ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Пътека около водопад Скакавица
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Пътека около водопад Скакавица
Автор Съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Пътека около водопад Скакавица Отговорете с цитат
Имам питане за една пътека, която е показана на картата bgmauntains и която тръгва от подхода под водопада Скакавица и излиза над него по ската /скалите/ западно от него.
Най-вече ме смущава един участък в който хоризонталите са много един до друг /от 2060 до 2110м/, което ако е вярно означава, че в участък с дължина /проекция/ 35-40 метра трябва да се изкачат 50м денивелация, което е наклон от 55-60 градуса. След това следва 50-100м почти хоризонтално преминаване /или траверсиране/ пак през подобен участък, но там може да е тераса някаква.
Пътеката не се вижда на сателитната снимка.
Ето въпросното място:
https://map.bgmountains.org/#map=19/2593721.86/5194574.26/0

Ако някой е приминавал скоро, моля да коментира.
В непосредствена близост има улей, там хоризонталите са на по-голямо разстояние, сиреч може би е по-поносим наклона. А може и скалите да са изклривили сигнала на джи -пи-еса?


Последната промяна е направена от Plamen К на Пет Юли 29, 2022 2:59 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Юли 29, 2022 2:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Ами не беше скоро, преди десетина години съм минавал, но тази година му хвърлих едно око отдолу, не мисля че нещо се е променило съществено. Стръмен тревен улей, с много слабо личаща пътека, но нищо страшно. Не мисля, че би ти представлявал какъвто и да е проблем, съдейки от това което си споделял.
Пет Юли 29, 2022 2:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Antoon написа:
Ами не беше скоро, преди десетина години съм минавал, но тази година му хвърлих едно око отдолу, не мисля че нещо се е променило съществено. Стръмен тревен улей, с много слабо личаща пътека, но нищо страшно. Не мисля, че би ти представлявал какъвто и да е проблем, съдейки от това което си споделял.


Благодаря! Аз съм слизат по 'преминаването', което е дадено от източната страна на водопада. Отначало даже има маркировка някаква, после пирамидки, но като влязохме в гората в стръмния участък от 2020до 1980м се губеше следата, после се слиза по големи камъни, нещо, като морени. Чувал съм, че оттам слизат, когато катерят водопада, когато условията позволяват това слизане, защото е лавиноопасно.
https://map.bgmountains.org/#map=19/2594421.06/5194539.01/0

.
Пет Юли 29, 2022 3:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rich



Регистриран на: 30 Юли 2013
Мнения: 35
Местожителство: Кюстендил

Мнение Пътека около водопад Скакавица Отговорете с цитат
Пътеката тръгва покрай края на гората. Стотина метра не личи, има отделни иглолистни дръвчета. След това е ясно очертана. Не личи завоя на югоизток, но това са 10-15 метра и се върви към ясно очертаната тераса. Пътеката е стръмна, но се минава - най-добре със щеки. Малко преди потока (от езерото и Кабул) се губи за стотина метра, но не е проблем - тревист участък е. Колкото до слизането от източната страна на водопада: има пирамидки, които завиват на запад през отделни дървета при спускането по сипея преди гората. Излизат малко преди основата на водопада. Последните 30 м са трудни - камъните са по-големи. Миналата година изкачихме по пирамидките, а се спуснахме по пътеката. Няма никакви проблеми - нужно е внимание и щеки.
Пет Юли 29, 2022 5:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Re: Пътека около водопад Скакавица Отговорете с цитат
Rich написа:
Пътеката тръгва покрай края на гората. Стотина метра не личи, има отделни иглолистни дръвчета. След това е ясно очертана. Не личи завоя на югоизток, но това са 10-15 метра и се върви към ясно очертаната тераса. Пътеката е стръмна, но се минава - най-добре със щеки. Малко преди потока (от езерото и Кабул) се губи за стотина метра, но не е проблем - тревист участък е. Колкото до слизането от източната страна на водопада: има пирамидки, които завиват на запад през отделни дървета при спускането по сипея преди гората. Излизат малко преди основата на водопада. Последните 30 м са трудни - камъните са по-големи. Миналата година изкачихме по пирамидките, а се спуснахме по пътеката. Няма никакви проблеми - нужно е внимание и щеки.


Благодаря за уточнението.
Пет Юли 29, 2022 5:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
По пътеката западно от водопада ходих последно миналата година, потвърждавам че си личи добре. Малко е стръмна на определени места, но все пак си е пътека, изненади няма.
Другата - източно - не знам как изглежда лятно, защото винаги съм ходил там зимно. Преди доста години обаче често там съм виждал групи със снегоходки, които излизаха от там, значи няма да е кой знае какво...
Виж, Кабулският улей е друга работа. Ако ще се ходи по него, по-добре да е нагоре и да се слиза през Езерата или по зелената пътека към Зелени преслап или синята къв Скакавица...
Аз направих глупостта да се кача по зелената пътека от Зелени преслап и от Кабул да сляза напреки. Набухах се в скалите над "западната" пътека. На едно място си трябва въже за рапел и се върнах малко нагоре, след което слязох по Кабулския улей до равното над водопада, след което по "западната пътека" слязох до хижата. След слизането по скалите и улея, пътеката ми се стори лесна работа.
Пон Авг 01, 2022 9:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
По пътеката западно от водопада ходих последно миналата година, потвърждавам че си личи добре. Малко е стръмна на определени места, но все пак си е пътека, изненади няма.
Другата - източно - не знам как изглежда лятно, защото винаги съм ходил там зимно. Преди доста години обаче често там съм виждал групи със снегоходки, които излизаха от там, значи няма да е кой знае какво...
Виж, Кабулският улей е друга работа. Ако ще се ходи по него, по-добре да е нагоре и да се слиза през Езерата или по зелената пътека към Зелени преслап или синята къв Скакавица...
Аз направих глупостта да се кача по зелената пътека от Зелени преслап и от Кабул да сляза напреки. Набухах се в скалите над "западната" пътека. На едно място си трябва въже за рапел и се върнах малко нагоре, след което слязох по Кабулския улей до равното над водопада, след което по "западната пътека" слязох до хижата. След слизането по скалите и улея, пътеката ми се стори лесна работа.


Благодаря, Владов!
Кой улей наричаш Кабулския?
Пон Авг 01, 2022 5:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К написа:

Кой улей наричаш Кабулския?

https://map.bgmountains.org/#map=19/2593992.41/5193679.07/0
Този, аз първо тръгнах да слизам по следващия, ще го видиш на картата - дето се пада на север от горепосочения, и засича именно западната пътека, за която питаш, но в последните метри над пътеката излязоха скални прагове...
Ей тук е измамата, отгоре гледаш равно и измично, и най-накрая тесла.
https://map.bgmountains.org/#map=19/2593751.57/5193860.95/0
За да се измъкнеш, трябва да се връщаш право нагоре и после през камънаците на Кабулския улей, който също не е цвете да го слизаш заради ронляците.
Пон Авг 01, 2022 5:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, Владов!
Сря Авг 03, 2022 11:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Re: Пътека около водопад Скакавица Отговорете с цитат
Plamen К написа:
Имам питане за една пътека, която е показана на картата bgmauntains и която тръгва от подхода под водопада Скакавица и излиза над него по ската /скалите/ западно от него.


Минавал съм по нея няколко пъти - последно през 2019-та. Прав си, в началото е доста стръмна и е по затревен сипей (на места е нужно внимание къде се стъпва заради невидимите дупки между камъните), но е ясно различима, още повече че се движи покрай потока... Мястото, където завива на югоизток, също би трябвало да го разпознаеш - излиза на една тераса, а там преви време се събираше и малко езерце.
След това продължава на югоизток. Не е маркирана, но е различима. Дори и през август в тоя участък съм се натъквал на снежни преспи. Излиза в горната част на водопада - а за там, излишно е да споменавам, се изисква специално внимание, защото скалите са мокри и хлъзгави.
По-нагоре, вече в посока 7-те езера, също може да се мине - покрай потока, източно от Скакавишко езеро - но пътека почти няма. На места е подгизнало, върви се по камъни, обрасли с трева. Пътека почти не личи, просто ако следваш посоката, може директно да излезеш на Сухия чал, непосредствено преди Бъбрека.

Ще се опитам да ти изпратя трак (може би в лично съобщение, че тук не знам как да го прикача).
Пет Авг 12, 2022 12:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Вчера (18.08.2022 г.) минах по споменатата пътека - слизайки от езерата, стигнах до мястото, от което водопад Рилска Скакавица "скача" надолу. За да се открие пътеката, която заобикаля от запад и слиза в долината на река Скакавица, трябва човек да се върне леко назад и в югозападна посока да се изкачи по едно леко нанагорнище. Пътеката, естествено, не е маркирана, но качвайки се горе - вече е логична и лесно откриваема. Проблемите идват малко по-напред, защото в определени участъци е жестоко обрасла с папрати и всякакви други растения - високи са повече от човешки ръст, гъсти и непробиваеми , а долу в краката хал-хабер си нямаш какво се случва. Бяхме с дъщеря ми, видяхме голям зор да пробием - наложи се да заобикаляме отгоре, но пък там постоянно има течащи потоци заради все още топящите се снежни преспи, обрасло е, камъните са скрити в тревата и не знаеш на камък ли ще стъпиш или в дупка... Та, който ще минава оттам - да има едно наум - може би е добре да си носи едно мачете в раницата Wink
Стига се до едно малко езерце, на тераска - северозападно от водопад Рилска Скакавица. От това езерце надолу по сипея пътеката, която пресича потока и се спуска по сипея, северно от поточето, вече е ясна и различима, но доста стръмна.
Изкачвал съм и съм спускал този участък поне 4 пъти преди това. Такъв зор като вчера не помня да съм имал, просто е обрасло повече от обикновено.
Пет Авг 19, 2022 11:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Нещо не разбирам в описанията ви. Преди десет години искахме с внуците да се качим до горния край (началото) на водопада и от хижата стигнахме до подножието му. Ето го:



Никой не можа да ни каже къде има пътека: отляво или отдясно. Отдалече нищо не личеше. Накрая хванахме някаква що-годе маркировка вляво на снимката и започнахме диво катерене по каманяци. А на места - като Тарзан по клоните на дървета. Децата бяха малки и видяха доста зор. С големи мъки изскочихме на равното, обаче прекалено далече от горния край на водопада. Така и не го видяхме. Стъпихме на тясна пътечка, която ни отведе до лифта и от него през езерата се прибрахме в палатката. А от вашите описания излиза, че има пътека (наричате я западна), която тръгва от хижата и прави огромна дъга, докато се качи горе. Вероятно е тази:



Подробностите във вашите описания обаче не ги виждам на картата. Споменавате за езерце... А и тогава в подножието на водопада останах с впечатлението, че той може да се изкачи по самия склон, а не да се обикаля. Така ли е?
Съб Авг 20, 2022 9:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Нещо не разбирам в описанията ви.


Най-лесно е да ти приложа снимки, но към момента не мога (не съм в града пред компютъра...)
Общо-взето говорим за следното:
Горе-долу от гледната точка на снимката, която сте сложили, поглеждате НАДЯСНО - на ЗАПАД има един улей. Това е около 200 м. ПРЕДИ да стигнете подножието на водопада. По него, по стръмното нагоре, в западна посока, криволичи пътека. Катерите стръмно нагоре. Изкачват се около 200 вертикални метра и пътеката пресича потока (който вероятно се спуска от вр. Кабул). Та, пътечката завива наляво (т.е., на юг), стъпва на една равна тераса и манава покрай съвсем мъничко езерце (не, няма го на картата). След това пътеката следва посока юг, но точно тук са най-проблемните участъци - или се върви по камънаците, или през супер обрасла растителност. (На вашата снимка това се пада горе, вдясно от водопада, приблизително на нивото на пада му). Пътеката заобикаля водопада, и откъм югозападна посока се връща леко назад, след леко спускане, и стига до началото на водопада.

Съжалявам, и на мен ми е малко трудно да го опиша така без снимки (като се върна към града, ще ви кача).
Съб Авг 20, 2022 10:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Минавали сме по източния склон. Сякаш е по-удачно да се подходи по-отдалеч.

Споменатото езерце ще да е това:

https://kade.si/#BG5K=18/2593769.55/5194356.17/0

Поглед към началото на водопада:



Снимката е от юли 2004 г.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Авг 20, 2022 11:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Никой не можа да ни каже къде има пътека: отляво или отдясно.


[img]https://photos.google.com/album/AF1QipOmAXzS2eGZwgbBP-bMKGnY2Hik7LXBWCKE5SJK/photo/AF1QipOXMRqGSxyk-bMuePxopUCxflW0aiZaPQN6aYeP[/img]

[img]https://photos.google.com/album/AF1QipOmAXzS2eGZwgbBP-bMKGnY2Hik7LXBWCKE5SJK/photo/AF1QipOuCY6MwPHfJnAcm9n3roUyVVcb9yFej3fDF_SO[/img]
Съб Авг 20, 2022 11:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov