ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Планинските водачи в България
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 16, 17, 18 ... 22, 23, 24  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Планинските водачи в България
Автор Съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Ако ви интересува, аз мога да взема отношение по това което си писал Стефане.
Вто Яну 26, 2021 9:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Ако ви интересува, аз мога да взема отношение по това което си писал Стефане.

Ами давай.

На мен ми хрумна, че може да има връзка между двете фирми „Adventure Team Bulgaria“ и „5 elements“/„5 елементс“, правейки аналогия между свързани фирми за източване на ДДС, които си издават фиктивни фактури и кредитни известия. По същия начин фирмите „Adventure Team Bulgaria“ и „5 elements“/„5 елементс“ може например да си издават договори за наемане на планински водачи, за услуги и други, с които да прикрият своята незаконна дейност, с която ограбват труда на честните, сертифицирани, спазващи законите и етичния кодекс платени водачи от АПХ.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Яну 27, 2021 11:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Ами те са двама братя, доколкото знам това на йордан с негови приятели си му е проект още преди да има адвенчър. Но после правят Адвенчър и го развиват. Но след известно време се разделят и сега всеки си кара поотделно, като програмите са им близки просто. Като цяло повечето хора са доста доволни от техните програми, понеже имат усет как да ги правят различни и по-интересно.

Но тук идва и това НО, понеже не са лицензирани водачи и дефакто нямат право. Явно много се набиха в очите на "обществото" с големите си групи до Мальовица Мусала. Те само това правят зимата. И имат няколко програми в чужбина. Дефакто това са им малко по-сериозните програми. Пешеходен туризъм.
Аз съм за спазването на правилата, но просто гледам и се чудя .. кое как се случва в нашата страна.

Като говорим за правила, на мен какво ми прави впечатление. Първо една зима като качвах Ботев, една група на трекманиа тръгваше с мен, направи ми впечатление че са поне 30 човека, като водачите едва ли са били повече от 3ма. Аз се качих до Ботев и като се връщах тяхната група беше разтеглена от Безименния връх след Млечния чал, до неговата среда. Като дори последните мъж и жена едвам кретаха и дори последния водач беше минал пред тях.
Друга група на радецки пак много голяма, засякох на платото на музите в олимп. Пак се влачеха с часове и по интересното е че те тепърва се разбираха, кой щял да ходи на митикас, кой щял да ходи на стефани .

Друго нещо като говорим за правила, пак дали всички спазват изискванията в чужбина за международна квалификация или пак всеки си действа, както намери за добре.

Друго интересно нещо , е защо след като от колко години има "алпийски водач" хората които не са такива си водят алпийски програми.

Отделно на това колко от водачите нарушават или не правилата за движение в национални паркове Smile)

Въпроси, въпроси Smile На мен ми е интересно, кои правила трябва да се спазват и кои не. Защото излиза че едни по-трябва да се спазват от други Smile
Сря Яну 27, 2021 11:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Калояне, благодаря за информацията.

Интересни въпроси задаваш, същите въпроси са задавани неведнъж във форума, но...

„Всички са равни, но някои са по-равни от другите.“ — Джордж Оруел, из „Фермата на животните" (Animal Farm) (1945)

Изчетох и изгледах интервюто с Нешо Пелтеков (екстремен турист), защото беше много смешно.
Но съм далеч от мисълта да заклеймявам водача Преслав Конов или пък фирмата „Adventure Team Bulgaria“.
Не отхвърлям и възможността интервюто да е поредната атака срещу братята Конови от страна на тяхната конкуренция.

В интервюто има много неизяснени неща. Същото интервю Нешо Пелтеков е публикувал и във фейсбук планинарски групи.
Там му зададоха подобни на следните въпроси:

Щом Нешо Пелтеков обвинява водачите, че не са били правоспособни, за да водят хора на Монблан,
защо тогава самият той е водил хората до Монблан? Не е ли трябвало да спази закона и да се върне?
Защо Нешо Пелтеков е продължил с изкачването на Монблан, въпреки че е знаел, че нарушава закона?
Ако беше станал инцидент, каква отговорност щеше да понесе Нешо Пелтеков?
Не е ли постъпил Нешо Пелтеков като водачите на фирмата „Adventure Team Bulgaria“ – водил е без лиценз?
Защо Нешо Пелтеков иска да съди водачите на фирмата „Adventure Team Bulgaria“ за нещо, което самият той е извършил?
След като Нешо Пелтеков признава, че не е подписал писмен договор, как се надява в съда да осъди „Adventure Team Bulgaria“?

Откъс от интервюто на Нешо Пелтеков:

„Има уникални компании в България с невероятни планински водачи, които са изкарали курса в Шамони в най-добрите училища за планински водачи. Просто хората трябва да си ги проучат, да напишат в Гугъл малко по-подробно, излизат 2-3 български компании, които ходят навсякъде по света. Дали било Монблан, дали било Килиманджаро или някой друг от европейските върхове, наистина има много добри компании. Аз лично познавам някои от тези хора, впоследствие се запознах с тях. В екипа има доктори, които също са планински водачи, има състезатели по алпинизъм и това са водачите, които нали те водят, а не някакви хора, които са ги завели... някой ги е завел преди 3 години някъде, туристи буквално и сега те водят други хора. Това е наистина много опасно начинание и хората трябва да бъдат много внимателни за това коя компания избират.“

Тук стигаме до въпрос, който kaloyanv зададе:

Друго интересно нещо е защо след като от колко години има "алпийски водач", хората, които не са такива, си водят алпийски програми?

Аз бих попитал: Кои са тези „уникални компании в България“ с „невероятни планински водачи“, които могат да ме заведат на Монблан?

Къде мога да проверя кой от сертифицираните водачи в България има право да води по алпийски маршрути в България и в чужбина?

Защо организацията на платените планински водачи – асоциация „Планини и хора“ (АПХ) – не взима отношение по този въпрос?

Защо АПХ праща сигнали до институциите срещу фирма „5 елементс“, че фирмата има неправоспособни
водачи и че предлага „планински програми, изискващи даже и алпийски водачи“, а не праща сигнали за водачи,
членове на АПХ, които не са алпийски водачи, но които водят по програми, които програми изискват алпийски водачи?

Като стана въпрос за АПХ... С изненада видях, че през месец юли 2020 г. там е станало нещо като революция! Very Happy

Източник: "ПЛАНИНИ И ХОРА' - асоциацията на планинските водачи в България има ново ръководство

Старото ръководство е сменено, избрано е ново ръководство.
Един от членовете на новото ръководството е Момчил Дамянов.
Старият председател на АПХ – Орлин Чачановски – обявява, че ще изтрие фесбук страницата на АПХ,
както и „страниците Кончето; Кой не спазва законите; Наредба за планинските водачи и UIMLA - България“.
(Страницата „Кой не спазва законите“ – откъс от която е публикуван тук по-нагоре в темата – действително е изтрита.)
Новият председател Любомир Попйорданов и други членове на АПХ призовават Орлин Чачановски да не трие страницата,
да не води лична война, да се държи зряло и сериозно и да предаде паролата за страницата на АПХ на новото ръководство.
Momtchil Damyanov пише: „... когато едно сдружение и ръководството са се сраснали, разделянето им е мъчително. Виж само
като пример, че човека си е направил личен профил с името на Сдружението и коментира от него...“

В крайна сметка фейсбук страницата на АПХ продължава да съществува.

А Орлин Чачановски е писал в този форум например тук: http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=123101#123101:

„Не желаем подадената от нас информация, да бъде обсъждана на места, където хората не участват с истинските си имена.
Не че не знаем кой кой е, но просто не е честно.
Орлин Чачановски“

Малко странно изказване от човек, който си е създал няколко фейсбук страници и пише в тях не от свое име... Think

Дали новото ръководство на АПХ ще вземе отношение към въпросите, поставени от kaloyanv и от други съфорумци –
предстои да разберем. Засега – половин година след избора си – не знам новото ръководство да е предприело нещо подобно.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Яну 27, 2021 5:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Дали новото ръководство на АПХ ще вземе отношение към въпросите, поставени от kaloyanv и от други съфорумци –
предстои да разберем.

Хубаво би било да се запознате що е то сдружение с нестопанска цел от една страна, и от друга - публичноправен субект, натоварен с компетенция.
Тогава няма да задавате тъпи въпроси, нито ще се чудите защо АПеКато не ви отговаряло.
Чет Яну 28, 2021 10:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bobbyfm



Регистриран на: 23 Яну 2014
Мнения: 130

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:


Щом Нешо Пелтеков обвинява водачите, че не са били правоспособни, за да водят хора на Монблан,
защо тогава самият той е водил хората до Монблан? Не е ли трябвало да спази закона и да се върне?
Защо Нешо Пелтеков е продължил с изкачването на Монблан, въпреки че е знаел, че нарушава закона?
Ако беше станал инцидент, каква отговорност щеше да понесе Нешо Пелтеков?
Не е ли постъпил Нешо Пелтеков като водачите на фирмата „Adventure Team Bulgaria“ – водил е без лиценз?



И какъв закон според теб е нарушил този човек като не се е върнал? Да не им е вземал пари на хората, за да казваш, че е постъпил като водачите от фирмата? Не ми е известно да има закон, който да забранява на група приятели/познати да изкачат Монблан заедно.
Чет Яну 28, 2021 12:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
bobbyfm написа:
Не ми е известно да има закон, който да забранява ...

Не ти е известно, ама на едни умници в парламента, а може би по-скоро извън парламента, им е добре известно, макар и да касае друг "отрасъл". Сети се сам, защо искаха преди няколко месеца да наложат дори затвор за т.нар. "споделени пътувания"...
Чет Яну 28, 2021 12:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
bobbyfm написа:
Не ми е известно да има закон, който да забранява ...

Не ти е известно, ама на едни умници в парламента, а може би по-скоро извън парламента, им е добре известно, макар и да касае друг "отрасъл". Сети се сам, защо искаха преди няколко месеца да наложат дори затвор за т.нар. "споделени пътувания"...


Хубаво е, че Нешо е довършил "споделеното изкачване", да се накефят хората.
Чет Яну 28, 2021 12:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К написа:
... е довършил "споделеното изкачване",..

Тоя пак късмет извадил, че успял да "довърши", а не като случката на жамжиев ръб - нали и там май в крайна сметка ще се окаже, че е било "споделено изкачване". Щот инак как трябва да се извъртят фактите, че оня пирински гидосъставител да излезе чист от цялата история.
Чет Яну 28, 2021 1:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
stefan_iliev38 написа:

Дали новото ръководство на АПХ ще вземе отношение към въпросите, поставени от kaloyanv и от други съфорумци –
предстои да разберем.

Хубаво би било да се запознате що е то сдружение с нестопанска цел от една страна, и от друга - публичноправен субект, натоварен с компетенция.
Тогава няма да задавате тъпи въпроси, нито ще се чудите защо АПеКато не ви отговаряло.


Ти като толкова знаеш, вземи да разясниш нещо или е по-лесно да чупиш стойки и да се правиш на интересен ?
Чет Яну 28, 2021 2:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Ти като толкова знаеш, вземи да разясниш нещо или е по-лесно да чупиш стойки и да се правиш на интересен ?

Скъпо вземам/че гривелът, както Цецко отбеляза, пари струва/, а и не искам да се разочароваш, като научиш колко прост би могъл да е отговора.
Чет Яну 28, 2021 2:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
kaloyanv написа:
Ти като толкова знаеш, вземи да разясниш нещо или е по-лесно да чупиш стойки и да се правиш на интересен ?

Скъпо вземам/че гривелът, както Цецко отбеляза, пари струва/, а и не искам да се разочароваш, като научиш колко прост би могъл да е отговора.


В царството на слепите и едноокия е крал ... много здраве.
Чет Яну 28, 2021 2:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Plamen К написа:
... е довършил "споделеното изкачване",..

Тоя пак късмет извадил, че успял да "довърши", а не като случката на жамжиев ръб - нали и там май в крайна сметка ще се окаже, че е било "споделено изкачване". Щот инак как трябва да се извъртят фактите, че оня пирински гидосъставител да излезе чист от цялата история.


По интересното е че въпросния гидосъставител в момента е гадже с въпросната дама, която е участвала в злополучното изкачване, с нейния бивш приятел (който вече не е сред живите)... Явно накрая ще излезе че наистина са били на приятелски начала. Но неведоми са пътищата ...
Чет Яну 28, 2021 2:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
...
Значи не било споделено изкачване, а едновременно придружаване на споделена дама?
Формално погледнато, а то винаги така се гледа, ако нема документ, значи нема и нарушение. А това че в пресата се представи като гидовническа дейност явно е зъл ход на конкуренцията. Ей, тва АПК пак мълчи, и нищо не казва, явно и те имат пръст. Скоро да им се пратят жандари... Каскетя каза, че като поседят няколко месеца в единична килия хубаво ще си спомнят какви са ги дробили...
Чет Яну 28, 2021 2:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Най-добре е така, да се събират парички , но като стане нещо Smile) държавата да се оправя, много е удобно и винаги е било така Smile
Чет Яну 28, 2021 2:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 16, 17, 18 ... 22, 23, 24  Следваща
Страница 17 от 24

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov