ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Смъртоносен проблем с моите мнения!
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Проблеми и препоръки Предишната тема
Следващата тема
Смъртоносен проблем с моите мнения!
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Леко параноично ми е това, което си описал. Wink
Няма да рева ако ми изчезнат снимките. Писал съм на DVD-та, но няма сигурен носител с гаранция, че няма да ти изчезнат снимките, особено пък харддиск. Знаеш ли на какво е способно едно неодимово магнитче(затова ги държа на едно точно определено място в къщи)? За тези пък в Интернет, човек не би трябвало изобщо да ги брои за свои. Very Happy

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Юли 07, 2017 2:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Проблема не е непременно само в това дали услугата е безплатна или платена и дали снимките остават налични онлайн (евентуално при други условия или на друг адрес) или не. Фирми се създават и закриват, други си променят собственика и/или бизнеса.

Най-същественото всъщност е адреса на всяка снимка да остава непроменен, защото малко са хората, които биха тръгнали да поправят хиляди адреси в разни форуми, публикации и т.н., ако въобще имат възможност да го направят. Явлението е получило доста сполучливото название -- "link rot" (гниене на връзки). Ето няколко констатации от статията в Уикипедия за link rot:

-- при експеримент, проведен през 2003 г., Fetterly et al установяват, че средно около една от 200 връзки изчезват всяка седмица от Интернет;

-- McCown et al. (2005) установяват че около половината от цитираните в списанието на DARPA/NSF D-Lib връзки са недостъпни 10 години след публикуването им;

-- Nelson и Allen (2002) установяват че 3% от обектите в цифровите библиотеки са недостъпни една година след публикуването им;

-- през 2014 г. Maciej Cegłowski, собственик на сайта за bookmarks Pinboard съобщава за наблюдавана от него доста постоянна скорост на link rot -- около 5% годишно.

Най-надеждния засега подход за предотвратяване на link rot на снимките включва следните елементи:

i) регистриране и управляване на собствен DNS домейн (съществуват безплатни и платени, като всред платените има и такива, които не са особено скъпи);

ii) използване на собствен сървър, с добре избрана операционна система, хостван на подходящо място, което може да бъде променено при нужда;

iii) използване на собствена добре избрана и дългосрочно поддържана платформа за публикуване на снимки.

Ако бъдат спазени горните условия човек би бил общо взето защитен срещу повечето причинители на link rot. Проблемът е, че това решение не е скалируемо -- повечето потребители нямат знанията, уменията и времето да се занимават с него. Освен това, подобно решение изисква непрекъсната активна поддръжка -- ако тя бъде преустановена по една или друга причина, link rot-а би се възобновил. Някой ден може би биха се появили и скалируеми решения, които не страдат от link rot...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Юли 07, 2017 3:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Дилетантски въпрос Отговорете с цитат
Ведрин, разбрах пожеланията ти, но не виждам как да ги изпълня. Собствен сървър? Купува ли се? "Вечен" домейн? А има ли такъв? Платен, безплатен - все тая. Ето нашият форум например: кой му дава живот? Ще се четат ли моите мнения и след десет години? Не питам за след сто! А дилетантският ми въпрос е следният: толкова ли е трудно сървърът, който поддържа форума, до поеме и снимкте в него? Защо те трябва да са на друг сървър, откъдето нашият форум да ги "цитира"? Въпрос на памет ли е?
Пет Юли 07, 2017 9:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Дилетантски въпрос Отговорете с цитат
Сотиров написа:
А дилетантският ми въпрос е следният: толкова ли е трудно сървърът, който поддържа форума, до поеме и снимкте в него? Защо те трябва да са на друг сървър, откъдето нашият форум да ги "цитира"? Въпрос на памет ли е?

Въпрос на дисково пространство, изчислителни ресурси и мрежова свързаност е, като не трябва да забравяме и съответните разходи за електрическа енергия (включително и за климатизация), които в дългосрочна перспектива със сигурност биха надхвърлили стойността на хардуера и мрежовите услуги. Фотокофата може да си е променила политиката, тъй като е започнала да губи твърде много средства за покриването на тези разходи, без възможност да ги компенсира в достатъчна степен чрез реклами, продажба на лични данни или други подобни прийоми. Това, което сега се опитват да продадат за 400 долара на година, всъщност е забавяне на "link rot" (личното ми мнение е, че това е твърде висока цена, която съдържа и елемент на изнудване). Като се има предвид обаче, че бъдещето на тази фирма далеч не е сигурно на фона на масовото недоволство на потребителите на услугите ѝ след последните събития, нищо чудно да се окаже след време, че колкото и средства човек да е готов да вложи, няма как да бъде сигурен, че би могъл да запази активни старите хипервръзки за неопределено дълъг период от време...

Една от обещаващите насоки е създаването на разпределени content-addressable решения, например IPFS. При тях адресът е обвързан единствено със съдържанието на данните и е напълно независим от местонахождението им. Подобна система би решила проблема за онези данни, които са достатъчно популярни, тъй като те биха имала множество достъпни копия онлайн. Би отпаднала и необходимостта от регистриране на DNS домейн, наличието на сървър, грижата за бекъпи, и т.н., а разходите биха се разпределяли между всички участници в споделянето на данните. За по-малко популярни данни, обаче, като граничен случай, отново би съществувала необходимост от функциониращ компютър, който да ги съхранява и разпространява в мрежата при поискване.

Дълготрайното съхранение, достъпност и откриваемост на данните по принцип е един много важен проблем пред човечеството, който тепърва предстои да бъде решаван по някакъв що-годе задоволителен начин (поне толкова задоволителен, колкото например изсичането на надписи в камъните или рисуването в пещерите, да речем). Огромното количество данни, както и сложността в определянето на дългосрочната им ценност допълнително усложняват задачата. Един любопитен в това отношение сайт е този на "The Long Now Foundation". Преди време доста се бях впечатлил от проекта им за часовник, способен да функционира достатъчно точно и без поддръжка в продължение на поне 10000 години. След много мислене и обсъждане, в крайна сметка са избрали вариант с механично устройство...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Юли 07, 2017 10:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Много информация, но скрита със заглавието за Подписка.

Ще е полезна, ако се отдели и вижда в нова тема.

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Съб Юли 08, 2017 12:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
ДИАНА написа:
Много информация, но скрита със заглавието за Подписка.

Ще е полезна, ако се отдели и вижда в нова тема.


Вярно е, отделих.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Юли 08, 2017 10:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Жалко за снимките.
Простете малко отклонение - никак не е злонамерено. То е, че темата ме поразвесели. Защото съм се отказал да ползвам разпадащи се връзки много отдавна, и заради това съм упрекван (деликатно) от ... вече пострадали от проблема с разпадащите се връзки.

Чета с интерес и чакам решения. Може би най-доброто е да се намери начин да се платят повече технически ресурси за форума. Мога да дам пет лева ей сега, на секундата Smile
Съб Юли 08, 2017 11:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mmaarrttii



Регистриран на: 22 Май 2013
Мнения: 16

Мнение snimka.bg Отговорете с цитат
А защо от известно време снимките в снимка.бг излизат с иконка на фотоапарат с "х" и не се виждат?
Вто Юли 25, 2017 2:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
DHG



Регистриран на: 23 Юли 2012
Мнения: 433
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Ползвайте imgur.
Вто Авг 01, 2017 6:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение На слука! Отговорете с цитат
Започнах бавно да сменям адресите на снимките си от "склада", който се оказа едно голямо л@йно, с нови адреси в Imgur. Дано и те някой ден не извъртят номер. Ужасно туткава работа! В първия склад са направили така, че дори не мога да си видя снимката. Трябва да се сещам коя е от контекста, после да я открия в архива си и да я кача в новия склад. След това да поправя адреса в мнението. Бавно и досадно! Имам обаче следния проблем: като си търся мненията страница по страница, не мога да отида директно на определена страница, например на 24-та. Трябва да почна от 1 (или от 101 назад!) и да щракам една по една. Няма ли начин директно да се влезе в конкретна страница, както е по други форуми? На първо време ще възстановя по-важните си теми - големите екскурзии с внуците, пък дребните вметки, ако съм жив. Sad
Съб Апр 07, 2018 1:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров, то аватара ти с неуморно бутащия камък Сизиф е показателен, но аз все пак ще дам съвет:

Като възстановиш даден пътепис, можеш едновременно с това да направиш и негов текстови файл в Word.

В текстовия файл могат да се слагат и снимки между текста, тоест този файл е (почти) пълно копие на пътеписа.

После качваш този файл-пътепис в Гугъл Диск, получаваш връзка за споделяне и я публикуваш в края на темата във форума.

По този начин постигаш няколко неща:

Първо - ако/когато сайтът на имгур-баламур се разпадне или ти иска пари - можеш по-лесно да възстановиш темата във форума.

Второ - ако/когато сайтът на имгур-баламур се разпадне или ти иска пари - поне хората ще могат да разгледат текстовия пътепис.

Трето - пътеписът ти може да се свали и да се разглежда на компютър и без интернет. Може да се разглежда и директно в Гугъл Диск.

Четвърто - чрез подходяща система за наименование на текстовите файлове може да стане своеобразен "туристически дневник" на туристическите ти ходения (а и на ходенията на внуците ти) с възможност за бързо търсене по различни критерии - по дати, по планини, по години, по внуци...

Успех!


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Апр 07, 2018 8:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Поумнявам, макар и бавно Отговорете с цитат
Стефане, след катастрофата с моите снимки вече знам какво да направя, ама защо не се сетих навреме? Сега сменям адресите на снимките и в същото време правя копие на дописките в Уърд, както са във форума. Хем да ги имам, хем пък се надявам някога да ги събера в книга под заглавие "С деца на планина". Дописките са много, снимките са около 1000, та не знам кога ще успея. Уви, в Интернета нищо не е сигурно и вечно. Този форум също може някой ден да фалира. А и диска на Гугъла, кой ти гарантира, че ще го има во веки веков? Дидо ме съветваше да складирам снимките в някой платен склад, но като няма да съм жив, кой ще поддържа абонамента? Пак лошо! Чудя се все пак, при съвременната техника, когато капацитетът на сървърите е практически неограничен, защо форумите не предоставят пространство за снимките? Толкова ли ще ги затрудни?
Съб Апр 07, 2018 8:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Аз също си мислех преди, за моите снимки и хм ...дописки.
И нищо не измислих.
После реших, че нищо не е вечно и се успокоих.
Честити Празници на всички Cool
Съб Апр 07, 2018 9:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Христос возкресе!

Е, и аз имам подобен проблем със Снимка БГ. Стари албуми изчезват и се появяват зачертани фотоапаратчета. Засега го решавам честично като изтривам зачертаните изображения и качвам снимките отново. При тази операция съм сменял и корицата, но винаги остава нещо зачертано, което не се изтрива, не се показва при редактирането, но излиза при прегледа.
Правя тези усилия заради линковете, които съм дал тук.
Някакъв съвет?
Нед Апр 08, 2018 10:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Христос возкресе!
...........................................................
Някакъв съвет?


Карай напред!
Сря Апр 11, 2018 1:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Проблеми и препоръки Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov