ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Помощ с маршрути около Троян/Рибарица
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Помощ с маршрути около Троян/Рибарица
Автор Съобщение
zippergalio



Регистриран на: 06 Авг 2013
Мнения: 9

Мнение Помощ с маршрути около Троян/Рибарица Отговорете с цитат
Здравейте,

Планираме за няколко дни да си отдъхнем от градския живот и да напълним очите и сърцата, за което ни е необходима информация. Планът е да прекараме 2-3 нощувки в Рибарица и също толкова в Троян. Понеже на мен се пада честта да съставям маршрут, се допитвам за пореден път до всички вас, планинари и фенове на природните красоти и чистият въздух. Кои са най-живописните места и маршрути в планината около тия два града? Искам да минем някоя и друга екопътека, но не знам кои си заслужават най-много, кои не са за изпускане и кои можем да достъпим, взимайки предвид ограниченото време, с което разполагаме? Целим се в еднодневни маршрути(платено е да се спи в Рибарица и Троян), така че трябва да можем в същия ден да идем и да се върнем от даденото място.
Пример:
Рибарица => място ХХХ => Рибарица = 1 ден
Рибарица => място ХХХ => място УУУ => Рибарица = 1 ден

Има ли такива? Кои са най-живописните и кои не трябва да изпускаме, докато сме там? Също така търся информация и за пешеходното им времетраене от-до. На мен лично ми се ходи до Козята стена. Има ли начин да се стигне за ден и да се върне и откъде? На базата на това какво може да се посети и откъде, може да се добави допълнителен ден към едно от двете места(Рибарица/Троян). За момента Троян е с единия ден в повече, защото ще ходим в Априлци. С кола сме, ако това има някакво значение. Моля за подробно инфо.
Нед Юли 23, 2017 8:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Наистина ли няма никаква информация за тези места или не ти се чете?
Нед Юли 23, 2017 11:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
zippergalio



Регистриран на: 06 Авг 2013
Мнения: 9

Мнение Отговорете с цитат
О, напротив. Даже имам и пътеводителите Ви (ако сте същия г-дин Колев от Гайд ЕООД). И даже преди малко Ви писах за липсващи страници свързани точно с Рибарица.

Информация се намира в интернет. Но често е доста объркваща. Затова и търся мнения от хора, които са били на повечето места там и знаят кое си заслужава и кое не. Както и кое може да се направи за посоченото време. Иначе в момента преравям пътеводителите на "Гайд" за Централна Стара планина. Но и знам, че по добре от патило нЕма. Затова и мненията на такива хора са незаменими за мен. В горните пътеводители са набити маршрути без да се изпада в лирични отклонения, но в случая имам ограничено време на дадените места и няма как сам да разбера кой маршрут най си заслужава и кой може да се пропусне.
Нед Юли 23, 2017 11:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Напротив. В нета пише всичко. Най вече кое най си заслужава да се види.
Относно липсващите страници... Първо се извинявам за което. Във всеки тираж има процент грешно сглобени книги. Паднало се е при вас. Имаше още няколко които замених. И тази ще сменя или върна парите. Няма проблем. И без това явно не е от полза. Пишете на лична и да оправим нещата.
Нед Юли 23, 2017 11:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
zippergalio



Регистриран на: 06 Авг 2013
Мнения: 9

Мнение Отговорете с цитат
Не ме разбрахте, г-дин Колев, или ме разбрахте, но криво. Като един четящ човек, преди да си ги купя, съм ги проучил/прегледал в книжарницата. Пътеводителите ми вършат работа, но в случая ми трябва малко по-различна и смляна информация. Точно в интернет проверявам екопътека по екопътека, място по място в момента. За да отсея хилядите мнения и плявата от есенциалната за мен информация, ми е необходимо време, с което точно в момента не разполагам. И въпреки това го правя, защото никой не ми е длъжен да ми отговаря или синтезира нужното инфо. И точно от пътеводителите се опитвам хижа по хижа, място по място да проверя всичко(както правя винаги). Знам, че няма да ми стигне времето и затова се надявах тук да ми се помогне с насоките. Обикновено почвам с проучванията не няколко дни преди заминаване, а поне цял месец...
Съжалявам, ако сте се почувствал засегнат от коментара ми по някакъв начин, но той е просто в тон с начина, по който ми отговорихте Вие. И както казах, вече съм Ви писал по мейл за въпросния проблем с липсващите страници. Аз желая замяна с такава с пълния брой страници, както при всяко едно издателство, на което ми се случи то да е изпуснало печатна кола. Такива неща се случват, не обвинявам никого.

С Уважение,
Георгиев
Пон Юли 24, 2017 12:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Пробвай маршрути от х. Васильов.
Добри са оттам до х. Коман и Шипково, директно до Шипково или слизане до с. Васильово.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юли 24, 2017 9:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
За книгата ще пиша на лична.

За информацията. Ако са нужни екопътеки и лесни места за ходене те са много. Изброявам с няколко думи:

Около Рибарица:

1. Гложенския манастир
2. Екопътека водопад Скока над Тетевен.
3. вр. Острич и Червен
4. Екопътека Царичина
5. проход Богое-х.Васильов-вр. Васильов

Около Чифлик
1. х.Хайдушка песен-х.Козя стена
2. х. Хайдушка песен-вр. Ушите-х.Ехо

Около Троян

1. ВЕЦ Черни Осъм-Зелениковски манастир-м.Смесите
2. Троянски проход-х.Козя стена
3. Троянски проход-заслон Орлово гнездо
4. Троянки проход-римски път Виа траяна-вр. Куртхисар
5. Троянски манастир-скит св. Никола

Около Априлци

1. Екопътека Видимско пръскало
2. Мазането-х.Плевен-вр. Ботев

Има и безброй други във всички посоки. Успех
Пон Юли 24, 2017 10:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
zippergalio



Регистриран на: 06 Авг 2013
Мнения: 9

Мнение Отговорете с цитат
Много благодаря и на двама ви!

Гложенския манастир и водопад Скока са включени в маршрутите ни вече. Идеята е нещо малко по-живописно и трудно, но да е за един ден. Преход от 10 часа е окей(включва и връщането до колата/населеното място). Гледах някакъв маршрут снощи на една табела(снимка)
Рибарица => х. Ехо => Козя Стена => и по обратния път до Рибарица
Но се чудя дали е изпълнима. Питането ми в този форум не е без основание. Миналата година сред достата маршрути в Смолян, Вихрен и т.н. беше и връх Ботев. Ужким изчетох н на брой мнения и всяко казваше нещо различно за времетраене. Маршрута беше:
Калофер => м. Паниците(с кола) => х. Рай => Райско пръскало => Тързанова пътека => вр. Ботев => и обратно
И намерих някое и друго мнение, че това може да стане в един ден. Оказа се, че цитираните макс 4 часа(това по мнения от интернет) от Паниците до Рай за нас станаха 5 часа поне. Докато зърнем набързо водопада и изядем един боб в хижата, вече беше станало 13:30. Планинарите като чуха, че искаме да се изкачим до върха и да слезем до Паниците в същия ден, настръхнаха и решиха да не ни пускат. Казаха, че сме доста назад с времето и няма да можем да се качим и да слезем по светло, и може да се наложи да ни търсят... Та само до Тарзановата пътека стигнахме и не успяхме да го изкачим... Иначе гледката и самата екопътека беше един път(ако мога така да се изразя).
Вихрен успяхме да изкачим, но написаните в интернет и на табелите времена също бяха лъжовни, даже невъзможни. Тук дори туристическото дружество не можа да покрие норматива от 3 часа(или поне онези 40 оставащи минути до върха). Имам чувството, че тия времена са за хора, които изкачат всяка седмица по един връх и не спират дори за минутка да си починат. А аз вървя и то не малко...

В случая се търсят най-заслужаващите си откъм гледки/природа места от всички, описани в книгите и в интернет. И дали могат да станат за даденото време. Тоест търся субективни мнения. Аз иначе казах какво ми се чине - Козята стена искам. Дали ще е през Беклемето, дали отнякъде другаде, стига да може за ден да се направи и да се върне, няма значение. Но ако има по-добри места/маршрути, то съм склонен на тях да ида.
Пон Юли 24, 2017 2:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Само като информация относно времената дадени в нета, книгите или табелите.

Това са средни времена, без дълги почивки. Снимане на всяка крачка, пушене и пиене на бира не влизат вътре Laughing

Всеки си знае възможностите. Ако ходи бавно или се мота слага отгоре 30 мин или час. Ако е маратонец знае, че ще има време и за бира. Това става разбира се след няколко ходения. Опитът се трупа с времето
Пон Юли 24, 2017 2:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
zippergalio написа:
Рибарица => х. Ехо => Козя Стена => и по обратния път до Рибарица

Щом сте с автомобил, бихте могли да осъществите следните еднодневни разходки:

1) Отивате с колата до седловината "Богое" на асфалтовия път Рибарица-Троян. Оттам продължавате пеш на север по черен път със синя маркировка към хижа Васильов. От хижата се качвате до вр. Васильов, първенец на Предбалкана, от който се откриват красиви гледки във всички посоки. Връщате се обратно до Богое, евентуално следвайки билната зимна маркировка за разнообразие.

2) Отивате с колата до седловината "Богое" на асфалтовия път Рибарица-Троян. Оттам продължавате пеш на юг по синята маркировка към х. Ехо. След вр. Кашка маркировката става синьо-жълта. След вр. Ушите -- червена. Ако имате време и желание -- изкачвате и вр. Юмрука. След това се връщате обратно до изходната точка. Този маршрут е доста по-дълъг от първия.

3) Отивате с колата до Троянския проход. Оттам продължавате пеш на запад по черен път с червена маркировка към х. Козя стена. След това се връщате обратно до изходната точка.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Юли 24, 2017 2:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zippergalio



Регистриран на: 06 Авг 2013
Мнения: 9

Мнение Отговорете с цитат
Много благодаря. Доста добре смляна информация, за което съм признателен! Кой от трите маршрута предпочитате лично Вие? И как е като времетраене той? Има ли къде да се спре колата на безопасно място? От казаното дотук правя заключение, че вървенето до х. Васильов съответно връх Васильов е една от най-живописните и предпочитани дестинации в дадения от мен регион(Рибарица и частта между Троян и Рибарица). Ако трябва да се прави избор между Козята стена и Васильов, кое е за предпочитане?

Няма да се разсърдя и на още мнения. Rolling Eyes
Пон Юли 24, 2017 7:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
zippergalio написа:
Много благодаря. Доста добре смляна информация, за което съм признателен! Кой от трите маршрута предпочитате лично Вие?

Всичките са хубави. Изборът по-скоро бих направил според метеорологичните условия и възможностите на участниците.

zippergalio написа:
И как е като времетраене той?

Богое-Васильов и обратно (с връщане по зимната колова маркировка на билото) е 7.3 км, с 418 м изкачване и още толкова слизане. Не би трябвало да ви отнеме повече от 3 часа, включително с кратка почивка на хижата.
Богое-Ехо и обратно е около 23 км, с около 1300 метра изкачване и още толкова слизане. Вероятно би ви отнело 8-9 часа (без почивките и без качване на Юмрука).
Троянски проход - х. Козя стена и обратно по подсичащите пътеки е общо около 15 км с 515 м изкачване. Вероятно би ви отнело не повече от 6 часа.

zippergalio написа:
Има ли къде да се спре колата на безопасно място?

Има достатъчно място за спиране встрани от пътя на седловината "Богое". Гледайте да не препречвате изходите на черните пътища там -- по тях понякога преминават камиони, натоварени с дърва. На Беклемето има обширен паркинг, на който през деня често има спрели множество коли, ала малко остават да нощуват там.

zippergalio написа:
От казаното дотук правя заключение, че вървенето до х. Васильов съответно връх Васильов е една от най-живописните и предпочитани дестинации в дадения от мен регион(Рибарица и частта между Троян и Рибарица).

На Васильов според мен е по-интересно да се отиде на изгрев/залез слънце, както и в ден с добра видимост (особено наесен и зиме). Може да бъде комбиниран и с нещо друго в същия ден, тъй като е сравнителлно кратък прехода от Богое до Васильов и обратно.

zippergalio написа:
Ако трябва да се прави избор между Козята стена и Васильов, кое е за предпочитане?

И двете си заслужават. Smile

Пейзажи от едно ходене до Васильов в дъждовен ден в началото на юни има в албума между тези две снимки:

https://photo.uni-plovdiv.net/vedina/Stara-Planina/Stara-Planina-2017-06/DSC04063.JPG.html
https://photo.uni-plovdiv.net/vedina/Stara-Planina/Stara-Planina-2017-06/DSC04131.JPG.html

Снимки от разходка в един слънчев следобед в края на юни от Беклемето до х. Козя стена и обратно има в този албум:

https://photo.uni-plovdiv.net/vedina/Stara-Planina/Stara-Planina-2017-06-bis/

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Юли 24, 2017 8:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
obla4e



Регистриран на: 09 Май 2013
Мнения: 34
Местожителство: на изток от Плевен

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
zippergalio написа:
Рибарица => х. Ехо => Козя Стена => и по обратния път до Рибарица

Щом сте с автомобил, бихте могли да осъществите следните еднодневни разходки:

1) Отивате с колата до седловината "Богое" на асфалтовия път Рибарица-Троян. Оттам продължавате пеш на север по черен път със синя маркировка към хижа Васильов. От хижата се качвате до вр. Васильов, първенец на Предбалкана, от който се откриват красиви гледки във всички посоки. Връщате се обратно до Богое, евентуално следвайки билната зимна маркировка за разнообразие.

А защо не от Шипковски бани към хижа Васильов ?!? - по дъго е или повече денивелация. Би ли дал сведение за колко часа се минава в едната посока.
Чет Сеп 14, 2017 12:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
obla4e написа:
vedrin написа:
zippergalio написа:
Рибарица => х. Ехо => Козя Стена => и по обратния път до Рибарица

Щом сте с автомобил, бихте могли да осъществите следните еднодневни разходки:

1) Отивате с колата до седловината "Богое" на асфалтовия път Рибарица-Троян. Оттам продължавате пеш на север по черен път със синя маркировка към хижа Васильов. От хижата се качвате до вр. Васильов, първенец на Предбалкана, от който се откриват красиви гледки във всички посоки. Връщате се обратно до Богое, евентуално следвайки билната зимна маркировка за разнообразие.

А защо не от Шипковски бани към хижа Васильов ?!? - по дъго е или повече денивелация.

Шипковски бани --> х. Васильов: разстояние 5.5 км, изкачване 600 м
Богое --> х. Васильов: разстояние 3.3 км, изкачване 285 м

obla4e написа:
Би ли дал сведение за колко часа се минава в едната посока.

Не съм минавал по пътеката от Шипковски бани.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Сеп 14, 2017 1:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Слизането от х. Васильов до Шипковските бани по синята марка ми отне 1:30 часа, с 5-10 мин мотаене да намеря отклонението на пътеката при овчарниците. Ето тук - http://bgm.uni-plovdiv.net:40158/#map=18/42.88154/24.50427 - беше доста тегаво слизането. Стръмно, по хлъзгави, покрити с пръст варовикови камъни в буковата гора.

Богое --> х. Васильов го меря 185 м изкачване по пътя (синя марка)?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Сеп 14, 2017 2:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov