ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос за вр. Ботев
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Въпрос за вр. Ботев
Автор Съобщение
Bra1nSicK



Регистриран на: 04 Ное 2016
Мнения: 18

Мнение Въпрос за вр. Ботев Отговорете с цитат
Здравейте,

С приятели решихме да се разходим до Калофер в края на Април (Уикенда 28-29.04). Чудим се обаче дали времето е подходящо за качване на вр. Ботев (евентуално преспиване в х. Рай събота срещу неделя и изкачване на върха в неделя сутринта) ? Мислите ли, че е добра идея по това време на годината или е още рано и ще има сняг нагоре?

Да се има предвид, че сме качвали само Мусала, без някакъв огромен опит в покоряването на върхове. Smile
Вто Апр 10, 2018 3:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Psychosapiens



Регистриран на: 07 Сеп 2010
Мнения: 344
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Днес си говорихме с един авер точно да ходим на върха през Рай.

Ето какво ни притеснява понеже и двамата сме го качвали много пъти от там и пред параджика

1. Снега би трябвало да е след 2000м освен по усойните места а цялата тарзанова е такава заради улийте и сипийте
едно подхлъзване при фирит или лед или друго такова - лошо
Тоест - котки и пикел сметнахме за задължителни
Участъка от пътеката който ни притеснява е на самият и край малко след въжетата и

Там духа и прави ледена покривка която трябва да се пресече...падането е отново много опасно защото е директно в "двора на хижата"

2. След излизане от тарзановата пътя върви до чешмата над райското пръскало /не знам как се казва ное единствената голяма чешма с тръба

- тя се пада в един улей който винаги има сняг..налага се да се пресича и отново котките сметнахме че ще трябват и за там


3. След това пъткета тръгва на горе стръмно по жалоните към върха - там е стръмно с тендеция за дълго дълго падане по джендемски улей.

Отново котки за този етап.


След оглед на всичко което знаехме за маршрута и опита ни решихме че е вариант и снега да е кишкав на моменти и най вероятно ще имаме нужда от снегоходки /вероятно на пътеката от точка 3 защото не е толкова усойна

В крайна сметка решихме че ако ще пробваме този вариант /идният уикенд / ще носим всичко - пикел котки и снегоходки

Като цяло мога да споделя следния опит.

В пред зимнов реме...да кажем ноември или декември тргънахме по пътеката двама
имаше ..20 санта сняг не много

Това което беше най -опасно докато стигнахме до точка 1 беше че от скалите над нас падаха ледени буци от топяшите се ледове и води наоколо през деня

Паднаха доста и вдияхме доста паднали преди и след като минахме


Ще се радвам ако някой сподели повече инфо за този маршрут дали е "отворен" по това време


Като цяло изобщо не е зимен защото минава през много теснотии скали и тн /в часта с тарзановата/

Това е личното ми мнение на база на мойте преживявания там...не ходете ако нямате повечеко опит.

Поздрави

_________________
Know your Body. Know your Mind. Know your Substance. Know your Source
Вто Апр 10, 2018 4:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Bra1nSicK



Регистриран на: 04 Ное 2016
Мнения: 18

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за подробния отговор. Ще може ли да пуснеш малко информация ако направите изкачването идния уикенд за да кажете как е било и дали в действителност има сняг ?
Сря Апр 11, 2018 11:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Re: Въпрос за вр. Ботев Отговорете с цитат
Bra1nSicK написа:
Здравейте,

С приятели решихме да се разходим до Калофер в края на Април (Уикенда 28-29.04). Чудим се обаче дали времето е подходящо за качване на вр. Ботев (евентуално преспиване в х. Рай събота срещу неделя и изкачване на върха в неделя сутринта) ? Мислите ли, че е добра идея по това време на годината или е още рано и ще има сняг нагоре?

Да се има предвид, че сме качвали само Мусала, без някакъв огромен опит в покоряването на върхове. Smile


Ако няма нови снеговалежи, за посочените от вас дати не ви трябват нито котки, нито снегоходки, да не говорим за пикели..... Ако в улея на "Вечната пряспа" има сняг, трябва да качите върха по зимната колова маркировка.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Сря Апр 11, 2018 11:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Psychosapiens



Регистриран на: 07 Сеп 2010
Мнения: 344
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Въпрос за вр. Ботев Отговорете с цитат
ПАВЕЛ написа:
Bra1nSicK написа:
Здравейте,

Да се има предвид, че сме качвали само Мусала, без някакъв огромен опит в покоряването на върхове. Smile


Ако няма нови снеговалежи, за посочените от вас дати не ви трябват нито котки, нито снегоходки, да не говорим за пикели..... Ако в улея на "Вечната пряспа" има сняг, трябва да качите върха по зимната колова маркировка.



Не мисля ,че е редно да ходиш там зимата където не си бил лятото...мисля ,че е по добре да минат лятото без да се притесняват..да видят пътя как е и догодина да се пробват ботев зимно или пролетно

Не ги изпращай неподготевни там където не са били ! Опасно е

Ние се отказахме да го правим ще се разходим до страшнто да изхвърлим малко боклук от заслона , разбрах че има много.

Другото е ,че винаги може да се обадиш на хижата да питаш дали някой е бил по тарзановата.

На ботев има спалня - и там може да попиташ момчетата дали знаят

_________________
Know your Body. Know your Mind. Know your Substance. Know your Source
Сря Апр 11, 2018 12:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Според мен в момента от юг не би трябвало да има някакви проблеми. Просто ако нямат опит от ходене по фирн, за да не се хлъзнат, просто да не ходят по т.нар. лятна пътека през "вечната пряспа", дето е вечна до средата на юли. Коловата маркировка е по добре изразено ребро, по кратка е, няма никакви технически трудности и винаги съм я предпочитал, без значение от сезона. Както много пъти съм отбелязвал, единственото потенциално опасно място може да е последните метри на Тарзана - там където свършва въжето - ако има сняг.
Сря Апр 11, 2018 12:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Re: Въпрос за вр. Ботев Отговорете с цитат
Psychosapiens написа:
ПАВЕЛ написа:
Bra1nSicK написа:
Здравейте,

Да се има предвид, че сме качвали само Мусала, без някакъв огромен опит в покоряването на върхове. Smile


Ако няма нови снеговалежи, за посочените от вас дати не ви трябват нито котки, нито снегоходки, да не говорим за пикели..... Ако в улея на "Вечната пряспа" има сняг, трябва да качите върха по зимната колова маркировка.



Не мисля ,че е редно да ходиш там зимата където не си бил лятото...мисля ,че е по добре да минат лятото без да се притесняват..да видят пътя как е и догодина да се пробват ботев зимно или пролетно

Не ги изпращай неподготевни там където не са били ! Опасно е


До посочените от тях дати има 18 дни...... Средносрочните прогнози(14 дни) са единодушни - силно положителни температури. Снегът по южните склонове на Стара Планина и в момента е много малко, и ако няма нови валежи, за близо трите оставащи седмици там няма да има и помен от сняг, с изключение на улея с "вечната пряспа". Затова качване по коловата зимна маркировка е силно препоръчително - всички знаем колко инциденти са ставали при пресичането на "лесни" снежни участъци по летните пътеки! Ако в конкретния уикенд времето е хубаво, най-вероятно към върха ще тръгнат още десетки хора. За маршрута - има тонове информация за прословутата Тарзанова пътека. . За мен най-голямата опасност е възможността да се спънеш в лежащото на земята стоманено въже, докато се опитваш да направиш готина снимка за Фейсбуко Laughing .... Но миналата година на хижата имаше човек, който се възмущаваше от това, че няма поставени предупредителни табели за "изключително опасната пътека" . Всеки сам си прави преценка на собствените възможности Wink

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KDPW_g2AhAU
Сря Апр 11, 2018 7:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Psychosapiens



Регистриран на: 07 Сеп 2010
Мнения: 344
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Въпрос за вр. Ботев Отговорете с цитат
ПАВЕЛ написа:

До посочените от тях дати има 18 дни...... Средносрочните прогнози(14 дни) са единодушни - силно положителни температури. Снегът по южните склонове на Стара Планина и в момента е много малко, и ако няма нови валежи, за близо трите оставащи седмици там няма да има и помен от сняг, с изключение на улея с "вечната пряспа". Затова качване по коловата зимна маркировка е силно препоръчително - всички знаем колко инциденти са ставали при пресичането на "лесни" снежни участъци по летните пътеки! Ако в конкретния уикенд времето е хубаво, най-вероятно към върха ще тръгнат още десетки хора. За маршрута - има тонове информация за прословутата Тарзанова пътека. . За мен най-голямата опасност е възможността да се спънеш в лежащото на земята стоманено въже, докато се опитваш да направиш готина снимка за Фейсбуко Laughing .... Но миналата година на хижата имаше човек, който се възмущаваше от това, че няма поставени предупредителни табели за "изключително опасната пътека" . Всеки сам си прави преценка на собствените възможности Wink


Четейки на зад малко не става ясно какво съм искал да кажа

Прав си - кви пикели .. Very Happy

Разсъжденията ми се отнасяха за дена който ги писах по скоро...и леко клонящи към този уикенд - 14-15.
Като цяло съвета ми към тях беше да не ходят там в неясна обстановка дето не са били в ясна ..условия време спокойствие и тн.
Останалото беше пълнеж от лични преживявания по маршрута и разсъждения.

Иначе като гледам всички се обединяваме около еднакви ключови опасни места в този маршрут с което поне не объркваме колегата.

Успех

_________________
Know your Body. Know your Mind. Know your Substance. Know your Source
Чет Апр 12, 2018 8:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Bra1nSicK



Регистриран на: 04 Ное 2016
Мнения: 18

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за отговорите. Може би ще го оставим за лятото, освен ако не преценим нещо друго на място, след като разпитаме.
Чет Апр 12, 2018 12:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Според мен най добре ще е да идете, повече от сигурен съм че ще се и качите. Пък ако има случайно, което не го вярвам, сняг, просто ще се върнете и толкова...
Чет Апр 12, 2018 1:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
alxg



Регистриран на: 29 Яну 2017
Мнения: 16

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте и от мен. Първо, искам да се извиня, че отклонявам малко въпроса на колегата създал темата, но реших, че е по добре да питам тук вместо да пускам нова тема:

В края на месеца съм решил да се изкача до вр. Ботев. Последното ми качване беше преди десетина година от х. Плевен. Колебая се дали сега да го кача пак от там или от х, Тъжа. Бихте ли споделили кой от двата маршрута е по-красив, по-приятен, по-лек, по-бърз? По спомени изкачването от х. Плевен не бе от най-красивите. До х. Рай пък ходих миналата година, та качването от тази страна отпада.
Бих оценил и всякакви други съвети, свързани с маршрутите, околията (Видима, Острец)и т.н.
:)
Чет Май 03, 2018 5:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
alxg написа:
Здравейте и от мен. Първо, искам да се извиня, че отклонявам малко въпроса на колегата създал темата, но реших, че е по добре да питам тук вместо да пускам нова тема:

В края на месеца съм решил да се изкача до вр. Ботев. Последното ми качване беше преди десетина година от х. Плевен. Колебая се дали сега да го кача пак от там или от х, Тъжа. Бихте ли споделили кой от двата маршрута е по-красив, по-приятен, по-лек, по-бърз? По спомени изкачването от х. Плевен не бе от най-красивите. До х. Рай пък ходих миналата година, та качването от тази страна отпада.
Бих оценил и всякакви други съвети, свързани с маршрутите, околията (Видима, Острец)и т.н.
Smile


Направи кръгов маршрут: Напр. качване от кв. Видима - паркинга под х. Плевен - по кабела /или през хижа Плевен/ - лятната пътека за връх Ботев /там ще е красиво - водопади, пропасти/ - вр. Ботев. Слизане през Маринка - Параджика - Юрушка грамада - х. Тъжа - кв. Острец. Може и на обратно.
Само трябва да си уредиш транспорт от единия квартал на Априлци до другия. Миналата година бях намерил някакво такси за Априлци в интернет. В краен случай може да се предвижиш и по черни пътища между двата квартала, но май ще трябва навигация.
Чет Май 03, 2018 11:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
И аз харесвам на Пламен варианта и ще добавя само, че може да стане съвсем кръгово, ако се слезе не към Острец (от х. Тъжа), а малко преди Марагидик се спуснеш по Турски рът (само че не е маркирано) и да излезеш на ВЕЦ Видима. От там до паркинга под х. Плевен е ясно.
Лично аз обаче не бих го слизал по Турски рът, ако съм сам , че там може да имаш среща с някой рунтав горски обитател Laughing. Въпрос на кураж е Wink .
Пет Май 04, 2018 10:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение С Жипки към Юмрукчал? Отговорете с цитат
Да се намеся и аз с един "Ботевски" въпрос.
Мои приятели, които не са туристи, си "попълват" местата, на които не са ходили.
Някъде вече ги заведох, но Ботев си е чешит.
За да не ям български благословии, осветлете ме докъде може законно да се иде с джип. Хората си имат джипове, ще използваме единия.
Дори изкачването на сипея над Паниците си е кяр, но съм виждал местни да бримчат до пейките, откъдето нагоре не може.
Между "Русалка" и "Триглав" имаше пост преди години. Разпитвал съм хората, тогава казаха, че може и нагоре, но се правела проверка да няма оръжие, че много били бракониерите.
Благодаря предварително за всяка информация.
Знам, че можете да ме критикувате за пропуснатата възможност човек първия ден да иде до хижа .... пък после да се качи, пък после....
Това аз няма да го понеса. Един Ботев като цяла експедиция ще ми дойде вповече. В краен случай мога да понеса една нощувка. Rolling Eyes
Пет Май 04, 2018 4:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Най-късо и бързо е трасето през "Купата". Отивате до паркинга на водохващането на ВЕЦ Видима /паркинга на х.Плевен/ и тръгвате по пътеката нагоре. Като стигнете до трансформатора на завоя, гледате къде наляво има мостче и тръгвате по него, после /има и няколко серпентини на пътя/ само нагоре до края на гората. Там, по лятната пътека, ако няма сняг в улеите, или пак нагоре до Чала и работата по - нататък е ясна.
Пет Май 04, 2018 4:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov