ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Сакарски забележителности. Букелон. Долмен при Хлябово

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Други туристически забележителности Предишната тема
Следващата тема
Сакарски забележителности. Букелон. Долмен при Хлябово
Автор Съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Сакарски забележителности. Букелон. Долмен при Хлябово Отговорете с цитат
На 300 метра от границата с Турция се намира стражева кула, остатък от някогашната крепост Букелон, пазила Адрианопол /Одрин/ от север. Крепостта е била действаща в периода 4-14 век, без за нея да се знае твърде много. Най-важното събитие е битката при Одрин, провела се всъщност близо до сателитната крепост Букелон. Тогава Калоян пленява Балдуин, а кулата е негов първи затвор.
Кулата е внушаваща респект руина, таванът е почти изцяло паднал, стена е разцепена по почти цялата височина. Строежът е деликатно укрепен, човек без строителен опит може и да не забележи, че кулата все пак е "подпряна".
Ние имахме лошия късмет да стигнем там в лека мъгла с лек дъжд, при който бялата кула с керамични елементи изглеждаше не византийска, а британска.
Посещението си заслужава, но трябва да се помисли и за пътя. До Свиленград е магистрала, но нататък са 30 километра прогресивно влошаващ се път до почти пълното му изчезване в предпоследното село.
Възхитих се на упорството, с което малцината останали местни оцеляват, даже имаше добре поддържани лозя.
На връщане се отбихме още веднъж навътре в Сакар, този път по доста по-доброто шосе за Тополовград. На два километра преди Хлябово вдясно има отбивка, а съвсем близо по пътека от камък - запазен долмен с четири камери, по-точно голяма и малка с "антрета". Wink

http://tortomanin.snimka.bg/architecture/bukelon-dolmen-do-hlyabovo.5162129
Нед Дек 01, 2019 1:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Чудно!

За записа - долменът е известен като "долмен в местността Нъчеви чаири".

Нагоре по Сакар има страхотни други долмени, пробвал ли си да ги обикаляш?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Дек 01, 2019 3:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
На табелата на паркинга пишеше Начеви чаири, не сметнах за нужно да го споменавам.
Запознанството ми със Сакар стана през 1986 година, бяхме на бригада в село Оряхово, община Любимец. Още тогава ми направи впечатление, че само да излезеш от нивите, да тръгнеш по камънаците и се препъваш в история.
Току що направих справка - няма грешка:

"Село Оряхово има дълга и древна история. Най-старите културни и исторически следи в землището на селото датират от епохата, когато траките са основно население в региона. Следи от древния бит и култура на траките има запазени и до днес. В миналото този район е бил обект на проучване и разкопки от видни археолози, етнографи и историци. Още в началото на ХХ век видните историци братята Херман и Карел Шкорпил и проф. Георги Бончев. Съобщават за около 80 запазени тракийски могили и долмени в околностите на селото. Те са най-много в местностите Керез дере и Ешмеджика. Забележителен по своите размери е и долменът в местността Канаклийката. Част от откритите долмени са обособени като туристически обекти."

Тогава нищо не бе обособено и надписано. Тълкувахме нещата със средношколските си знания, бяхме изкарали едва една студентска година. Трябва пак да се завъртя нататък.
Вчера планът беше да обиколим още един долмен и крепостта край Главан, но лошите пътища толкова ни забавиха, че почти затъмняхме.
Нед Дек 01, 2019 5:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
https://photos.app.goo.gl/3JypoJQPHK8eUavK8
Възстанових и тези кадри. За днес стига толкова Wink
Нед Апр 03, 2022 9:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Знаменит долмен си посетил! За съжаление диваците са разбили една от покривните плочи, а и някои странични. Вероятно затова не си намерил златото, което е било там. Cool Спомням си преди години пътувахме по шосето откъм Тополовград и знаех, че трябва да открия долмена, но нямах никакви данни къде е. Само "по-нататък от лявата страна". И на всяко уширение отбивах от пътя и тръгвах да търся долмен. А долмените са нещо относително, понякога са просто резната вертикално скала, та трудно може да се определи дали е естествена или изкуствена. На една такава отбивка попаднахме на правоъгълни срезове, ама не съвсем. Минаха група цигани, викам си, ще ги питам, ама как да им обясня "долмен"? Казвам им за "стари гробища". А - отговарят, - старите гробища са ей там! И ми сочат гробищата на селото в далечината. Very Happy Поехме по-нататък по шосето и неочаквано отляво се появи огромна отбивка с надпис и дори алея за инвалидни колички. Та така открихме "старите гробища", които търсехме. А ти не видя ли в една отбивка вдясно, не си спомням към кое село беше, един голям менхир? Стърчи досами шосето. И там майтап беше. Минаха едни местни и ни разказаха, че редовно около менхира копаели иманяри. Ама не знаят - казват ни - колко пъти сме го местили тоя камък заради пътя! Пак в тоя район се катерихме по един стръмен хълм, на който имало крепост. Останки от стена не видяхме, но възвишението беше внушително. Не мога да се сетя за имената на тия местности, може би вие с Дидо ще ми припомните.

Останките от крепостта, която си снимал, са впечатляващи. Не са ми я вписали в програмата тогава и не съм я видял. А линкът в първия ти постинг не се отваря. Що така?
Нед Апр 03, 2022 5:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Дълго време качвах снимки в един сайт, който предлага: Investor Dnes Bloombergtv.bg Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec.
Снимките явно станаха доста и вместо да подсилят сървърите, зарязаха опцията. Така всичко от периода 2013 - 2020 година, което съм цитирал тука, стана недостъпно.
Нямам намерение да възстановявам всичко, само по-забавното, демек, по-рядко посещавано или задгранично. Рила Пирин и Витоша ще ги пропусна, там всеки /от нашите/ е ходил.




https://patrioti.net/%d1%87%d1%83%d1%87%d1%83%d0%bb-%d0%ba%d0%b0%d0%bc%d1%8a%d0%ba-%d0%b5%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d1%8f%d1%82-%d0%bc%d0%b5%d0%bd%d1%85%d0%b8%d1%80-%d0%b2-%d0%b1%d1%8a%d0%bb/

Вероятно си бил тук.
Нед Апр 03, 2022 5:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 225
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Пак в тоя район се катерихме по един стръмен хълм, на който имало крепост. Останки от стена не видяхме, но възвишението беше внушително. Не мога да се сетя за имената на тия местности, може би вие с Дидо ще ми припомните.

До Тополовград е Палеокастро. Имало е крепост горе, има и интересни скали.
Нед Апр 03, 2022 5:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Живи и здрави да сте, че освежихте паметта ми! Точно Чучул камък и Палеокастро. Честно казано, колкото и да се взирах, не открих следи от градеж на крепост. Виждат се обаче много изсечени в скалата кръгове с къси лъчи. Престижно е да се твърди, че това са соларни кръгове. И те не са единствените "мостове", които свързват древните траки с египтяните. Друг престижен образ е "котката" Бастет, която някои виждат на скалата край Малко Търново. Според мен обаче произходът на кръговете е далеч по-битов: като едного нищо те могат да са следите на издълбани в камъка мелнични колела, влючително по-малки за ръчни мелници (хромели). А "лъчите" в такъв случай са следите от отцепването на диска от скалата. Прочее, отдавна търся да купя такъв хромел. Ако някой има връзка, да ми помогне.
Нед Апр 03, 2022 8:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Ето ти и фалическия камък край Овчарово. Днес минавах оттам и прецених, че е по-добре да се отклоня 4 километра сега, отколкото да ходя друг път, защото съм обещал.
https://photos.app.goo.gl/MyWR4WjaUfUExcXC8
Съб Апр 09, 2022 9:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Тоя менхир май сме го изпуснали за картата.
Дали можеш да посочиш къде е:

https://www.kade.si/#map=16/2911849.73/5148769.26/0

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Апр 09, 2022 9:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Ха, по-лесно ми е да те закарам и почерпя, отколкото да туря точката Rolling Eyes
Това на майтап.
Като влизаш в Овчарово откъм Богомил в посока Свирково, на самия вход на селото/отдясно/ е таковаподобният камък. Вече е обграден със синджири, каквито някога нямаше и пак никой не му обръща внимание.
В стрийтвюто също го има.
Изобщо не е впечатляващ. Ама за това си говорехме. Wink
Съб Апр 09, 2022 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Стига бе! И вече го отразихте? Преди малко погледнах картата и го има!
Впечатлен съм!
Съб Апр 09, 2022 10:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Други туристически забележителности Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov