ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Еднодневни маршрути от Пловдив
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Еднодневни маршрути от Пловдив
Автор Съобщение
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Като ходих там за пръв път като студент с приятели. Беше голям майтап. Всъщност искахме да отидем до водопада Сливодолско падало, но не намерихме къде е пътя за него и тръгнахме по-трудния път с мисълта че все нещо ще видим, все някъде ще стигнем. Беше някъде по това време от годината. Тръгнахме следобед от бачковския манастир към червената стена. Имахме и две девойки обути с платненки каращи се коя е по-смотана от другата. Дали от ревност или женска злоба не знам. Но предполагам сагата беше, че едната вървеше като кон на лед и едва ли не я носих през целия път. Някъде по средата на 40-те кълки положението ескалира и си смениха обувките да се види наистина ли са толкова хлъзгави или ми се натиска. Резултата беше че едвам свалих другата от там навръщане вечерта. Та поговорката "не съди преди да си влязъл в обувките на другия и да си минал неговия път..." се оказа абсолютна истина. Единия от съквартирантите ми мина целия път без да си свети ходейки на 20 метра от останалите, аз и аз му правех компания отвреме на време в тъмното. Да видя колко добре се адаптира човешкото око към околната среда в пълен мрак и лека мъгла. Very Happy Накрая като ни видяха от вилата на ВиК ни поканиха да пием с тях, казаха че може и да спим там имало място. Е отказахме им. Някак мисълта за горещ душ надделя над тези за пиене. Не че и това не направихме после. Very Happy
На мен някакси ми харесва този преход има от всичко от лека разходка в парка, до 4х4 и 5х5 на слизане. Very Happy
Пет Дек 20, 2019 12:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Асеновград - Кръста - "Св. Св. Кирик и Юлита"- А-д Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:

Twoo написа:
Гледам сте минали оттам откъдето и аз.
Предполагам вече няма да има неяснотии откъде идва червената маркировка.

Е, не успяхме да я проследим откъде тръгва от Асеновград, защото тръгнахме по жълтата.
Червената стига до един кръст над ман. Св. Кирик. Но откъдето съм минал, ще се появи утре.


А аз в неделя бях на тази разходка - по червената маркировка, която започва още от гарата на Асеновград.
Има удобни влакове от Пловдив и едни дойдоха с влака, а други с колите, които паркираха на паркинга зад гарата.
В топло за сезона време, закрачихме от гарата, където до главната улица, на метален стълб е първият знак от червената маркировка.

Пресича се главната улица и дори между къщите червената маркировка я има и бързо извежда в гората,
по стръмния склон над града.

Води ни един от хората, които са правили червената маркировка минала година и хич не са жалили боята. Laughing
Единствено на високото, след старият манастир - към Кръста ще я дооправят, където тя е по-нарядко.

Хубаво е, че черквата на стария манастир вече има нов покрив, няма повече да се руши и някой е започнал ремонтни дейности там,
а в черквата на сега действащият манастир - "Св. Св. Кирик и Юлита" има още много работа по реставрацията на стенописите.

Много красив е скалният масив над Манастира, където е барелефът от 1934 год. на Станимъшката ловна организация.
Край него има добре запазени части от римския път, а листата на силивряка са все така тъмнозелени и надничат от скалите.

Гледките от Кръста към полето и заснежените върхове - Ботев, Купени, Триглав, Амбарица, Вежен......... бяха кристални. Very Happy
Със сигурност ще се върна там напролет, когато цъфтят люляците и силивряка, но останахме доволни от тази разходка
по къс ръкав, в един забравен от есента ден. Very Happy

П.П. Трябва и аз най-сетне да се регистрирам в Пикасата, защото правя снимки, които не споделям с вас,
че много съм ядосана на Снимка.бг, откъдето ми изчезнаха албуми.

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Пет Дек 20, 2019 1:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Асеновград - Кръста - "Св. Св. Кирик и Юлита"- Отговорете с цитат
ДИАНА написа:

П.П. Трябва и аз най-сетне да се регистрирам в Пикасата, защото правя снимки, които не споделям с вас,
че много съм ядосана на Снимка.бг, откъдето ми изчезнаха албуми.


Рано или късно навсякъде врътват кранчето. Последно се изнасях от photobucket.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Дек 20, 2019 5:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Re: Асеновград - Кръста - "Св. Св. Кирик и Юлита"- Отговорете с цитат
ДИАНА написа:
.....................................................

А аз в неделя бях на тази разходка - по червената маркировка, която започва още от гарата на Асеновград.
.....................................................


Леле, какъв пропуск, как не сме я видели с Петър на гарата...?! Явно остаряваме... Laughing
Пет Дек 20, 2019 10:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Асеновград - Кръста - "Св. Св. Кирик и Юлита"- Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
ДИАНА написа:
.....................................................

А аз в неделя бях на тази разходка - по червената маркировка, която започва още от гарата на Асеновград.
.....................................................


Леле, какъв пропуск, как не сме я видели с Петър на гарата...?! Явно остаряваме... Laughing

Явно, щом туристките вече не ви се набиват на очи Laughing Laughing Laughing
Ама и Диана не ви е забелязала, имате очи само за планината Laughing

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Съб Дек 21, 2019 10:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Е не-е-е, Диана е била известно време след нас по трасето. Не, че не се изложих пред нея на 1 юни тази година на срещата в Орехово, като след няколко минути лафче й зададох въпроса: "Извинявайте, а Вие сте...?!" Е, при отговора се плеснах шумно по челото и добавих: "Ами така е-е-е, като не си качват снимки хората..." Та вече се знаем (аз нея де) и сега няма как да не я забележа, ако ми е във фокусното разстояние все пак... Laughing Laughing Laughing
Нед Дек 22, 2019 12:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Павелско - крепост "Зареница" - Павелско Отговорете с цитат
Ей, ме във "фокусното разстояние" отново. Laughing

Вчера, с "Устремени" от Асеновград - по това кръгче.
След Павелско оставихме колите край пътя за хижа "Пашалийца" и оттам - по черни пътища и пътеки към "Зареница",
като по част от трасето имаше синя маркировка и табели за Нареченски бани и хижа "Пашалийца".

В гората видяхме останки от летни кашли от времето на юруците и един варел - хранилка за диви животни,
който с въжета и макара се спуска от клоните на бор на земята.

Стигнахме до крепост "Зареница" - 1235 м. н.в. - обзорно място на самото било, с красиви гледки,
но отвесните скали към Люти дол са направо страховити!

Виждат се част от сградите на Наречен и Белочерковското било.
До един бор на билото има малко метално параклисче - "Св. Богородица", в което се палят свещи.

Легендите за крепостта са много и различни. Според изследователи тя датира от V в. пр. н.е. от времето на траките.
Запазени са само малка част от зидовете. Отвесните скали над Люти дол са опасни и шеметни, с височина - 250 м.

Връщането беше през параклис "Св. Петка". Там направихме голяма почивка.
Виждат се наведнъж четирите села в Ропката - Павелско, Хвойна, Малево и Орехово. Прекрасно място!
За цял ден слънцето се показа за кратко, но имаше добра видимост към върховете наоколо - Персенк, Модър, Бяла черква......

Благодаря на Ивайло Мирчев от "Устремени" - Асеновград за хубавата разходка!
Кръгчето е около 10 км. и го изминахме бавно - за 5 часа, в които две големи почивки.

Ето, постарах се и снимки да кача: Very Happy

https://photos.google.com/share/AF1QipNH2wM9LyKDofoKaQdcA0ZmY71Gupq5r7X6VYhQrAPg6hpapb0G8YM9xC1Wj7Je_g?key=WjdJbjFyZEU3OXY5T3pNR0hSdVR1Yi1LODFHU3hn

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.

Последната промяна е направена от ДИАНА на Чет Дек 26, 2019 9:28 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Дек 23, 2019 12:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Като съм обикалял в района предимно с колелото, и аз съм срещал стара синя марка както и зелена от Нареченски бани към Пашалийца и малко преди нея се хващаше наляво към Югово после по зелена стара марка пак къ Н.Бани, някога сигурно са се ползвали и подържали тези пътеки.

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Пон Дек 23, 2019 2:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ДИАНА, снимките не се виждат. Да не би албумът да не ти е публичен? Връзка към албума за споделяне се взима от горния десн ъгъл на екрана от три точки, разположени вертикално. Вътре търсиш Опции и там най-отгоре активираш ей това чудо:
Споделяне
Всеки с връзката може да вижда тези снимки, както и хората, които са били поканени или са се присъединили

Демек местиш плъзгача отляво надясно и той от сив става син.
Та оттам взимаш връзката за споделяне и я плясваш тук да изплакнем очи. Very Happy

Весели празници на всички Родописти!
Чет Дек 26, 2019 8:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, Иво! Сега вече трябва да се виждат снимките.

Весела Коледа на всички! Croc

Не прекалявайте с винцето и сармите, че по пътеките леко да вървите! Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Чет Дек 26, 2019 11:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Сега вече се виждат. Smile
И тъй продължавай с документирането на преходи, че знаеш повече за Родопа от мен. Cool
Пет Дек 27, 2019 3:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
peca написа:
Като съм обикалял в района предимно с колелото, и аз съм срещал стара синя марка както и зелена от Нареченски бани към Пашалийца ........

От и около Нареченски бани маркировките са общо взето няколко:
- зелена: Нареченски бани - с. Косово , в прилично състояние освежавана преди 10-15 години;
- синя: Нареченски бани - Черни връх (върха се подсича) - Бяла черква, над 35 годишна, с едно проблемно място за просредяване;
- червена: Нареченски бани- Кълвачовица, края е на скали отвесни с изглед, освежавана преди десетина години. Ако се продължи по билния път без маркировка, може да се стигне до х. Пашалийца;
- жълта: Нареченски бани - х. Пашалийца по Люти дол, освежавана бегло преди петнайстина години, проследима, най-краткия и съответно най-скучен път до хижата;
- синя: Нареченски бани - Зареница - х. Пашалийца, над 35 годишна, проследима по принцип, частично освежавана неколкократно в участъка от пътя Павелско - Пашалийца до Зареница.

Диана, благодаря за картинките! Зареничката ми е много скъпа! Благодаря!

Весело посрещане на НОВАТА, за всички!

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Нед Дек 29, 2019 4:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
peca написа:
Като съм обикалял в района предимно с колелото, и аз съм срещал стара синя марка както и зелена от Нареченски бани към Пашалийца и малко преди нея се хващаше наляво към Югово после по зелена стара марка пак къ Н.Бани, някога сигурно са се ползвали и подържали тези пътеки.


Тази зелена от Нареченски бани към х. Пашалийца ще да е нещо ново или е правена от извънземните обитаващи Голям Перелик и затова аз не съм я видял... Laughing Laughing Laughing Би ли конкретизирал, къде си я виждал?
Зелената от х. Марциганица през с. Югово не влиза в тази сметка, нали?!
Нед Дек 29, 2019 9:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ивайло водиха ме там с колелетата и ми направи впечатление много стара зелена марка само на 2-3 места я видях, това беше преди 6-7год.
Сега като гледам картата сме завили някъде на ляво от основната зелена която е от Пашалийца към Югово в района на" Кълки" минахме и през някакви камънаци там също я видях, и после се вързахме с някакъв път и влязохме в Нареченски Бани.
Имало е явно някаква марка от Нареченски Бани която се е свързвала със зелената над Югово, незнам Rolling Eyes

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Пон Дек 30, 2019 11:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Интересно, ще го проверим някога с познавач на района от стари времена. Cool
Пон Дек 30, 2019 5:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 4 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov