет Юли 15, 2022 1:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение За циркусите на Вапските и Карааланишки езера Отговорете с цитат
Дидко, от всички въпроси, които си задал, ти препоръчвам да започнете с района с Вапските езера.
Там е много красиво и пътеките са по-отъпкани, за разлика от дивият Карааланишки циркус.

До кантон "Вапата" се стига с джип, това е каскаден макадамов път. Спестяват се доста сили,
в сравнение ако трябва да тръгнете от хижа "Семково" или летовището.

На бившият миньорски обект "Вапата", мястото за паркиране край реката не е много широко, но има къде да се паркира.
Над пътя, веднага тръгва пътеката нагоре, различима и проходима до двете Вапски езера.
Маркирана е с пирамидки или жълта боя и едни стари метални стрелки на някои пише - х. "Рибни езера".

Като стигнеш Горното Вапско езеро, тръгваш отдясно по брега и след езерото, пътеката продължава нагоре към билото.
Тя е маркирана единствено с пирамидки, но се следи изцяло.
В горната част пътеката става по-стръмна. Като излезете на билото, веднага стъпвате на пътеката - магистрала:
х. "Рибни езера" - х. "Грънчар" - Мусала.

От тази пътека, най-обзорно е да се изкачите на връх Реджепица, който има много, много дълго и равно било.
До върха се изкачвате по лек тревист склон, без да търсите пътеки.

От връх Реджепица се виждат Вапските езера, Реджепските езера, а като подминете дървената пирамида на върха - посока връх Канарата,
ще ви се открие и Карааланишкият циркус с Карааланишките езера.

Ако след връх Реджепица имате сили да изкачите и връх Канарата, то няма хич да ви се иска да слизате от високото. Very Happy

От връх Канарата се вижда цикрусът на Рибните езера с хижата, поглед към цялото Мальовишко било, към Мусала,
а под Канарата е и Канарският циркус с Канарското езеро, откъдето води началото си река Бели Искър.
Канарата е един от най-обзорните върхове в Рила и важно вододелно било. Любим!
Само да случите на хубаво време с далечни гледки!

На Карааланица бях миналата година през септември. Миналото лято кравите ги е нямало там, краварите си правят колиби след реката
до бившия миньорски обект и когато има крави, те тъпчат всичко в района на Кантона и нагоре по Карааланишкия циркус.

Пътеката тръгва за циркуса от кипата - вляво от тунела и водопада. Миналата есен беше неразличима в тревите.
Не знаеш ли откъде да тръгнеш или не ползваш ли GPS, може и да не я откриеш, ако някой не е минавал там наскоро.

Откъдето тръгва пътеката за циркуса, край пътя има струпана малка пирамидка камъни, която лесно може да пропуснете!
Край пирамидката и край пътя, всичко е обрасло в широколистни храсти и трябва да се промушиш през тях,
за да потърсиш началото на пътеката!

Самият Карааланишки циркус е "Зона за ограничено човешко въздействие", но пък за крави може!? Confused

В долната част, пътеката върви през клек, който на места е просечен, но е доста гъст.
Пътеката в начало върви вляво от водопада и реката, по-горе пресича реката и продължава от дясната страна на реката.

След второто Карааланишко езеро, релефът става скалист като стена и пътеката се изкачва стръмно през скалите - вляво,
т. е. от страната на връх Карааланица / Черна поляна. Следите за пирамидките!

Горе на билото, пътеката излиза между върховете Канарата и Реджепица, където е пътеката - магистрала от
Мусала - Грънчар - Рибни езера. В Карааланишкият циркус няма маркировка с боя и табели!

Носете си свирка и вдигайте шум! По-предната година, краварите от Краище казаха, че мечката идвала долу под водопада,
съвсем близо до колибата и животните.
Така е там - диво и красиво! Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Вто Юли 19, 2022 12:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 293

Мнение Отговорете с цитат
Да се отчета какви ги ошетахме на Семково.

Ден 1: Семково - Чемерна - вр. Вапа - вр. Реджепица и обратно
Това е маршрутът ни с времена, може да е полезен за някого: к.к. Семково - х. Семково (1.0км/+110м, 20 мин) - билото по зелена (5.2км/+810м-20м) - вр. Вапа /2528м./ (6.8км/+930-30м, 2:30 ч) - вр. Реджепица (9.2км/+1130-90м, 3:20 ч).
И така, общо 3:20 ч до вр. Реджепица, без почивките, от кк. Семково, слизането обратно ни отне точно 3 часа.

Тръгнахме от курорта, минахме покрай хижа Семково с красивото езеро и продължихме по зелената маркировка към билото. Първоначално се върви стръмно в гора, после се излиза на открито и се върви по долината на малка рекичка. Пътеката е недобре маркирана (след гората), но се следи лесно, има и пирамидки. https://map.bgmountains.org/#map=15/2619988.75/5171900.57/0


Излязохме на билото и бързо заизкачвахме склоновете на вр. Вапа. Малко след вр. Вапа се виждат отвисоко и Вапските езера.




По билото се върви бързо, почти равно е. Неусетно стигнахме подножието на вр. Реджепица и взехме да го изкачваме. От "магистралата" качването отнема около 20-25 минути.
Ето го и върха, или поне едната кота:


От тази позиция се виждат Карааланишките езера: https://map.bgmountains.org/#map=16/2615123.93/5174541.61/0


А от другата страна на върха, се вижда Реджепското езеро: https://map.bgmountains.org/#map=16/2616418.58/5173170.52/0


От върха се вижда като на длан голяма част от Рила. Няколко общи снимки на панорамата:






А ето и как PeakFinder видя нещата:











Чет Авг 25, 2022 2:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 293

Мнение Отговорете с цитат
Ден 2: Семково - вр. Вапа - вр. Канарата и обратно
Това е маршрутът ни с времена, може да е полезен за някого: к.к. Семково - х. Семково (1.0км/+110м, 0:20 ч) - к-н Вапата (3.9км/+390-40м по пряката пътека, 1:05 ч) - Вапски езера – (6.5км/+710-70м, 2:10 ч) - билото (2:50 ч) - разклон Реджепица/Канарата (3:10 ч) - вр. Канарата (9.6км/+1140-90м, 3:35 ч)

Тръгнахме пеша от к.к. Семково в посока кантон Вапата и Вапски езера. Пътят действително не е за лека кола, но не особено високи SUV-чета имаше паркирани на кантона.






Оттук поехме по пряката пътека през гората, която пак изкарва на пътя малко по-нагоре: https://map.bgmountains.org/#map=16/2618202.7/5170075.08/0


След кантона, през гора, клек (просечен) и поляни, достигаме до Вапските езера. Разбира се, имаше компании с барбекюта.
Противно на написаните при хижа Семково 3 часа, на нас ни отне 2 ч 10 мин от курорта до Горно Вапско езеро.






Това ни даде възможност да продължим нагоре. Излизането на билото е без маркировка, но е лесно и неусетно. Не че и преди това имаше особена маркировка през клека преди езерата.
Целта за деня: вр. Канарата.


Започваме изкачване. Това би трябвало да е т. нар. Канарско езеро, може би?


В съседство - Реджепица:


И вече сме на върха, с гледка към Рибни езера:














Разбира се, закъде без мнението на PeakFinder по въпроса /не претендирам за точност Smile /








Благодарности на всички за съветите, които допринесоха за разходките ни в района!
Чет Авг 25, 2022 3:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov