ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Циганско градище, Съдилището, проход Елидже
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Циганско градище, Съдилището, проход Елидже
Автор Съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Циганско градище, Съдилището, проход Елидже Отговорете с цитат
Реших да сглобя цял албум от двете ми ходения из района през лятото и есента на 2010 г.
https://photos.app.goo.gl/eugWL7zk2PMVaLao9


Последната промяна е направена от ivailo.hr на Вто Авг 27, 2019 12:21 pm; мнението е било променяно общо 4 пъти
Нед Сеп 12, 2010 11:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Smile


Последната промяна е направена от ivailo.hr на Нед Дек 16, 2012 8:35 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Сеп 22, 2010 12:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
izvetrql



Регистриран на: 01 Мар 2010
Мнения: 156

Мнение Отговорете с цитат
Чудесни Smile
Чет Сеп 23, 2010 10:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
В този район е последният участък от ектекопътеката: Хвойна-Елидже, само че... от нея не се вижда нищо от това на снимките...
Но какво да се прави. Както се казва във вица: "Толкова може, толкова свири!"
Съб Окт 02, 2010 8:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Green 65



Регистриран на: 10 Окт 2010
Мнения: 89
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Връх Циганско градище - 1826,9 м.
В миналото на вр. Циганско градище (1826 м), наричан от местните и Ченгене хисар, се издигала една от най-големите крепости в Ардниския дял на Ро­допите. Според специалистите, тук е имало и тракийско скално светилище, действало над 700 години. Някои учени даже изтъкват хипотезата, че точно тук се е намирал прочутият храм на Дионисий. Днес основите на крепостните стени могат да се проследят в източна и северна посока, а в района е намерена керамика от ранножелязната епоха и късната античност.

Съществува интересна ле­генда за произхода на името ла върха и крепостта, която напом­ня историята за Вавилонската кула. Според преданието, съ­брали се цигани от околността и решили да издигнат кула, тол­кова висока, че с нейна помощ да достигнат до Бог. Започнали да градят, но в един момент за­почнали да се карат и кулата се срутила. Името обаче останало и се запазило еднакво на всич­ки езици - "Циганско градище" на български, "Ченгене хисар" на турски, "Чифтокастро" на гръцки. Според друга леген­да в античността тук цигани изградили голяма сграда, от върха на която хвърляли запа­лени главни, за да предизвикат светкапици, гърмели с бурии, за да направят гръмотевици, и със сита разливали вода, за да завали дъжд. И понеже били друговерци и искали изстрели­те им да достигнат до Аллаха, той се разсърдил от небето и разрушил кулата.

Районът на Циганско гра­дище е едно от най-големите в света находища на Родопски крем. Тук се намира и една от най-плътните популации на мечки в България. Вековните букови гори приютяват и мно­гобройни ята от птици, което прави района орнитологично важно място от световна значе­ние. Територията е включена и в НАТУРА 2000. Някол­ко мечки постоянно обитават граничната ивица и ежедневно я пресичат. Съседните гръцки скални комплекси в миналото са били обитавани от много­бройни диви кози, каквито, ма­кар и по-рядко, могат да бъдат видени и днес.
Нед Дек 16, 2012 4:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Родопите са ми любимата планина от тях започна любовта ми към планините изобщо, но по този край не съм ходил.
Ще съм благодарен за малко повече инфо, а може и един пеимерен маршрут с една или две нощувки. Интересува ме изходни места, места за нощувка, забележителности

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Нед Дек 16, 2012 7:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Green 65



Регистриран на: 10 Окт 2010
Мнения: 89
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Лятото на 2013 година го планирам и аз щото не съм бил никога на вр Циганско градище, красив регион е този и доста див, по трудно достъпен....лошото е, че май няма къде да се спи освен на бивак....но все ще има нещо останало от застави предполагам. Май изходен пункт е село Мочуре след Пловдивци на юг от Рудозем...
Нед Дек 16, 2012 7:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Като му дойде времето свиркай, та като се изпогубим да не сме сами.
Laughing Laughing Laughing
Имай в предвид, че по принцип сме трима та може да стане весело. Laughing Laughing Laughing

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Нед Дек 16, 2012 8:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Преди малко качих в първото мнение в темата снимки от двете ми ходения там.
За спане има малко хотелче на входа на Пловдивци. Иначе може да се ползва заслона на пътя в северното подножие на Голямото Ченгене (Циганско градище). Заставата над с. Мочура също е удобно място за спане, но не знам как е с водата. На 4-5 км. след заставата има беседка с барбекю и чешма (третата снимка в албума). Там е по-удобно за бивак. На другия заслон на пътя в северното подножие на Голямото Ченгене не помня как беше с водата.
Участъкът от с. Мочура до прохода Елидже е част от пътеката със зелена маркировка Хвойна-Елидже. По принцип може да се тръгне и от Смолян по тази пътека или от с. Арда та до Елидже. Иначе за 2 дни си е идеален само участъкът между Мочура и Елидже или пак Пловдивци. При втория вариант, ако се остави колата в Пловдивци и се тръгне към Мочура, заставата, Ченгенето, Съдилището и Бабина чука, може да се слезе пак в Пловдивци. Имайте предвид, че с лек автомобил може да се стигне само до с. Коритата. Нагоре към Мочура пътят е черен и до селото е стръмен. Не че нямаше местни ентусиасти с разни корсички, ама...

Ако нещо друго конкретно ви интересува, питайте.
Нед Дек 16, 2012 8:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Green 65



Регистриран на: 10 Окт 2010
Мнения: 89
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Супер фотоси-мерси! Заставата определено е в добро състояние, явно става за спане и там...от нея до върха колко път е като часове? Инак се ориентирах за въпросното село по моя карта. Мочуре е на около 4,5 км от село Пловдивци, където мои познати са били и ми дадоха вече информация. Транспортът се оставя предполагам в Мочуре или става и по-нагоре с нормална кола.....да заставата....?
Нед Дек 16, 2012 9:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zahri-emin



Регистриран на: 22 Май 2010
Мнения: 70
Местожителство: Смолян

Мнение Отговорете с цитат
От с. Курита - до Мочуре е черен път. До заставата с кола изключено!
От Мочуре до В.Циганско градище (Чингинето) е от порядъка на 2-3 часа в зависимост от темпото.
Добра разходка.
Пон Дек 17, 2012 12:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Заставата на Мочура е заключена, освен някакви разбити складове. В помещенията, в което са живеликомандния състав по принцип става за пренощуване но подът е покрит с мазилка от тези, които са изтръгнали ел.инсталацията. Иначе стъклата през април бяха здрави. Има чешма на 100 метра от заставата. Въобще районът е пълен с чешми, които в дъждовният април течаха всичките. Тези които са изградени с беседките и тоалетните покрай проекта Хвойна - Елидже напротив - всичките са сухи.
Пон Дек 17, 2012 9:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ха, интересно... В края на юли на чешмата показана на третата снимка от албума ми имаше вода. На следващия заслон, който е по-нататък по пътя в северното подножие на Голямото Ченгене не помня как беше с водата. На заслона на Голямото Ченгене със сигурност няма вода. Иначе по билото от Малкото Ченгене до Бабина чука със сигурност няма вода.
Нощувките в района:
х-л „Бахами”, с. Пловдивци
вила „Аляска” с. Коритата
вила „Мочура” местност Курбанище до с. Мочура
Предполагам, че вила „Аляска” се намира по поречието на р. Джиков дол. На 750 м. след последната къща на с. Коритата по посока на с. Мочура има мост наляво през реката и дървена табела, на която пише „Аляска”. Натам е за местността Ляска, дала името и на вила „Аляска”. Доколкото си спомням по този път през 2010 г. имаше паднали мостове, но дали това беше първия мост или по-натам не знам. По принцип по този път също може да се излезе на Голямото Ченгене, но си трябва опит с карта.
Местността Курбанище се намира на билото на 600 м. западно от с. Мочура. Там трябва да е и вила „Мочура”. Оттам минава и зелената маркировка Хвойна-Елидже. Доколкото съм чувал мястото е добро за бивак, защото е панорамно.

Мястото на което ще се остави колата зависи от това какво иска да прави човек – дали ще се разходи само до Ченгенето и обратно или иска да види и Ченгенето и Съдилището, което лично според мен е черешката на тортата.
При първия вариант се отива с кола докъдето може и оттам пеша през заставата Голямото Ченгене, Малкото Ченгене и обратно по пътя да речем (освен ако не ви се катерят обратно пак двата върха) през заслона, заставата и т.н. с. Мочура и до колата където е оставена. Сега като се замислям би могъл да се направи и следния кръг. Оставя се колата на разклона за Ляска/Аляска. Тръгва се нагоре срещу течението на реката. Достига се до беседката в югоизточното подножие на Малкото Ченгене (там където ме има сниман опрян да джипа). Тая работа може да е много лесна, ако има път до горе, ама може и да не е, защото там маркировка няма. После се минава по зелената маркировка през Малкото Ченгене, Голямото Ченгене и по границата се слиза на пирамида 64. Оттам зелената маркировка слиза за 300 м. долу на пътя, по който човек може да стигне до заставата, а после и до с. Мочура, а оттам по пътя за с. Коритата и до колата.
За втория вариант с минаване и през Ченгенето и през Съдилището си трябват два дни, освен ако някой не ви закара рано сутринта до заслона на третата снимка от албума ми. Оттам за един ден може да се мине целия маршрут Ченгенето-Съдилището-Бабина чука-с. Пловдивци. За да слезете в Пловдивци, трябва в един момент да тръгнете по червена маркировка. Тя се отделя наляво от зелената малко преди да се достигне до седловината в подножието (юг-югоизток) на Бабина чука. Слиза се на черен път южно от с. Пловдивци, по който може да се върнете в селото.
Пон Дек 17, 2012 6:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Обясненията са перфектни, но това е от гледна точка на човек дето е бил там. В действителност всичко изглежда доста засукано, особено когато си за първи път в района. Ние през пролетта поради многото сняг се отказахме от Ченгенето и Съдилището и направо от Мочура, през Корита и Пловдивци по пътя. От Пловдивци си купихме разни неща от магазина и човека много подробно ни обясни как да заобиколим Бабина чука и да излезем пак на зелената маркировка за Елидже. Пътя не беше маркиран и изведнаж излезе на червена маркировка със съответна беседка и неработеща чешма. На няколко места имаше възможност да се объркаме и само старите топографски карти ни помогнаха. После стигнахме беседката в подножието на Бабина чука и там първо се объркахме и вървяхме 1 км. по някакъв път и после обратно и надолу към границата, което беше вярната посока. Там нощувахме на една много хубава чешма с навес. На другия ден за няма и 1 час стигнахме прохода и края на новия път.
Всъщност целия поход съм го описал тук
Вто Дек 18, 2012 11:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Todor е прав, че в действителност всичко е много по-засукано.


Последната промяна е направена от ivailo.hr на Вто Авг 27, 2019 12:24 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Дек 20, 2012 12:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov