ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
"Чувалуване" в планината
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
"Чувалуване" в планината
Автор Съобщение
ieronimus



Регистриран на: 30 Окт 2011
Мнения: 185

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
g.lubenov написа:
Дайте отзиви за читави бивак сакове?Мило имат на доста приятна цена, също и производителя на раници от Бургас предлага двуслоен гортексов някой да ги е ползвал?

Моят е читав. Купих си промазка с "алуминиево" покритие от вътре, уших си го на машина и си го ползвам. Другите стоят отстрани, гледат, цъкат и завиждат, а аз си спя.



Владов, от къде купи промазката с алуминиево покритие, ако не е търговска тайна, де Smile .
Сря Юли 22, 2015 6:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ormusus



Регистриран на: 10 Фев 2015
Мнения: 97
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ieronimus написа:
g.lubenov написа:
Дайте отзиви за читави бивак сакове?Мило имат на доста приятна цена, също и производителя на раници от Бургас предлага двуслоен гортексов някой да ги е ползвал?



Едно наум с производителя на раници и хамаци от Бургас.
Купувал съм от него два хамака, които са много читави.
Относно "гортекса", ши ми две ветровки за мен и синковеца, честно казано не са много дишащи.
Най-добре ако купуваш от него, отиди на място в Бургас.


дайте някакъв линк на тези производители от Бургас.

_________________
.................
Съб Авг 01, 2015 12:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ieronimus



Регистриран на: 30 Окт 2011
Мнения: 185

Мнение Отговорете с цитат
ormusus написа:
ieronimus написа:
g.lubenov написа:
Дайте отзиви за читави бивак сакове?Мило имат на доста приятна цена, също и производителя на раници от Бургас предлага двуслоен гортексов някой да ги е ползвал?



Едно наум с производителя на раници и хамаци от Бургас.
Купувал съм от него два хамака, които са много читави.
Относно "гортекса", ши ми две ветровки за мен и синковеца, честно казано не са много дишащи.
Най-добре ако купуваш от него, отиди на място в Бургас.


дайте някакъв линк на тези производители от Бургас.


http://extremepack-bg.com
Съб Авг 01, 2015 11:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Отговорете с цитат
Досега се рових из темите и не можах да открия отговор на следния въпрос: Бивачно фолио (конкретно на Ферино) http://deno.bg/turisam-aksesoari-zhivotospasiavashto-folio-life-save-ferrino дали е за еднократна употреба или става да си се завиваш с него където замръкнеш и после да си го свиеш обратно в раницата? Просто ми е чудно как едно такова леко нещо би могло да бъде достатъчно здраво, че да издържи някое по-силно неволно дръпване или натискане, без да се разпокъса на парчета... Прилича ми на домакинското фолие /дет' се пекат пилета в него Smile /, а то не е хич здраво Smile
Сря Авг 05, 2015 4:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, ще ти отговоря по принцип, защото съм нямал на Ферино, но пък съм ползвал от обикновените китайски, купени от ebay за без пари кажи речи.
Никак не е слабо това фолио и може да се ползва многократно. Проблема е докато го сгънеш след това. Е, зависи и от човек де, но ако си пазиш нещата по принцип, значи ще си осигуриш многократна употреба.
Сря Авг 05, 2015 5:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Да ви запозная как се получи самоделният бивак – сак. Благодаря на Владов и Дидоген, за съветите им, които помогнаха за правилните решения.
Та бях се хванал и намерил старата си палатка-двуместна, еднослойна, мислех да я подаря или хвърля, без тента и покривало- от една част е тип пионерка , много лека общо 2.0 кг от модерни материали, прилича на палатките в Декатлон, но много ниска - от стария тип, голям съм и като стана , забърсвах целия конденс вътре, и почнала да се прокъсва от двата края горе. Отпред е двоен вход - единият е целият от мрежа, орязах я да не тежи излишно и да не се мотае, защото и единият цип беше развален.Оставих втория вход, циповете са здраво зашити, тъщата я впрегнах да ми се натегне малко така .
Като човек, даже живял в малка палатка дълго време като студент в страни с хладен климат / може и да събера 1 година общо живот на палатка/ имам наблюдения дали е добре или не, получилото се. Получи се много добре.
Като махнах рейките ,колчетата и въженцата към тях/ които при тези палатки са 20 – значителна част от теглото / , орязах и вторият мрежов вход, от който взех здрави ципове за единственият оставащ вход. Той има горе , както има и в насрещният край на палатката, малка, 15Х15 см мрежа, която лесно можеш да си дръпнеш до устата, за дишане през нея.Орязах даже и ушите на въженцата / оставих само едно което е с метално фабрично ухо, за привързване някъде при скръмен терен, защото пода си е доста хлъзгав и може да се повлече – така освен че спира повличането, те събужда ака има такова /, прешиха се закъсванията на 2 места с машина и теглото стана 800 грама. Даже калъфът, който сега идва голям, не го използувам – сгъването е на 3 ката както беше фабрично, и долната здрава материя винаги идва отгоре – връзвам я само с една връзка за обувки / да имам и резервна / за компресиране . Отказах се напълно от всякакви колчета и рейки – само ще пречат, лягаш си и самоделката заема формата на тялото ти , с много оставащо място- все едно си влязъл в много голям двоен чаршаф.
Предимства пред палатка:
- Теглото от 2 кг стана 800-850 грама.
- Много бързо – разгъваш все едно одеяло, разпъване. Няма нужда от голяма площ, няма търсене на мека почва за колци.
- По - топла е , отколкото когато беше палатка. Дишането вътре бързо я стопля и после се издърпва дишането към мрежичките .
- Отдолу си е напълно водоустойчива. Пода е много здрав и не се влияе от малки камъни и клечки.
- Прави много по-малко, в пъти, конденс
- Влизаш в нея за секунди, затваряш се до кръста и си готов с бивака – раницата е до тебе, ядеш, подреждаш си работите, изтягаш се , съзерцаваш си и когато решиш да спиш, само затваряш ципа. Сутрин по същия начин – ставам , отварям ципа, оправям се с багажа , кафенце, и чак тогава сух излизам и обувам обувките.
- Широко е, раницата влиза вътре както си искаш – аз я ползувам за възглавница . Целият багаж ти е вътре. При багаж в предверие на модерна палатка става следното : това предверие не може да се изпъне както е по картинка, защото се опъва много входа с ципа на палатката / имам Трим / и после решиш ли да излезеш трудно се отваря. Предверието седи хлътнало и ако е мокро, раницата и обувките поемат от външната влага. Ако е сухо, мишки идват, дращят и пробиват / щетите по раницата ми се оказаха от мишки на две места , замрежих я с копринен конец, ако прочетеш това , Дидоген, благодаря за съветчето /. Така всичкият багаж си е вътре на сухо и сигурно.
- Гледам, много едноместни ултралеки палатки – купят ги хора и гледат после да ги продадат. Явно са доста клаустрофобични, особено за големи хора. В тоя сак, спокойно си палех вътре фенерчето и вземах неща от раницата, преобличах се без да излизам, място бол.
- Пази отдолу от влага добре. Не ме валя, ако завали пода е достатъчно голям, за го прехвърля и отгоре.
- Нищо не могат да ти кажат, ако случайно се срещнете с паркова охрана. Няма уши, няма въженца, няма колчета.Лежа си тук , завил съм се и си почивам, съзерцавам, пия студена вода. А пийте и вие по една.
- При другата ми палатка Трим, заради конденса винаги се налага да я чакам до 10 часа, за да я нагрее слънцето и да я изсуши. Да я сгъвам мокра и после да я разпъвам не иде, много голяма и сложна е. При сака го сгъвам сутрин и го закачам отзад външно на раницата/ мокър беше само отдолу/ и по пътя го разпъвам за секунди, при някоя почивка да изсъхне.
- Никакви средства похарчени. Бивак саковете освен като пари, са и доста тесни.
- Спях много по-добре, отколкото когато това бивак - скруче беше палатка.
Доволен съм, при трудни преходи без място за разпъване на палатка и като икономия на тегло,с това ще се ходи.
Нед Сеп 27, 2015 10:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
nabludatel, ще можеш ли да пуснеш някакви снимки от това съоръжение, че ми е интересно, но не мога да си го представя точно как изглежда?

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Нед Сеп 27, 2015 5:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
@наблюдател много съблазнително,но как така не се мокри!Влагата призори,имам предвид!?Странно!

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Нед Сеп 27, 2015 6:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 с удоволствие, но точно сутринта го зазимих дълбоко под маса други неща. Ще го снимам като го извадя, но просто си е една стара двуместна палатка, която е орязана до голо - всичко освен пода и стените е махнато. Останало е все едно един голям двоен чаршаф с цип.
rain имах предвид, ако не вали както беше по време на ползуването, влага има само отдолу по пода. Конденса беше пренебрежително малък в сравнение с палатка, тъй като при нея се издишва във вътрешното пространство и оттам се лепи по стените, а тук дишах направо навън, като стана студено и през мрежичката. Ако вали/ валя 15 минути и то малко втората вечер и затова съм казал, че беше сухо /ще пробвам да се завия и отгоре с пода като сандвич - и отдолу да е под, и отгоре, ще стане тесничко, но го пробвах само за малко / и после се върнах в по-широкото и комфортно положение/ докато валеше - става. Малко влага имаше отвътре не от конденса, а от външната влага - платът на покрива, найлонов, пропуска малко, но даже не беше намокрил и чувала. Като за без пари - добре е . Втората вечер съм спал като крът 10 часа, може би защото първата беше доста безсънна.
Вътре слагам и надуваемо шалте Кечуа от малкия размер - 400 грама. Също толкова комфортно е като голям размер шалте което също имам , но който си е напълно излишен в частта при краката, а и тежи точно двойно.
Та става чувал - 850 грама, шалте - 400, и бивак скруч Surprised -850 - общо 2100 гр за спане, което доста ми помогна в ходенето.
Нед Сеп 27, 2015 7:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
Наверно изобилието от интересна екипировка и принадлежности кастрира въображението ни.Много ми харесват идеите ви!

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Нед Сеп 27, 2015 7:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
rain написа:
Наверно изобилието от интересна екипировка и принадлежности кастрира въображението ни.Много ми харесват идеите ви!

Е, не е кой знае какво . Много ме удари парично и кризата, та гледам където може да вкарам чичо Скруч Laughing без да е много грозно. Има и други самоделки, малко по малко ще ги представя.
Нед Сеп 27, 2015 7:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ще помоля за малко помощ. Първо да кажа, че моите преходи са 2-3 дневни, по възможност при хубаво време, от късна пролет до ранна есен.
Трябва ми нещо за пренощуване може би на 1400-1600 метра височина, около 4-5 градуса (по изключение 0-1), НО НЕ ПАЛАТКА. Значи става дума за спален чувал или бивак сак.
Може ли да ми препоръчате нещо до към 120-130 лв?
Другият ми проблем е, че не знам каква е разликата между спален чувал и бивак сак. Например в сайта на Декатлон като напиша "Бивак сак" и търсачката не намира нищо.
Ще съм много благодарен, ако някой може да ми помогне!
Нед Сеп 27, 2015 10:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Задай в интернет въпроса бивак сак и ще ти излязат предложения. Изчети нагоре и темата и ще ти стане ясно разликата.
Нед Сеп 27, 2015 10:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Значи бивак сак е палатка, но която се разпъва по чувала. Само един човек с един чувал може да влезне в него. С рейки (една или две) и мрежа против комари е.
Биви Баг е същото но без рейки и без мрежа против комари.
Спалният чувал е олекотена завивка с цип. Като дебелината зависи от материала от който е изработен и температурните резултати.
Търси си чувал с комфортна температура около 3 до 5 градуса. Висока цена е равна на ниско тегло и обем, и обратното.
Моят чувал е с подобни параметри и е 1,200 грама. За 70 лв. Нося си го почти винаги, особенно като ми чопнаха одеалата на една хижа. Smile
Така, че за твоят бюджет може да си намериш и по-лек чувал.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Сеп 27, 2015 10:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Значи бивак сак е палатка, но която се разпъва по чувала. Само един човек с един чувал може да влезне в него. С рейки (една или две) и мрежа против комари е.
Биви Баг е същото но без рейки и без мрежа против комари.
Спалният чувал е олекотена завивка с цип. Като дебелината зависи от материала от който е изработен и температурните резултати.
Търси си чувал с комфортна температура около 3 до 5 градуса. Висока цена е равна на ниско тегло и обем, и обратното.
Моят чувал е с подобни параметри и е 1,200 грама. За 70 лв. Нося си го почти винаги, особенно като ми чопнаха одеалата на една хижа. Smile
Така, че за твоят бюджет може да си намериш и по-лек чувал.


Много благодаря, точно за това става дума.
Само още нещо - спасителното фолио как се използва - вместо спален чувал, или може и в комбинация с него?
Нед Сеп 27, 2015 10:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 4 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov