ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Проверка на маршрут и няколко въпроса

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Проверка на маршрут и няколко въпроса
Автор Съобщение
Shaio



Регистриран на: 02 Авг 2017
Мнения: 3

Мнение Проверка на маршрут и няколко въпроса Отговорете с цитат
Здравейте!

Възложиха ми задача да планирам маршрут за 4-5 дни, но тъй като за първи път ще обикалям в тази част на Родопите, разполагам само с информацията от OpenStreetMaps (пътеките чертая с BRouter) и информация за дължина на преходите от форуми и сайтове. Идеята е натоварването да е средно - не сме пълни желета (сравнително редовно правим преходи по ~15 километра в околностите на Пловдив), но и не сме супер спортисти. Не ми се носи палатка, много храна и прочие такъми, поради което искам всяко спане да бъде в "цивилизацията".

Нещото, което ме смути е, че на места разстоянията, които ми дава картата и времето за преход от интернет се разминава драстично (поне по мое усещане). Например Широка лъка - хижа Изгрев по карта е 16 километра, а тук времето за преход е дадено като 6 часа. Вярно, денивелацията е +850 м, но все пак ми се струва доста.

Та, ако някой може да даде отзив за маршрута, който съм избрал, ще съм много благодарен! Наситнил съм го леко, защото ми беше по-лесно да си визуализирам стъпките. В края са километрите, според OSM.

Код:

Пампорово                  вр. Снежанка             5
вр. Снежанка              х. Смолянски езера    3
х. Смолянски езера     х. Перелик               11
--------------------1ва нощувка-------------------
х. Перелик                 вр. Голям перелик       3
вр. Голям перелик      вр. Шилеста чука      12
вр. Шилеста чука       Широка лъка             11
--------------------2ра нощувка-------------------
Широка лъка             х. Изгрев                   16
х. Изгрев                   х. Скални мостове     15
--------------------3та нощувка-------------------
х. Скални мостове     х. Кабата                     4
х. Кабата                  Орехово                       9
Орехово                    Хвойна                        7


Имам идеи за удължаване (най-вече, ако може да не се спи в Широка лъка, а направо в Изгрев), но за тях ще питам после Smile

Благодаря предварително!
Сря Авг 02, 2017 10:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Първите три разстояния според BGM:
Пампорово - вр. Снежанка - 4,5
вр. Снежанка - х. Смолянски езера - 3,9
х. Смолянски езера - х. Перелик - 9,8

Последният участък Орехово - Хвойна е асфалт.
Чет Авг 03, 2017 12:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Shaio



Регистриран на: 02 Авг 2017
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Да, разстоянията може да се разминават леко (на места има алтернативни маршрути, а и съм закръглявал). Също за Орехово - Хвойна знам, че е асфалт, но е предвидено, защото видях, че от Хвойна има редовни автобуси.

Чудя се предимно за "сложността" на трасето - изпълнимо ли е в този му вид, или е прекалено сложно/лесно.
Чет Авг 03, 2017 9:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Преходите изглеждат нормално.
Не съм минавал по синята маркировка от х. Смолянски езера към х. Перелик. Началото на пътеката от асфалта за х. Перелик в посока езерата изглеждаше проходимо, с подновена маркировка.
Ако ви идва много преходът: с. Широка лъка - х. Изгрев - х. Скални мостове, може да не минавате през х. Изгрев, а да цепите по транзитната червена маркировка през Юсуфово гробе.
Чет Авг 03, 2017 11:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Хайде и аз да кажа нещо по въпроса.
Нека си позволя да припомня, че километрите в планината не са най-добрата мярка за разстояние Very Happy . Може би времето за преход е за предпочитане, колкото и условности да има и там.
Маршрута е напълно възможен, но поне на мен ми изглежда доста начупен в смисъл нагоре - надолу - пак доста нагоре - яко слизане до Широка лъка и отново +850 нагоре и за финална гарнитура 7-8км асфалт.

За първия ден предполагам, че тръгването от Пампорово ще е сутринта и времето би било достатъчно. Би било по-практично тръгване от бившата хижа, сега железобетонен звяр, Студенец - икономисва поне половин час запознаване с асфалтите на Пампорово.

За втория ден очаквано време на прехода около поне 6-7 часа.

За третия ден планирания преход е доста сериозен: Широка лъка - Кукувица - Изгрев е 4-5 часа и Изгрев - Скални мостове 5-6 часа. Та се събират 9-11 часа за деня. Правил съм го веднъж и си е множко. През Юсуфово гробе наистина се съкращава над час и нещо.
За последния ден, ако няма някакви специални причини за посещение на Орехово, мисля, че след Кабата и разглеждане на Цирикова църква (Цириков връх) и каньона до него, слизането директно в Хвойна е за предпочитане. Нищо, че от един момент нататък е доста досадно, но пък поне не е асфалт.

И накрая една идейка: Защо пък да не огледате и един такъв маршрут:
Пампорово - х. Изгрев (около 6 ч и първите 7км е асфалт) нощувка.
Изгрев - х. Скални мостове (около 5-6 ч и остава време за разглеждане на Чудните мостове) нощувка.
Скални мостове - Кабата с разглеждане на Цирикова църква (Цириков връх) и каньона - вила Атия - Мезар гидик - х. Персенк (около 5-6 ч стигат и остават) нощувка.
Персенк - Баш мандра (около 6 ч) нощувка.
Баш мандра - Бяла черква - Косово - Нареченски бани (5-6 ч)

Ако дните са над лимита може от Изгрев директно на х. Персенк.

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Чет Авг 03, 2017 7:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Shaio



Регистриран на: 02 Авг 2017
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря много!

Да, времената са по-адекватна мярка, но както писах разполагам само с карта Smile

В крайна сметка решихме да запазим маршрута както е, и ако решим, че сме много забуксували, да направим допълнителна нощувка в Изгрев. Но ще се възползвам от модификацията за последния ден, допадна ми.

Предложеният алтернативен маршрут също изглежда добре и може да го посетим някой друг път.

Благодаря отново за отзивите, ще дам отчет, като се върнем :>
Чет Авг 03, 2017 9:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimeata



Регистриран на: 22 Авг 2016
Мнения: 1

Мнение На разходка в Родопите Отговорете с цитат
Здравейте, през пролетта се готвя за един самостоятелен преход, ще е трудничък.Село Фотиново - с. Чавдар през гората. Искам да попитам, дали е възможна среща с мечки, вълци, елени и други? Благодаря! [/img]
Сря Дек 13, 2017 11:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Алекс.Йо



Регистриран на: 24 Мар 2013
Мнения: 303
Местожителство: София

Мнение Re: На разходка в Родопите Отговорете с цитат
Dimeata написа:
Здравейте, през пролетта се готвя за един самостоятелен преход, ще е трудничък.Село Фотиново - с. Чавдар през гората. Искам да попитам, дали е възможна среща с мечки, вълци, елени и други? Благодаря! [/img]


Срещата е напълно възможна.
Чет Дек 14, 2017 1:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Re: На разходка в Родопите Отговорете с цитат
Dimeata написа:
Здравейте, през пролетта се готвя за един самостоятелен преход, ще е трудничък.Село Фотиново - с. Чавдар през гората. Искам да попитам, дали е възможна среща с мечки, вълци, елени и други? Благодаря! [/img]


Бихте ли споделили, откъде смятате да минете от х. Орфей до с. Чавдар?
Пет Дек 15, 2017 2:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov