ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Звезди и ветрове - залез, нощ и изгрев от връх Амбарица

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Звезди и ветрове - залез, нощ и изгрев от връх Амбарица
Автор Съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Звезди и ветрове - залез, нощ и изгрев от връх Амбарица Отговорете с цитат
В поредния уикенд с прекрасна прогноза и след миналоседмичните вихрушки и снегове, решихме да се пробваме с тежкия багаж до връх Амбарица. Спане на върха на палатка, опит за нощни снимки по ветровитото било с много вятър и звезди под чистото небе на връх Амбарица. Старопланинското било с Купена, Кръстците и Костенурката, връх Жълтец и билото на връх Ботев със светещата кула, са особено впечатляваща гледка, a с луна в гръб, която да ги осветява в дългите часове на февруарската нощ, си заслужава човек да помръзне, съзерцавайки бялата самота.



Поехме с Катя по дългия път от Сопот. Ветровете по билото на Стара планина насмитаха ледени късове и беше ясно, че не си заслужава да хабя сили, разпъвам и окопавам зимната палатка. Излизането на Амбарица беше придружено с доста усилия, а багажът ме смазваше. Купища дрехи, палатка, спални чували, термос, фототехника, статив, лопата, котки, снегоходки и разните лакомства с вълшебната покривка на Катя... Smile

Доста хора се завъртяха, макар и за кратко горе. Някои идваха от хижа Добрила, други от хижа Амбарица, но през нощта щяхме да сме сами със следите от вълци по билото, с които се движих в тъмнината на нощта само седмица по-рано, минавайки по билото до връх Ботев.



Гледката на изток и североизточния вятър, който се забавлява с нас в следващите часове.



На юг към долината.



В ламаринената къщичка на връх Амбарица. Изкопах много сняг. Къщичката беше пълна догоре, но все пак създадох нужния уют. Две шалтета, място за импровизирана вечеря с горящ примус, топъл чай и ветровитите закачки на Амбарица и старопланинското било. С раници препречващи входа и хубавите спални чували, спокойствието и топлината са гарантирани, в пролуката между раниците - големите звезди и преминаващите самолети.



Изглед на запад, откъдето след малко ще се появят топлите цветове на залеза.







По залез.





Седмица по-рано. 5ч. сутринта в почивка, пиене на чай и дългия път към заслон Ботев и връх Ботев.



И в съзерцание към масива Равнец с черните гори на склоновете, слизащи дълбоко в ждрелото на Стара река.





Последният посетител на върха за днес. Медитация.



И Катя. Залезът е към своя край, а гледката на изток е направо... уау... Smile На връх Ботев пуснаха осветлението. Smile



Примусът вече гори и разните огнени еликсири и салата от свежи зеленчуци, са на "трапезата". Smile Луната е високо в небето. В отлагане на опити за нощни снимки, запълнихме времето в приказки.









Рано сутрин. Часът е, около 5 и на изток слънцето, макар и плахо, се бори да пробие и озари била и долини. Вятърът все така упорито смразява опитите ми да стоя вън, но всяко усилие си заслужава.



На запад гледката е поразителна. Остри следи от падащи звезди, вляво градчета и села, вдясно залезът на кървавата луна...



Студено утро. Слънцето се показа между масива Равнец и връх Ботев.



А, Катя и тя се показа. Smile



Излитаме, но надолу с поредната следа от самолет в небесата. Само че нас ни очаква 1700 метра по вертикала до долината в компанията на летящи мтв-а по пътя, всички с каски и спускащи се с брутални скорости по пътя, пътеките и отнасящи прах и камъняци, не особено приятно изживяване за околните...







По пътя от хижа Добрила.



До скоро. Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/

Последната промяна е направена от martin555 на Пон Фев 18, 2019 5:40 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Пон Фев 18, 2019 9:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Страхотни сте! Уникални! Различих Хиядите и Лъва. Красиво!
Пон Фев 18, 2019 10:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
BateBorko



Регистриран на: 01 Авг 2008
Мнения: 318
Местожителство: Враца

Мнение Отговорете с цитат
Хубави емоции и снимки!
Поздравления!
Вто Мар 12, 2019 5:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Уникало Exclamation
Хубави сники, Ако не е тайна какви са чувалите Question

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Чет Мар 14, 2019 10:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
BateBorko написа:
Хубави емоции и снимки!
Поздравления!


Благодаря! Smile

peca написа:
Уникало
Хубави сники, Ако не е тайна какви са чувалите


Благодаря! Smile Няма тайна. Чувалите са Husky Enjoy.
Характеристики:
Пълнеж: 2 x 240 g/m2 Invista QualloFil, 7-канален
Екстремна температура -26°C, Комфорт: от -18°C до -10°C
Тегло: 2150 г.


Много добро попадение, въпреки че е по-тежък... Следващия сезон бих преминал на пухената Хималая на българското Мило.

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Пет Мар 15, 2019 11:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
martin555 написа:
Следващия сезон бих преминал на пухената Хималая на българското Мило.

пиша ти заради горното.
имам всякакви чували - от пухения салева диадем, до салева и фауде с кухи влакна и имам база за сравнение.
Та да ти обърна внимание на нещо - виж и заглавието на чуваля - Хималая - явно е за Хималаите...
Иначе, с думи прости, дебелите пухени чували са предназначени за студени, СУХИ планини, каквито са Хималаите, Каракорум и други из Азия.
Нашите планини, по климат, са близки до Алпите, т.е. ВЛАЖНИ, където процентът влажност на въздуха е много по-висок от този в азиатските планини.
Не по-малък проблем при чувалите с пух е постоянната грижа, която се налага за такова нещо.
По тази причина, ако ходиш за ден два по нашите планини, изобщо не ти трябва пух, кухите влакна вършат същата работа. Ако обаче решиш да правиш по-дълга проява, на третия ден пухът така ще се е насмукал с вода, че ще държи студено и ще тежи, което обезсмисля притежаването му.
Неслучайно чувалите с кухи влакна са по-популярни в Европейските планини, а за Азия и полярните територии се предпочитат пухените.
Та по тази причина бих те посъветвал да проучиш по-задълбочено въпроса, преди да направиш тази инвестиция. При мен Диадемът си стои вече 10 години без да съм го и извадил от гардероба. Последно го ползвах веднъж Януари на х.Иван Вазов, където при минус много, без печка, спах на отворен прозорец и телом, само по тениска, бях потен, ама зверски, а около лицето потта беше замръзнала, където е бил контакта със студа.
При мен има и още нещо - от дългите години носене на тежести вече имам неприязън към раници над 55 литра. И често ми се налага да обмислям как да правя "полифункционална" екипировката - например чувал тип вестник + пухенка и пухено долнище /на Мило Търговище/ - така пак си докарвам комфорт на много ниски температури без да мъкна особено големи обеми, каквито е нискотемпературния чувал....
Пет Мар 15, 2019 11:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
martin555 написа:
Следващия сезон бих преминал на пухената Хималая на българското Мило.

пиша ти заради горното.
имам всякакви чували - от пухения салева диадем, до салева и фауде с кухи влакна и имам база за сравнение.
Та да ти обърна внимание на нещо - виж и заглавието на чуваля - Хималая - явно е за Хималаите...
Иначе, с думи прости, дебелите пухени чували са предназначени за студени, СУХИ планини, каквито са Хималаите, Каракорум и други из Азия.
Нашите планини, по климат, са близки до Алпите, т.е. ВЛАЖНИ, където процентът влажност на въздуха е много по-висок от този в азиатските планини.
Не по-малък проблем при чувалите с пух е постоянната грижа, която се налага за такова нещо.
По тази причина, ако ходиш за ден два по нашите планини, изобщо не ти трябва пух, кухите влакна вършат същата работа. Ако обаче решиш да правиш по-дълга проява, на третия ден пухът така ще се е насмукал с вода, че ще държи студено и ще тежи, което обезсмисля притежаването му.
Неслучайно чувалите с кухи влакна са по-популярни в Европейските планини, а за Азия и полярните територии се предпочитат пухените.
Та по тази причина бих те посъветвал да проучиш по-задълбочено въпроса, преди да направиш тази инвестиция. При мен Диадемът си стои вече 10 години без да съм го и извадил от гардероба. Последно го ползвах веднъж Януари на х.Иван Вазов, където при минус много, без печка, спах на отворен прозорец и телом, само по тениска, бях потен, ама зверски, а около лицето потта беше замръзнала, където е бил контакта със студа.
При мен има и още нещо - от дългите години носене на тежести вече имам неприязън към раници над 55 литра. И често ми се налага да обмислям как да правя "полифункционална" екипировката - например чувал тип вестник + пухенка и пухено долнище /на Мило Търговище/ - така пак си докарвам комфорт на много ниски температури без да мъкна особено големи обеми, каквито е нискотемпературния чувал....


Благодаря за изчерпателния коментар и подробностите. Smile Като цяло всичко е ясно, около гореизложеното, което не пречи да се инатя за точно този чувал. Smile Иначе с пухенката и панталона на Мило Търговище, с който съм спал в този чувал, наистина няма драма за спане в палатка или снежно укритие. И аз имам точно този проблем с конденза. От него всичко замръзва и се получава влага вътре, а на моменти, колкото и странно да звучи, се налага да се сваля ципа.

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Пет Мар 15, 2019 8:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov