ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на гети.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на гети.
Автор Съобщение
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
Ми аз гети имам три чифта Smile не мисля да експериментирам в близко време.
Вто Дек 08, 2015 8:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tw1ceBlessed



Регистриран на: 01 Окт 2015
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,

Спрях се на тези гети:

http://www.telemark-pyrenees.com/black-diamond-gtx-alpine-gaiters-black

Ако някой може да сподели мнения и коментари, ще съм благодарен.
Пон Ное 21, 2016 10:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
Tw1ceBlessed написа:
Здравейте,

Спрях се на тези гети:

http://www.telemark-pyrenees.com/black-diamond-gtx-alpine-gaiters-black

Ако някой може да сподели мнения и коментари, ще съм благодарен.

Това са гетите! Купувай спокойно. Wink
Пон Ное 21, 2016 11:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bobbyfm



Регистриран на: 23 Яну 2014
Мнения: 130

Мнение Отговорете с цитат
Ползвам Ташев Директ от години, ако искаш ги погледни. Ако правилно си спомням ги взех от Спорт депо. Доста по-евтини са от black diamond-a.
Вто Ное 22, 2016 5:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bebo79



Регистриран на: 09 Апр 2009
Мнения: 323
Местожителство: София

Мнение Здравейте Отговорете с цитат
Здравейте,може ли мнение за тези гети на Extremities

Харесал съм си 2 чифта гети на тази марка едните са само с Горе Текс и Cordura
https://www.ebay.co.uk/itm/Extremities-Terra-Nova-Novagaiter-Gore-Tex-Gaiter-L-Xl-Walking-Hikking-New/272955350368?hash=item3f8d681d60%3Ag%3AcuAAAOSw7z1aDp21

Другия модел е този Packagaiter които не е само със Gore Tex но и със Gore Tex Plakite но е без Cordura

http://www.terra-nova.co.uk/clothing-accessories/gaiters/packagaiter/

Интересува ме втория модел дали ще диша повече от първия ( защото разликата им е само 2 пауда ) но и дали ще също толкова здрав като няма Cordura
Благодаря предварително за отговорите и отделеното време
Вто Дек 12, 2017 12:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Re: Здравейте Отговорете с цитат
bebo79 написа:
Здравейте,може ли мнение за тези гети на Extremities

Харесал съм си 2 чифта гети на тази марка едните са само с Горе Текс и Cordura
https://www.ebay.co.uk/itm/Extremities-Terra-Nova-Novagaiter-Gore-Tex-Gaiter-L-Xl-Walking-Hikking-New/272955350368?hash=item3f8d681d60%3Ag%3AcuAAAOSw7z1aDp21

Другия модел е този Packagaiter които не е само със Gore Tex но и със Gore Tex Plakite но е без Cordura

http://www.terra-nova.co.uk/clothing-accessories/gaiters/packagaiter/

Интересува ме втория модел дали ще диша повече от първия ( защото разликата им е само 2 пауда ) но и дали ще също толкова здрав като няма Cordura
Благодаря предварително за отговорите и отделеното време

Определено първия.
Висок клас мембрана с износоустойчива кордура.
Поръчвай, че единия от двата чифта е заминал снощи Smile
Не случайно на сайта не го намаляват.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Дек 12, 2017 8:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bebo79



Регистриран на: 09 Апр 2009
Мнения: 323
Местожителство: София

Мнение Re: Здравейте Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
bebo79 написа:
Здравейте,може ли мнение за тези гети на Extremities

Харесал съм си 2 чифта гети на тази марка едните са само с Горе Текс и Cordura
https://www.ebay.co.uk/itm/Extremities-Terra-Nova-Novagaiter-Gore-Tex-Gaiter-L-Xl-Walking-Hikking-New/272955350368?hash=item3f8d681d60%3Ag%3AcuAAAOSw7z1aDp21

Другия модел е този Packagaiter които не е само със Gore Tex но и със Gore Tex Plakite но е без Cordura

http://www.terra-nova.co.uk/clothing-accessories/gaiters/packagaiter/

Интересува ме втория модел дали ще диша повече от първия ( защото разликата им е само 2 пауда ) но и дали ще също толкова здрав като няма Cordura
Благодаря предварително за отговорите и отделеното време

Определено първия.
Висок клас мембрана с износоустойчива кордура.
Поръчвай, че единия от двата чифта е заминал снощи Smile
Не случайно на сайта не го намаляват.


Поръчах ги,ще ги видя колко са добри.
Тук ги гледах в магазина Намасте но не знам дали ги има въобще и дали има голям номер.

Аз си бях избрал други гети или по точно този модел

Berghaus Yeti Attak Gore-Tex Gaiters

http://www.ebay.de/itm/Berghaus-Yeti-Attak-Gore-Tex-Gaiters/361980344716?epid=1448429761&hash=item5447b5b98c%3Am%3Am4Q5bCq7Klne7XvlBDq4SVw


https://www.amazon.de/dp/B0108IIRTO?m=A3JWKAKR8XB7XF&tag=idealode-am-pk-21&childASIN=B0108IIRTO&ascsubtag=uV8Md2wJQ0n2lHqVeWeSFQ&th=1&psc=1

но за съжаление няма XXL ,дори и в самия им сайт нямат тези номера https://int.berghaus.com/yeti-attak/421339.html a само ХХХL които отговаря на номер 48 но аз още не съм си избрал зимни обувки и не знам дали няма да са ми много голями тези гети ХХХL ако взема примерно обувка 47 номер, точно поради тази причина реших да взема Extremities.
Не бях сигурен също така тези гети на Berghaus дали могат да се ползват с котки и снегоходки,гледах много клипчета на тях и видях ,че и малко трудно се поставят.
Вто Дек 12, 2017 7:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Щом не си сигурен "тези гети на Berghaus" дали могат да се ползват с котки и снегоходки явно изобщо не си запознат и за тяхното предназначение по пронцип...
Berghaus Yeti и другите от този тип - това са много сериозни гети, но са конструирани за нещо, което го няма в нашите планини - когато нямаш височинни обувки, или искаш с леки и тънки обувки да достигнеш там, където ти трябват височинни... Идеята, вложена в тях е, че във високите планини на централна Азия, в основата е прекомерно топло и да тръгнеш от базов лагер с височинни не става - ще се изпотиш зверски докато стигнеш 5-6000м, след което мокрите крака ще започнат да мръзнат и във височинните обувки. Затова долу, където е топло гети не ти трябват, защото няма сняг, а горе - по-скоро служат като втора външна обувка, повече вдигаща студоустойчивостта на обувката, отколкото да пазят от сняг, който често е фирнован или направо отвят.
Та къде се каниш да ходиш с тях - Хималаи или Антарктика?
Ако са за употреба у нас, просто ще си убиеш парите за глупости и най-вече ще станеш за посмешище подобно на грийнхорна от Винету, том 1. Най-обикновени шушлякови гети за 10-15лв вършат отлична работа за нашите планини. Дори горетекс не е нужен, освен ако не се каниш да прекараш нощта на открито, на принудителен бивак - само тогава, при това съвсем леко, проличава разликата между горетексови гети и обикновени шушлякови. Даже и тогава обаче, разликата се усеща, само ако долнището ти не е от дишаща мембрана. В този случай скъпите гети пак са нон сенс - само тъпак би дал пари за горетексови гети без да има горетексов панталон. На обикновена грейка, такива гети са като на свинче звънче.
Също така ми е интересно каква е ролята на гетите, когато човек е на снегоходки? Ходя със снегоходки повече от 10 години и още не съм открил как точно предпазват гетите, когато си на снегоходки...
Продължавам да твърдя, че за България дори с екипировка от Лидъл, ако знаеш какво ти трябва и как да го ползваш, ще си прекараш достатъчно приятно и комфортно в планината дори и при най-тежки условия, останалото е зле прикрита снобария...
Относно кордурата - пак снобария. Уж за по-здраво, ама надали. Дори и кевлар, на неподходящо място, при "силен стрес", добре наточените шипове на котките влизат навсякъде... Просто и евтино решение -слагаш полиуретанов слой от вътрешната страна на гетите и готово, при цена стотинки...
Сря Дек 13, 2017 10:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Влади ти ги разби хахахахаах,Не, че не си прав де. Както си написал и с екипировка от Лидълл става НО трябва да знаеш какво правиш какво ти трябва и как да го ползваш. Ето тук идва ролята на скъпото и снобското който не знае какво да прави си купува скъпо- просто шанса с него е по- голям да оцелееят тези хорица..
Сря Дек 13, 2017 10:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Vladofff, при цялото ми уважение към тебе и твоя опит, грешиш в много направления. Ето само някои от тях:
vladofff написа:
... В този случай скъпите гети пак са нон сенс - само тъпак би дал пари за горетексови гети без да има горетексов панталон. На обикновена грейка, такива гети са като на свинче звънче.
...
Твое право е да обиждаш хората. Аз пък от личен опит знам, че с гети с мембрана краката ми остават по-сухи, отколкото с гети без мембрана. А съм ги носил с обикновен панталон, не гортексов.
vladofff написа:
...
Също така ми е интересно каква е ролята на гетите, когато човек е на снегоходки? Ходя със снегоходки повече от 10 години и още не съм открил как точно предпазват гетите, когато си на снегоходки...
...
Като не знаеш - да ти кажа моето мнение: Ролята на гетите със снегоходки е същата като и на гетите без снегоходки - предпазват краката и обувките по-сухи и по-топли.
vladofff написа:
...
Продължавам да твърдя, че за България дори с екипировка от Лидъл, ако знаеш какво ти трябва и как да го ползваш, ще си прекараш достатъчно приятно и комфортно в планината дори и при най-тежки условия, останалото е зле прикрита снобария...
Относно кордурата - пак снобария. Уж за по-здраво, ама надали. Дори и кевлар, на неподходящо място, при "силен стрес", добре наточените шипове на котките влизат навсякъде... Просто и евтино решение -слагаш полиуретанов слой от вътрешната страна на гетите и готово, при цена стотинки...
Ама повечето хора в днешно време не искат да се учат как да оцеляват в планината. Те искат да прекарват хубаво време в планината. И да им е комфортно с минимални усилия. Имат пари и решават да ги дадат за по-скъпа екипировка, а не да се занимават с глупости като оцеляване сред дивата природа с подръчни средства.

Затова и повечето туристи ще дадат 30-тина лева повече за по-скъпи гети, а няма сами да си слагат полиуретанов слой, колкото и евтин да е той. Защото повечето хора не желаят да бъдат шивачи и сървайвари, а искат да са просто планинари - купуват, обличат и отиват да се кефят в планината, без да губят време с излишни за тях неща.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Дек 13, 2017 11:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Vladofff, при цялото ми уважение към тебе и твоя опит, грешиш в много направления. Ето само някои от тях:
vladofff написа:
... В този случай скъпите гети пак са нон сенс - само тъпак би дал пари за горетексови гети без да има горетексов панталон. На обикновена грейка, такива гети са като на свинче звънче.
...
Твое право е да обиждаш хората. Аз пък от личен опит знам, че с гети с мембрана краката ми остават по-сухи, отколкото с гети без мембрана. А съм ги носил с обикновен панталон, не гортексов.
vladofff написа:
...
Също така ми е интересно каква е ролята на гетите, когато човек е на снегоходки? Ходя със снегоходки повече от 10 години и още не съм открил как точно предпазват гетите, когато си на снегоходки...
...
Като не знаеш - да ти кажа моето мнение: Ролята на гетите със снегоходки е същата като и на гетите без снегоходки - предпазват краката и обувките по-сухи и по-топли.
vladofff написа:
...
Продължавам да твърдя, че за България дори с екипировка от Лидъл, ако знаеш какво ти трябва и как да го ползваш, ще си прекараш достатъчно приятно и комфортно в планината дори и при най-тежки условия, останалото е зле прикрита снобария...
Относно кордурата - пак снобария. Уж за по-здраво, ама надали. Дори и кевлар, на неподходящо място, при "силен стрес", добре наточените шипове на котките влизат навсякъде... Просто и евтино решение -слагаш полиуретанов слой от вътрешната страна на гетите и готово, при цена стотинки...
Ама повечето хора в днешно време не искат да се учат как да оцеляват в планината. Те искат да прекарват хубаво време в планината. И да им е комфортно с минимални усилия. Имат пари и решават да ги дадат за по-скъпа екипировка, а не да се занимават с глупости като оцеляване сред дивата природа с подръчни средства.

Затова и повечето туристи ще дадат 30-тина лева повече за по-скъпи гети, а няма сами да си слагат полиуретанов слой, колкото и евтин да е той. Защото повечето хора не желаят да бъдат шивачи и сървайвари, а искат да са просто планинари - купуват, обличат и отиват да се кефят в планината, без да губят време с излишни за тях неща.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!


Стефчо, твое право..., опа, мисля, че ти го считаш от бая време за задължение, да си на всяка манджа мерудия, или горд носител на приза "Заядливец храбър".
Това което написах, всичко, дословно се базира на личен, изстрадан опит или на хора с подобен. Това за текса в гетите, възпроизведох от съвета на Никола Леваков, а той е лице с мнооого опит, когато си купувах възскъпи мамутски гети с мембрана - каза, че разликата усетил едва при зимното изкачване на Айгер в един от поредните биваци... Иначе на мен - ами и обикновени гети от найлон ми предпазват краката достатъчно сухи, че да го правя на проблем.
А за тези дато "в днешно време не искат да се учат как да оцеляват в планината" бих препоръчал един момент от книгата на Джо Таскър "Свирепа арена" - описваше едни субекти в района на Чангабанг, които по предположенията на Таскър май не знаели с какво се захващат, ама иначе инвентарът им бил по последна мода... След няколко дни ги намерили мъртви и Таскър и Бордмън дори помогнали в погребенията... Извода е, че не екипировката спасява живота, а знанията за умелата и употреба. Така че, тези които не желаят "да се занимават с глупости като оцеляване сред дивата природа с подръчни средства" рано или късно ще бъдат освободени по трудния начин изобщо да се занимават с каквото и да било. Наскоро гледах пак "Матрицата 1". Култов герой е агент Смит. Питаше за какво ти е телефон, ако се окаже така, че не можеш да говориш. Имаш джи пи ес и затова не си си направил труда да се научиш да работиш с карта и компас. Пада ти батерията или нещо подобно... гориш...паметна плоча напролет...
Понеже не съм злобар, ти пожелавам успешно оцеляване, макар и без умения в планината, и най-вече късмет, че той е повече от нужен за компенсация....
Сря Дек 13, 2017 4:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
...
Стефчо, твое право..., опа, мисля, че ти го считаш от бая време за задължение, да си на всяка манджа мерудия, или горд носител на приза "Заядливец храбър".
Това което написах, всичко, дословно се базира на личен, изстрадан опит или на хора с подобен. Това за текса в гетите, възпроизведох от съвета на Никола Леваков, а той е лице с мнооого опит, когато си купувах възскъпи мамутски гети с мембрана - каза, че разликата усетил едва при зимното изкачване на Айгер в един от поредните биваци... Иначе на мен - ами и обикновени гети от найлон ми предпазват краката достатъчно сухи, че да го правя на проблем.
А за тези дато "в днешно време не искат да се учат как да оцеляват в планината" бих препоръчал един момент от книгата на Джо Таскър "Свирепа арена" - описваше едни субекти в района на Чангабанг, които по предположенията на Таскър май не знаели с какво се захващат, ама иначе инвентарът им бил по последна мода... След няколко дни ги намерили мъртви и Таскър и Бордмън дори помогнали в погребенията... Извода е, че не екипировката спасява живота, а знанията за умелата и употреба. Така че, тези които не желаят "да се занимават с глупости като оцеляване сред дивата природа с подръчни средства" рано или късно ще бъдат освободени по трудния начин изобщо да се занимават с каквото и да било. Наскоро гледах пак "Матрицата 1". Култов герой е агент Смит. Питаше за какво ти е телефон, ако се окаже така, че не можеш да говориш. Имаш джи пи ес и затова не си си направил труда да се научиш да работиш с карта и компас. Пада ти батерията или нещо подобно... гориш...паметна плоча напролет...
Понеже не съм злобар, ти пожелавам успешно оцеляване, макар и без умения в планината, и най-вече късмет, че той е повече от нужен за компенсация....

Vladofff, ако мислиш, че можеш да ме обидиш, пишейки ми по този начин - сбъркал си адреса.

Понеже уважавам този форум, когато някой не зачита правилото „Добрият тон във форума е гаранция за нормални комуникации между потребителите", понякога решавам да се намеся.

В раздела за екипировка хора търсят съвети за покупката и употребата на планинска екипировка главно в нашите планини. Не за качването на Айгер или Чангабанг. И изведнъж им се заявява, че ако си купуват скъпа екипировка, то те са „тъпаци“ и „снобари“, ако ползват гортекс мембрани и ако си купуват неща, по-качествени от тези в Лидъл, то това било „зле прикрита снобария“.

Както казах, vladoff, уважавам те, но мисля, че прекаляваш с тези квалификации. Ако съм те обидил или засегнал с нещо - моля да бъда извинен.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Дек 13, 2017 5:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Стефчо, далеч съм от мисълта да обиждам когото и да било, хеле пък теб, а какво ми е отношението към твоята личност и на какви основания е формирано, далеч не смятам, че трябва да е общо достояние, щото ще се разсмърди недопустимо... Толкова за личните отношения, на почувствалите се обидени - извинения. Сега по същество - острият може би тон на първото ми писание се дължеше на формирано у мен вътрешно убеждение, че питащият за въпросните гети не го прави толкова щото му трябват точно такива гети, а за да блесне с някаква ултра специална екипировка, която в конкретния случай може би и не подозира за какво точно трябва да служи. Истинската причина за това обаче, бе станала вече поредица от такива питания от негова страна, т.е. това не е прецедент и всеки път става въпрос за нещо все клонящо към луксозното. Може би не съм прав, може би човекът е съвсем искрен в питанията си, да не ми се сърди, ако не съм познал и по този начин съм го засегнал, но с такова усещане остава човек като го чете... Защото понякога, интуитивно само в поставен по определен начин въпрос се долавя и мотива на питащия. Кое ме накара конкретно да се замисля във връзка с гетите ли? Ами това, че има някои екипировки, които са толкова специализирани и предназначени за специфични неща, че да задаваш въпрос по тази тема е еквивалентно на папуас да пита може ли да работи като ръководител на РВД... Защото намерих за ненормално да питаш може ли на такива гети да сложиш котки... Който знае за какво се ползват, никога не би питал точно това. А ако въпреки това, все пак пита, не от гъзария, а за да ходи там, за където са предназначени, самият факт че пита точно това, автоматично го поставя в списъка на тези, за които Айгер и Чангабанг са били последното преживяване. Проста логика.
Сря Дек 13, 2017 6:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bebo79



Регистриран на: 09 Апр 2009
Мнения: 323
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Щом не си сигурен "тези гети на Berghaus" дали могат да се ползват с котки и снегоходки явно изобщо не си запознат и за тяхното предназначение по пронцип...
Berghaus Yeti и другите от този тип - това са много сериозни гети, но са конструирани за нещо, което го няма в нашите планини - когато нямаш височинни обувки, или искаш с леки и тънки обувки да достигнеш там, където ти трябват височинни... Идеята, вложена в тях е, че във високите планини на централна Азия, в основата е прекомерно топло и да тръгнеш от базов лагер с височинни не става - ще се изпотиш зверски докато стигнеш 5-6000м, след което мокрите крака ще започнат да мръзнат и във височинните обувки. Затова долу, където е топло гети не ти трябват, защото няма сняг, а горе - по-скоро служат като втора външна обувка, повече вдигаща студоустойчивостта на обувката, отколкото да пазят от сняг, който често е фирнован или направо отвят.
Та къде се каниш да ходиш с тях - Хималаи или Антарктика?
Ако са за употреба у нас, просто ще си убиеш парите за глупости и най-вече ще станеш за посмешище подобно на грийнхорна от Винету, том 1. Най-обикновени шушлякови гети за 10-15лв вършат отлична работа за нашите планини. Дори горетекс не е нужен, освен ако не се каниш да прекараш нощта на открито, на принудителен бивак - само тогава, при това съвсем леко, проличава разликата между горетексови гети и обикновени шушлякови. Даже и тогава обаче, разликата се усеща, само ако долнището ти не е от дишаща мембрана. В този случай скъпите гети пак са нон сенс - само тъпак би дал пари за горетексови гети без да има горетексов панталон. На обикновена грейка, такива гети са като на свинче звънче.
Също така ми е интересно каква е ролята на гетите, когато човек е на снегоходки? Ходя със снегоходки повече от 10 години и още не съм открил как точно предпазват гетите, когато си на снегоходки...
Продължавам да твърдя, че за България дори с екипировка от Лидъл, ако знаеш какво ти трябва и как да го ползваш, ще си прекараш достатъчно приятно и комфортно в планината дори и при най-тежки условия, останалото е зле прикрита снобария...
Относно кордурата - пак снобария. Уж за по-здраво, ама надали. Дори и кевлар, на неподходящо място, при "силен стрес", добре наточените шипове на котките влизат навсякъде... Просто и евтино решение -слагаш полиуретанов слой от вътрешната страна на гетите и готово, при цена стотинки...


Понеже виждам ,че много ги разбираш нещата като повечето прота но хич не си запознат с моята ситуация та да те питам колко години си носил подобни гети със автоматични котки 5-10 или повече ?

Ако въобще може да ги носиш тези гети с подобни котки де......

Гетите ги взимам не за гъзария а понеже имам обувки които когато е много мокър снега обувките ми съхнат поне 2 дена,ако отида на хижа трябва да нося допълнителни обувки,имам високи обувки 47 номер точно 2 чифта....обаче мойте автоматнични котки са до 47 номер,та питането ми е дали тези гети ще станат за автоматичните котките които са до 47 номер,дали няма да се нарани гумата ако видят зор при триене като ходя защото ще е по тясно.
Идеята ми беше да не наливам нови 450-500лв а да мина само със едни 120лв за гетите,другите пари да си ги спестя,схващаш сега идеята или не ?

Разпъвал ли си подобни гети без да ги нагряваш било то в топла вода или на печка,мислиш ли че ако нещо се наложи да ги махна тези гети ще мога пак да ги сложа като тръгна от хижата или където съм а ?

Хич не ме интересува някой си Иван,Петкан или Драган който ги рекламира защото му плащат за това или ги носи на Алпите или друго място понеже прави реклама на даден магазин ............. питането ми беше (или поне щеше да бъде такова) за човек който е носил подобни гети с такива котки в подобна ситуация.

Имам си гети със Кордура но са без мембрана, вече са на около 10г но още има хляб в тях,носил съм гети със мембрана и е съвсем друго,просто не спарват толкова колкото тези които съм ги взел за 30лв едно време.
Сря Дек 13, 2017 6:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Не се засягай, просто изказах мнение и посочих защо си мисля така, ако съм сбъркал - прощавай. Сега това което знам за тези гети - те са няколко подтипа. Бергхаус правят едни, които обгръщат борда на обувката и слизат под ходилото, но не го покриват изцяло - мисля че това е точно този модел, който ти гледаш. Това е доста стара разработка и съвсем основателно предполагаш, че може и да не станат с автоматични котки по простата причина, че когато са изобретени май предни автомати не е имало; Мисля , че е имало има и още по-крайни решения - такива с цяло ходило, обуват се като галош - такива са много дървени, защото без котки изобщо не стават за носене - покриват грайфера и става пързалка. Това е донякъде преодолимо при някои модели котки, каквито са Гривелските - виж - при тях има предна скоба, която обаче, има две странни "намотки" тип пружина от двете страни - направени са да сложиш лента и да се абстрахираш от скобата точно при такива гети или при обувки без жлеб. Други гети от подобен тип, позволяващи по-универсални решения съм виждал да предлагат руснаците от БАСК - гетата покрива целия крак /недостатък спрямо Бергхауса е, че не можеш да ходиш с тях като по терлици, а трябва винаги да си с котки - но там презумпцията е, че където ги слагаш, все е високо и студено и затова винаги си с котки/. При тези гети има изрязан отвор отпред и отзад, толкова колкото да се сложат автоматите, но не и да влиза сняг. Там поначало така или иначе е гумения борд на обувките и петата така, че това с влизането на сняг да не е фактор. Но основната грижа на тези гети е да топлят, а не да пазят от сняг. Така, че ако наистина ти се занимава с такива гети, остави бегхауса и виж дали БАСК не произвеждат още такива гети с отвори за автомати. Но и в този случай не очаквай сухи крака - гетите са твърде топли и в нашите планини ще ти изпотяват краката. Относно разпъването - съвременните обувки понякога са доста повече еластични от едно старо Галибие, което все едно е обувка от стомана. Дори ида ги размекнеш на топло, е възможно при свиването да ти вкарат напрежения в обувката, които да я съсипят - например да ти огънат лошо кожата - преди години гледах такива гети - гумата е изключително яка и здрава, наподобява камионна гума. На мен лично това лято така ми се разсипаха едни ЛаСпортиви, които напъвах с натегнат автомат. Просто обувката се разцепи на две - ходило и надходилна част, че се наложи да ги връзвам с лейкопласт за да сляза от Монте роза и приличах на такъв с гипсиран крак.
Сря Дек 13, 2017 7:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 4 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov