ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
"Чувалуване" в планината
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
"Чувалуване" в планината
Автор Съобщение
WolfHeart



Регистриран на: 19 Яну 2010
Мнения: 1

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте!
Миналата година реших да опитам да преспя само с чувал в природата. Избрах планината над село Кътина. Беше в началото на декември и вечерта, в която бях там заваля сняг. Носих си нож и парче найлон (и спален чувал разбира се). Ако сгънете найлона добре на практика заема много малко място и не тежи. Всеки може да си носи нещо подобно макар вече да говорим за принадлежности за оцеляване.
Избрах си място за бивак. Същата вечер дуста подухваше и изборът на място беше особено важен както и ориентацията на импровизирания заслон. С ножа срязах няколко дрянови клонки (или каквито се намерят в конкретния случай) и с тях направих рамка. Върху рамката опънах найлона. Нарочно я сглобих ниска може би 50 см височина. Колкото по-близо до земята толкова по-добре. Постелих си суха трева и се напъхах с чувала.
Разбира се преди това събрах дърва, напалих огън и похапнах каквото си бях взел. Вечерта започна да вали сняг и нямах избор освен да се напъхам в укритието.
Честно казано изпитвах доста съмнения относно държеливостта на тази самоделка не толкова заради снега колкото заради вятъра. Бях на тихо място , но през цялото врме го чувах да бучи в ниското недалече от бивака. Снегът беше спрял през нощта и не натрупа, което беше добре.
На сутринта когато просветна изпълзях и започнах да разглобявам укритието и изпитах известни затруднения. Това ме успокои. Явно беше здраво.
Технологията я взаимствах от тъста ми, с който сглобихме такава колиба за кучето на село миналата зима. Все още не е мръднала и животинката ще изкара и тая зима там. Разбира се в случая с кучето отгоре имаше и старо килимче и доста по-дебел найлон.
Няма да задълбавам повече и се извинявам ако не съм писал точно по темата. Реших, че може би ще е интересно, а в планината човек никога не знае. :>

_________________
Soturin Tie
Сря Яну 20, 2010 12:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefansmail



Регистриран на: 13 Ное 2007
Мнения: 202
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Решението за тези дупчици е лесно http://www.profix.bg/plugins/content/content.php?content.63има го в Бриголаж ,
залепяш тиксо от от двете страни на шева(отвътре)-слагаш тънка лентичка лепило върху самия шев и го заглаждаш с нещо (пласмасова лъжичка) - първоначално лепилото е бяло , но като изсъхне става прозрачно и на пръв поглед не можеш да го различиш от машинното подлепяне на шевове. А , трябва да махнеш тиксото преди да изсъхне лепилото , то е само за да не се разнесе много , когато го заглаждаш. Имам трислойни лапи на Милет вероятно китайска изработка , половината "подлепени"шевове ги подлепях наново с това лепило. Имам и може би същия бивак сак на Ферино с ципа отпред и съм го ползвал само веднъж , ей така да го пробвам , но наблюденията ми са , че няма никаква способност да диша и прави много конденз. Може би за това не са подлепени шевовете - ВЕНТИЛАЦИЯ МУ Е НУЖНА Laughing
Съб Апр 10, 2010 10:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mimthe



Регистриран на: 05 Окт 2009
Мнения: 44
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
здравей,искам да попитам как мога да поръчам от тази фирма феррино ,че съм малко боса в тези неща апък ми трябва двуместна палатка за това лято моля - помощ Smile

_________________
Smile
Съб Апр 10, 2010 9:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefansmail



Регистриран на: 13 Ное 2007
Мнения: 202
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Много добра лятна палатка http://www.eshop-gorgona.com/catalog/product_info.php?cPath=32_94&products_id=1667
спал съм и при 0+1 градуса в нея но е доста проветрива и я предпочитам за лятото.
А иначе палатки на Ферино има в http://www.alpibg.com/index.php?cPath=94&osCsid=63c97930bc9010f9e7de713ad7eafa66 и http://getx3m.com/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=17&Itemid=10017&vmcchk=1&Itemid=3
Нед Апр 11, 2010 7:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mimthe



Регистриран на: 05 Окт 2009
Мнения: 44
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Много благодаря за вниманието,добре че има такъв форум та да си помагаме Punk

_________________
Smile
Пон Апр 12, 2010 3:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
taurus



Регистриран на: 08 Юли 2009
Мнения: 204
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Привет,
Аз също обмислям чувалуване без палатка, т.нар "тенти" (ако не се лъжа) - няма ли да свършат работа, те са направени против силен вятър и дъжд доколкото знам, а дали пазят от росата?
За двама човека. Предполагам са далеч под 1кг?
Мерси

_________________
- Ядрото на човешкият дух се изгражда с новите преживявания.
Вто Юли 06, 2010 4:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
gege



Регистриран на: 07 Юли 2010
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
около двадесет години в планината никога досега не съм спал в палатка и, мисля че, няма проблеми да се спи на открито, дори и без спален чувал.основно е огънят.
Сря Юли 07, 2010 2:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
taurus



Регистриран на: 08 Юли 2009
Мнения: 204
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Преоръчайте шалте, нещо по-леко, но да не е супер меко, до 20тина лв.

_________________
- Ядрото на човешкият дух се изгражда с новите преживявания.
Пон Авг 09, 2010 11:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
mjjmiro



Регистриран на: 04 Авг 2010
Мнения: 59

Мнение Отговорете с цитат
http://www.alpibg.com/products.php?1428&osCsid=b18471998a0dbd204dfc625983715340
а за това какво ще кажете? Пак е някакъв вариант без палатка! http://www.youtube.com/watch?v=VrkSNMdV1pY&feature=related
Вто Авг 10, 2010 8:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
alexvan



Регистриран на: 20 Апр 2010
Мнения: 705
Местожителство: България

Мнение Отговорете с цитат
taurus написа:
Преоръчайте шалте, нещо по-леко, но да не е супер меко, до 20тина лв.

Втози имаше дебело и леко
13лв
http://www.jysk.lt/?item_id=11&l=5
Нед Авг 15, 2010 11:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boxeriyi



Регистриран на: 31 Юли 2013
Мнения: 62
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Малко да изтупам прахта на темата Smile От 2 години ползвам пончото си за заслон.Има много варианти за разгъване според климатичните особености-вятър,дъжд,сняг или просто ще се ползва против роса.Тук ще покажа няколко полезни съвета за това как може да ползвате дъждобрана си за тента-палатка,което би ви спестило неприятните 2 кг повече на гърба:
http://www.youtube.com/watch?v=8ZKF2Z6Wpk4
http://www.youtube.com/watch?v=gq3bbKtIcsY
Втория вариант го ползвам предимно за предпазване от росата и течения с постоянна посока.Огнището отпред е препоръчително,имате си естествен телевизор,който ви пази и от насекоми.За по-лошо време ползвам друг вариант в който ако носите щека е предимство: http://www.youtube.com/watch?v=KxJnvtAh9mo.Не откриваме топлата вода,но за хора които обичат да броят звездите мисля че е удачен вариант.
Нед Фев 02, 2014 1:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
В края на лятото реших да спя на открито и далеч от хижите. Купих хамак,който става за тента;няколко грама е и ведно с пончото ,върши чудесна работа.Освен това е по лесно за устройване,не като палатката.SmileSmileСпален чувал,естествено...Smile
От опит узнаваме какво е най добре за нас.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Нед Фев 02, 2014 5:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boxeriyi



Регистриран на: 31 Юли 2013
Мнения: 62
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Пробвах с хамак ,но освен за отмора с малко бира за друго не мога да го ползвам.Не ми е особено удобен за спане.
Нед Фев 02, 2014 6:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
след последното ходене на Рила с 18 кг раница / може би кантара не мери точно - 65 + 15 литра пълни до дупка + закачен багаж отстрани, едвам я вдигах , схванаха ми се накрая раменете и я носих на лакти .
За едно по -трудно скално ходене на Пирин, Ви моля някой който го е правил , да каже кое е по-правилно :
Проблема е килограмите за бивак. Не мога да спя в хижи, далече са от местата решени за ходене. Заслоните - последно спахме на Кончето преди доста години -19-20 души и още прииждаха, не става.
Чувала ми е добре - 920 грама. Днес взех и късо шалте Кечуа, самонадувно ,под 400 гр., хубави са.
Решил съм да не нося палатка. Имам 2 - едната 3.1 кг Трим много комфортна но тежка. Тя там няма и къде да се опъне.
Втората е малка 2 кг много стара, отдолу не пуска и е здрава, материята е също като на Трим отдолу. Отгоре обаче е гола вода, лек найлон.
Мисля какво да направя :
1.да сваля от палатката въженца , рейки, остава само плата. Не искам обаче да я режа, все пак си е здрава. Постилам я тъкмо да пази полушалтето от пробиване ,и пак с останалата част от пода се завивам отгоре като сгъната постна пица.
2. Имам едно голямо пончо Салева, не е използувано да го ползувам за нещо че така седи, струваше 100! лева
Сря Юли 15, 2015 4:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
gege написа:
около двадесет години в планината никога досега не съм спал в палатка и, мисля че, няма проблеми да се спи на открито, дори и без спален чувал.основно е огънят.

Аз пък съм спал зимата в казана под стената на Вихрен в силна снежна буря с български чувал/марка Младост/ и евтина еднослойна китайска палатка от 15 лв и нищо ми няма...Огънят не е "основно". Даже не е и нужен, освен ако не държиш да си подпалиш гащите или да миришеш после на клошар...
Прекарвал съм и на открито цяла нощ в буря на Джендема, и пак нищо ми няма...
Не знам какъв е този страх от нощуване на открито. Като че ли прадедите ни все в къщи са спали.
Чет Юли 16, 2015 4:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 2 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov