ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Злополуки в планините
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Злополуки в планините
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Евакуират хижи под Монблан заради топящ се ледник

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Сеп 25, 2019 9:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Нещата са сложни, от една страна индустриализация и гонене на стандарт на живот, от друга климатичните промени Crying or Very sad
Явно за напред такива неща ще са ежедневие а не изключение.

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Чет Сеп 26, 2019 8:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
"Македонското правителство взе решение за сключване на договор с частна компания, на принципа за публично-частното партньорство, за извършване на услуги за спешен медицински транспорт по въздуха (HEMS) и търсене и спасяване (SAR)."

Повече подробности: https://tinyurl.com/yexvzx3j

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Ное 13, 2019 4:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение лавини Отговорете с цитат
Не съм много сигурна дали е за тук темата, но по повод прясно падналия сняг по високите части на планините у нас и обявяването на предстоящите лекции за лавинна безопасност на БАССЕС, ПСС и т.н. се сетих за много интересни видеа на същата тема на експерт от ÖAV (Австрийския Алпийски Клуб), към който някои имат планински застраховки (други, като мен, към немския). Лекциите са от зима 2017/2018 и 2018/2019. Ценното за мен беше, че показват снимки от местата, където са паднали лавини през сезона, както и карта на терена, обясняват какво е било поведението на засегнатите на снимки и графики и т.н., т.е. разглеждат се доста случаи, а такива по Австрия, Швейцария и т.н. достатъчно. За някои сте чели из пресата сигурно. За съжаление лекциите нямат субтитри, т.е. са за немско говорящата публика във форума.
https://www.youtube.com/watch?v=BxzG8UNQBDk 2017/2018 част 1
https://www.youtube.com/watch?v=McEi7p5GcqE 2017/2018 част 2
https://www.youtube.com/watch?v=qgbMSwypzOs 2018/2019 част 1
https://www.youtube.com/watch?v=uVnqkDaIuLg 2018/2019 част 2

и едно видео как лесно на терен да измерим наклона на склона с щеките https://www.youtube.com/watch?v=37CjaYx4sRk
Вто Ное 19, 2019 5:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3283
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Двама световноизвестни алпинисти загинаха на Монблан
09:35, 21 ное 19 / Свят ................................................... Автор: Topnovini



Макс Бонио и Пиер Лабр са загинали на скалната игла Aiguille du Plan в масива на Монблан. Във вторник те са предприели изкачване на върха по маршрута на Бонингтън и цял ден не е имало новини от тях. Вчера сутринта хеликоптер е забелязал телата им в подножието. Предполага се, че са паднали след подхлъзване.

31-годишният Макс Бонио е член на елитния Военен високопланински корпус на Франция (Groupe militaire de haute montagne), а 38-годишният Пиер Лабр е планински водач в Шамони. Двамата имат изкачвания от Алпите до Непал и от Перу до Патагония, предаде БНР.

През 2012 г. Лабр изкатерва по нов маршрут седемхилядника Латок 2 (7020 м.) в Каракорум, Пакистан. Година по-късно прави премиера на девствената южна стена на Гаури Шанкар (7134 м.) в Непал. През 2015 г. осъществява премиерно изкачване на диретисимата “Дазампа Це” (южната стена на Нангпай Госум 2 - 7350 м) в Непал.


Пиер Лабр СНИМКА: Фейсбук/ Pierre Labbre

Бонио изкачва през 2016 г. девственaта източна стена на Сиула Гранде (6344 м) в Перу. Година по-късно прави премиера на Пангбук Север (6589 м) в Непал. През 2018 г. осъществява рядко зимно изкачване на северозападната стена на Чивета, Доломитите.

По-рано тази година Бонио и Лабр, заедно с Лео Бийон изкачиха в Патагония Фиц Рой и Серо Торе.“

Източник: https://topnovini.bg/novini/847820-dvama-alpinisti-zaginaha-na-monblan

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Ное 23, 2019 3:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Romania's Interior Ministry buys three Airbus H135 helicopters for rescue missions

Според информация от Интернет цената на нов хеликоптер H135 е около $5.7M. Годишната му поддръжка, която включва разходи за гориво, ремонти, резервни части, заплати и обучение на летателния състав и обслужващия персонал, хангар, обновяване на оборудването, застраховки и абонамент за навигационни и метеорологични услуги, е общо около $800000.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Ное 29, 2019 8:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Brad Gobright, renowned US rock climber, dies after fall in Mexico

Brad Gobright Dies in Accident in El Potrero Chico, Mexico

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Ное 29, 2019 8:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Brad Gobright, renowned US rock climber, dies after fall in Mexico

Brad Gobright Dies in Accident in El Potrero Chico, Mexico


Пустия му рапел, сигурно са бързали. Чак толкова, че май нито едно нещо за защита не са направили. Като четох нито възли в края са имали, нито стопиращи, нито са се вързали един за друг.
Нед Дек 01, 2019 6:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение По правило, и по изключение... Отговорете с цитат
https://www.youtube.com/watch?v=cFiboujGnIU
Малко допълнителна информация:
Този т.нар. маршрут "Кулоара" всъщност според Наско Ламбов е особен вид пътека, по която навремето особено добрите алпинисти бързо са слизали, за да могат да направят в рамките на един зимен ден два последователни тура по Триъгълника.
Тия двамата (на езика ми е да кажа "дебили" предвид естеството на репликите, които обменят в хода на видеото, но като не ги познавам лично, трябва да се въздържа) правят нещо, дето по правило би трябвало да изглежда тривиално, нормално и т.н.
Както казах, но ще повторя - ПО ПРАВИЛО, всичко е пределно ясно - ако си як, добре обут и облечен, знаеш къде отиваш и прочие, това не би трябвало да е нещо, което да не може да направи всеки...
ПО ИЗКЛЮЧЕНИЕ обаче, нещата не са толкова ясни: първо - този кулоар "помни" сериозни падания на хора, вързани даже с въже. Второ - единият, пак ми се ще да кажа кретен, е буквално на метър под втория. Ако при първия се изплесне паве, а то там, дори и в сняг и лед, не е особено трудно да се случи, първият буквално ще бутне втория и ще тръгнат бързо надоле. Онова място с камъка, запречен в камината, е буквално на нивото на Тоткова камина.... която се явява едно от последните въжа на Народна армия, с думи прости, ще падне голямо търкаляне... Само че няма да е само търкаляне... На около петдесетина метра под тая камина кулоарът изплюва "на изток" и падащите ги чака падане през долната четвъртина на самия Триъгълник.... Може и да оцелеят, но може ида не... В този случай, е от особено значение двамата да са далеч един от друг, за да може поне единия да е невредим, и евентуално да помогне веднага на другия, ако все още е жив...Иначе, дори и живи, но ранени, бързо ще пукнат от студ в снеговете на Казана и може ида не дочакат помощ, която не се знае кога ще дойде, щото няма да има оцелял очевидец, който да я повика...
Не знам, не съм специалист като героите на филма, но това видео за мен отразява една пълна простотия, макар че същите май имат и още такива по други ръбове из тамошната околия, т.е. не е прецедент за тях...
Пон Яну 06, 2020 11:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Re: По правило, и по изключение... Отговорете с цитат
vladofff написа:
https://www.youtube.com/watch?v=cFiboujGnIU
Малко допълнителна информация:
Този т.нар. маршрут "Кулоара" всъщност според Наско Ламбов е особен вид пътека, по която навремето особено добрите алпинисти бързо са слизали, за да могат да направят в рамките на един зимен ден два последователни тура по Триъгълника.
Тия двамата (на езика ми е да кажа "дебили" предвид естеството на репликите, които обменят в хода на видеото, но като не ги познавам лично, трябва да се въздържа) правят нещо, дето по правило би трябвало да изглежда тривиално, нормално и т.н.
Както казах, но ще повторя - ПО ПРАВИЛО, всичко е пределно ясно - ако си як, добре обут и облечен, знаеш къде отиваш и прочие, това не би трябвало да е нещо, което да не може да направи всеки...
ПО ИЗКЛЮЧЕНИЕ обаче, нещата не са толкова ясни: първо - този кулоар "помни" сериозни падания на хора, вързани даже с въже. Второ - единият, пак ми се ще да кажа кретен, е буквално на метър под втория. Ако при първия се изплесне паве, а то там, дори и в сняг и лед, не е особено трудно да се случи, първият буквално ще бутне втория и ще тръгнат бързо надоле. Онова място с камъка, запречен в камината, е буквално на нивото на Тоткова камина.... която се явява едно от последните въжа на Народна армия, с думи прости, ще падне голямо търкаляне... Само че няма да е само търкаляне... На около петдесетина метра под тая камина кулоарът изплюва "на изток" и падащите ги чака падане през долната четвъртина на самия Триъгълник.... Може и да оцелеят, но може ида не... В този случай, е от особено значение двамата да са далеч един от друг, за да може поне единия да е невредим, и евентуално да помогне веднага на другия, ако все още е жив...Иначе, дори и живи, но ранени, бързо ще пукнат от студ в снеговете на Казана и може ида не дочакат помощ, която не се знае кога ще дойде, щото няма да има оцелял очевидец, който да я повика...
Не знам, не съм специалист като героите на филма, но това видео за мен отразява една пълна простотия, макар че същите май имат и още такива по други ръбове из тамошната околия, т.е. не е прецедент за тях...

Попаднах на техни клипчета преди няколко седмици, но не гледах много, защото ме изнервиха Very Happy , а и много трудно разбирам какво говорят, хаха. Още тогава се зачудих дали са наред с главата, ама от алпинизъм много не разбирам, от катерене също толкова малко...Гледах с Боян Петров са ходили, из коментарите обясняват, че знаели какво правят , хората ги хвалят, лъвове били, смелчаци...и си викам...сигурно, защото аз нямам достатъчно познания не разбирам. За конкретното видео...като се ходи с котки и пикел нали се спазват поне 2 метра дистанция от човек до човек и то това при ходене, даже не катерене, за да не му влезеш с котките на този зад теб, ако се хлъзнеш? А те както са се нанизали един в друг...ако този отгоре се хлъзне, няма ли да стъпи с котките направо на главата на този отдолу? Питам, питам, защото не разбирам.
А преди няколко дена в Болцано са загинали 3-ма души в лавина и то на пистата. Скиори, 1 жена и 2 седем годишни деца. Нямало е повишена опасност от лавини, пистата не е била затворена, а се е изсипало нещо огромно точно на пистата. https://www.zdf.de/nachrichten/heute/tote-bei-lawinenunglueck-in-suedtirol-104.html Имало е силен вятър и покачване на температурите. Triebschnee, дъската е била 200 метра широка и 1 километър дълга. Ще разследват тези, които държат пистите за непредпазливост, т.е. дали не е трябвало да затворят пистата.
Пон Яну 06, 2020 5:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Интересно е че не ги знаете. Това са т.нар "Алпийски клуб Банско" Красимир Елинов. Като цяло доколкото знам а и те са го казвали е са "учащи се аматьори" и имат редица такива соло изкачвания популяризирания в youtube.
Станаха известни последните години заради тези клипчета в youtube i facebook. Също така другия е фотограф. На хижа Вихрен снимките в столовата са техни.
Като цяло "професионалистите" не одобряват този тип видеа, понеже има доста хора без опит които се заблуждават от това, гледайки ги по интернет.
Лично мое мнение е че тези неща не трябва да се популяризират точно по този начин. Защото като правих такива клипове, ти съзнателно целиш точно това.

А относно диалекта, той си е техен местен и те си го ползват нарочно за целите на клипчетата си.
Пон Яну 06, 2020 5:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Още миналата година им се чудех на тия късметлии. Има и един рекордьор Пламен Петков... Кефи ме къде ходи и как снима, но не и начина по който го прави... Дано не ги гледаме в другата тема...
Пон Яну 06, 2020 6:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Момчетата си го ползват диалекта и в живота, дето се вика, то там така си говорят, особено по между си Smile

Владо, прав си, то аз един клип не мога да им издържа до края, обаче са печени младежите, не може да им се отрече Smile Полека-лека набират опит, лошото е, че не щат да се учат от някой, дето може и знае, а го правят на пробагрешка и каквото видят около тях...

И най-лошото е, че го пускат на такива клипчета и надъхват камикадзетата да правят така (въпреки, че винаги предрупреждават, че не са добър пример, но визията е много по-силна...)

Тук в случая пак не издържах до края, така да се наредят един под друг на това тясното - просто безумие... То е ясно, че там е полегнало и се ходи, но ако горния бутне нещо, или пък падне нещо отгоре (като на Дойчин) - няма спиране до Казана...

Но пък условията са чук - бая дебнене трябва за да ги уцелиш...
Вто Яну 07, 2020 11:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
То е ясно, че там е полегнало и се ходи...

И от кое е ясно? Ходил съм там три пъти зимата и веднъж лятото. Първия път зимата - беше затрупано и се минаваше по фирна, снегът бе над запречения камик, т.е. около 3 метра снежна маса - началото на март. Втория път - сняг колкото на клипа, но пръхкав ноемврийски, беше страшно дърво, третия път беше откровен лавинарник. А лятото - лятото не знам изобщо как се минава, тогава минах на десетина метра от мястото, защото се разхождах по Фунията и беше такъв ронлив надвес/има нещо като дупка отдолу/, който зимата явно винаги е бил затрупан и не се е виждало. Изобщо лятото там не е работа дори да гледаш отстрани, камо ли да ходиш през това място...
Вто Яну 07, 2020 12:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Става дума че е полегнало.

Аз веднъж съм бил с малко сняг, но дълбок и пресен - та тази дупка си я спомням много добре - ронляк безподобен!

Бях с един нормален пикел и се подпирах с него - то ако забиваш пред теб клюна, трябва да лазиш през по-голяма част от времето...

Тия камери много лъжат - изглежда ти уж отвес, па току човека си пусне и двете ръце и си наглася каската Very Happy
Вто Яну 07, 2020 12:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Страница 4 от 10

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov