ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
До Сувчарското пръскало, нестандартно.

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
До Сувчарското пръскало, нестандартно.
Автор Съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение До Сувчарското пръскало, нестандартно. Отговорете с цитат
Дебрите на Балакана пазят невероятни кътчета.



За Сувчарското пръскало съм писал и преди. Като цяло този водопад е един от най-стабилните в Балкана. Що-годе постоянен дебит, който след дъждове излива внушителни маси вода. Отвесна стена, от която пада и непристъпно на вид дъговидно ждрело. Комбинацията с лесен подход до него от асфалтовия път в село Христо Даново, му отреждат добра репутация за разходки и посещение. Час от центъра на селото по стария камионен път и сме там. С неясен подход, на няколко серпентини излизам по стръмен улей над водопада. Всичко се свлича от кал и шума. Правя установка и хвърлям 80 метровото въже в бездната. Осигурявам се и надничам точно на ръба над водопада, откъдето водите политат. Пръските рисуват картини. С грохот се разбиват ледените води на Сувчарско пръскало 52м. по-надолу. Отвесна стена, стръмни склонове и букови гори, навред. Над и под водопада - водопади. Здравец и миризма на коприва, носени от вятъра. Излизам крачейки назад до ръба и връщане назад няма. Спускам се по въжето до цялата тази феерия и красота. Само няколко метра и висвам в камбана, като в безтегловност. До мен водите летят и гонят гравитацията с пълна мощ. Осигурявам се, не искам да се озова бързо долу и пускам въжето, за да извадя фотоапарата и снимам. Времето е спряло и съм до водната завеса. Реката прави няколко по-малки пада и потъва в дълбоката сянка на гората. Всичко е прекрасно, но знам, че това ще ми коства много часове, прекарани в пране на мокри дрехи и кални въжета, затова избягвам да правя тези упражнения често. Smile Повтарям спускането няколко пъти и толкова от тук. Дъждове валят често тази година и водопадите имат какво да предложат, в комбинация със свежи гори.



Над водопад Сувчарско пръскало.

























_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Нед Юни 18, 2017 6:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Много е красив този водопад!

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Нед Юни 18, 2017 11:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Как опазваш апарата сух?
Пон Юни 19, 2017 10:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Митак написа:
Как опазваш апарата сух?

Обикновено го слагам под непромокаемо яке. Сега не очаквах въжето да ме изхвърли настрани и ципът не беше вдигнат до горе, но като цяло само леко се навлажни. Аз бях мокър до кости. Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Пон Юни 19, 2017 4:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Заканихте се на водопадите и се почна Very Happy

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пон Юни 19, 2017 10:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:
Заканихте се на водопадите и се почна Very Happy

Съвсем лека тренировка, че се гласим за нещо по-сериозно. Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Вто Юни 20, 2017 1:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov