ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Европейският регламент за личните данни
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Европейският регламент за личните данни
Автор Съобщение
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 204

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
Това че връзката не е криптирана дали не попада регулацията на този регламент?
А и доста от другите форуми, които чета се подготвят за тази промяна. Мисля че трябва да се обърне внимание сега, а не след като се "обърне колата". Предлага се помощ, а започнахте да спорите с човека.
Настоящия закон за лични данни пак типично по български не е синхронизиран с еврорегулацията (мисля че в момента вървят четения в комисии или пленарна зала), но се оказа, че несинхронизацията не отменя еврореггламента. Тка че цитати от неактуален закон не са полезни в случая.
Пон Май 21, 2018 6:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Въпросът е въобще има ли нужда от някакви промени заради този закон или не.
Всякаква мнения са добре дошли, а на съветите ще бъде обърнато внимание.

Моето мнение го написах по-горе - лични данни по смисъла на оня закон тук няма.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Май 21, 2018 8:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Едно пояснение, което познат юрист направи преди около месец: за разлика от директивите, регулациите (каквато е GDPR) влизат автоматично в действие, без да е нужно някакво действие по приемането им или транспонирането на съдържанието им в законодателството на страните членки на ЕС. В този смисъл съобразяването със Законът за защита на личните данни (и бъдещи промени в него) не е достатъчно само по себе си -- необходимо е спазване и на GDPR регулацията в нейната цялост и в оригиналния ѝ вид. Аз все още я чета, но вече забелязвам, че само в някои нейни специфични части са предвидени възможности за някакви уточнения на национално ниво.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Май 21, 2018 8:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 204

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
В този смисъл съобразяването със Законът за защита на личните данни (и бъдещи промени в него) не е достатъчно само по себе си -- необходимо е спазване и на GDPR регулацията в нейната цялост и в оригиналния ѝ вид.

Точно това исках и аз да кажа Smile
От няколко месеца се вдигна шум за тази регулация( независимо че я има по-отдавна, просто сега става задължителна) и доста юристи споменаваха, че и ИП адресите могат да се считат за лични данни.
Мисля, че не е лош момент да се пусне и HTTPS:// както и Ведрин спомена в една друга тема, а за ъпгрейд на платформата също може да се помисли и това все за по-добра сигурност. Форума не е от най-натоварените, за да не можем да издържим дори и седмица без него. Както и преди казах, не бих се наел с моите "бейсик" познания да го направя за "чужд" форум, но бих помогнал с удоволствие при тестове. Ако се налага да се събират пари за хостинг, също съм склонен да помогна.
Пон Май 21, 2018 8:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
zlia написа:
...доста юристи споменаваха, че и ИП адресите могат да се считат за лични данни...

В официалния превод на български език на текста на GDPR регламента IP адресите са споменати по следния начин:

Цитат:
(30) Физическите лица могат да бъдат свързани с онлайн идентификатори, предоставени от техните устройства, приложения, инструменти и протоколи, като адресите по интернет протокол (IP адреси) или идентификаторите, наричани „бисквитки“, или други идентификатори, например етикетите за радиочестотна идентификация. По този начин може да бъдат оставени следи, които в съчетание по-специално с уникални идентификатори и с друга информация, получена от сървърите, може да се използват за създаването на профили на физическите лица и за тяхното идентифициране.


_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Май 21, 2018 9:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bgrali



Регистриран на: 31 Май 2015
Мнения: 53
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
За SSL сертификата за криптиране не знам какво е положението в хостинга, на който се намира форума.
Ако услугата е безплатна, цялата работа отнема не повече от 10 минути - една промяна в htaccess файла. Не се пипа нищо в самия форум.
За мой потрес днес забелязах, че най-големият и много печеливш форум - бг мама не е с криптирана връзка!
Вто Май 22, 2018 12:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
bgrali написа:
Ето примери от форуми:
1. От бг мамата............................
2. Форумът, който след два дни отива в небитието, защото собственикът не иска да се занимава с това......................
Така че според идиотския регламент май всичко се тълкува като лични данни.

Дай други примери, тези не са много убедителни.
Зад БГ мамата има юридическо лице, АД и като гледам че от рекламите не можеш да прочетеш мненията, сигурно най-първата проверка на форум ще са те. Без да обиждам админа на нашия форум, но нерде Ямбол, нерде Стамбул.
Вторият форум изобщо не затваря заради регламента, надявам се че си прочел темата докрай.
За това, че всичко се тълкува като лични данни си прав, но аз имам следното чудене: Ако аз съм австралиец по паспорт, живея в някое затънтено село в Аляска и управлявам Планинарския форум, как някоя българска комисия ще ме намери да ме глоби за това, че не боравя правилно с личните данни на европейските граждани? Question
За мен въпросът не е дали малките форуми администрират лични данни (защото го правят), а как ще бъдат санкционирани на практика, ако не са спазили закона, при положение че собственикът може да е в Тимбукту и да хоства форума от там, без да има регистирана в България фирма, както е в горните два примера. Question

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Май 22, 2018 8:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bgrali



Регистриран на: 31 Май 2015
Мнения: 53
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Много лесно може да бъде санкциониран собственика, независимо къде се хоства форума или който и да е сайт. В регламента ИЗРИЧНО е посочено, че ако се обработват лични данни на европейски граждани независимо от коя точка на света, той трябва да се спазва. При това без значение дали го прави юридическо или физическо лице.
Собственикът е известен на всеки, който знае къде да потърси (в случая е собственика на целия домейн, не знам той ли е админ и на форума).
Покрай големите понякога горят и малките.

Да, вторият форум затваря НЕ САМО заради регламента, но ако го нямаше него, можеше нещата да се случат по различен начин - знам доста по-добре.

Не мога да разбера защо всички се нахвърлиха така върху мене? В случая е достатъчно да се отдели много малко време, за да няма проблеми.
Отделно наистина е добре и да се пусне SSL връзката.
Вто Май 22, 2018 10:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
Може ли да питам и аз нещо, като си толкова сведующ по въпросите как се дири и наказва. По едно време за някоя от замундите като че имаше информация да е "базирана" в сървър, находящ се в Узбекистан. Та как на практика се издирва и наказва някой в държави, с които вече нямаме никакви "отношения"? Някоя наша комисийка има ли толкова власт, че да филтрира трафик от там и за там, както да кажем китайците работят гугъля?
Вто Май 22, 2018 10:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bgrali



Регистриран на: 31 Май 2015
Мнения: 53
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Може ли да питам и аз нещо, като си толкова сведующ по въпросите как се дири и наказва. По едно време за някоя от замундите като че имаше информация да е "базирана" в сървър, находящ се в Узбекистан. Та как на практика се издирва и наказва някой в държави, с които вече нямаме никакви "отношения"? Някоя наша комисийка има ли толкова власт, че да филтрира трафик от там и за там, както да кажем китайците работят гугъля?

Сведуща съм Very Happy
Поне за този домейн аз видях името и адреса на човека, на когото се води и евентуално той ще го отнесе. Намира се в София.
Има едно нещо, наречено WHOIS, където седят данните на човека който регистрира и плаща домейна. Отделно по IP адреси лесно се лови всичко.
Замундата я оставете. Там явно има други игри и не само се хоства навън, но и домейна е на някаква странна, явно панамска фирма.
Ето данните за нея:

Registrant Contact
Name:
WhoisGuard Protected
Organization:
WhoisGuard, Inc.
Street:
P.O. Box 0823-03411
City:
Panama
State:
Panama
Country:
PA
Phone:
+507.8365503
Fax:
+51.17057182
Email:
.......................@whoisguard.com
Мейлът е с картинка и ми е досадно да го качвам тука.
Вто Май 22, 2018 10:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
bgrali написа:
Отделно по IP адреси лесно се лови всичко.

Ама ти като пишеш, наистина вярваш ли си? Имах работа с едни мошеници, които се опитваха с фишинг да измамят клиент. Е, хубаво, намерихме ипетата, дадох ги на "милицията". Да разказвам ли нататък какво стана, или ще познаеш от раз? Ако ти дам ипитата, можеш ли лесно да ми ги "наловиш"?
Вто Май 22, 2018 10:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bgrali



Регистриран на: 31 Май 2015
Мнения: 53
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
bgrali написа:
Отделно по IP адреси лесно се лови всичко.

Ама ти като пишеш, наистина вярваш ли си? Имах работа с едни мошеници, които се опитваха с фишинг да измамят клиент. Е, хубаво, намерихме ипетата, дадох ги на "милицията". Да разказвам ли нататък какво стана, или ще познаеш от раз? Ако ти дам ипитата, можеш ли лесно да ми ги "наловиш"?

Просто за простосмъртни като тебе никой няма да си мръдне пръста. Но като решат да накажат някого, бързо действат. Знам случай, когато дансаджиите посетиха сървъра (частен, не в хостинг), и собственика на един нещастен сайт, който беше събрал доста книги там. Без печалба, реклама и каквото и да е. Много лесно го изловиха.
Ако трябва да пр....бат някого или нещо, ще се задействат. Ако трябва да помогнат на редови данъкоплатец - изобщо не се надявай.
Вто Май 22, 2018 11:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
bgrali написа:
Отделно по IP адреси лесно се лови всичко.


Как точно се лови лесно без да си ченге със специални правомощия?
Как ловиш влезлите с динамични ИП-та през мрежата на МТЕЛ или БТК, гарнирани с ТОР и анонимни проксита?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Май 22, 2018 11:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
bgrali



Регистриран на: 31 Май 2015
Мнения: 53
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
bgrali написа:
Отделно по IP адреси лесно се лови всичко.


Как точно се лови лесно без да си ченге със специални правомощия?
Как ловиш влезлите с динамични ИП-та през мрежата на МТЕЛ или БТК, гарнирани с ТОР и анонимни проксита?

Не говоря за нас, а ако реши някой да се заяде. тогава идвам на помощ ченгетата.
Но стига сме спорили.
Предлагам някой с права да забърше последните постове. Може би дори цялата тема е по-разумно.
Вто Май 22, 2018 11:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 204

Мнение Отговорете с цитат
Мдаа и аз съм на мнение, че темата си е за триене. Очаквам скедващите мнения да са за Командо и ракията като отговор на сложните въпроси от живота Smile
Вто Май 22, 2018 11:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov