ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Годишните сезони
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Годишните сезони
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Годишните сезони Отговорете с цитат
Бих искал да привлека вниманието ви към една интересна статия:

К. Т. Киров, Върху годишния ход на метеорологичните елементи в България и неговите особености, Известия на Българското географско дружество, кн. 10, 1942 г.

В нея, въз основа на данни от измервания извършени между 1896 г. и 1940 г., обосновано са разграничени следните периоди:

-- зимно-пролетен (от 21-25 януари до 6-10-15 април);
-- пролетно-летен (от 11-16-20 април до 25-29 юли);
-- лятно-есенен (от 30 юли - 3 август до 23-27 септември);
-- есенен (от 28 септември - 2 октомври до 17-21 ноември);
-- зимен (от 22-26 ноември до 21-25 януари).

Киро Тодоров Киров (1897-1961) е български геофизик и метеоролог.
Завършил физика и математика в Софийския университет (1922), от 1924 г. той е асистент в Метеорологичната служба, ръководена от Спас Вацев.
Специализира метеорология в Берлин (1925-26). Директор на Метеорологичната служба (1928-1930) и на Централния метеорологичен институт (1930-1950). По негова инициатива са изградени (1932-1940) високопланинските наблюдателници на върховете Мусала, Ботев и Черни връх.
През периода 1951-1958 г. ръководи сеизмичната служба при Управлението на геоложките проучвания.
К. Киров е автор на 85 научни и научно-популярни публикации в областта на метеорологията, климатологията, медицинската климатология и сеизмологията. По покана на проф. Ан. Иширков издава първия обобщаващ научен труд върху климата на страната (Климатична скица на България, Сб. на БАН, кн. ХХV, С., печ. П. Глушков, 1929, 120 с.) с климатично райониране, запазило актуалност и до днес.

Други по-важни трудове на К. Киров (климатология и метеорология): Годишен ход на температурата в България и неговите особености (1928), Климатът на София (1929), Сушата в България (1930), Наблюдение на облаците (1931), Кратка характеристика на климата в България (1931), Климатична скица на България през отделните месеци (1931), Режим на мразовитите дни в България (в съавт. с Кр. Евтимов)(1931), Северната граница на средиземноморското климатично влияние в Балканския полуостров (1934), Граница на черноморското климатично влияние в Балканския полуостров (1935), Граници на планинския климат в България (1940), Замръзването на почвата в България (1950), Принос към курортно-климатичното райониране на България (1954), Принос към атмосферно-динамичното климатично райониране на България (1957).


Източник: http://www.prokarstterra.bas.bg/geo21/2006/2-06/pp25-26.html

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Апр 25, 2018 1:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Твърде уместно деление! Отговорете с цитат
Подобно деление, Ведрине, ми е идвало на ума, макар и от математически, а не от климатични съображения. Както знаем, денят на лятното слънцестоене е 22 юни. Тогава е и най-дългият ден. И какво ще ми разправят, че на тази дата започвало лятото? Защо да не е симетрично? По същата логика, да не би денят да започва в 12 по обяд? Не съм климатолог и няма да деля годината на пет сезона, но ако ще са традиционните четири, много по-логично е да смятаме зимата откъм 5 ноември докъм 5 февруари (симетрично на 22 декември), лятото от 5 май до 5 август, а пролетта от 5 февруари до 5 май и есента откъм 5 август докъм 5 ноември (симетрично на двете равноденствия). Естествено граничните дати са съвсем приблизителни.

Има и други мнения по въпроса, повече свързани с климата и природните условия. Дъщеря ми например твърди, че в България отдавна няма четири сезона, а само два - кален и прашен. Very Happy

Впрочем какво ти е мнението за лятното и зимното часово време? Има ли реална икономия на енергия при смяната?
Сря Май 02, 2018 10:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Твърде уместно деление! Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Впрочем какво ти е мнението за лятното и зимното часово време? Има ли реална икономия на енергия при смяната?

С досада пренастройвам по-старомодните часовници два пъти годишно. Даже напоследък все по-често пропускам някои от тях... Smile

По отношение на евентуалната икономия на енергия има изследвания с разнопосочни резултати, които при това са и доста зависими от географското положение [1,2]. Освен това, за да се получи въобще някаква икономия, едно от необходимите условия е достатъчно голяма част от населението да има сходен ежедневен ритъм на извършваните дейности. Това е (било) до голяма степен така в индустриалното общество, но ще бъде все по-малко изпълнено в постиндустриалното общество, в което според някои вече сме навлезли.

Въздействието на лятното часово време върху циркадния ритъм и свързаните с това всевъзможни последици върху здравето, които са само частично проучени и известни, вероятно обезсмисля евентуалните енергийни ползи, доколкото въобще има такива.

Ако се абстрахирам от разни политически и икономически интереси, свързани с лятното часово време, мисля, че ще дойде време, когато то ще бъде изоставено като нещо (вече) ненужно.

Между другото, римляните са използвали часове с различна продължителност според сезона, но икономическите и социалните промени са довели до изоставяне на този подход. Перспективата пред лятното часово време според мен е подобна.

[1] Does Daylight Saving Save Electricity? A Meta-Analysis
[2] Daylight saving saves no energy

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Май 02, 2018 11:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Твърде уместно деление! Отговорете с цитат
Сотиров написа:
... По същата логика, да не би денят да започва в 12 по обяд? ... Very Happy
...
Впрочем какво ти е мнението за лятното и зимното часово време? Има ли реална икономия на енергия при смяната?

Ама как позна, че денят за астрономите започва в 12 часа наобяд? Very Happy

„АСТРОНОМИЧЕСКИ ДЕН

Юлианският ден, започва в 12 часа /универсален час/.

Юлианският ден започва в 12 часа /Универсален час/ и продължава през цялата нощ, измервайки 24 последователни часа, до 12 часа /универсален ред/ на следващия ден."

http://bg.astronomy.wikia.com/wiki/%D0%90%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%87%D0%B0%D1%81

Относно въвеждането на лятното часово време - според мен ако то се въвеждаше на два пъти по 30 минути (или дори още по-добре - на 4 пъти по 15 минути), то хората нямаше изобщо да усещат промяната и нямаше да се оплакват. Но в днешно време е модерно да роптаем срещу смяната на времето - защо? Никой не може да обясни. Освен, че смяната му влияела зле. А като стои посред нощите да чати във Фейсбук - това не му влияе зле, така ли? Smile

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Май 03, 2018 12:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Астрономите да си гледат звездите! Отговорете с цитат
Така де, за астрономите и лятото започва на 22 юни, баш когато денят започва да намалява! Логично е лятото да почва месец и половина преди да настъпи "баш лятото" и да свърши месец и половина след максимума си. А за началото на деня в 12 по обяд не ми се говори! Те вероятно имат пред вид денонощието, ама тогава защо 0 часа е в полунощ? Гринвички му работи!

А за лятното часово време нямах пред вид отражението върху човешките ритми, а пестенето на енергия. При това не в Патагония и не върху екватора, а в нашите ширини. Оправдана ли е смяната икономически? Защото я мотивират именно икономически.
Чет Май 03, 2018 1:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Но в днешно време е модерно да роптаем срещу смяната на времето - защо? Никой не може да обясни. Освен, че смяната му влияела зле.

Би могъл да хвърлиш един поглед тук:

https://scholar.google.com/scholar?hl=en&as_sdt=0%2C5&q=daylight+saving+time&btnG=

Може би би открил някакви обяснения из около 128000 научни статии, които по някакъв начин са свързани с лятното часово време... Ако наистина се интересуваш, де. Smile

stefan_iliev38 написа:
А като стои посред нощите да чати във Фейсбук - това не му влияе зле, така ли? Smile

Надявам се, че това наистина е само шега. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Май 03, 2018 1:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Астрономите да си гледат звездите! Отговорете с цитат
Сотиров написа:
... Логично е лятото да почва месец и половина преди да настъпи "баш лятото" и да свърши месец и половина след максимума си.
...

Какво разбираш под "баш лятото" и какво разбираш под "максимум" на лятото?

Сотиров написа:
А за началото на деня в 12 по обяд не ми се говори! Те вероятно имат пред вид денонощието, ама тогава защо 0 часа е в полунощ? Гринвички му работи!

...

Не че искам да разбия представите ти за време, за ден и за нощ, но полунощ (като термин, обозначаващ средата на нощта, средата между залеза и изгрева на Слънцето, долната кулминация на Слънцето) не настъпва в 0 часа през нощта, а в по-късен час. И този час се мени през годината и може да бъде (и най-често е) различен за различните дни. Както е различен и за различните населени места (освен ако населените места не лежат на един и същи меридиан). Май стана сложно. Smile

Например за София:

Залез на Слънцето на 02 май 2018 г: 20:27 часа официално време.
Полунощ (средата на нощта) на 03 май 2018 г: 01:23 часа официално време.
Изгрев на Слънцето на 03 май 2018 г: 06:19 часа официално време.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Май 03, 2018 1:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
...
stefan_iliev38 написа:
А като стои посред нощите да чати във Фейсбук - това не му влияе зле, така ли? Smile

Надявам се, че това наистина е само шега. Smile

Мисълта ми беше, че тези хора, които не се оплакват, че чатенето във Фейсбук им пречи на биологичния ритъм на тялото, същите тези хора се оплакват от еднократната "загуба" на 1 час в края на месец март. И твърдят, че "много тежко" им се отразявала смяната на времето и били твърдо против лятното часово време (разбира се, без да могат да посочат смислени аргументи защо са против).

П.П. За мен е много по-добре от чисто практическа гледна точка да имам повече светла част на денонощието вечерта, а не сутринта (защото сутрин съм по-неработоспособен, за разлика от вечерта), затова за себе си подкрепям оставането на лятното часово време поради тази лична причина. Също и при пребиваването в планината е по-добре да имам повече светли часове вечерта, а не например сутринта в 04:30 часа.

П.П.П. А иначе за мен е голяма досада, когато се смени времето и като ида на планина - след като се върна и установя, че съм забравил да превъртя часовника на фотоапарата. Тогава се налага за около 2 минути да променя датата на всички снимки. Не отнема много време, но е досадно. Smile

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Май 03, 2018 2:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Плах математически отговор Отговорете с цитат
Стефане, съзнателно избягвам климатичните съображения, а се старая в астрономическите такива да вмъкна някаква логика. Ако се водех от климата, трябваше да фиксирам лятото три месеца около горещници, а зимата - три месеца около Малък сечко. Така обаче всякаква астрономия се елиминира. Затова оставям настрана тънкостите на часовите пояси и взимам пред вид единствено момента, в който Слънцето е в най-високата си точка над хоризонта, т. е. по пладне. Това е 12 часа. Като ще делим денонощиято на две половини, 0 часа ще е след 12 часа и тогава ще е полунощ. Реалните изгреви и залези нямат никакво значение. Денят е симетрично разположен около 12 и има различна дължина. Същото за нощта. Логично, нали? И така се приема от всички. А за лятото изведнъж ми казват, че започва на 22 юни, когато денят е най-дълъг. Според логиката, ако тя е същата като за денонощието, би трябвало лятото да започва и да свършва симетрично спрямо максимума на деня - това аз нарекох на шега "баш лято". Извинявай, но нали не смяташ, че на 20 септември все още е лято? А на 20 юни е още пролет? Съжалявам, но такива сметки противоречат дори на битовите представи за сезоните!
Чет Май 03, 2018 2:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Плах математически отговор Отговорете с цитат
Сотиров написа:
... Затова оставям настрана тънкостите на часовите пояси и взимам пред вид единствено момента, в който Слънцето е в най-високата си точка над хоризонта, т. е. по пладне. Това е 12 часа. ... Реалните изгреви и залези нямат никакво значение. Денят е симетрично разположен около 12 и има различна дължина. Същото за нощта. Логично, нали? И така се приема от всички. ...

stefan_iliev38 написа:
Не че искам да разбия представите ти за време, за ден и за нощ,...

... но ще се наложи. Smile

Слънцето НЕ е в най-високата си точка над хоризонта (пладне) в 12 часа.
Реалните изгреви и залези ИМАТ някакво значение, даже голямо значение.
Денят НЕ е симетрично разположен около 12 часа. Същото важи и за нощта.
Логиката тук няма никакво значение - важни са астрономическите наблюдения.
Например днес 03 май 2018 г. Слънцето ще бъде в горна кулминация (пладне) за София в 13:23:40 часа:
http://astrocalendar.50webs.com/suncordrs.html

Сотиров написа:
... А за лятото изведнъж ми казват, че започва на 22 юни, когато денят е най-дълъг. Според логиката, ако тя е същата като за денонощието, би трябвало лятото да започва и да свършва симетрично спрямо максимума на деня - това аз нарекох на шега "баш лято". Извинявай, но нали не смяташ, че на 20 септември все още е лято? А на 20 юни е още пролет? Съжалявам, но такива сметки противоречат дори на битовите представи за сезоните!

Значи "баш лято" е някаква шега, на която градиш цялата си теория за определяне на сезоните?! Smile

Точно така смятам - че на 20 септември е още лято, а на 20 юни е още пролет.

А какви са "битовите представи за сезоните"?

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Май 03, 2018 2:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Мисълта ми беше, че тези хора, които не се оплакват, че чатенето във Фейсбук им пречи на биологичния ритъм на тялото, същите тези хора се оплакват от еднократната "загуба" на 1 час в края на месец март. И твърдят, че "много тежко" им се отразявала смяната на времето и били твърдо против лятното часово време (разбира се, без да могат да посочат смислени аргументи защо са против).

П.П. За мен е много по-добре от чисто практическа гледна точка да имам повече светла част на денонощието вечерта, а не сутринта (защото сутрин съм по-неработоспособен, за разлика от вечерта), затова за себе си подкрепям оставането на лятното часово време поради тази лична причина. Също и при пребиваването в планината е по-добре да имам повече светли часове вечерта, а не например сутринта в 04:30 часа.

П.П.П. А иначе за мен е голяма досада, когато се смени времето и като ида на планина - след като се върна и установя, че съм забравил да превъртя часовника на фотоапарата. Тогава се налага за около 2 минути да променя датата на всички снимки. Не отнема много време, но е досадно. Smile

Приемам доводите ти и дори споделям част от тях. Все пак си мисля, обаче, че би било добре да разграничаваме свободния личен избор (по кое време на денонощието да заспим, кога да се събудим, как да използваме свободното си време) и обществената норма (лятното часово време), която ни принуждава да вършим дадени неща в определени интервали от време. Например, в почивен ден как точно ще употребиш светлата му част в планината е почти изцяло предмет на личен избор, който не е непременно свързан с лятното часово време (ако да речем не зависиш от работното време на лифтове или разписанието на автобуси). От друга страна, в работен ден или въобще "в цивилизацията" има безброй неща, от които си зависим и които са обвързани с лятното часово време. Дали си раннобуден или нощна птица е лична особеност, но принудата два пъти в годината да изместваш ежедневието си изведнъж с един час в едната или другата посока засяга всички...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Май 03, 2018 2:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 564

Мнение Отговорете с цитат
Преди година или две един експерт от енергийното министерство обясни по националното радио, че годишната икономия от смяната на времето е около 54 стотинки на човек.
Чет Май 03, 2018 9:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
Да, официалната версия е именно енергопестене, прокарана е отдавна, мисля че е тръгнало от САЩ.
Митак написа:
Преди година или две един експерт от енергийното министерство обясни по националното радио, че годишната икономия от смяната на времето е около 54 стотинки на човек.

Ако това обаче е вярно, може би ще се окаже прав един автор, който в книгата си твърдеше, че няма чак такова енергопестене, а това е само благовиден предлог да ни дресират и правят на маймуни два пъти годишно. Ако толкова са загрижени за горенето на крушките/все пак тогава се били едни/нажежаема волфравома жичка/, сега други, потребяващи много по-малко енергия/луминесцентни и LED//, защо не предложат опция на работодателите сами да определят кога да започва работния ден и да варира в зависимост от сезона. А и всъщност пише ли някъде кога задължително трябва да започва работното време? Ако бе само за икономическа изгода, и в момента няма пречки който иска да енергопести, да го прави. Явно има и нещо друго, за което не сме достойни да ни посветят.
Чет Май 03, 2018 9:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Що не се разбираме? Отговорете с цитат
Стефане, щом сме в лятно часово време, естествено ще имаме един час отместване и кулминацията на Слънцето няма да е в 12, а ще е в 13. Що за аргумент е това? А разликата от плюс-минус половин час също е естествена при положение, че София не се намира точно в средата на часовия пояс. Аз просто твърдя, че нормалната дефиниция на деня е симетрична около най-високото положение на Слънцето, което е в 12 часа местно време, но разбира се, че между София и Варна ще има разлика. Поантата ми беше, че никой не почва да брои деня след 12:00. А преди 12 какво е - нощ? Но ето че лятото го броят след 22 юни - дата, която фактически знаменува неговата среда. Извинявай, но не мога да приема, че черешите узряват през пролетта (в началото на юни)!
Чет Май 03, 2018 6:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Що не се разбираме? Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Стефане, щом сме в лятно часово време, естествено ще имаме един час отместване и кулминацията на Слънцето няма да е в 12, а ще е в 13. Що за аргумент е това? ...

Грешка - пак повтарям - горната кулминация на Слънцето (пладне) НЕ е в 12 часа, нито в 13 часа.

Сотиров написа:
... А разликата от плюс-минус половин час също е естествена при положение, че София не се намира точно в средата на часовия пояс. Аз просто твърдя, че нормалната дефиниция на деня е симетрична около най-високото положение на Слънцето, което е в 12 часа местно време, ...

Грешка - най-високото положение на Слънцето обикновено НЕ е в 12 часа местно време!

Местното време се получава, като направим корекция на официалното време с ъгъла, на който отстои дадената точка - случая София - от меридиана на часовия пояс (както и с минус 1 час, ако има въведено лятно часово време). В случая със София за днес - 03 май 2018 г. - корекцията е около минус 27 минути и минус 1 час лятно часово време. Следователно 12:00 часа местно време е равно на 13:27 часа официално време.

Пладне днес настъпи в 13:23:40 часа (според http://astrocalendar.50webs.com/suncordrs.html).

Следователно - пладне не настъпва винаги в 12 часа местно време.

Сотиров написа:
... Поантата ми беше, че никой не почва да брои деня след 12:00. А преди 12 какво е - нощ?...

Астрономическата нощ настъпва от момента, в който центърът на слънчевия диск след залеза слезе на 18 градуса под хоризонта до момента, в който центърът на слънчевия диск се издигне преди изгрева над 18 градуса под хоризонта. Между деня и нощта има 3 вида полумрак (граждански, навигационен и астрономически).

Сотиров написа:
... Но ето че лятото го броят след 22 юни - дата, която фактически знаменува неговата среда. Извинявай, но не мога да приема, че черешите узряват през пролетта (в началото на юни)!

Защо 22 юни фактически знаменува средата на лятото? Според мен не е така, през месец юли е по-горещо от 22 юни и може би там някъде е средата на лятото.

Ти може и да не приемаш, че черешите узряват през пролетта, но те тогава си узряват. А кокичетата цъфтят обикновено през зимата.

Smile

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Май 03, 2018 11:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov