ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Еднодневни маршрути от Пловдив
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Еднодневни маршрути от Пловдив
Автор Съобщение
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Еднодневни маршрути от Пловдив Отговорете с цитат
Интересуват ме предложения за един ден (м.октомври-ноември), с автобус или кола, които да са удобни от Пловдив. В Родопите не съм минавал маршрути, с изключение на х.Перелик - вр.Орфей.

Сега гледам такъв маршрут: Пловдив-Куклен автобус, Куклен-х.Здравец, х.Здравец-Пловдив автобус
и ме интересува по коя маркировка е по-добре да се мине по синята, или по червената:

http://www.kade.si/#map=15/2757060.14/5163405.19/0

В какво състояние са те и къде има по-хубави гледки?
Нед Окт 15, 2017 5:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Re: Еднодневни маршрути от Пловдив Отговорете с цитат
Планинец написа:
Интересуват ме предложения за един ден (м.октомври-ноември), с автобус или кола, които да са удобни от Пловдив..........?


Няколко дребни идейки, ако се тръгне срещу течението на Чая:
Бачково-40сте кълки-х. Марциганица-Бачково, жълта марка, за около 7-8 часа;

Нареченски бани-х. Пашалийца-Зареница-Нареченски бани, възможни са няколко варианта, най-дългия е 9-10 часа. При необходимост ще има подробности (всъщност то ги има някъде из темите на форума);

Нареченски бани-х. Бяла черква (през Черни връх с чудесни гледки точно под върха)-с.Косово-Нареченски бани, синя и зелена марка, за около 8-9часа (има някои проблемчета и нагоре и надолу);

С. Орехово-х.Персенк-вила Атия-х.Кабата-с. Орехово, синя, червена и зелена марка, за около 7 часа (тук има доста възможни варианти и този е най-късия);

Чепеларе-х.Изгрев-махала Асенец-Чепеларе, синя марка (ако не греша), за 5-6 часа;

Чепеларе-НАО Рожен-Чепеларе, жълта марка, за около 5-6 часа;

И една малко по-накриво - с. Широка лъка-с. Кукувица-х. Изгрев-Чепеларе, зелена, червена и синя марка, за около 7-8 часа (възможно е и директно Широка лъка-с. Кукувица-Чепеларе).

То из Родопите възможните маршрути комай край нямат.

Приятни разходки!

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Пон Окт 16, 2017 5:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Много благодаря-ще ги прегледам и ще видя кои ще ми допаднат най-много. Аз през лятото смятам и по-дълги преходи да направя, но дотогава има време.

А за маршрута от Куклен до х.Здравец имате ли представа за състоянието на маркираните пътеки, посочени по-горе?
Пон Окт 16, 2017 6:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Планинец, не мога да ти кажа нищо за състоянието на маркировките. Отдавна не ходя. Искам да отбележа, че това ходене обикновено се прави обратно: х.Здравец - лет.Копривките- с.Куклен.
Сутрин автобусът за х.Здравец тръгва около 7ч от автогара Юг. От спирката на автобуса горе се тръгва на изток през Копривките. След около 1ч 15мин се стига до някогашната х.Руен. Там някъде вляво е отбивката за с.Куклен. От Куклен има чести автобуси за Пловдив.
Аналогична е възможността с маршрута х.Здравец - с.Храбрино.
Има и други възможности от х.Здравец.
Пон Окт 16, 2017 8:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Пътеки... Отговорете с цитат
Здравей,
Има я червената през паметника на кап. Цветозар Димитров - много е добра маркировката.
Зелената е през Римски мост - преди години я имаше и беше добра.
Синьото хапче е доста илюзорно....
Знам и други не дотам комерсиални маршрути....
Поздрави.

_________________
Избягвам употребата на БДО, ПКС, ИОМ, ИБПУ, ССОБ и телефонен способ ,но ми се налага !!!
Пон Окт 16, 2017 9:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря. Идеята ми е да се качвам сутринта, докато съм по-свеж, та на х.Здравец да хапна и да си почина и после с автобуса прибирине. Впрочем автобусите сега са от автогара Родопи.
Пон Окт 16, 2017 9:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Пътеки... Отговорете с цитат
donzezi написа:
Здравей,
Има я червената през паметника на кап. Цветозар Димитров - много е добра маркировката.
Зелената е през Римски мост - преди години я имаше и беше добра.
Синьото хапче е доста илюзорно....
Знам и други не дотам комерсиални маршрути....
Поздрави.


Благодаря, стига да е проходимо и да има гледки, друго не ми трябва Smile
Пон Окт 16, 2017 9:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Планинец написа:
Благодаря. Идеята ми е да се качвам сутринта, докато съм по-свеж, та на х.Здравец да хапна и да си почина и после с автобуса прибирине. Впрочем автобусите сега са от автогара Родопи.


Правилно - от автогара Родопи.
Пон Окт 16, 2017 9:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Кукленски пътеки Отговорете с цитат
Пътеката през Римски мост в Мечи дол - ЗЕЛЕНАТА маркировка:
Миналата година имаше паднали дървета и клони, занемарена е спрямо преди.
Маркировка и табели – по-скоро в долната част, където още двете маркировки вървят заедно – с червената към хижа „Здравец“.

Хижа „Руен“ дълго време не работи. В годините на масов туризъм нощувахме там и много народ се суркаше през Мечидолското дере.
Тогава обикновено се разчиташе на водач на групата, не гледахме маркировка, а сега е времето на навигацията.

Тази пътека през Римски мост край Мечидолския поток, пази стъпките и на писателя Николай Хайтов,
който е родом от близкото село Яврово. А по-долу е Манастирското дере край Кукленския манастир „Св. Св. Козма и Дамян“ /"Св. Врач"/.
Там като дете Хайтов пасял кравата и слушал в захлас разказите на един отшелник монах,
които стават основа за написването на „Козият рог“.

Пътеката през Римски мост я ползват и като велотрасе.

СИНЯТА маркировка – пътеката край "Калето" съм я слизала от хижа „Руен“ преди десетина години.
Излиза над Куклен в местността „Плоча“, край Марчевото дере.
Иначе, по Билото над хижа „Руен“ се тръгва по пътя – посока село Яврово. Там има голяма билна поляна.
В северния и край се виждат вили, а на юг се отделя път, има голяма табела - Вила „Горски кът".

Върви се още на изток по пътя към Яврово. В края на поляната, около десетина метра вляво от пътя има голям бук -
там е първата СИНЯ маркировка за пътеката към град Куклен!
Пътеката край Калето е по-усойна от пътеката през Римски мост.

А горе по Билото - посока към местността „Копривките“, се върви по черен път, който следва стар римски път и е почти равно.
Гледките на юг са към Белочерковския рид, а на север - към Тракийската низина, към Стара планина – точно към връх Ботев.

Провери си разписанието за автобуса от хижа „Здравец“, защото следобед е само един, ако го изпуснеш, все ще те качат на стоп.

Сега също е хубаво за разходката край село Храбрино – по Тъмръшката река или към хижа „Академик“ /“Родопски партизани“/,
заради цветовете на есента. Цикламите из шубраците цъфнаха още миналия месец. Very Happy Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Пон Окт 30, 2017 6:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
OpenMind



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 67

Мнение Отговорете с цитат
Преминаването по която и да е маркировка по това време крие допълнителни рискове - ловния сезон е открит, а по тези баири обикалят ловци.
Пон Окт 30, 2017 10:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Кукленски пътеки Отговорете с цитат
Миналата събота на 21.10.17 тръгнах от гр.Куклен към х.Здравец. Времето беше идеално за разходка. Именно на разходка тръгнах-леко и без да бързам. Там където се разделят червено-зелената маркировка със синята:

ДИАНА написа:

СИНЯТА маркировка – пътеката край "Калето" ...


реших да тръгна по синята. Реално маркировка не видях, следвах картата на GPS-а. Вече като започна качването имаше и пътечка. Очаквах, като е по-стръмна от другата пътека, да има поне повече гледки, но не беше така. Започнах да навлизам във все по-големи трънаци и се отказах, докато е време. Върнах се пак на мястото където се разделиха маркировките при една пресъхнала чешма и сега вече хванах червената и зелената маркировка, които в този момент съвпадаха. Върви се по черен път и скоро стигнах чешма с пейки и място за барбекю. Не знам как се казва чешмата, пишеше нещо на турски ако не се лъжа, но поне течеше. На едно място, където черния път тръгва за Кукленския манастир, трябваше да се отклоня-следвах картата на GPS-а, защото мястото е такова, че явно няма къде да се маркира отклонението. Минава се покрай нещо като колиба, като следата на картата влиза в горичка, където пътеката свърши-явно трънака я е превзел. Но не е проблем, защото имаше нещо като тесен горски път, който минава покрай горичката с минимално отклонение, пък и се върви лесно. Скоро излязох на широк черен път, там се вървеше приятно, както и досега.
Малко преди Белокаменната чешма, която едвам течеше, пътят беше преграден с една бодлива тел, но се минава. След това точно преди чешмата имаше и маркировка. Както е да е, продължих по пътеката без проблеми, никъде после не беше заграждано. Последва кратко изкачване, до мястото, където зелената и червената маркировки се разделят. Там има хубава гледка към Пловдив.
Тръгнах по червената маркировка, като само първите няколко метра не можах да намеря пътеката, но като следвах посоката, излязох на нея почти веднага. Пътеката беше по-тясна, отколкото досега, но се минаваше без проблем. Не след дълго излязох на широко и равно място, появи се и черен път и тръгнах по него. После в един момент се тръгва нагоре и на юг по стръмен за кратко, черен път покрай антена на мобилен оператор. После пътя качва плавно, като се върви през гора.
Тук стана нещо много любопитно-срещнах някакво кученце с червено нашийниче (не знам породата, но очевидно беше домашно), което не ми обърна особено внимание и си продължи по пътя, а хора не срещнах.
След това се стига до паметника на кап.Цветозар Димитров, където има и пейки. После пътя продължава пак така плавно през гората, докато стиго да местност с доста бунгала, повечето изглеждащи изоставени. Там пътеката излиза на асфалта между местността Копривките и х.Здравец.
Времето беше много слънчево и топло, пълно беше с родители с деца, които играеха по поляните.
Има заведения и хранителен магазин. Изчаках час и нещо автобуса за Пловдив в 15.15ч, защото знаех че ако го изпусна, трябва да тръгвам пеша Very Happy
Вто Окт 31, 2017 2:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Много хубаво! Следващото ходене също да го опишеш. Very Happy
Вто Окт 31, 2017 3:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Пчелата Жужа написа:
Много хубаво! Следващото ходене също да го опишеш. Very Happy


Благодаря! Сега поне имам на разположение доста идеи за маршрути...
Вто Окт 31, 2017 3:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Авджии чуваха ли се?

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Ное 04, 2017 12:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Авджии чуваха ли се?


Не, само кучета лаеха (в района на Белокаменната чешма) от някакво стадо, но добре, че бяха встрани от моя маршрут Smile
Съб Ное 04, 2017 5:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 1 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov