ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Планинските водачи в България
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 22, 23, 24  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Планинските водачи в България
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:

А и защо реши, че тихия не пречи на шумния, просто не му пречи с шум, пречи му да вдига шум.


Обяснявам как и колко често тихия пречи на шумния, от моята практика:

Тихия не пречи на шумния, защото си трае. Най-четсто съм постъпвал така.

Тихия не пречи на шумния, защото му прави забележка, а оня пак си дъни до 3 и реве като добитък!

Тихия не пречи на шумния, защото търси съдействие от хижяря, обаче той само казва "Еми...."

Тихия попречи на шумния през 1997 г., но не бях сам, с мен беше един, който носеше оръжие(той винаги носеше, я пушка, я пистолет, щото работеше в оръжеен магазин и му лопаше дъската също). Шумните повече не гъкнаха до сутринта.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Юни 02, 2020 2:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Владо, нека не политизираме и вмъкваме други сфери на социалните развлечения. Аз също имам недобро мнение за приватизацията и някои други минали процеси. И да, стопанисващият определя, независимо дали е собственик или наемател на хижата. Предполага се, че той подържа хижата както трябва (това трябва да следи държавата), а не да му налага конкретните правила с които той да изкарва парите за подръжката запазването на стойността на един държавен актив.
И когато става за въпрос за търговска дейност с цел печалба, държавата винаги е лош директен стопанин (с много малки изключения), по цял свят. Но това е друга тема далеч от тематиката на форума. Ако се реши, че хижите са част от социалните функции на държавата, да си ги стопанисва и да си плаща заплати на персонал и издръжка на обектите, и да определя и налага спазването до най-дребните детайли на правилата.

Ако хижите заработят по правилата, по които ми се иска на мен, на теб и на още хора от форума, няма да издържат финансово (освен ако няма държавно финансиране) и след един сезон ще затворят, а мераклии няма много, особено да работят по този начин. Изключение са хижите на места с туристопоток от хиляди на ден през почивните дни, но те са няколко у нас.
Може да ми се искат много неща (хубави за мен), но се опитвам да разсъждавам реалистично. Познавам немалко стопани на хижи и туристически обекти в планината, претендирам да имам представа за средствата и усилията за стопанисване.

"-Може ли да седна при вас, попита жената, ча наоколо е доста претъпкано? -Разбира се, отговаря драскащият това, заповядайте, има място за всички. -А може ли да не ядете кюфтета пред мен докато съм седнала, защото съм на диета и не ям месо?" След поглед с половин око на все още драскащият тук, жената беше успяла да си събере храната, дрехите, да напусне помещението и бързо да се отдалечава от мястото. Може и да се е оплакала някъде или на някой, развалихме и почивката на жената макар без думи и подканяне, а детето попита от какво е болна, защото така му се сторило.

Мислещ, мнозинството винаги пречи на малцинството. А и няма как да знаеш дали не му пречиш дори с тишината си.
Докато и където шумните са мнозинство, ще имат превес с желанията си. Имам опит като твоя, както и доста различен, ситуации и хора разни.

Опитвам се да кажа, че това което е приятно и правилно за група от хора, не трябва да се налага силово на всички хора, за които не е приятно и правилно. Има немалко хижи и къщи за гости, които си имат строги правила и който не иска да ги спазва не е добре дошъл. Не би трябвало такива детайли да са в прерогативите на държавата.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Юни 02, 2020 3:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:


Лахесис написа:

... разваляте доброто впечатление за себе си с всеки свой пост.

Драга ми Лахесис, когато някой ми каже "ама какво ще кажат хората", си помислям дали след една или пет години като се обърна назад, наистина ще има значение какво са казали хората. И най-често се оказва, че няма. Very Happy
Лахесис написа:

Ако искате да разисквате принципни въпроси по отношение на културата на туристите, хижарите, поведението в планината и прочие, смятам за редно да се отвори отделна тема, която няма общо със случая.

Понеже е Първи юни, ще си позволя да ти отговоря с нещо от моето детство Wink
Кой предложи - той заложи! Laughing
Лахесис написа:

Да приключим дотук, защото вие не сте лоши хора, аз също не съм лош човек, а спорът ще стане грозен и личен.

Не, няма да стане! Аз много внимавам да не използвам личните неща, които другите са споделяли тук за тях и семействата им, макар да помня като слон. Спокойна бъди!
Лахесис написа:

Също, ако ви трябват доброволци някъде, ще се радвам да се включа. Разногласия като това на мен лично не ми пречат без останала горчилка да свърша малко работа с вас или да изпием по бира.

От лятото на 2012 сме доброволци в различни начинания, включително и несвързани с планините. Вярвам че всеки, който е искал, е могъл да се включи, без това да е породено от желанието да докаже моралното си пръвъзходство и способността си да ни прощава. Ако искаш да помогнеш, можеш да го направиш по всяко време, дори тази седмица имаше маркировачи в Пирин. Вярно, прости планинари, аматьори, които не са помирисвали планина, когато планинските водачи са маркирали, и "оставят след себе си свинщини вместо добре свършена работа", но какво да се прави, толкова си могат. Отплеснах се, а всъщност исках да кажа, че няма нужда да чакаш мен, за да свършиш малко работа или да пиеш бира. Приятно! Smile

Виж, Яница (драга е просто евтино заяждане, така че ще се въздържа да отговоря в същия тон), Стефан май ме разбра правилно, но ти явно не и продължаваш да копаеш. Ще ти отговоря, въпреки че е малко излишно и е дори по-скоро за лично съобщение, но не съм по личните съобщения.
Както виждаш, че въпросите за хижите и туристите не са поставени на правилното място, не е само мое мнение и тема си имаше, просто и аз не я видях на първо четене, за да я цитирам за преместване там.
Сега ще ти обясня и в прав текст защо реагирам остро на постовете ви. Виждам, че когато ти си от страната на "какво ще кажат хората" очевидно си се засегнала, въпреки че твърдиш обратното. Предполагам става въпрос за характера на Стефан във връзка с начина на водене на спор, и това там, че хората от северозапада са си така, което си написала ти в друга тема. Много е важно да се разграничава личното от публичното. В момента в който нещо напусне пространството на собствения ти компютър то вече не е лично, а е публично и освен ако не става въпрос за кражба на данни, ти по свой избор си решил да го направиш публично. Просто трябва да се внимава какво се пише в публичното пространство и всеки решава дали и колко от личното си пространство да направи публично. (Аз примерно не качвам снимки и не разрешавам да се качват където и да е мои снимки с приятели, от събирания, походи и каквото и да е или пък не желая във форума да бъда наричана по със собственото ми име и тези неща по ред съображения, въпреки което спазвам добрия тон, т.е. анонимността или това, че не си лице в лице с някого не те освобождава. При теб и Стефан границата на личното пространство е много по-широка, но това е ваш избор.) И защо си се засегнала точно? Че това със северозапада си го имала предвид като шега-естествено, кой го разбира иначе. Фактът, че спорим, не значи, че твоята шега става истина или обида, когато е повторена от мен. Това трябва да е пределно ясно. В този ред на мисли за публичното пространство реакцията ми по постовете ви беше остра, защото макар и вероятно с добри помисли да се провокира дискусия за хижите и туристите, бяха представени неща като факти (макар и на вас да не ви изглежда май така), които просто в последствие и доказано не са били така, както първоначално е написано. Целите, макар и добри, трябва да бъдат поставяни по правилния начин. Без да се мисли много се опетнява репутацията на човек незаслужено и това в публичното пространство. Ако цялата дандания във Фейсбук никой няма да я намери и прочете след 2-3 седмици или я изтрият администраторите на групите, то при едно просто въвеждане на името на водача или хижата в Гугъл ще излиза нашият форум с точно тези постове и то во век и веков, както когато аз съм правила справка за други лица. Кой колко ще се повлияе от такова нещо е отделен въпрос, но както виждаш във Фейсбук, хората се влияят по-лесно отколкото може да се очаква. Толкова за личното и публичното пространство.
Това с "Не няма да стане!", как помниш като слон и за какво трябва да съм спокойна честно казано не го разбрах и не мога да отговоря, така че ще те помоля да поясниш как да го разбирам- възнамеряваш да продължиш спора в момента, но да е личен и грозен; заканваш ми се нещо; ще ми следиш мненията в бъдеще, чакайки да се изложа или да ме изложиш... Аз пък не помня като слон, не съм злопаметна и това е основно защото помня само неща, които ме интересуват, също животът и мнението на чуждите хора не ме интересуват особено, а пък някакви дребни дразги си остават, където са си и били.
Относно доброволчеството пак нещо грешно си разбрала и както е популярно май сред повечето хора се опитваш да се мерим без изобщо да ме познаваш, което е дори малко странно, а и не съм по тези работи. Хората ходеха на планина и се ангажираха доброволно и преди 2012, както и след 2012 в инициативи без ваше участие. Съвсем честно се радвам, че във форума има толкова хора, които отделят труд, време и средства за подобряване на условията. Аз, както казах, не съм по споделянето на голяма част от личните си дела. Това обаче не смятам, че е за всички. Писането кой какво е свършил и къде е полезно-най-малкото някой нов може да се вдъхнови, такива активности може да се популяризират, да се привлекат фирми/организации, които да дарят средства или да си ангажират служителите и т.н. и т.н. Имаше доста години, в които доброволческият труд не беше популярен. Надявам се в България да се достигне до момент, в който всеки е ангажиран с нещо такова, както е на запад. Може би в някакъв момент на афект си намерила в коментара ми нещо, което го няма. Просто след всичко, което съм изчела по форума от вас, ще се радвам да се включа във ваши инициативи, ако това ви е необходимо, и покрай това, ако не на форумна среща, да се запознаем лично. Нищо повече, нищо по-малко нямаше в коментара ми.
Вто Юни 02, 2020 3:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
Сега по важния въпрос. Проблемът с пияниците и шума по хижите е защото манталитетът на българите е такъв. Те са си в по-голямата част пияници и си мислят, че по право могат да си правят каквото искат безнаказано, която реална безнаказаност доведе в годините до още по-голяма изродщина. Аз също съм за вечерен час. Смятам също, че и достъпът на каквито и да е МПСта освен за доставка на провизии по хижите трябва да бъде спрян, което ще е не само хубаво за природата, но ще ограничи значително и броя на хората, които правят ексцесиите. Както с всички останали проблеми, засягащи спазването на някакъв ред, решението е в наложена промяна на поведението и контрола. Аз мога да направя забележка на някоя впиянчена ловна дружинка, но нито аз, нито хижарят ще може да се справи с тях или ще се стигне до бой, а съм на мнение, че и най-големият тъпак не заслужава да бъде физически наранен, има и други средства. Също ми прави впечатление, че за голяма част от планинарите купонът и пиенето са част от планинската романтика. Манталитет, както казах.
Относно организацията на хижите-трябва да се правят резервации, които дори да се заплащат предварително. На запад хижите са резервирани за месеци напред. Броят на хората, които започнаха да ходят нарасна доста, пък и е нормално така, за да си направят сметка хижарите за храната и леглата. Нормално е и група да има запазена маса и час за храна, все пак е група. Това не значи, че не трябва да са предвидени външни, защото ми се е случвало да ми кажат, че ще ми дадат ядене, ако остане от групата, но този случай беше единичен и повече никога не се е повторил, така че не съдя по него. Това със стая за инцидентно появили се не мисля, че е удачно, защото тогава много хора ще разчитат на нея. За когото няма място, защото всичко е резервирано, ще спи на пода или да е мислил и да си е направил резервация. С натовареността поради броя туристи, спонтанен в своите решения можеш да бъдеш само ако си независим, т.е. си на палатка.
Това със системата за резервации, което Ведрин предложи, би било хубаво, но кой, как и с какви пари ще го направи, а и съм на мнение, че резервации трябва да се правят или отменят до една седмица преди датата на планирания престой, защото не всички хижи могат да ги заредят безпроблемно в рамките на 2 дена примерно, а и е редно човек като си прави планове да даде възможност и на отсрещната страна да планира. Не е ли по-добре всяка хижа да си има сайт, който да дава подробна информация за хижата, условията за престой и т.н. и да дава възможност за електронна резервация и плащане?
Хижарите не могат ли да работят с полицията? Ясно, че на хижа няма да иде полиция в 2 през нощта заради пиянски простотии, като така хижарите са оставени да се спасяват сами. Не може ли да подадат сигнал и полицията просто да причака тези тъпаци като си тръгват и вече да се разправят с тях по каналния ред. На запад така се случва във влаковете примерно. Става скандал, кондукторът не може да се справи, подава сигнал или някой от пътниците го прави, на следващата спирка (ако не е планирана скоро такава се спира на първата възможна) чака полиция и арестуват нарушителите, които си понасят после всички последствия, т.е. има контрол и изпълнение на санкции. Една такава система постепенно би ограничила тези неприятни случки, когато такива компании не се разбират от дума, но трябва да има изпълнение на наказанията, за да сработи. Лошото е, че доста хора ще трябва да си свършат работата, а това е сериозен проблем в България, но пак-манталитет. Още повече, че точно заради манталитетът, аз бих очаквала след няколко дена арестуваните пияници да се качат пак на хижата и да се саморазправят с мен или да я потрошат. Просто тука е така, както всички ми казват.
Относно издръжката на хижите-на запад, е както Момчи каза, а "държавните" хижи или тези под аренда получават и пари от членския внос на туристите от тяхното БТС, както и членове на туристическото дружество са с предимство при резервациите, което никак не е малко имайки предвид какъв проблем е да си уредиш място и колко предварително трябва да планираш, отделно ползват намаление на хижите. За мен би било хубаво да има една нормална туристическа организация, която да прави това. Членският внос да отива за хижите и поддържане на пътеките, ако искат да предлагат и туристическа застраховка, както е на запад. Ако системата работи, мисля че и повечето хора ще си плащат членски внос, защото ще виждат реални резултати. Цените също трябва да се вдигнат поне малко, макар че тогава повечето хора ще влачат собствена храна сигурно, защото не осъзнават, че реално парите, които оставят за престоя си на хижата, остават за хижата. Не мисля, че интересът към и доходите на хижите ще спаднат драстично от отпадането на впиянчените компании. Те не са толкова много (сериозно проблемните имам предвид), а и с времето те ще бъдат превъзпитани, но може аз да съм оптимист просто.
За да бъдат ангажирани и частните хижи трябва да има някакъв законов регламент, който включва и тях, така че правилата да не важат само за хижите на туристическите дружества или БТС. На който не му изнася, да вземе да държи хотел по курортите, а не хижа в крайна сметка.
Вто Юни 02, 2020 4:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Ведрине, не са много хората, които могат да платят за индивидуален водач, за това съществуват и групите, така излиза по-рентабилност. 10-15 човека са ОК за пешеходец туризъм, аз понеже съм свикнал с тази бройка, не харесвам по-големи групи. А в Алпите, дори по високото се движат едни доста големи групи, основно от бившите соц. страни, включае от България.

Васко, добре си го описал, само дето всеки може да направи резервация на хижа (или хотел) за колкото си иска хора, без да бъде туроператор. Разликата между "прост" планински водач и туроператора идва, като стане дума за обявяване на програма и цена. Ако е нает от група за да ги води по избран от тях маршрут, той после може да свърши цялата организационна работа, е не с тежестта на туроператор, без да сключва договор. Което и правят много колеги и се движат на границата на законността, а на някои въобще не им пука и нито са водачи, нито са туроператори, но това е друга тема...

Да, връщали сме пари на клиенти, заради не предоставяне на обявеното настаняване, но никога не е ставало заради лошо настаняване в хижа, в интерес на истината. В програмата ако пише малко хотелче, пък ти го заведеш в хижа с общи спални, клиента има пълното право да си поиска част от парите обратно. Или напишеш "кокетна къща за гости", а го набуташ в порутения и миризлив соц-хотел...

За анекдота - едни младежи спаха навън, барабар с водача (не стигнаха до настаняването!) и не поискаха никаква компенсация Smile))

Преди много години спряхме да ходим на Тевно, защото Иван при резервация за 14 човека ни даваше 10 места, с мотива "Е българите къде да ги слагам?", което си е неговото виждане за туризъм, няма проблем, просто няма как са работим при такива условия. Водачът естествено спи в столовата в 90% от случаите (за 2000та година говоря).

С умиление си спомням годините от 96 до 2008, когато имаше много групи и спряхме много по хижи, не слиза от планината лятото, пишехме история с колегите хижари, заедно се учехме как да се справяме с свикналите на други условия чужденци... Заради тези групи на много хижи се появиха хубави бани и тоалетни, които всички сега ползваме...

И как няма да се разбираме с хижарите, като през две седмици им идвах с голяма група, често за две нощувки - работа в екип беше...
Вто Юни 02, 2020 7:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Това, че повечето, мнозинството, българи посещаващи планините били пияници, простаци, невъзпитани, вдигали шум и не знам си що си... е невярно. Напротив, малцинството, и то едно много малко малцинство са такива.

Това са фактите. Затова и има надежда за оправяне на ситуацията.
Вто Юни 02, 2020 7:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
Ако се реши, че хижите са част от социалните функции на държавата, да си ги стопанисва и да си плаща заплати на персонал и издръжка на обектите, и да определя и налага спазването до най-дребните детайли на правилата.

Този влак замина отдавна. Няма смисъл дори да го обсъждаме.

vaskoo написа:
Ако хижите заработят по правилата, по които ми се иска на мен, на теб и на още хора от форума, няма да издържат финансово (освен ако няма държавно финансиране) и след един сезон ще затворят, а мераклии няма много, особено да работят по този начин.

Не, не съм съгласна с това. Струва ми се, че изхождаш от мисълта, че има само два вида посетители - местни пияници, които вдигат шум и планинари, които пазят тишина. И ако се въведат правила, тогава пияниците ще спрат да идват и хижата ще фалира. Това може и да е вярно за хижи като Мургана например, до която има път, но за други хижи вдигащите шум са планинари и без да почвам пак старите спорове, обикновено групи, защото човек е по-весел и шумен в по-голяма компания. За разлика от местните пияници, повечето туристи биха отишли в хижата, даже и да няма купон вечерта. Все пак основното е преходът, върховете, а не купонът. А и в хижи, на които им се носи лоша слава, биха могли да започнат да ходят туристи при подходяща реклама, ако причината за тази лоша слава се премахне.
Така че е възможен и сценарий, при който правилата няма да доведат до затваряне на хижи.

vaskoo написа:
Нека си има регулации за легловата база и категоризацията й, за храните, тютюнопушенето, пожарогасителите и т.н., но не и за вътрешния ред в едни стопанисвани от частни стопани държавни обекти. Стопанина трябва да има свободата да определя работното време и правилата за поведение в повереното му място, и на който не му отърва да не ходи. Държавата да си регулира и контролира договорните взаимоотношения - наем, подобрения, инвестиции.

vaskoo написа:
Опитвам се да кажа, че това което е приятно и правилно за група от хора, не трябва да се налага силово на всички хора, за които не е приятно и правилно. Има немалко хижи и къщи за гости, които си имат строги правила и който не иска да ги спазва не е добре дошъл. Не би трябвало такива детайли да са в прерогативите на държавата.

Най-накрая за нещо да сме на едно мнение. Very Happy Сега остава да се замислим, защо и как тези хижи са стигнали до спазването на строги правила и как това може да се разпространи и по други места.
И друго ми е интересно. Няколко човека казаха - има такива места. Дайте още примери, освен Тевно езеро? Може да открием някаква зависимост.

vladofff написа:
Някои не издържат психически и гледат да емигрират...
..........
Понякога си мисля, как изобщо можем ги стигна сарацините?

Няма начин да стигнеш човек, който не бяга от, а към теб, особено ако и ти не си се засилил в неговата посока Laughing Така че не го мисли повече, отговорът е "никак" Wink
Говорих веднъж с една девойка, емигрирала от там. Запознах се с нея в операта. Обичайно всеки small talk тук започва с времето, после се минава на това откъде си по произход и се разменят някакви сведения за страната, от която си (или пък предците ти, ако не си първо поколение емигрант). Обикновено се пита дали времето е толкова калпаво като в Чикаго. Само, че понеже ние бяхме в операта, си говорихме за опера. И аз естествено се надух като пърхутка, въпреки че и една нота не мога да изпея правилно Very Happy А жената каза просто - ние нямаме опера в моята страна, не ни е разрешено да слушаме такава музика.
Повече няма какво да коментирам.

@Лахесис, гледам да чета почти всичко, но не мога да се прежаля да прочета тези две страници намилане, от които още седмата дума е "заяждане".
Ето тук Цецко и Петър организират нещо, ако имаш възможност иди, ще понаучиш някои неща за планинарството, доброволчеството, взаимопомощта, човещината и планинарската гурме кухня.
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=142698#142698
Ако и след срещата с хората, които ще се съберат там, не се успокоиш и не намалиш количеството текст в мненията си, не знам вече какво би могло да помогне...

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Юни 03, 2020 3:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:


@Лахесис, гледам да чета почти всичко, но не мога да се прежаля да прочета тези две страници намилане, от които още седмата дума е "заяждане".
Ето тук Цецко и Петър организират нещо, ако имаш възможност иди, ще понаучиш някои неща за планинарството, доброволчеството, взаимопомощта, човещината и планинарската гурме кухня.
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=142698#142698
Ако и след срещата с хората, които ще се съберат там, не се успокоиш и не намалиш количеството текст в мненията си, не знам вече какво би могло да помогне...

М, дааа. За чуваемост говорех по-преди, но няма значение, нещата се поизясниха, някои чукчи са писатели, не читатели.
Ето ти кратък коментар и спирам, че ми писна. Rolling Eyes
Сря Юни 03, 2020 9:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Би могло в Планинарския форум да бъде направен раздел със стандартни анкети от по няколко въпроса за всяка хижа или заслон, резултатите от които да служат като обективен индикатор за видовете търсене и предлагане.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Юни 03, 2020 1:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
И още по-хубаво би било, Ведрине, ако човек като тебе добави към всяка от тези анкети по едно хубавичко стандартно описание, което съвсем обективно да запознава ентусиазираните планинари обективисти и позитивисти с ограниченията и опасностите на анкетния подход. Smile
Сря Юни 03, 2020 2:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Лахесис написа:
... и спирам, че ми писна. Rolling Eyes

Алилуя!

vedrin написа:
Би могло в Планинарския форум да бъде направен раздел със стандартни анкети от по няколко въпроса за всяка хижа или заслон, резултатите от които да служат като обективен индикатор за видовете търсене и предлагане.

Това е чудесна идея! Но би ли я споделил и в по-подходящата тема за хижите - http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=13250&start=60?
Защото някак си тази идея е много косвено свързана с настоящата тема за планинските водачи.

Всяка година се правеше избор на хижа на годината, където хижите се оценяваха по няколко критерия.
Може тези критерии да послужат като основа за анкетите в планинарския форум.

Би било хубаво освен анкета да може да се пишат и коментари за хижата, да се споделя друга важна информация за хижата.
Макар че за това има сайта за хижите в България - http://www.bulgarian-mountains.com/Huts

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Юни 03, 2020 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
East European Mountain Guides Association - IFMGA беше на живо.

Сряда 03 юни 2020 г. в 19:03 ч.

Онлайн сесия за въпроси и отговори с Viktor Varoshkin и Georgy Georgiev, международни алпийски водачи и членове на Източноевропейската асоциация на алпийските водачи EEMGA, относно
- подготовка за прием
- как се извършва приемът
- обучение и периодизация
- реализация на международните водачи
- бъдеще на алпийското водене у нас

https://www.facebook.com/eemga.org/videos/2548083218625977/?v=2548083218625977



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Юни 03, 2020 10:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
В тоя ред на мисли - явно Виктор се е възстановил от инцидента, през януари по спомен. Има ли някаква информация? Спря да се пише след това, че словенски хеликоптери, ако не се лъжа, от купата в Банско се бяха отзовали.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Сря Юни 03, 2020 10:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Виктор се възстанови и дори вече работи Smile

Защо да продължава да се пише за словенските хеликоптери, като това беше през януари?
Чет Юни 04, 2020 9:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Снощи като съм писал, душата ми е спяла. Wink
Грешно съм се изразил, спря да се пише за инцидента и възстановяването на Виктор. За хеликоптерите няма какво да продължава да се пише. Те са си свършили работата, а ние още нямаме, подписваме петиции и чакаме.
Успехи и здраве на Виктор.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Чет Юни 04, 2020 10:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 22, 23, 24  Следваща
Страница 15 от 24

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov