ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
ЦПШ-БАК-вр. Злия Зъб-вр. Орловец-вр. Двуглав-ЦПШ, за ден

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
ЦПШ-БАК-вр. Злия Зъб-вр. Орловец-вр. Двуглав-ЦПШ, за ден
Автор Съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение ЦПШ-БАК-вр. Злия Зъб-вр. Орловец-вр. Двуглав-ЦПШ, за ден Отговорете с цитат
Заредиха се хубави и слънчеви дни. Панорамите в Рила бяха шеметни.



След Паниците-Рай-Ботев-Паниците за ден, изпълних нещо, което отлежаваше в графата "близко бъдеще" и се поразходих сам над ЦПШ Мальовица за ден, посещавайки върховете от заглавието. Интензивен ден - 500 км по шосе, 16 км по морени, улеи, сипеи и сняг, с над 1000 метра положителна денивелация и двупосочен билет за Рая. Smile Не сбърках да взема голямата техника и няколко обектива. Оказа се много трудно да ги пазя и прибирам постоянно в раницата, защото обемната и тежка фото чанта не слушаше, гледките обаче компенсираха. Взех си каска, седалката, въже, разни джаджи, котки и ледена ръка. Безалкохоно? Да! Smile Проклинах тежката раница, но всичко в последствие се оказа нужно. Кулоарът между Орловец и Зъба беше пълен с много сняг и излизането там се оказа проблемно. Връщане по съседен, почти безснежен улей, който беше толкова мокър и кален, че и там не беше здравословно начинание. Рила в момента е като гъба. Отвсякъде тече вода, свежо е, диви кози се разхождат необезпокоявани...

Гледка, която никога не омръзва. Smile



Слънцето жули отрано, но скоро съм на втора тераса.







Ненадейно дойдоха две диви кози, животните бяха на 30 метра от мен, от другата страна на реката.



БАК. Smile









И околните панорами.







Орлето и Мальовица.





И пред заслон БАК.



Посочвам целта и връщане назад няма. Smile





Злия Зъб и връх Орловец.



Връх Орловец.







По улея между Злия зъб и връх Орловец.







Излизането в основата на Зъба не беше много гладко. Отвсякъде течеше вода, скалите бяха мокри и за капак на всичко снегът в горната част свърши. Smile



Връх Орловец.





Гледка от връх Злия зъб към връх Двуглав и шеметната долина. В мъгла, тук положението ще е повече от весело и най-вероятно объркващо при подход, ако човек не е минавал и не е запознат.





Не че не може и без него, но реших да си ползвам въжето на слизане, така и така го качих до тук. Рисковано би било падането, надолу са стотици метри отвес.



Връх Двуглав от връх Злия зъб.



Панорами и прекрасно време днес.



От котата на връх Злия зъб към връх Ловница и билото в посока Купените.



Прекрасна визия.



Към заслон БАК.







Събирам въжето и продължавам напред. Времето си вървеше. В плановете ми за деня бяха връх Двуглав и връх Орловец. Не се бях качвал. Докато се подготвях на БАК, хвърлих едно око и към връх Камилата, но там най-вероятно ще се пробва зимно, а и бях прегрял в жегата. За сметка на това навсякъде в долината течаха реки, водопади се изливаха от всички улеи и езера.



Последен поглед. Фотоапаратът беше проблем тук. Постоянно вадене, прибиране, откопчаване и закопчаване на фото чантата, прибиране в голямата раница... Може би само с тези действия изгубих над два часа в този ден.



На връх Орловец. Оставих голямата раница в основата на Зъба. Слизане-качване на Орловец от посока Мальовица и Еленин връх е с проблемен скален праг и е хубаво да се внимава с тежки раници там. Изглед към Зъба и рилските панорами.



Към Мальовица. Времето никога не стига. Smile





Пътеката към връх Двуглав подсича стръмно поредица от жандарми. Изкачих ги, но зимно би било интересно с осигуровка и преминаването върху тях. Зъбът не излизаше от полезрението ми. Изключително красив и фотогеничен връх.



Време е да изстудявам в пряспата безалкохолното, което качих тук, но ми предстоеше лошо пързаляне по улея надолу в кал, течаща вода и свличащи се камъни. Реших да не слизам през кулоара, снегът не беше подходящ, трябваше да ползвам въже, не бях с модулните котки, а с дефолтните си стари китайци, имах само едно сечиво. И без това излизането на качване ми изправи косите, щях да изгубя много време там. На втора тераса обядвах, беше късен следобед. По обратен ред през хижа Мальовица и по сумрак бях у дома. Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Съб Юни 24, 2017 7:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Dimitar Todorov



Регистриран на: 11 Мар 2018
Мнения: 12

Мнение Отговорете с цитат
Тоя Зъл зъб ми е трън в очите. Като гледам катеренето изглежда обидно елементарно, но слизането не знам как ще е. Това лято мисля да ида да опитам, но без въжета.
Нед Мар 11, 2018 10:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Добре ни подсетихте за тая убава тема, която съм пропуснал. С Мартин,няма как да не си винаги на фокус Smile

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Нед Мар 11, 2018 8:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Dimitar Todorov написа:
Тоя Зъл зъб ми е трън в очите. Като гледам катеренето изглежда обидно елементарно, но слизането не знам как ще е. Това лято мисля да ида да опитам, но без въжета.


Да, катеренето не е проблем, но въжето на слизане може да спаси живот, ако човек се подхлъзне. Надолу няма спиране... Въпрос на избор. Smile

angel написа:
Добре ни подсетихте за тая убава тема, която съм пропуснал. С Мартин,няма как да не си винаги на фокус Smile

Прекрасен район, направих там една от последните тренировъчни разходки преди швейцарския "Зъл зъб". Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Нед Мар 18, 2018 1:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov