ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Звателният падеж в българския книжовен език
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Звателният падеж в българския книжовен език
Автор Съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Друга Ентересна особеност е членуването на турските имена-Али-то,Мустафа-та,Фатме-то...
все ено да кажеш-Петър-а Laughing Laughing
Пет Мар 23, 2018 11:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Andro



Регистриран на: 18 Май 2013
Мнения: 101

Мнение Отговорете с цитат
По тази тема подхождам избирателно. Дреди да употребя звателен падеж си правя сметка, дали към конкретния човек такова обръщение няма да звучи назидателно. Граматически в звателния падеж няма нищо лошо, но определени обстоятелства в детството може да са го натоварили с лоша конотация. Например да се свързва със авторитет (учителка, властен родител и др.), които йерархично те слагат на място и определят колко да шаваш.

Въпросът е за тази конотация, когато някои хора изцапат и изхабят нещо от българския език, после го заменят с нещо ново, което още не носи тази конотация. После минава време, и новото бива изцапано, но старото вече може да се е изчистило, даже станало екзотично за употреба.

Някои имена търпят завателен падеж, други просто не могат да го образуват. Мен ми беше много странно как учителката ми по математика в СМГ се обръщаше към всеки на Ви и с малко име. Но това беше начин да възпита у нас себеуважение и да ни третира като личности, от които се очакват отговорности. Накрая когато завършихме тя подари на всеки един по цвете и пожела успех в живота!
Пет Мар 23, 2018 3:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Звателният падеж в българския книжовен език Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Кое е правилно?

1. Петре, подай ми молива.
2. Петър, подай ми молива.


През последните няколко години по-често хората се изразяват по втория начин.

И двете са правилни, тоест и двете не са грешни.

Как е правилно - „Ивайло, подай ми молива." или „Ивайлое, подай ми молива."? Smile

Българският език се опростява и постепенно и последните остатъци от падежите ще изчезнат. И така е по-добре, според мен.

Аз пък се чудя има ли вече официално правило, че отварящите кавички в писмената реч могат да се поставят и отгоре, а не само отдолу...

„...“ "..."


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Мар 24, 2018 10:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Re: Звателният падеж в българския книжовен език Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
ivailo.hr написа:
Кое е правилно?

1. Петре, подай ми молива.
2. Петър, подай ми молива.


През последните няколко години по-често хората се изразяват по втория начин.

И двете са правилни, тоест и двете не са грешни.

Как е правилно - „Ивайло, подай ми молива." или „Ивайлое, подай ми молива."? Smile

Българският език се опростява и постепенно и последните остатъци от падежите ще изчезнат. И така е по-добре, според мен.

Аз пък се чудя има ли вече официално правило, че отварящите кавички в писмената реч могат да се поставят и отгоре, а не само отдолу...

„...“ "..."


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!


Стефане, защо се правиш на...?! Има си правило за имената завършващи на гласна, тъй че моето име не влиза в сметката със звателния падеж. Wink

Моите наблюдения са, че българският език не се опростява, а опростачва и пълни с чуждици. Масово хората използват ОК вместо да речем Добре, Съгласен и т.н. според ситуацията. Масово хората се оправдават с работата си (нали сега повечето работят на бюро, а не на клон, както се казваше в едни скечове от 90-те) за това, че говорят полубългарски-полуанглийски и пишат на шльокавица/маймуница. Някои дори смятат, че си придават тежест, като използват разни купечки думи и изрази, вместо да говорят правилно, ясно, просто, а най-вече разбираемо.
Съб Мар 24, 2018 1:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Звателният падеж в българския книжовен език Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
stefan_iliev38 написа:
...


Стефане, защо се правиш на...?! Има си правило за имената завършващи на гласна, тъй че моето име не влиза в сметката със звателния падеж. Wink

Моите наблюдения са, че българският език не се опростява, а опростачва и пълни с чуждици. Масово хората използват ОК вместо да речем Добре, Съгласен и т.н. според ситуацията. Масово хората се оправдават с работата си (нали сега повечето работят на бюро, а не на клон, както се казваше в едни скечове от 90-те) за това, че говорят полубългарски-полуанглийски и пишат на шльокавица/маймуница. Някои дори смятат, че си придават тежест, като използват разни купечки думи и изрази, вместо да говорят правилно, ясно, просто, а най-вече разбираемо.

Грешиш в няколко направления.

Има си правила - и съгласно тях в близко бъдеще обръщението „Петър" (вместо „Петре") ще ти звучи също толкова естествено, както и „Ивайло". Wink

Както думата „мерси" е навлязла широко в българския език и нямаш към нея никакви забележки, така ще навлезе и думата „окей". Smile

Богатството на езика и на неговите изразни средства се състои и в това - езикът да може да се развива, променя и да е многопластов. Smile


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Мар 24, 2018 6:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Да, ама пътят към пълен аналитизъм преминава през "Аз ми се пие вода" което все още звучи ужасно Rolling Eyes
Съб Мар 24, 2018 9:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov