ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на яке
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на яке
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
bebo79 написа:
...започнаха да му се разлепват от вътре лепените шевове.......

Ако не е класическо немарливо изпълнение на работник от третия свят, където се правят повечето неща вече, има възможност шевът да се е отлепил и заради изминало време от датата на производство. Т.е. купил си си сега ново/никога не носено и в опаковка/ яке, ама стар модел например 2005г, правено тогава и седяло на склад десетина години - много вероятно е да се разлепи. Имам яке за сериозна цена, което не нося много често/3-4 пъти годишно/ но пък си го държа от 10 години. просто на петата година, от стоене в гардероба всички "ламинати" от външната страна около зипове и шевове се нацепиха зверски, предполагам че и лепените шевове вътре са в същото положение, но не мога да ги видя, защото има и "антерийка" отвътре.
Пет Мар 30, 2018 9:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
djambarski написа:
А какво мислите за нещо втора ръка?

Нищо не мисля, ако открия читаво нещо, направо купувам и нося въпреки, че мога да си купя каквото ми скимне включително и от най-скъпите. Миналата година открих една Салева, от серията Алпайнекстрем, почти не личи да е носено, в едно "кило" и ми струваше страшната цена от 35лева. Инак може да видиш в сайта на Салева колко струва такова нещо като ново.
Пет Мар 30, 2018 9:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
djambarski



Регистриран на: 23 Авг 2017
Мнения: 26

Мнение Отговорете с цитат
Гледах едни в https://bazar.bg/ , ще помисля още малко и трябва да реша вече дали да си взема някое от там да не да ги продадат.
Пет Мар 30, 2018 1:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
djambarski написа:
А какво мислите за нещо втора ръка?


Само да поясня каква е логиката да се купуват наистина читави дрехи на старо от килото. По принцип като нови са били скъпи, по презумпция защото би трябвало да са в пъти по-здрави от обикновените. Ако човек ходи само по пътеки, надали има значение с какви дрехи е, защото почти всички ще се представят добре. Не е така обаче, ако ходиш да се катериш, най-вече зимно и по разни зачукани места. Особено неприятно е катерене да кажем по гнъсни камини, "изградени" по някои северни стени. Почти винаги става въпрос за остри режещи камъни, между които тече гнилоч, глъзгави лишеи и мъхове. Не знам как е било при другарите, но аз лично, особено като започна да губя равновесие и да ме изплюва навън, а долната осигуровка е на повече от 10 метра и е клема или френд, набухан в цепка между полуоткъртен камък и стетната, често изпадам в особено състояние на борба за живота. Тогава дори най-скъпата екипировка започва рязко да губи цената си. За броени секунди лактите на якето за 1000лв биват раздрани или в най добрия случай протъркани, защото ръцете са се опитвали да се зацепят в острите краища на камината. Гетите за 200лв и панталона за 700лв най безмилостно са били разпрани от котките за 400лв, защото краката, на които гореописаното имущество е обуто, са провели хаотични движения да се задържат на някое ръбче, дълбоко скрито под гнилоча в камината, не са го намерили и в крайна сметка предните наточени зъби на суперкотките са разпробили суперобувката за 900лева.... Та за такива "положения" струва ли си да се дават пари за нова и суперскъпа екипировка, при възможност за алтернативен и евтин аналог на старо от килото?
Ето тук има една такава камина "изрисувана", която общо взето е лукс откъм удобства в сравнение с това което се предлага на около 300 метра по-нагоре.
https://www.youtube.com/watch?v=DnlHl3sUh_o
Пет Мар 30, 2018 2:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bebo79



Регистриран на: 09 Апр 2009
Мнения: 323
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
bebo79 написа:
...започнаха да му се разлепват от вътре лепените шевове.......

Ако не е класическо немарливо изпълнение на работник от третия свят, където се правят повечето неща вече, има възможност шевът да се е отлепил и заради изминало време от датата на производство. Т.е. купил си си сега ново/никога не носено и в опаковка/ яке, ама стар модел например 2005г, правено тогава и седяло на склад десетина години - много вероятно е да се разлепи. Имам яке за сериозна цена, което не нося много често/3-4 пъти годишно/ но пък си го държа от 10 години. просто на петата година, от стоене в гардероба всички "ламинати" от външната страна около зипове и шевове се нацепиха зверски, предполагам че и лепените шевове вътре са в същото положение, но не мога да ги видя, защото има и "антерийка" отвътре.


Якето е купено от тук и не е стар модел , не струва 200 -300лв от промоция а поне два пъти по толкова, те са еденични бройки май но това няма значение. ....
Пет Мар 30, 2018 4:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Значи може да си уцелил нещо по хипотеза първа с немарливото изпълнение. Отнякъде се ширеше и слух, че нашите тарикати внасяли бракувани серии, купени евтино, продавани скъпо. Не знам дали не е и тая работа станала.
Пет Мар 30, 2018 4:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bebo79



Регистриран на: 09 Апр 2009
Мнения: 323
Местожителство: София

Мнение . Отговорете с цитат
Здравейте,

Търся да си купя някакво яке което да го нося при дъжд в планината със по тежка раница 10-12кг

Имам в момента 2 якета за дъжд но те са много тънки и не стават за това което ми трябва.

Видях на много добра промоция това яке на марката Fjern , някой има ли някакви наблюдения относно тази марка.

https://www.sportpursuit.com/catalog/product/view/id/1091195

След като потърсих някакво инфо за якето видях единствено този тест,не знам колко е достоверен обаче,дали не е всичко просто една реклама.

https://mclovinmountains.com/2017/12/31/fjern-orkan-on-test/

Ако някой друг може да предложи нещо добро на подобна цена ще съм му много благодарен.

Благодаря предварително за отговора и отделеното време.
Съб Апр 14, 2018 7:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
disbelief



Регистриран на: 16 Яну 2011
Мнения: 66

Мнение мнения за две якета Отговорете с цитат
Здравейте, търся да си купя яке, което да използвам целогодишно за леки (до 5 часа) преходи.
Знам че няма такова животно, но комбиниране с термобельо и хубав полар, да може да се ползва в по-мекото време.
Засега съм се спрял на 2 модела, можете да препоръчате и други в този ценови диапазон.
Благодаря!

https://basecamp-shop.com/product/marmot-ms-magus-jacket-s2018

https://www.decathlon.bg/p/8302503_mazko-yake-za-dazd-pri-prehod-forclaz-400-cherno.html#/272-200-s
Вто Ное 27, 2018 8:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Отговорете с цитат
Гледам, че и двете са изчерпни...


Преди време си взех мембрана на CMP от големия SLS на Черни връх със сходни характеристики за около 130лв., можеш да провериш на място, нямат онлайн магазин.

Иначе споделям какво нося на планина в различните сезони, кога на мен, кога в раницата :

- топло време - полиестерна тениска, полар с цип, пухенка, мембрана.
- студено време - термобельо, полар с цип, пухенка, мембрана
- кучи студ - изброените + блуза полар
Вто Ное 27, 2018 11:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Мармота е много по-добър избор от декатлонското. Освен това в декатлона много развалиха качеството на нещата и вече едвам едвам признават гаранцията, а преди дори не питаха какво му има на продукта. Честно казано според мен най-важното за мембранното яке е да може да се слага над дрехите удобно, иначе не виждам проблем да се ползва през цялата година, щом условията го изискват.
Лятото е безсмислено да носиш яке с мембрана през целия ден, по-добре ветровка, пък якето да си стои в раницата за всеки случай. Аз разчистих своя гардероб и оставих един софтшел и Patagonia torrent shell(Добра мембрана, много леко, сгъва се в джоба си, качулка е конструирана да става за каски и мога да го нося и над 5 слоя дрехи, ако реша. ) , защото по напълнях и по-сериозните ми якета взеха да не ми стават комфортни със зимно облекло.
Вто Ное 27, 2018 11:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bebo79



Регистриран на: 09 Апр 2009
Мнения: 323
Местожителство: София

Мнение Re: мнения за две якета Отговорете с цитат
disbelief написа:
Здравейте, търся да си купя яке, което да използвам целогодишно за леки (до 5 часа) преходи.
Знам че няма такова животно, но комбиниране с термобельо и хубав полар, да може да се ползва в по-мекото време.
Засега съм се спрял на 2 модела, можете да препоръчате и други в този ценови диапазон.
Благодаря!

https://basecamp-shop.com/product/marmot-ms-magus-jacket-s2018

https://www.decathlon.bg/p/8302503_mazko-yake-za-dazd-pri-prehod-forclaz-400-cherno.html#/272-200-s


Искам да кажа ,че ползвам малко повече от 2г. Marmot PreCip , не очакваш кой знае каква дишаемост от тези якета.

Гледай да е с повече ципове или яке с мембрана Wink

Също така лично аз не бих си взел яке от Base Camp защото цените са им много надути.

Ако имаш възможност по добре това

https://www.sportpursuit.com/catalog/product/view/id/1576708?click=eyJxdWVyeSI6MTUyNTUsInBhZ2UiOjEsInBhZ2VTaXplIjo0MiwicG9zIjoyM30=

или нещо от сорта

https://www.sportpursuit.com/catalog/product/view/id/1091195?click=eyJxdWVyeSI6MTUyNTUsInBhZ2UiOjIsInBhZ2VTaXplIjo0MiwicG9zIjoyMn0=

https://www.sportpursuit.com/catalog/product/view/id/1322175?click=eyJxdWVyeSI6MTUxNjMsInBhZ2UiOjEsInBhZ2VTaXplIjo0MiwicG9zIjoxNX0=

Ако пък си фен на марката виж поне нещо от сорта

https://www.sportpursuit.com/catalog/product/view/id/1317026?click=eyJxdWVyeSI6MTUzMTMsInBhZ2UiOjEsInBhZ2VTaXplIjo0MiwicG9zIjoxMn0=


Последната промяна е направена от bebo79 на Нед Дек 02, 2018 9:02 am; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Ное 28, 2018 9:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
disbelief



Регистриран на: 16 Яну 2011
Мнения: 66

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря много за съветите. А някаква бюджетна пухенка ще препоръчате ли?
Чет Ное 29, 2018 9:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bebo79



Регистриран на: 09 Апр 2009
Мнения: 323
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
disbelief написа:
Благодаря много за съветите. А някаква бюджетна пухенка ще препоръчате ли?


Колко бюджетна ?
Важното е не марката а пълнежа на самия пух в пухенката.
Добри са тези на Мило.
Чет Ное 29, 2018 10:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
disbelief



Регистриран на: 16 Яну 2011
Мнения: 66

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря! Ще ги погледна.
Чет Ное 29, 2018 11:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
neillmakoli



Регистриран на: 29 Юли 2015
Мнения: 223
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Бюджетни са Декатлонските.
Нед Дек 02, 2018 8:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 2 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov