ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
8 часа дъжд
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
8 часа дъжд
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение 8 часа дъжд Отговорете с цитат
На 14, петък се качих от Калофер до х.Рай. По пътя срещнах поне 40 човека и усещах каква лудница ще е горе. Нямаше места а аз намах резервация. Починах, почудих се какво ще е времето и реших да продължа към заслон Ботев. В едно от деретата се натъпках с малини, че едва продължих. Над Башмандра хванах пътеката по Канлъдере и спестих 2 дерета и час ходене. Имаше места. Вечерта си навих часовника на 5:30, планирах да се опитам да слезна под Големия Джендемски водопад. Да, ама не - в 4 заваля. Усетих как плановете се изпаряват. Когато се разшава народа още си валеше кротко и нямаше намерение да спира. Чаках, спря за кратко и пак заваля. В 11 не изтраях, нахлузих дъждобрана и поех към Дюза по зелената маркировка с намерение да слизам към карловските хижи. В дерето руснаците не смееха да излезнат от палатките, дъжда ги изненада. По пътя пак имах неприятности с 2 кучета, но това е друга история. По някое време дъжда спря, но мокротията беше на ниво цял ден. На Дюза починах и поговорих с водач на група, тръгнала от х.Левски. Реших да продължа към х.Равнец, защото на х.Левски вероятно е тъпкано. На Равнец боровинките бяха почти като грозде и прясно изкъпани. На слизане от билото проблесна слънце, пристигнах в хижата. На сутринта хич
не бързах, поех към 10 надолу, набрах чубрица, хапнах в Карлово и си хванах транспорта за Пловдив.

Ето и малко снимки, главно от първия ден:

Връх Ботев:





Ботев и Параджика(панорама,увеличава се):









Склона на Равнец към Джендема:





Поречието на р.Бъзьовица:









Райските скали и района на х.Рай:





Склона на Параджика към Джендема:





Хижа Рай и Пръскалото:





Големия Калоферски купен:





Склона на масива Равнец към Джендема:








Хижа Рай и Пръскалото:








Крава с ушни марки гледа турист без такива:





Водопад по Канлъдере:





...и "джакузи":





Побита глава:





Главното било, снимано от Равнец(панорама,увеличава се):





Кочмара:





Карлово и полето:




_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.

Последната промяна е направена от mislesht на Сря Авг 19, 2009 11:12 am; мнението е било променяно общо 3 пъти
Вто Авг 18, 2009 9:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Неприятно е в дъжд...ама снимките са хубави!
Вто Авг 18, 2009 9:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Хубави снимки, от тая страна ми харесва балкана Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Авг 18, 2009 10:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dobrudjan4e



Регистриран на: 24 Авг 2007
Мнения: 365
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Така ми се приядоха тези боровинки колкото грозде Laughing .

_________________
Който пие бира не умира!
Вто Авг 18, 2009 11:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
Готини снимки!

Цитат:
планирах да се опитам да слезна под Големия Джендемски водопад

Я разкажи, как планираше да го направиш? Няколко човека сме се запътили натам другата седмица.

Ако можеш, намали снимките, че текста се размазва извън екрана. Lam
Сря Авг 19, 2009 9:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Екстра ходене си спретнал, ама неприятна работа с дъжда се е получила.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Авг 19, 2009 10:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
planinar написа:
Готини снимки!

Цитат:
планирах да се опитам да слезна под Големия Джендемски водопад

Я разкажи, как планираше да го направиш? Няколко човека сме се запътили натам другата седмица.

Ако можеш, намали снимките, че текста се размазва извън екрана. Lam


Намалих панорамите.

Относно въпроса, надявам се че познаваш района и имената на обектите.
Значи отиваш на Башмандра. От там тръгваш по рида на Хайдуттепе. Виж тази кофти снимка, която щракнах от пътеката Рай-Дюза:



Отбелязал съм с червени точки от къде да се мине евентуално за да се излезе отпред, където започва острия рид, спускащ се към водослива на Бяла и Джендемска реки. (В дерето с гората някъде може би трябва да се остави раницата.) Та от това място трябва по някакъв начин да се слезне от другата невидима страна по опасния стръмен склон под водопада. На мен не ми стиска да направя такъв опит в мокро време, дори в сухо ще е голямо колебание, но поне щях да видя на място и да пробвам или да се откажа съвсем. Иначе водопада се вижда добре, особено с бинокъл, от пътеката Рай-Дюза. Вижда се и от началото на склона на малък Калоферски Купен. Дори се вижда с бинокъл от пътеката Калофер-Рай от обзорната площадка с двете пейки и маса, точно преди влизане в гората, стига да знаеш къде точно да гледаш.

Ако ходите, снимайте от близо всичко интересно, ще е от полза като ориентир. И внимателно!

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Авг 19, 2009 11:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:

Та от това място трябва по някакъв начин да се слезне от другата невидима страна по опасния стръмен склон под водопада.


Да, тази пътечка се вижда добре от далеч. Въпроса е как точно трябва да се продължи към водопада. При това ходене огледах добре района и мисля, че макар и доста трудно и опасно е възможно да се мине.

Живи и здрави, като се върнем ще докладваме.
Сря Авг 19, 2009 12:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Да и аз съм го оглеждал обаче не знам как, трябва да се пробва. Имам идея да се върви по диагонал, за да се заобиколят после скалите от долу, които не се виждат добре от горе. Успех и хубаво време! Smile

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Авг 19, 2009 1:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Имам идея да се върви по диагонал, за да се заобиколят после скалите от долу




Чуденето ми е, диагонала под или над сипеите (в дясно над гората) да се направи Think
Другия неизвестен момент е финала в подножието на водопада - до дъното на ада отникъде няма видимост Не, не, не!
Сря Авг 19, 2009 2:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Евгени



Регистриран на: 22 Авг 2008
Мнения: 56
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Май се засякохме на заслон Ботев петък вечерта, аз съм единия от двамата варненци. Трябваше да оставиш Южен Джендем за неделя, както направихме ние. То и тогава по едно време започна да се мръщи небето и това беше една от причините да побързаме да излезем, добре че моя спътник се оказа по-разумен от мен. Ако бях сам сигурно щях да сляза до долната част на Големия Джендемски водопад, но дали щях да мога да се изкача обратно... не е ясно. Лошото е че стигнахме до горната му част и сега ни мъчи мисълта какво ли е долу. Мислех да отложа ходенето за другото лято, но май ще се ходи скоро пак нататък, дано да има хубави дни през септември. Снимки с коментари от там и от още едно интересно местенце наблизо надявам се да ми остане време да кача утре до обяд, ще пусна линк тук. В книжката на Корчев има много полезна информация за всички, които се интересуват от Джендемите.
Сря Авг 19, 2009 3:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Евгени написа:
Май се засякохме на заслон Ботев петък вечерта, аз съм единия от двамата варненци. Трябваше да оставиш Южен Джендем за неделя, както направихме ние. То и тогава по едно време започна да се мръщи небето и това беше една от причините да побързаме да излезем, добре че моя спътник се оказа по-разумен от мен. Ако бях сам сигурно щях да сляза до долната част на Големия Джендемски водопад, но дали щях да мога да се изкача обратно... не е ясно. Лошото е че стигнахме до горната му част и сега ни мъчи мисълта какво ли е долу. Мислех да отложа ходенето за другото лято, но май ще се ходи скоро пак нататък, дано да има хубави дни през септември. Снимки с коментари от там и от още едно интересно местенце наблизо надявам се да ми остане време да кача утре до обяд, ще пусна линк тук. В книжката на Корчев има много полезна информация за всички, които се интересуват от Джендемите.


Здравей! Smile То беше ясно че не става още като говорихме. Добре че си послушал по-възрастния ти спътник. До колко часа стояхте в заслона? Ако имаш книжката сканирана, пусни я, аз имам само схемите. Интересува ме само слизането, защото минаването на Джендемска река от Стипцата до там не е по силите и възможностите ми.

planinar написа:
Другия неизвестен момент е финала в подножието на водопада - до дъното на ада отникъде няма видимост Не, не, не!


Е точно на това имам предвид да се измисли заобикаляне, щото няма видимост. Предположението ми е че трябва да се слезне по диагонал по-надолу от необходимото за водопада.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Авг 20, 2009 9:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Линк към книгата Отговорете с цитат
Линк към книгата "Из Джендема" Никола Корчев

И малко снимков материал за онагледявяне.
Чет Авг 20, 2009 10:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Евгени



Регистриран на: 22 Авг 2008
Мнения: 56
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Обещаните снимки. Ние съботата тръгнахме късно и направихме само едно "малко" кръгче около заслона, то на снимките се вижда за какво става въпрос. Иначе за слизането в Джендемска река засега виждам два варианта - или с подсичане на Хайдуттепе, както си го нарисувал на снимката, и след това търсене на проходимо място надолу към реката, или с тръгване от х.Рай по продължението на рида, по който тръгва тарзановата пътека, само че надолу към водослива на Джендемска и Бяла река. Това е идея от човек, който е ходил доста там. Мисля че е възможно за един ден изкачването от водопада Козия рог (със спускане преди това до него) до изворите на Джендемска река, проблема е че нямам ориентири къде точно се намира Козия рог и вероятно ще се получи малко лутане, което ще отнеме доста време и сили.


http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=turizym&Number=1942455201&page=1&view=collapsed&sb=5&part=
http://www.snimka.bg/?album%3Baid=300233%3Bold=1
Два линка със снимки и информация от хора, които са доста по-добре запознати с нещата.
Чет Авг 20, 2009 11:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Оо, Митко, много хубави снимки. Ех, представяш ли си какво ще е по този маршрут със същите снимки през есента... Идилия! Дано ми се удаде някога възможност за ходене натам през есенния сезон. Very Happy

_________________
Чет Авг 20, 2009 1:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov