ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
моят Меру
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
моят Меру
Автор Съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Още няколко идеи.... Отговорете с цитат
Tito написа:
................Следваше да олекотя максимално багажа. Съществуват много идеи от патили и препатили, пък и аз, в процеса на олекотяване измислих още няколко неща. И така:
А. В хигиенните материали, козметични средства и лекарства.
1. Наред с тривиалното отрязване на дръжката на четката за зъби, изскубването с пинсета за вежди на космите през един, щеше да доведе до значително олекотяване на уреда, а пореден пик на инженерната мисъл ме накара да намаля наполовина и дължината на космите с машинката за подстригване.
2. Снимката по- долу илюстрира следващо постижение в олекотяването. Направо наполовина олекна рулото тоалетна хартия.



3. Нямаше никаква необходимост да се носи крем в кутийка и паста за зъби в туба. Просто ги прехвърлих в едно пликче, от едната страна крема, от другата пастата, а след това пробих дупчици в долните ъгълчета на пликчето за да си изстисквам подобно на сладкарски шприц каквото ми е необходимо.
4. Точка 1. изпълних и с четката за бръснене.
Б. В кухненското оборудване и хранителния блок.
1. Без колебание замених чашата от оловен кристал, с помощта на която вечер, моят добър другар и спътник Черния Джони Пешеходеца, щеше да ми възвръща кръвта във вените, със стъклена такава.
2. Също така компромисно прелях гореописания от стъклена в пластмасова бутилка, на която от уважение, а и за допълнително олекотяване, изчегъртах червения етикет. Ден след това възстанових допуснатата чудовищна несправедливост, откривайки въпросния тип в оригинален вид, удобен за носене, правейки поредния компромис с теглото на етикета.



3. Не се подадох, обаче, на настояването на моите съветници и консултанти да заменя ленената покривчица, върху която щях да си сервирам във времето за хранене, с копринена. По- лека била. Хайде, бе! Чак пък толкова.
4. Чугунената плоча за скара оставих в къщи. С болка. Но все пак предвиждах да си правя барбекю не повече от три- четири пъти по време на прехода. Така че, и дървен шиш от някоя трънка щеше да свърши работа.
5. С подобни чуства се разделих и с моторния трион, който би могъл да ми окаже неоценима помощ при събирането на отоплителен и осветителен материал в случай на аварийно нощуване на открито.
6. На маслините извадих костилките. Същото направих и със семките на сушените смокини.
В. В облеклото и обувките.
1. За какво трябваше да ми тежат някакви си надписи, етикети и емблеми?! Всичките саломони, салеви, крафтове, горетекси заминаха в кофата за боклук. В резултат екипировката олекна осезаемо.
2. Нали съм с колелото и ще ходя поне два пъти по- малко, отколкото ако съм пешеходец, обувките щяха да се изхабят само наполовина. Така че, спокойно можех да изрежа грайферите през един, а после да мина целите подметки през шлайф лента. Речено – сторено.
3. На слънчевите очила махнах стъклата.
Г. В уреди и апарати.
1. Обелих обвивката на батериите за навигационния уред и махнах гумената облицовка на антената.
2. Тъй като графикът ми нямаше да е супер прецизен и изчислен до минута, махнах голямата стрелка от ръчния часовник. Местоположението на малката ми е достатъчно да определя с доста голяма приблизителност къде се намирам спрямо кръглия час. Отначало смятах да сваля и секундната стрелка, но разумът надделя- нали съм си на „жизненото поприще в средата”, щеше да се наложи да си меря пулса от време на време и затова само я кръцнах с клещите до 2/3 от дължината и.
Накрая свалих 15 кила от личното си тегло и шоуто можеше да започне....................

Пет Окт 13, 2017 9:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
tzezko Smile не се толерират компромиси с намалени т. хартии, тъй като беше казано : " Това са фактите.... относно осигуровката - лятос е в пъти по-страшно и без въже е направо нас*ращо".
Бевайзен матриал Laughing :



_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пет Окт 13, 2017 12:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Very Happy Обаче човека е прав - поне костилките на маслините можеш да махнеш! Олекват с 1/3.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Окт 13, 2017 2:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
маслини и сирене, салами и солени неща в Мраморният дял - йок, много жажда се образува Smile Но tzezko може да съдействува, щом е предложил, за осигуряване на тая огнена течност в бутилката с черен етикет "Йохни Валхер", която много помага във всякакви начинания. Да станете спонсори на една мижава "екпедиция", един вид... Smile

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пет Окт 13, 2017 4:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Меру 2 Отговорете с цитат
Този път началото е от х. Яворов. В долината на Бъндерица, година след година автомобилите се увеличават, и август е ад и хаос. Правилно, че ги ограничиха да не се изкачват много нагоре. Все пак, да походим малко, едно време се тръгваше от гарата в Банско пишачката.
Работа за насъщния, това - онова....чак към 14 часа достигнах хижата, налях вода и се изнизах , без да влизам в нея – хижите не ме блазнят да ги посещавам. Налях 3 литра вода, преди тръгване погледнах на картата БГ мапс - Хайдушката чешма е отбелязана встрани от пътеката / може да е нямало място на картата поради дългото наименование , или др. причина , както и да е / . Нямам карти, няма GPS, така ми е харашо – където ме отвейе вятъра....а не съм преминавал въобще по този пат. Още в началото, се усещаше свежест в гората, та забих в едни хубави малинажи:



Та още окъснях...или времето бързаше, както пее Кеца. Пътят тук е коларски, оказа се лесно нацелим, нема страшно....



по- нататък, в главата ми беше да тръгна по синята маркировка към Яворова поляна. Зелена маркировка имаше, но синя не видях, нито отклонение от патот. Е, шом съм се фанал за зеленото, шо че бегам от убууто....пътеката се постесни, заприлича на изгорялата гора в Шопска Бистрица, но там имаше и непрекъснато виещи се край нея рекички...



Хайдушка чешма / ако това е тя ?! / се оказа на самата пътека, излишно мъкнах вода от хижата. Добре е, че и горските добичета могат да се подкрепят и пият обилна вода тук :



Патом, се попада на една мраморна плоча със стих от Яворов. От нея, зацепих право на изток през гората, защото Зелената диря водеше на север, което не ме устройваше . Пак основателни причини за спирка



Скоро попаднах на патечка,



която стана и по-стръмна



вече се чудех как ще нацеля правилен изход от гората, в която се въртях вече 3 часа без ориентир....



и изведнъж се откри мястото: поляна, която събира големите ледникови долини, няма кое друго да е ....джъст райт нау, точното място !



_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Сря Окт 25, 2017 4:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Re: Меру 2 Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:

Та още окъснях...или времето бързаше, както пее Кеца.

Я прати тоА ремикс на Кеца,че аз съм я слушал само на Щурчагите... Laughing
Сря Окт 25, 2017 8:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Верно че беа Щурчите / в Банско "ц" нема, забранено е /, как съм си повервал, не знам fena73 Laughing Времето... е преобладаващо, ка бе казал един синоптик...

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Сря Окт 25, 2017 9:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Pure Sredonos Отговорете с цитат
Като е Средонос, бех се зарекъл да е максимално истински Средонос, от първият до паследният камък. Тъй като преминавайки целио Ринотмет / да го наречем и на византийски / установих, че 2/3 от Средоноса може да се подсече или да се мине само част от него. Местността не е толко дива, колкото й се носи славата, има много пътечки - включванието на 2 пътеки от Парева поляна, както и други пътечки от запад, от местносттта около Яворова поляна, е много след началото на Средонозо. Та напуснах Парева поляна и се върнах на север, за да потърся началото на рида.

Първият ръб на Средоносо започва точно над тази огромна, паднала вече от стихиите мура. Спи спокойно, исполине .....



Над него, започват два скалисти зъба – Скалата / не здравото американско момче имах изнапредвид , а камъка / на вътрешният зъб е трудно достъпен:



В средата между тях имаше един овраг. Направих 2-3 стъпки на него, но изсъхналите иглички на мурите са като пързалка. И щя или не, възможно беше да започна точно от началният ръб на Средонозо:



Трудничко....хем отвесни скалаци, хем в тях се впили малки мури, които режат с клоните ... Първа кръв .... ме шибна, разбираш ли, един здрав клонак така изотгоре...
После, без много дьо финес кацнах на едно дърво, което помогна:



много синоними станаа, стига филмови аспирации...Все по ръба,стана по-полегато и се виде билото :



оттам – стража след стража, все по билото. Както един турчин казал на Централна гара през 1985 година : Джандар чок, хамал йок ..../ в смисъл много милиция, а няма един хамал /. Нагоре по джандара, само тук е единственото широко място, навсякъде другаде билото е по метър в кръста :



после надолу...



Отстрани се откриват стръмни спусъци, вляво и вдясно :



И хубави гледки към билата:



Контрасти, сянка и слънце :





Много интересно е, че билото на Средонозо тук е плътно заето от вплели се в него, особени малки мури – като хобити на мури: дебели, жилави и ниски:



Така, след десетина връхлета , се стигна до първата пътека - включване, идваща от Парева поляна:



Записано и в блога : https://blogailiev.blogspot.com/2017/10/mep-2-pure-sredonos.html

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Чет Окт 26, 2017 3:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Нататък все така интересно – джандарите намаляха като височина на качване – слизане, но тесният, скалист ръб си остана:





Гледките се отвориха още, и на двете страни :





Опа, горски еделвайси, посипани с иглички от мура, не бех виждал такива. Красота, но отд сушата са станали на хербарии, напълно изсушени са...



Хубавите мури хобити, или мури - бонсаи, продължаваха все по билото да си растат:



Големи красоти се отвориха, странно съчетание на скали и дървета:





Излязоха отпред вече и двете големи каменни кули, запазената марка на Средонозо, които се виждат от главното било. Между тях пак малки джандарчета бол. Големите страхуват, погледнати отдалеч:



Но отблизо се оказва, че имат уязвими места за преминаване.Задните им страни също страшни от разстояние. А много са гостоприемници:



Слънцето каза сбогом, точно тук.
Оттук, билото стана вече само каменисто. Знаково место, минаване само връз клонака :



Така вървя и си говорим със Средоносо: Разбираме се добре с теб, няма ли да ме уредиш с някое равно местенце метър на два, да преспиме тука....връзка да завържем, ще помагаме после и ние с нещо...нема никъде равно обаче. Ако е сравнително равно, пък е каминяк. Светлината намалява, и ако имах един хамак, щех да го опна на последната група самотни мури под билото:



Следва атнасительно равниньi участк. Назад към него :



Някои .... керемиди, а аз бера височина неусетно, и се стигна до едни шупнали скали, като мляко както ври, все едно се е вдигнала и слегнала после пяната. Двете ледникови долини на Баюва дупка / те са 3 с по-малката, която идва от Котечкото / са най-големите и масивните в мраморният дял, вижда се че са стигали чак долу пред Разложкото поле. Средоносо е бил притиснат от двете страни от леда и само малка част от връхлетата му се е показвала над леда. Тука пък рехавите скали направо кънтят на кухо десет метра навътре и надолу по склона. На пръсти минах това много опасно място. Мариана и Деси са направо нинджи, ако са минали отгоре / отдолу ми се струва че няма как да се премине / :





И така, след заник слънце и преди съвсем да угасне светлината вече, та се изтъпани една голяма и страшна каменна кула, която се оказа последна / за деня /. Стана въпрос за нея във форума:



А-а, тука ще наруша диретисимата на билото, че се стъмва. Като доближих, се видя, че не е толко страхуващо, един ръб се показва напред от стеничката и може спокойно да се премине / вляво на снимката / и качи по билото...



но бях слязъл в нивелация / май се слага де отпред на тази дума, ама кой граматик да питам в тая пустош ? / и не ми се връщаше в тъмното, за което скоро горко съжалих. Появи се клек, и все по границата на клеко, много се слезе още. Забих се надолу, урва след урва, а малки хребетчета закриха и назад, и напред, та и отгоре, що имаше някаква ориентация. Kade si, къде сам / къде сам тръгна , бе!? / Много слязох, и отпред от тъмницата изскочи плътна стена от клек, та замислих се за връщанье...обаче вече е тъмно като в рог / безлюнна нощ, Нети сльожила люната да спи, значи / , не знам дали ще намеря посоката обратно в тия хребетчета.
И се бухам в клека. Всеки навлизащ в клек има идеята, че той е малко, че ще има петна от трева, че поне ще има големи стъбла, които да използуваш като стъпала.... и други такива успокояващи мисли.
Но.....тоа клек друг, не бях минавал през такив. Първо, порасъл на много стръмен баир. Пробвах да вървя нагоре през него – не става по никакъв начин. Второ, няма големи стъбла на които да стъпиш. Много гъст и остър, а стъблата му тънки, прав без клони,здрав, и толкова гъст, че и да стъпиш върху едно от тях, на всеки 20 см има друго, не става по този начин. И се почна едно бутане, ровене, дърпане, блъскане... няколко пъти се оказвах легнал с лице надолу върху стеблата, да попсувам на воля. На минута по 2-3 метра се напредва....ту те прасне някое жилаво стъбло / добре че беше каската /. Не, не мога да правя така......хубава работа, ама куркинска, не мога ама ще трябва....Не клекинг, а клекомор....бой, стриганье, глад и много сръбска музика в едно....много време продължи, час или повече...накрая се показа една светла ивица....трева! .... и по нея, обратно на билото....такова удоволовствие беше да се ходи без клек, че бавно бавно, яваш-яваш на латински, та чак на билото на Средоносо спрях. Тялото разбито тотално, все едно са ме прекарвали с часове през тепавица....голям кеф, уау....за такъв цялостен масаж маса средства ще ми искат в некой спа кампльекс....тука минах без деньги. Голяма далавера излезе. Вместо за десет минути да кача скалната кула, задницата на която се оказа съмсем приветлива и гола/ без клек / на другио ден, та се виждаше и хубава просека на слизане от нея....с часове бухах. Добре, че раницата беше поносима за носенье. Че то човек може да фърли топа при тия усилия, както съм и влязъл в години. Сещам се миналата година, едно яко момче на Пирин за 20 дни, мъкнеше огромна раница – не бях виждал такова нещо. То книги за четене, то за учене / тежки , за IT/, то обувки, то лаптопи, соларни зарядни.... Пробвах да я вдигна – не отлепя от земята, много над 50 кг беше. Тая тежест ми е мерило, щото нали знаете, чувалите с цимент нощно на гара Пионер...после гледаш на лекции като оксиженист дето си е забьiл шлема. А в 7.00 асистента...просъсква злорад “ Живот си живеете, само купони...“ Бе човек, какъв живот, мааме нощна смяна цимент или миенье на хИкаруси ... с Тошко Христов, Бобчев от Габрово / бог да го прости / и други...дали не е todor_hristov от форума, и него бог да го прости ....ако беше едно здраво, едро, мургаво момче с гарванов перчем от Североизточна България, той ще е ... светът малък, неколко още дела за Македонията и свършил. Младост, сила, фърчиш....отминали животи....сега само си летим кротко така на дълги интервали, където може.
Бавно и люнатично почти, толко изтощен, че не усещам дали ходя или седя на място, неусетно продължавам по билото на челник. Тука е най-лесната част, аз тражим местенце за полягане, а няма... по едно време, гледам едни изгнили клекове...малко ги разбутах, та се получи площадчица, колкото за мен или двама много флюбени виетнамчета. Окачих наоколо по клека инвентарот , а долу сухият гнилоч на клека, много мек излезе. Късмет ....гот ...опънах се а нагоре....Звезди , има безброй звезди.... това вече си е Кеца, фена нема да ме фърляш в грешка ... наслаждавам се половин час... и изведнъж прас...отляво....прас...отдолу....ужас...прас встрани....добре си беше, кво стана сега....тоя ден дивотията няма спиране

В блога : https://blogailiev.blogspot.com/2017/10/mep-2-pure-sredonos.html

_________________
https://blogailiev.blogspot.com

Последната промяна е направена от аngel на Пет Окт 27, 2017 3:28 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Пет Окт 27, 2017 2:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gollum



Регистриран на: 23 Фев 2011
Мнения: 273
Местожителство: Видин

Мнение Отговорете с цитат
Много интересно четиво и маршрут,ама човек с кви размери ти е монитора?

20-30%от писанието остават извън моя монитор,който си е съвсем нормален.
Пет Окт 27, 2017 2:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение правописот Отговорете с цитат
Опрайх го размерот на фотките, йоще го редактирвах, изнапред го бях сейвналь, да не погине... Smile По-сериозно : Gollum, може да е останал проблема, защото първонално забравих да преоразмеря снимките и те са задали голяма дължина на текста. Всичко го има и в блога отбелязан най-отдолу, там лесно се чете и се гледат всички снимни наведнъж.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пет Окт 27, 2017 3:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Много си готин, Наблюдателю; скиташ като див звяр из джендемите пирински, па умееш и добре да разкажеш...Браво!
Пон Окт 30, 2017 12:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Пчелата Жужа написа:
Много си готин, Наблюдателю....

Такаа...начи Наблюдателя си има вече и партизанско име...хм..хм...зема и аз да се рефрешна,че стана модер(нистич)но... Confused
Вто Окт 31, 2017 6:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:
Пчелата Жужа написа:
Много си готин, Наблюдателю....

Такаа...начи Наблюдателя си има вече и партизанско име...хм..хм...зема и аз да се рефрешна,че стана модер(нистич)но... Confused



Не, не, ти недей; при теб е ясно, че 73 е година на раждане.
Вто Окт 31, 2017 9:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Не, не, ти недей; при теб е ясно, че 73 е година на раждане.


Не знаех, че си толкова древен фЭн. Ако е 73 г.пр.Христа, тамън съвпада раждането ти с въстанието на Спартак. Да не си му син нещо

Cool
Вто Окт 31, 2017 10:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 4 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov