ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Питане за имена на пирински върхове
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Питане за имена на пирински върхове
Автор Съобщение
elinboyan



Регистриран на: 17 Фев 2011
Мнения: 7
Местожителство: София

Мнение Питане за имена на пирински върхове Отговорете с цитат
Здравейте,
вчера направих една панорамка от изхода на село Баня към Пирин. Наименувал съм върховете, които предполагам че знам. Някои от тях ми убягват. Може ли малко помощ. След 3 седмици, ще пусна подобна панорама, но от Белица, за да не разводнявам. Предварително се извинявам, ако се повтаря тази тема с някоя подобна (не открих) предварително и благодаря за отговорите!

https://www.flickr.com/photos/91132482@N08/27489371718/in/dateposted-public/
Вто Апр 10, 2018 11:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimitar Todorov



Регистриран на: 11 Мар 2018
Мнения: 12

Мнение Отговори Отговорете с цитат
Здрасти. Почвам отляво връх 1 не се вижда, но там е Полежан, 2 е Дисилица, 3 е Каймакчал съвсем малко се вижда, където си писал Байови дупки е Котешки чал, а където си писал Котешки чал е Дуниното куче, където си писал Разложки суходол е Байови дупки, а където пише Албутин е Каменитица. Окаден е там, където си написал Безименен и другото е така. Кажи къде е панорамата към белишките върхове и на нея ще ти отговоря.
Сря Апр 11, 2018 12:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Аз имам по-голям проблем с надписването, не с разпознаването, поне за Пирин.
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=12099
Виж тия другари какво са ме съветвали. Може да ти е полезно.

Въй, колегата се е включил и е намерил грешки. Аз безрезервно приех, че е така и не го гледах.
Сря Апр 11, 2018 12:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Там, където си сложил 3?, най-вероятно е Каймакчал. На снимката не се вижда (такова е качеството), но ти може и да си го видял.

Липсва Средоноса като означение, той се вижда много добре под истинските Байови дупки (твоя Разложки Суходол)

Албутин не се вижда - крие се зад ръба Стъпалата - Каменитица, който си дал като Окаден (една заравненост на 2350 м).
Сря Апр 11, 2018 7:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
elinboyan



Регистриран на: 17 Фев 2011
Мнения: 7
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ви за отговорите и на трима ви! Dimitar Todorov - просто си забравих фотоапарата си в Банско, към 1-ви май като съм там ще сглобя нова панорама на Пирин, но сниман от Белица. (може и една на Рила) Тази е от телефона ми. tortomanin - вече си изтеглих програмата Smile полезна е много особено за разни по-малки върхове. mom4i - важно уточнение за Средоноса, мерси.
Сря Апр 11, 2018 10:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Още малко корекции:
- Василшаки, Бъндеришки чукари са: Къркъмски чал, Василашки чукар;

Тези може би се застъпват с Момчи:
- Байови дупки, Котешки чал: и двете коти са по Котешки чал;
- Разложки суходол: Байови дупки, преминаващ в Средоноса;
- Албутин, Окаден: Разложки суходол (2725 м), преминаващ в билото над Събиците
- Безимен: Албутин, преминаващ в билото на Окаден

От Каменишки нататък са ОК Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Апр 11, 2018 10:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Dimitar Todorov



Регистриран на: 11 Мар 2018
Мнения: 12

Мнение Отговорете с цитат
Да наистина това са Каркъмски чал и отзад за мен е Василашката чука. Много ми се размазаха като ги приближих. За мен Василашкия чукар е върха на север от Типиците, както го срещам в доста източници, макар в картите да не е даден, но това е друга тема. 2725 е връх Каменитица, а Разложки суходол не се вижда. Както казах Дуниното куче е това, което си писал за Котешки чал.
Сря Апр 11, 2018 12:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:

Албутин не се вижда - крие се зад ръба Стъпалата - Каменитица, който си дал като Окаден (една заравненост на 2350 м).


Стъпалата в Банско и РазлоЧ наричат - Събиците.

Приемам диалекта на местните за правилно именуване.

Много спорове за имената са се водели тук във форума, но местният изговор за мен е богатство и не се нуждае от превод. Wink

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Чет Апр 12, 2018 7:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Диана, за форума може и да са Събиците, но за българските планинари това са Стъпалата Smile Такива преименувания са се оказали неудачни и неустойчиви през годините, дори и да са в унисон с местните традиции. Между другото не съм чул бански или разложки алпинист да ги нарича така, обекта се казва Стъпалата (по-остаряло Стълбите), по него се катерят алпинистите и по техния ръб минават по-коравите туристи. По принцип местните хора са се интересували повече от пасищата и превалите, отколкото от каминьяците, за това голяма част от по острите върхове са наименувани от планинарите, след като са тръгнали по тях.

Върхът с огромната стена над Суходолския циркус ще си остане Разложки суходол (а не просто кота 2654, като на картата в момента), а този след него Каменитица. Хвойнати връх няма да стане Овинати (макар и дори аз така да му викам), за недоразумението Джангал - Сиврия няма смисъл да говорим дори. Добре, че още не са се появили местни активисти, които да почнат промени на имената в Рила, че тогава ще се почувствам наистина засегнат! Smile

Но няма нищо лошо да се знаят традиционните и диалектни наименувания, в тях се крие богатството на езика, с две ръце подкрепям почина, има си дял от науката такъв Smile
Пет Апр 13, 2018 7:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimitar Todorov



Регистриран на: 11 Мар 2018
Мнения: 12

Мнение mom4i Отговорете с цитат
Абсолютно съм съгласен с mom4i и мисля, че това е мнението, което трябва да се отстоява. Бъдейки от планински район, но в Рила, познавам апатията на местното население към планината и знам, че те виждат в нея само обект на препитание. Местните са бракониери, ловци, кравари, овчари, дървосекачи, всичко друго, но не и туристи любители на планината. Аз като скитосвам по върховете ме обявяват за улав (ненормален), имат парадоксални наименования на някои обекти, с които аз и планинарското общество, което съставя карти и пътеводители не се съобразява. От шест хиляден град има само 3-4 туристи, сметнете си пропорцията. За мен трябва да се използват най-наложените имена сред туристите, защото те са тези, които ходят по планината. Да, някои да заимствани от местните, но други не. И без това има достатъчно объркване на планински обекти с турцизмите и българизмите.
Пет Апр 13, 2018 8:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Re: mom4i Отговорете с цитат
Dimitar Todorov написа:
съгласен с mom4i ... Местните са бракониери, ловци, кравари, овчари, дървосекачи, всичко друго, но не и туристи любители на планината


mom4i е местен.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Апр 13, 2018 9:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Момчи не е баш местен Smile Момчи е приоданец от дунавския край (свищовско), роден в София и израснал в Самоков.

Никога не съм бил част от планинците (виж Стефан Попов), а от планинарите.

И съм учил топонимте от карти и пътеводители, а не от местните. Преживях последното комунистическо преименуване (много неудачно) и затова съм скептичен към промяната на наложилите се имена. Но пък първото им се е получило някак си, може би защото са били по-смислени имената...

Важното е да сме горе, то е хубаво, няма толкова значение как се казва. Пък между планинари ще се разберем за какво иде реч и без имена Smile
Пет Апр 13, 2018 10:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
OK де, speedy е местен, Ристе е местен, wanderer142 е местен, Valio е местен и т.н.

mom4i написа:
И съм учил топонимте от карти и пътеводители, а не от местните...


Така де, но тия дето са съставяли картите, после пътеводителите, са добили топонимите от местните! Very Happy

В тоя спор въобще е доволно ясно къде стои яйцето и къде стои кокошката. Не знам защо все още продължава да се се пръква странното твърдение "местните не разбират как се казват обектите в собственото им землище, ние знаем по-добре от тях".

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Апр 13, 2018 1:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Първа е кокошката:
Цитат...
"Една кокошка може да долети отвсякъде" от стар БГ филм "Господин за един ден"
Пет Апр 13, 2018 2:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
elinboyan



Регистриран на: 17 Фев 2011
Мнения: 7
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да не се включвам много в спора топоними и местни, но за мен и двете страни са прави. Имам роднини, за които преди време като сме си говорили, че живеят в най-красивия край на България те иронично отвръщаха ...е ще че ги гледаш баири, баири... Е после като се построиха хотелите, тези баири придобиха друго възприятие. Имам и обратния пример и т.н. май наистина става като кокошката и яйцето.
Сега порция 2 нови върхове. Благодарение на програмчето Peak Finder (макар че изобщо не е подробно, рилските върхове които се гледат от Банско едва половината ми ги наименува) се надявам този път да имам по-малко грешки.
Снимка 1 от Белица
https://i.imgur.com/ygqrGCy.jpg
Панорама 2 от село Гостун
https://i.imgur.com/oAjVqtk.jpg
Панорама 3 над село Гостун (уви времето беше сравнително облачно, а и гледката е сравнително далече, не е като от село Обидим) от този кадър така и не разбрах къде "изчезна" Безбог?
https://i.imgur.com/Cq3JqxP.jpg
Сря Май 02, 2018 6:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov