ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
"Чувалуване" в планината
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
"Чувалуване" в планината
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:
Здравейте,
след последното ходене на Рила с 18 кг раница / може би кантара не мери точно - 65 + 15 литра пълни до дупка + закачен багаж отстрани, едвам я вдигах , схванаха ми се накрая раменете и я носих на лакти .
За едно по -трудно скално ходене на Пирин, Ви моля някой който го е правил , да каже кое е по-правилно :
Проблема е килограмите за бивак. Не мога да спя в хижи, далече са от местата решени за ходене. Заслоните - последно спахме на Кончето преди доста години -19-20 души и още прииждаха, не става.
Чувала ми е добре - 920 грама. Днес взех и късо шалте Кечуа, самонадувно ,под 400 гр., хубави са.
Решил съм да не нося палатка. Имам 2 - едната 3.1 кг Трим много комфортна но тежка. Тя там няма и къде да се опъне.
Втората е малка 2 кг много стара, отдолу не пуска и е здрава, материята е също като на Трим отдолу. Отгоре обаче е гола вода, лек найлон.
Мисля какво да направя :
1.да сваля от палатката въженца , рейки, остава само плата. Не искам обаче да я режа, все пак си е здрава. Постилам я тъкмо да пази полушалтето от пробиване ,и пак с останалата част от пода се завивам отгоре като сгъната постна пица.
2. Имам едно голямо пончо Салева, не е използувано да го ползувам за нещо че така седи, струваше 100! лева

по този повод, мога да кажа какво съм тествал и работи:
така или иначе, напоследък в планината мнозина ходят с щеки дори лятос. Купуваш си някоя по-качествена промазка и ако нямаш сам умение да шиеш на шевна машина, караш някой шивач да ти съшие творението. Та формата е нащо като конус - там където са краката - съответно намалява пространството, а горе откъм главата - е най-широко, може и зип да си сложиш, така става направо нещо като хибрид между бивачен сак или изключително лека палатка- а щеките, съединени горе, ти дават скелета на конструкцията, съответно и връзки някакви от всичкистрани предвиждаш. колци не носиш, но връзките връзваш за камъни. Така с около 300-400гр отгоре шушляк имаш горе-долу приличен подслон.
Пет Юли 17, 2015 8:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря Владов, твоето мнение ме побутна да взема старата палатка - тя е еднослойна , тунелна с много здраво дъно и никакво горнище - така ще тежи около1 кг без рейките и колчетата. За рейки ще ползувам начупен от лавините пресен клек, който има много тази година , те рейките и без това влизат в нещо като качулка а не в метално ухо. Ще я вържа за некои камици и това ще е. Ще търся и хубаво време.
Така багажа с дрехите, раница и храна смятам да го докарам до около 9 кг.
Щеки имам,но ги ползувам само зимата.
Пон Юли 20, 2015 6:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
...
Не знам какъв е този страх от нощуване на открито. Като че ли прадедите ни все в къщи са спали.

Бих добавил - не знам какъв е този ПАНИЧЕСКИ страх от нощуване на открито! Smile

Nabludatel50, защо не прегледаш бивак-саковете, ако имаш финансовата възможност, разбира се (40-80-100 лева)?
Те са най-лекото, бързо и удобно нещо, което можеш да използваш в комбинация с чувал. Особено за високата планина.

За ползите от чувалуването на открито няма смисъл да се пише.
Независимостта и свободата да бъдеш навсякъде по всяко време...
Звездите, докато заспиваш, и птиците, които те събуждат сутрин...
Освен това в националните паркове чувалуването не е забранено...

Нова година на хижа "Седемте езера" при минус 7-минус 10 градуса:







____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Вто Юли 21, 2015 10:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
А как решаваш проблема със скакалци и други бубулечки, които цяла нощ ти спохождат лицето, усещайки топлината?

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Юли 21, 2015 10:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
А как решаваш проблема със скакалци и други бубулечки, които цяла нощ ти спохождат лицето, усещайки топлината?

Буболечките не припарват до спалния чувал, може би материята ги отблъсква.
За комарите и по-нахалните мухи - сестра ми ползва тюл, прозрачен тензух или нещо подобно. Слага го на лицето си и казва, че върши чудесна работа.

Като стана дума за гадинки - сутрин винаги проверявам дали не се е навряло нещо в обувките ми. Веднъж без малко да обуя едната, а вътре се беше удобно настанила голяма тлъста жаба. Smile

П. П. Май отказах повечето хора и същества от чувалуване на открито. Sad


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Вто Юли 21, 2015 11:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:


П. П. Май отказах повечето хора и същества от чувалуване на открито. Sad


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!


Не бе, просто питам, щото скакалците поне до 1500 м са сериозна напаст и скачат по лицето. Човек балдахин трябва да си направи някак.
Иначе за обувките е ясно - в торба и се вързва, дори за раницата.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Юли 21, 2015 11:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
g.lubenov



Регистриран на: 02 Яну 2013
Мнения: 105

Мнение Отговорете с цитат
Дайте отзиви за читави бивак сакове?Мило имат на доста приятна цена, също и производителя на раници от Бургас предлага двуслоен гортексов някой да ги е ползвал?
Вто Юли 21, 2015 12:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
g.lubenov написа:
Дайте отзиви за читави бивак сакове?Мило имат на доста приятна цена, също и производителя на раници от Бургас предлага двуслоен гортексов някой да ги е ползвал?

Моят е читав. Купих си промазка с "алуминиево" покритие от вътре, уших си го на машина и си го ползвам. Другите стоят отстрани, гледат, цъкат и завиждат, а аз си спя.
Вто Юли 21, 2015 1:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за идеята, Владов. Ще се разтърся за нещо готово такова като бивак - сак. Спал съм доста пъти на открито, както и само на чувал. Нощта обаче трябва да е много суха, за да няма роса , росата а не температурата е проблема. Зимата този проблем го няма. Та тоя сак трябва да събира и раницата, значи да е поне 1.10 ширина. Във високата планина, точно тея дни с жеги са идеални за спане само по чувал.
Колкото до животинки, от дните кокато бях добър клиент на Салева имам подарък една маска за насекоми Салева , нещо като пчеларска е но по-лека, която се прикрепя на чувала отпред за лицето. Маската може да се носи и по време на път, ползувал съм я само един път на Ретиже в по-долната й част, където комарите са с тонове и не помагат никакви мазила.По опасни са мишките, които ще нападнат раницата и ще я прегризят ако е навън. чуват се и по заслоните как шумолят. Раницата задължително трябва да е в бивак сака.
По темата за чувалите, в Декатлон кечуа се сетили да направят вградено щалте в чувала. Чувалите им обаче не стават, нищо не може да се вземе оттам . Единствено от целия щанд може да се купи едно шадувно шалте, 550гр тетло за 5.0 см при пълен размер. Дадено е обаче за море, не знам какби издържало на планина. Тези които аз си взех са свършили.
Вто Юли 21, 2015 2:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ieronimus



Регистриран на: 30 Окт 2011
Мнения: 185

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
g.lubenov написа:
Дайте отзиви за читави бивак сакове?Мило имат на доста приятна цена, също и производителя на раници от Бургас предлага двуслоен гортексов някой да ги е ползвал?

Моят е читав. Купих си промазка с "алуминиево" покритие от вътре, уших си го на машина и си го ползвам. Другите стоят отстрани, гледат, цъкат и завиждат, а аз си спя.



От къде купи промазката с покритие?
Вто Юли 21, 2015 6:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Харесаха ми едни бивак-сакове, ма те по 1400 лв......само това да е,ми то разходите нямат край. Другите се вижда че са много тънки, и дори да твърдят производителите за някакви милиметри.....при въртенето насън от камъни и клечки ще се пробият, оттам ще пробият и шалтето отдолу, което е добре да е самонадувно тъй като си е комфортно а и добре изолира. Аз новото полушалте мисля даже направо да го пъхна вътре в чувала, да не се измята.
Та хванах се сега и намерих старата си палатка-двуместна, без тента и покривало- от една част е ,много лека общо 2.0 кг, но много ниска - от стария тип, и почнала да се прокъсва от единия край горе. Отпред е двоен вход - единият е целият от мрежа, орязах я да не тежи излишно и да не се мотае, защото и единият цип беше развален. Тя отвътре има 2 малки мрежи , стигат за проветрение. Оставих втория вход, както и циповете са здраво зашити, ще ги нося да ги прешием тъщата ще я впрегна .
Махнах алуколци, въженца, чувал за опаковане теглото падна с поне 40 %.Получи се чиста площ от 2.20 дължина и 1.40 ширина, като имам и височина отделно от този размер. Предимството е че пода е много здрав и не пуска вода, бил е под вода доста пъти без да е пуснал, ако вали той идва отгоре, ако е сухо- май пак идва отгоре, със сигурност ще пази от слана. Ако почне да мокри, ще се сгъваме като постна пица, пода да е и отгоре и отдолу. Ще се закопчава отпред с цип, от двете страни към средата, комфортно. Оставих и ушите, може да се фиксира към терена с колчета от счупен клек, ориг колове са много тежки. Вътре спокойно ще се събираме с багажа за възглавница, както и двоен чувал с кучето Дара. За жена ми остава голямата палатка, нея не бих рискувал да я вкарам в тоя сак, ще ми го върне.....
Въпросче- някой знае ли да продават резервни рейки от тези сглобяемите от фибростъкло с ластик вътре в тях като Тримските , може да й се направи и сводест вход на тая самоделка ? Бих взел едноното от палатката Трим която имам, но е много дълго а няма как да се скъси.
Вто Юли 21, 2015 7:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:
Харесаха ми едни бивак-сакове, ма те по 1400 лв....

Това са истинските бивак-сакове. Другото е Bivibag.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Вто Юли 21, 2015 9:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
е то моето стана нещо като биви-скруч....пари нема, действайте....ще ви дам отзиви как се е прекарвало с него.
Вто Юли 21, 2015 10:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:
... Нощта обаче трябва да е много суха, за да няма роса , росата а не температурата е проблема. ....

Нашите планини по правило са "влажни", влажни са и Алпите, Кавказ. "Сухи" са планините на централна Азия, от Каракорум нагоре... От там идват и особеностите на спането на открито. В сухи планини идеЯлен е пухът, във влажни - чувал с пълнеж от материал с "кухи влакна". Росата е признак за хубаво време, няма ли роса сутринта, това е сигурен признак, че влагата ще дойде, при това в повече, от небето, може би още същия ден....Така, че от влагата няма спасение. Който обаче е свикнал да спи на открито, това обикновено не му прави никакво впечатление.
Сря Юли 22, 2015 9:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ieronimus



Регистриран на: 30 Окт 2011
Мнения: 185

Мнение Отговорете с цитат
g.lubenov написа:
Дайте отзиви за читави бивак сакове?Мило имат на доста приятна цена, също и производителя на раници от Бургас предлага двуслоен гортексов някой да ги е ползвал?



Едно наум с производителя на раници и хамаци от Бургас.
Купувал съм от него два хамака, които са много читави.
Относно "гортекса", ши ми две ветровки за мен и синковеца, честно казано не са много дишащи.
Най-добре ако купуваш от него, отиди на място в Бургас.


Последната промяна е направена от ieronimus на Сря Юли 22, 2015 6:24 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Юли 22, 2015 6:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 3 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov