ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос за вр. Ботев
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Въпрос за вр. Ботев
Автор Съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Tortomanin Ако питаш за легално до никъде близо до Ботев. Като се замисля най-лесно е от хижа Тъжа с качване по пътя от с. Тъжа. Разрешен за МПС. От Мазането си е баир и ако не са ходещи хора ще им е зор. От Паниците по пътя се иска разрешително и то след 1ви юни. Но трябва да има причина. По пътеката за Рай също е забранено
Пет Май 04, 2018 8:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: С Жипки към Юмрукчал? Отговорете с цитат
tortomanin написа:
...
За да не ям български благословии, осветлете ме докъде може законно да се иде с джип. Хората си имат джипове, ще използваме единия.
... Един Ботев като цяла експедиция ще ми дойде вповече. В краен случай мога да понеса една нощувка. Rolling Eyes

До хижа "Тъжа" е позволено да се стигне законно с МПС, не е нужен джип, може и с по-високопроходима кола (с моята съм се качвал).

До връх Ботев трябва разрешително, но може да измислите нещо - например почистване на заслон "Маринка" или други боклуци, може да качите някой инвалид на върха или дете със заболяване, някой заслужил пенсиониран туристически деятел и други подобни идеи.

Успех!

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Май 04, 2018 8:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
До "Тъжа" е напълно достатъчно, не съм толкова смел да водя съвсем обездвижени хора.
Владов, благодаря, ама от от южна България сме, по-лесно е да не заобикаляме толкова. Иначе към "Плевен"се стигаше някога лесно, кандилкал съм едно старо Рено 21.
"Тъжа" е идеална, щом се ходи по Русалийски проход. Те да не искат с хеликоптер? Laughing
Пет Май 04, 2018 9:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Казвам го заради другите. До хижа Тъжа вече се ходи единствено и само с джип. И то не всеки имащ джип може да стигне без проблеммно. Едно време си е за едно време
Съб Май 05, 2018 12:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
Казвам го заради другите. До хижа Тъжа вече се ходи единствено и само с джип. И то не всеки имащ джип може да стигне без проблеммно. Едно време си е за едно време


Бачо Димо, откога така? Щото лани началото на август ходих, оставихме колата в селото, че ти каза че не става за кола, куцах със счупеното крак, а доста коли слизаха. Сега ако е нисък болид няма да стане, ама масовите коли на по 15-20 години дето караме и не ни ъъъ пука много за тях стават.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Съб Май 05, 2018 8:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kartechar



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 73

Мнение Отговорете с цитат
Доколкото знам, според новия План за управление на Парка е регламентирано, че през почивни дни до максимум 10 автомобила могат след получаване на разрешително да се качват до Ботев с цел ТУРИЗЪМ само и единствено по официалния път. Преди все трябваше да се мисли конкретна цел, вече тази цел може да бъде туризъм. Минава се през парковия офис в Калофер, регистрира се МПС-то и се взема бележка. Но уловката е в броя, максимум 10 МПС на ден. Идеята е да не се пренатоварва планината, но и все пак да има достъп до върха за мототуристи
Съб Май 05, 2018 8:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
alxg



Регистриран на: 29 Яну 2017
Мнения: 16

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К написа:
alxg написа:
Здравейте и от мен. Първо, искам да се извиня, че отклонявам малко въпроса на колегата създал темата, но реших, че е по добре да питам тук вместо да пускам нова тема:

В края на месеца съм решил да се изкача до вр. Ботев. Последното ми качване беше преди десетина година от х. Плевен. Колебая се дали сега да го кача пак от там или от х, Тъжа. Бихте ли споделили кой от двата маршрута е по-красив, по-приятен, по-лек, по-бърз? По спомени изкачването от х. Плевен не бе от най-красивите. До х. Рай пък ходих миналата година, та качването от тази страна отпада.
Бих оценил и всякакви други съвети, свързани с маршрутите, околията (Видима, Острец)и т.н.
:)


Направи кръгов маршрут: Напр. качване от кв. Видима - паркинга под х. Плевен - по кабела /или през хижа Плевен/ - лятната пътека за връх Ботев /там ще е красиво - водопади, пропасти/ - вр. Ботев. Слизане през Маринка - Параджика - Юрушка грамада - х. Тъжа - кв. Острец. Може и на обратно.
Само трябва да си уредиш транспорт от единия квартал на Априлци до другия. Миналата година бях намерил някакво такси за Априлци в интернет. В краен случай може да се предвижиш и по черни пътища между двата квартала, но май ще трябва навигация.


мерси за идеята, звучи ми екстра
ще потърся и аз такси или ще питам нарпаво в хотела за някое. Предпочитам варианта с тръгване от паркинга на х. Плевен и връщане през Маринка - Параджика - Юрушка грамада - х. Тъжа - кв. Острец. Може ли да ми кажете само тази част (връщането) от маршрута колко часа отнема?
Вто Май 08, 2018 2:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
мерси за идеята, звучи ми екстра
ще потърся и аз такси или ще питам нарпаво в хотела за някое. Предпочитам варианта с тръгване от паркинга на х. Плевен и връщане през Маринка - Параджика - Юрушка грамада - х. Тъжа - кв. Острец. Може ли да ми кажете само тази част (връщането) от маршрута колко часа отнема?[/quote]

Времената са много условни. Ако ще е за един ден се натрупва умора, зависи от вятъра, видимостtа, почивките и прочее. Все пак от вр. Ботев до х. Тъжа са 9-10 км със съвсем малко изкачване от Маринка до вр. Параджика и от Пилешки полог до вр. Юрушка грамада, може би е 3-4 часа. От х. Тъжа до кв. Остец /разклона за черния път за х. Тъжа/ са 7-7,5км, още 2 до 2,5 часа, но може и доста по-малко. Ако си намерите превоз колата може да ви чака още доста по-нагоре над кв. Острец по пътя.
Вто Май 08, 2018 6:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
"Все пак от вр. Ботев до х. Тъжа са 9-10 км със съвсем малко изкачване от Маринка до вр. Параджика и от Пилешки полог до вр. Юрушка грамада, може би е 3-4 часа"

От "Тъжа" до върха го дават 4.5 часа условно. Директно му турям един час отгоре заради възрастта, после 4 надолу и се получават към 10.
Ще има пъшкане и обяснения: Аз нали ви разправях..... Twisted Evil
Пон Май 14, 2018 10:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov