ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Моля дайте съвет (ски екипировка)

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Моля дайте съвет (ски екипировка)
Автор Съобщение
kochtrela



Регистриран на: 02 Фев 2017
Мнения: 2

Мнение Моля дайте съвет (ски екипировка) Отговорете с цитат
Здравейте! В началото на годината за пръв път се качих на ски и се запалих. Като абсолютен начинаещ аматьор все още нямам оборудване освен маска и ръкавици. Бих искал да ми дадете съвет какви ски и обувки е редно да си купя. Висок съм 186 см. и съм 88 кг. Каква дължина на ските е редно да си избера. Четох из нета, че трябва да ми стигат до брадичката /около 15 см. по къси от ръста ми/. за обувките прочетох, че е редно да са с флекс индекс 60-80. Това така ли е колеги? А щеките с каква дължина е редно да бъдат? Поздрави!
Чет Ное 02, 2017 7:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Re: Моля дайте съвет Отговорете с цитат
Ами аз карам от поне 30 години, но по отношение на гъзариите съм си абсолютен аматьор. Като бях малък старите пушки казваха, че добрият скиор, пък то важи и за музикант и всякакви др. категории... трябва да може да кара еднакво добре със всякакви приспособления, дори и кандахарки. И така, години наред си купувах ски за 20-50лв ,които да не ми е жал, че ще потроша и си карах. Такива неща като индекси дето цитираш сега за пръв път чувам от теб, но това изглежда не ми е повлияло да карам където си искам от толкова време с каквито обувки ми попаднат, но изглежда за гъзарите това е "много важно", нещо като свежия дъх на кифлата репортерка от рекламата на щрак - щрак. За дължината знам, че зависи от това дали са карвинг/то други вече няма/. За правите ски "правилото" беше като си вдигнеш ръката горницата да стига до сгъвката на китката. При карвинга това не важи, а зависи от радиуса на завоя на конкретната ска. Щеката - като я хванеш лакътя да прави прав ъгъл... Според мен не отдавай чак толкова значение на екипировката, тя е производна, ако се кефиш на карането, каквито е да било ски да имаш, все ще свършат работа. С очите си съм виждал стар човек, очевидно голям скиор в миналото, с изключително стари ски и екипировка да навира в кучи гъз всякакви гъзета. Но това е мое мнение. Тук има една камара хора, които ще ти кажат, че дори цветът на обувката и шарката на ските са от изключително значение, после разни там флексове, мексове и кексове... Иначе твърдостта на ските и обувките поначало зависи от типа скиор и терена - състезателят по обясними причини кара с твърди ски и обувки/личат главно по многото щраймери/, но те не са комфортни за любителско каране. Също така по ледо-фирн, с меки ски си е почти пребиване...обаче състезателните ски/твърди, съответно най-скъпи/ много бързо уморяват. Така, че първо виж коя категория искаш да бъдеш, и тогава търси съответните типове.
Пет Ное 03, 2017 9:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Донякъде питаш в грешния форум Smile

Обувки си вземи качествени аматьорски - т.е. най-хубавите, които намериш втора употреба. С 4 щрамера и регулиране на ъгъла на закантване (има отстрани на обувката някоя врътка или болтче и пише "кантинг" или има цифрички).
Ски - вече се кара само карвинг, а и ще са ти по-удобни за имане заради намалената дължина. Трябва задължително да са с остри хубави кантове и в добро състояние, за да се управляват по-лесно, да вървят по-лесно и да не те моряват и изваждат от състояние да се учиш и караш. Слагай винаги вакса, по същите съображения.
препоръчвам да си купиш екипировка втора употреба. Има добри обувки и по 20 - 30 лв. Колко ти е дълго стъпалото от края на петата до пръстите? Премери, ако не знаеш как става, виж из нета.
Пет Ное 03, 2017 11:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, vladofff и radi са казали доста неща. Дали е правилното място за питане ... всеки турист си е и малко скиор. И аз като vladofff , скиор от 30 + N броя години, имам някъде в документите и тапия за ски - учител.
Започва се от нивото ти на скиор - значи щом сега започваш, си начинаещ. Но при новите технологии на карвинг - ски, и ако си в добра физическа форма, няма смисъл да взимаш нисък клас ски / за начинаещи /, защото след 5-6 дни ще са ти непотребни. Отива се директно на среден клас за любители, които също имат висок и нисък клас, което се вижда най-вече по цената на ските.
Ако отидеш директно на борсата за стари ски, до ст. В.Левски, и се оставиш в ръцете на продавачите, там директно ще ти продадат тези ски и екипировка към тях, които са непродаваеми за клиент, който разбира. Не казвам че там има лоши ски - има и добри, но се купуват от разбирачите. Всичко там е просто ски и екипировка, която в Австрия, Германия, Франция хората си сменят на 3-4 година и оставят екипа си до кофите за смет. Това става в определени дни, които дава общината, за това изхвърляне. Наши емигранти за да си докарат някой леф, дебнат в този ден за изхвърляне, и има доста грозни сцени на борба за плячка с други подобни "европейци". После ските се озовават на пазара на ст. В. Левски .
Казваме, че целта ти е средно каране, което бързо да стане каране за напреднали. Сега това не е трудно, тъй като карвинг ските са така изчислени, че да завиват сами с малко усилие. Не е като преди, да се хвърляхме да вземем модела на Стенмарк като дойде на Боровец, Елан РС 05 - 205 см ски , тъй като можеше да си го купиш от Югославия , и да започваш всичко отначало, тъй като тия модели ски се карат изкл. трудно.
Универсални хубави ски, със среден радиус на завиване - това ти трябва. Не е добре да се залита по много скъпите марки - Хед или Атомик, тъй като вече свичко е изравнено при водещите марки, а и точно тези двете се правят в България / не са по- евтини обаче поради този факт/.
Бих се насочил към Росиньол, едни много "меки" ски, които обират неравностите на склона и са по-подходящи за България - Банско, Боровец, Пампор. / за разлика от австрийските ски, които са твърди / с които се кара много лесно. Нещо към средата на напреднал / и много напреднал, на границата на професионалните ски. Щото тези ти вършат работа постоянно, а другите след един сезон ще ги хвърлиш.
Росиньол са на серии. Скъпата серия е Зенит. Колкото по-висок е номера на Зенит , толкова е по за професионалисти. Над Зенит 5 се отива на проф.каране, което е за мониаци с железни крака и много свободно време. Зенит 5 са много добри и върху заледени писти.
Преди време си купих един такъв комплект Зенит 5 , чисто нов от магазина СЛС, някъде около 1200 лв, ски и обувки и автомати. 2006 - та година е, но е каран 30 дни . Има ресурс повече от ски, които са карани един сезон, кантовете са заточвани само един път. Обувките са като нови, от най-висок клас, както е казал Владоф с 4 шрамера и ъгъл за промяна на наклона им, в засимост от наклона на пистата.С етикетите отдолу и отвътре са. Съхранявано е в оригиналните кутии Росиньол. Тъкмо реших да си взема хубави ски, обувки и вс. друго, и се оказа, че вече не мога да карам повече. Обмислям да го продам за 280 лв целият , тъй като повече май няма да се качвам на ски - стъпалата не издържат. При интерес може да пишеш на за снимки. Цвета е тъмносив с кевлар в средата.
Като бонус давам нов ски клин с тиранти, с мембрана Росиньол / само той е 300 лв/, маска Увекс, щеки Росиньол. Аз съм точно твоят ръст и кг. Тук някои неща за избора, значи започва се от РЪСТ НА СКИОРА, ВИСОЧИНА НА СКИТЕ, РАДИУС на завоя : https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwif34ybmqTXAhVQCuwKHUTfBSEQFghAMAQ&url=http%3A%2F%2Fskibg-blog.blogspot.com%2F2011%2F12%2Fvol3.html&usg=AOvVaw12IuEk7BKPnXOE3ET5WyaK
На борсата на ст. В.Левски, също можеш да си избереш. За България са добре меки ски - Росиньол, Саломон / но не обувките на Саломон ! / Нордика

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Съб Ное 04, 2017 9:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Освен дължината на ските обърни внимание и на радиуса на ските.
Ски с малък радиус се управляват по-лесно Smile
Аз съм висок 175см -карам ски с дължина 150см R 10,5 или макс 160см R 13

Друга важна особеност за избягване на травми при падане е настройката на автоматите на ските.
При твоето тегло 88кг -правилната настройката е 44кг.

Най-удачното време за покупка на ски е екипировка е Лятото -тогава цените са най-ниски
Когато си избираш ски, обърни внимание как се настройват автоматите спрямо различните № ски обувки(външна дължина на ходило в мм)
Вземи си ски, при които се местят(напред или назад) и двата автомата -предния и задния.
При ските най-важни са автоматите. Обърни най-голямо внимание на тях.
Съб Ное 04, 2017 9:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
shaggy86



Регистриран на: 12 Фев 2017
Мнения: 29

Мнение Отговорете с цитат
ето читав калкулатор за настройка на автомати>
http://www.mechanicsofsport.com/skiing/equipment/bindings/din-calculator.html

освен това ако се разровиш из сайта има и друга полезна ски информация
Вто Яну 02, 2018 9:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov