ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
До Бузлуджа и връх Хаджи Димитър през квартал Ябълка

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
До Бузлуджа и връх Хаджи Димитър през квартал Ябълка
Автор Съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение До Бузлуджа и връх Хаджи Димитър през квартал Ябълка Отговорете с цитат
Кръгов преход по маршрута: от квартал Ябълка на град Габрово до паметника Бузлуджа и връх Хаджи Димитър (Бузлуджа), с изкачване през връх Курвина могила до билото и слизане през рид Копривата и Бялата река.

В прекрасните предпролетни дни, е грехота човек да не оползотвори слънчевите часове с изкачване на някой баир. Това разбира се се случва в компанията на жужащи в ниското пчелички и песни на птици, сред цъфналите в ниското дръвчета.
Този път спрях показалеца на картата в частта над Тревненска планина. В отминалия ден посетих село Скорците, което ми беше далечна цел, село Радевци и направих качествен бивак над махала Гръбчево до Плачковска река, а ранното утро на днешния ден, ме свари по тъмно над град Габрово, откъдето през квартал Ябълка да поема по горските пътеки.



Още снимки и фотопис в линка долу:
http://martinpetrov555.blogspot.com/2019/03/blog-post_29.html

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Сря Мар 20, 2019 11:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Кир Спитама



Регистриран на: 05 Апр 2018
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, в началото на април 2018 бях в района. Минах и през Радевци на път към Гръбчево. Интересът ми беше предизвикан именно от мястото където дядо Вазов е прекарал последните си дни. Разпънал си палатката си близо до къщата на Буров. Вазов е бил отседнал в нея по негова покана.
Не съм още наясно как да визуализирам снимки тук, затова давам линк към снимки на къщата.

https://photos.app.goo.gl/P6RiHPRry84YTFd79
Сря Мар 20, 2019 2:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Кир Спитама написа:
Здравей, в началото на април 2018 бях в района. Минах и през Радевци на път към Гръбчево. Интересът ми беше предизвикан именно от мястото където дядо Вазов е прекарал последните си дни. Разпънал си палатката си близо до къщата на Буров. Вазов е бил отседнал в нея по негова покана.
Не съм още наясно как да визуализирам снимки тук, затова давам линк към снимки на къщата.

https://photos.app.goo.gl/P6RiHPRry84YTFd79


Привет! Smile Имахме къща в село Радевци и съм прекарал там почти всичките си лета, като дете. Щъкал съм доста по горите, ловях раци и риба по реките. Основната Плачковска река и притоци, които се изливат от съседно дере. Събирахме се много деца вечер, карахме колелета и си осветявахме пътеките с онези фенерчета с нажежаемата жичка. Светулките премигваха отвсякъде, буквално с хиляди. Бяха хубави години. Дори вратите не се заключваха в един период 85-а - 90-а година. Зимите бяха зими, а лятото нямаше ден без дъжд, тогава... Реката често излизаше и дори нанасяш щети на някои от по-ниско разположените къщи. В нашата тогава, в двора и, влизаха камъни от речното корито.

Ето я и къщата ни, която беше предписана на вуйчо ми, а той в последствие я продаде... Беше изцяло гредоред с покрив от тикли - над 150 години. Като завали и течеше отвсякъде. Претърпя много и основни ремонти в годините и сега е в този си вид. Причината да я продаде е трудната поддръжка, нуждата от зазимяване и ред други подробности. Намира се точно срещу комплекс Българка. Комплекс Българка преди беше ферма за животните на местен човек, а сега - луксозен комплекс с басейни, къщи, хотелска част. Този комплекс и още няколко къщи за гости, плюс няколко реставрирани и няколко, в които живеят все още стари хора, са една от причините селото да не се заличи от картата след няколко години (употребих няколко пъти думата няколко). Smile


Нагоре има и туристическа пътека, извеждаща до местност "Виканата скала" и хижа Българка, предполагам знаеш. Smile В района на Гръбчево преди години минаваха автобуси, извозващи деца, които лагеруваха там. Зелено училище или нещо от този сорт занимания. Беше оживено. В село Радевци всеки ден по три пъти идваха автобуси, които извозваха работещите хора към близките градове - Трявна, Габрово. Хора, коли, каруци, животни по улиците. В това малко селце имаше и голяма кравеферма (след промените), а нагоре между Радевци и Гръбчево пък имаше гъбарник, който беше преди това птичарник и така няколко пъти сменя "статут", докато не го занемариха и него. Нагоре след селото всички баири бяха окосени и се отглеждаха картофи, зелен фасул... Сега като ходя почти никой не е останал от старите хора. В онези години пак се сечеше дървесина, но всичко се контролираше, сега нагоре горите са осакатени...

Добре, че нагоре е Природен парк Българка! Дано това съхрани красивите гори.
Поглед от Виканата скала към село Радевци в едно от есенните ни посещения и асфалтът, който води нагоре към Гръбчево. Добре се забелязват постройките в края на пътя.


_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Сря Мар 20, 2019 3:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov