ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Планинските водачи в България
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 22, 23, 24
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Планинските водачи в България
Автор Съобщение
Орлин Чачановски



Регистриран на: 20 Дек 2009
Мнения: 26

Мнение Отговорете с цитат
11 нови ентусиасти, получиха правоспособност като ПЛАНИНСКИ ВОДАЧИ


https://www.tourism.government.bg/sites/tourism.government.bg/files/uploads/rtd/planinski_vodachi/okonchatelna_otzenka_izdarjal_2023.pdf
Съб Юни 03, 2023 8:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Орлин Чачановски



Регистриран на: 20 Дек 2009
Мнения: 26

Мнение Отговорете с цитат
ОЩЕ 13 ПРАВОСПОСОБНИ ВОДАЧИ
Окончателни оценки от проведен през м. октомври, 2023 г. изпит за придобиване на правоспособност за упражняване на професията "Планински водач"
okonchatelna_otzenka_izdarjal_oct.2023.pdf
Чет Ное 02, 2023 9:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Орлин Чачановски



Регистриран на: 20 Дек 2009
Мнения: 26

Мнение Отговорете с цитат
10 нови правоспособни планински водачи са вписани в НТР
436 В-00436 Деян Пламенов Балабанов София лице, упражняващо свободна професия Т-РД-17-18/20.11.2023
437 В-00437 Августа Георг Степчич София лице, упражняващо свободна професия Т-РД-17-18/20.11.2023
438 В-00438 Ирена Илиева Мирчева София лице, упражняващо свободна професия Т-РД-17-18/20.11.2023
439 В-00439 Атанас Валериев Китев гр. София лице, упражняващо свободна професия Т-РД-17-18/20.11.2023
440 В-00440 Андрей Димитров Димитров с. Беляново самонаето лице Т-РД-17-18/20.11.2023
441 В-00441 Владислав Ваньов Маринов Плевен лице, упражняващо свободна професия Т-РД-17-18/20.11.2023
442 В-00442 Георги Иванов Икономов Банско лице, упражняващо свободна професия Т-РД-17-18/20.11.2023
443 В-00443 Виктор Мирчов Викторов гр. Кюстендил лице, упражняващо свободна професия Т-РД-17-18/20.11.2023
444 В-00444 Сребрин Тонев Бушев Русе лице, упражняващо свободна професия Т-РД-17-18/20.11.2023
445 В-00445 Венцислав Красимиров Славов София лице, упражняващо свободна професия Т-РД-17-18/20.11.2023
Вто Ное 21, 2023 10:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Господин Орлин Чачановски,
защо публикувате тук всички тези правоспособни планински водачи?
Защо да предпочетем правоспособен водач пред неправоспособен?

Видя се какво умеят правоспособните водачи, отличници на АПХ.
Видя се и каква отговорност носят за действията си и бездействията си – никаква!
И това е документирано в съда от експерт, известно е кой е този експерт.
Та толкова за тръбенето, че непременно трябва да се избират правоспособни водачи, защото носели отговорност и имали морал.

По темата:
Попаднах на публикация във Фейсбук относно алпинистката Силвия Аздреева, която изкачи Ама Даблам, Еверест, Лхотце и К2.
Обвиняват я, че организира незаконни туристически пътувания, в пълно нарушение на българското законодателство! Very Happy
За съжаление не можах да намеря публикацията във Фейсбук, но съм запазил снимка на екрана:
П.П. Все пак намерих публикацията, но е в поверителната фейсбук група „планински преходи“, тоест вижда се само от членове на групата:
https://www.facebook.com/groups/226331370759538/permalink/7169939879731951

Цитат:


А това е „сглобеният за 10.00 лева сайт“ на Силвия Аздреева: https://www.elitetreks.site/trekking

Цитат:

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Дек 20, 2023 1:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Орлин Чачановски



Регистриран на: 20 Дек 2009
Мнения: 26

Мнение Отговорете с цитат
Г-н Илиев,
и Вие, както и аз знаем за десетки хора и/или фирми които предлагат туристически услуги, вкл. пътуванер и водене, без да имат лиценз или право на това. Публикувам тези списъци защото законите (хубави или лоши) трябва да се спазват. Както вечве е ставало дума профвсията ПЛАНИНСКИ ВОДАЧ е регулурана и защитена и за да я практикува човек (съгласно европейското и българското законодателство) трябва да има съответната правосшособност. Убеден съм, че и при любителските набези в планината има много добре подготвени хора, но за практикуваш професията се изисква правоспособност - така като, за да управляш МПС се исисква книжка (свидетелство за правоспособност) и никой не те пита можеш ли или неможеш да караш кола, а като те проверяват ти искат книжката. Между другото мога да ви информирам, че около половината от вписаните в НТР не са се явявали на никакъв изпит, няколко десетки души с издържали изпита но не сс вписани, а голяма част от вписаните са карали някакви "курсове", които нямат нищо общо с ДОС (Държавните Образователни Стандарти).
Що се отнася до останалото, общо приет постулат е, че човек е невинен до доказване на противното. Това кой е виновен или не се определя от съда, а не от писанията в Facebook.
Сря Дек 20, 2023 11:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Г-н Чачановски, ще задам въпросите си по друг начин:

Защо публикувате тук точно тези платени професионални правоспособни водачи?

Те по-добри ли са от другите правоспособни водачи, вписани в регистъра на екскурзоводите и планинските водачи?

Гарантирате ли, че ако наема такъв водач, той/тя няма да направи грешка?

Ако наема водач от публикуваните от Вас водачи, той/тя ме заведе на Джамджиевия ръб на Пирин зимата, не ме осигури с въже, не ми каже да си сложа котките, каската и да ползвам пикела, и ако се подхлъзна и пребия – каква отговорност ще носи въпросният водач?

Да, човек е невинен до доказване на противното, но ако/когато се докаже вината му – човекът става виновен.
И не само съдът определя дали човек е виновен, та да си измиваме ръцете с него. Има етика, има морал, има съвест, има Бог...

Щом сам признавате, че „около половината от вписаните в НТР не са се явявали на никакъв изпит, няколко десетки души с издържали изпита но не сс вписани, а голяма част от вписаните са карали някакви "курсове", които нямат нищо общо с ДОС (Държавните Образователни Стандарти)“ – защо тогава продължавате да настоявате непременно да се ползват услугите на платен професионален планински водач? За да се спазват законте? Законите и държавата няма да са ощетени, ако се ползват услугите на неправоспособен планински водач, така че този аргумент отпада.

Примерът Ви с книжката и управлението на МПС е интересен. Аз виждам аналогията така:

За да станеш правоспособен таксиметров шофьор, трябва да си изкарал съответните курсове и да си положил съответните изпити.
Повече подробности как се става таксиметров шофьор – например тук: https://www.taxiclub.../kak-se-stava-vodach-na-lek-taksimetrov-avtomobil/.

Асоциацията на таксиметровите шофьори в България алармира навсякъде, че е задължително да се ползват платените услуги на платените професионални правоспособни таксиметрови шофьори, защото... защото за да се спазват законите!

Ако приятели се уговорят да споделят пътуването, като се возят в колата на единия от тях, а другите да му заплатят – според Асоциацията на таксиметровите шофьори не можело, защото шофьорът не бил правоспособен таксиметров шофьор, не бил карал курс за таксиметрови шофьори с продължителност еди-колко си часа, който да покрива не-знам-си-какви държавни стандарти и защото... трябва да се спазват законите.

Има два вида таксиметрови шофьори – таксиметров шофьор първо ниво, който има право да кара такси само при летни условия, и алпийски таксиметров шофьор – той има право да кара такси при летни и при зимни условия.

Искам да ида зимата на планина с такси. Наемам си такси да ме закара. Водачът се оказва, че има лиценз първо ниво за такси само при летни условия, но водачът твърди, че ще ме закара в зимната планина „с устрем, подобаващ само на най-коравите алпинисти!“, опа, грешка – с устрем, подобаващ само на най-коравите рали състезатели!
(Откъде идва изразът „с устрем, подобаващ само на най-коравите алпинисти!“ – https://forum.bg-turist.com/viewtopic.php?p=123050#123050 )

Тръгваме ние в планината с таксито, пътят става снежен и леден, таксито е с летни гуми, в багажника имаме зимни гуми и вериги за сняг и лед, но таксиметровият водач казва, че това не са зимни условия и при тези условия няма нужда да слагаме зимните гуми и веригите. Таксито се подхлъзва, пада в пропастта и аз загивам. В съда се води дело срещу таксиметровия водач, на делото дава показания експерт (председателят на Асоциацията на таксиметровите шофьори), който заявява, че в участъка, в който е станал инцидентът, условията не са били зимни и не е имало нужда да се слагат зимни гуми и вериги, защото имало вероятност да пречат – могло е веригите за сняг да се оплетат около гумите и да стане инцидент, ако се ползват. И така – таксиметровият шофьор е невинен до доказване на противното, не се извинява на родителите ми, не си признава грешката. Вместо това той се записва на курс за алпийски рали-състезатели в същата организация Асоциация на таксиметровите шофьори, която радушно му взема таксата за курса и след няколко месеца обучение го прави професионален алпийски таксиметров шофьор! Създава се и Асоциация на алпийските шофьори в България, в която равноправен член е въпросният таксиметров шофьор.

И така, керванът си върви, кучетата си лаят, таксиметровите шофьори си свиркат, а аз съм в гробищата...



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Дек 20, 2023 2:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 22, 23, 24
Страница 24 от 24

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov