ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Загубен/изоставен велосипед към връх Ботев
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Загубен/изоставен велосипед към връх Ботев
Автор Съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
primitiven написа:
... почнахте да приличате на тия с моторите и джипките .
...

Bohorr написа:
...
Как можете да сравнявате каране на байк с тези джигити които нарушават закона, тишината и спокойствието на планината!
...

Bohorr написа:
... Не мога да разбера защо почват хейт коментарите срещу маунтайн байкове предвид че и те са разрешени в планината и никому не пречат...

Ами то хейт коментарите ги започват байкърите. Very Happy

Относно това, че велосипедите са разрешени в планината - нека видим какво е записано в плана за управление на национален парк „Централен Балкан" и в приложенията към правилника - https://visitcentralbalkan.net/assets/userfiles/APU/%d0%9f%d0%a3%202016%20-%202025/APU_CBNP_2016-2025.pdf:

„3.2.1.2. Режими, норми и условия, въведени на основание на чл. 21, т. 16 от ЗЗТ за цялата територия на НПЦБ

На основание на чл. 21, т. 16 от ЗЗТ за цялата територия на Национален парк Централен Балкан, с изключение на зона Резервати, се забранява:

1. ...
...
22. Движение на посетители с коне и велосипеди извън пътищата в зона Инфраструктура (Приложение No 3.1.16.);"

В частта на плана за управление за резерватите пък изрично е посочена забрана за движение на велосипеди:

„Съгласно горните заповеди при преминаване по пътеките е забранено:

. използването на моторни и други превозни средства
. отклоняване на посетители и навлизане в резервата
. замърсяване с отпадъци
. палене на огън и бивакуване"

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Юни 21, 2018 8:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
газил ли те е байкър по червената пътека Драгалевци-Голи връх?

Сетих се за тази неприятна история от миналия месец:

https://btvnovinite.bg/bulgaria/72-chasa-arest-za-koloezdacha-blasnal-dete-v-sofija.html

Оттогава насам в парка се появиха тук-там срамежливи знаци "Пазете децата!". А колоездачи продължават често да профучават с висока скорост на сантиметри от пешеходци, включително и бавно подвижни възрастни хора. Разбира се, не е правилно всички да бъдат поставяни под общ знаменател, но от друга страна е известна и притчата за капката катран в кацата с мед. Впрочем, аз също съм колоездач.

Откровено казано в планините ми досаждат много повече водачите на МПС (мотори, АТВ-та, джипки и други) защото вдигат много шум, замърсяват въздуха и предизвикват по-интензивни ерозионни процеси, които в частност водят до амортизация и разрушаване на пътища и пътеки.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Юни 21, 2018 9:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
DHG



Регистриран на: 23 Юли 2012
Мнения: 433
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Това, което показвате са някакви единични случаи или поне аз така мисля. Аз също съм байкър, не съм пешеходен турист, но такива дебилии никога не съм правил. Може и аз да съм прекалено възпитан, не знам.
Но да заклеймявате всички планински колоездачи, като някакви хулигани - това не го разбирам.
Все едно аз да кажа за всички туристи, че са мърлячи, щото по планините е пълно с боклук от туристи.
Айде да си имаме уважението.
А това какво е записано по законите - пълно безумие. Карам си нвсякъде, където ми е кеф по планините. Досега не съм срещнал турист, който да не ми се е изкефил и аз на него, като сме се виждали нагоре.
Айде живи и здрави и не се нервирайте за глупости. Мърлячи има отвсякъде.
Чет Юни 21, 2018 9:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Bohorr написа:

Не мога да разбера защо почват хейт коментарите срещу маунтайн байкове предвид че и те са разрешени в планината и никому не пречат. Съвсем различна тема е ако има невнимателни и агресивни DH карачи които се пускат с бясна скорост по някои туристически пътеки.


Хейт няма никъде, хората си казват мнението. без заклеймяване и без натрапване. Аз като ходя и пеш и карам колело сигурно трябва да ми е криво отвсякъде?

Дано се намери колелото на човека, макар да го е подарил неволно.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Юни 22, 2018 12:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
primitiven



Регистриран на: 18 Окт 2017
Мнения: 20

Мнение Отговорете с цитат
Планините и скитането с двата ви крака е планинарство , да качиш 15 кг пластмаси и метали и да се правиш на герой,състезател рекламно лице на ред булл ,бързащо за някъде без да се вгледа в красотата и величието което го заобикаля . Велосипеда е едно от добрите и полезни открития,но велосипеда е средство за транспорт , не може да замени ходенето пеш и то в планината, а вие с тея MTB XC,AM,DH,FR байкове се чудите как да си избиете спортни комплекси , да си мерите вилките и прочие ,а не да се кефите на Планината чисто и просто .

истината боли, тя не е хейт коментар . наистината заприличахте на тия дето бръмчат и се фукат и мислят само за машината се едно е жива .
И заради вас има лифтове байк паркове идват сякви адреналинови наркоманчета на по 15 години и си фрълят празните монстъри някъде си , гумите ви също водят до ерозия , може да блъснете някой , да ви спасява армията с народни пари и да износва износените ни 1 и половина въртолета , щото стана скучно да ходим пеш .

и това го казвам не да ви дразня , а да спрете да се мислите за по по по големи от другити посетители и най - вече планината .
Пет Юни 22, 2018 1:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ilko



Регистриран на: 16 Яну 2013
Мнения: 215
Местожителство: България

Мнение Отговорете с цитат
Човече, ти си верно примитивен... Very Happy Very Happy
Пет Юни 22, 2018 1:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Bohorr



Регистриран на: 23 Апр 2018
Мнения: 6
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Ами то хейт коментарите ги започват байкърите. Very Happy

Няма да коментирам повече за хейт-а, всички видяха чий пост тръгна да се закача с велосипедиста, който се нуждае от помощ.

stefan_iliev38 написа:

Относно това, че велосипедите са разрешени в планината - нека видим какво е записано в плана за управление на национален парк „Централен Балкан" и в приложенията към правилника - https://visitcentralbalkan.net/assets/userfiles/APU/%d0%9f%d0%a3%202016%20-%202025/APU_CBNP_2016-2025.pdf:

Не знаех за новия план на управление на "Централен Балкан" Ще го разгледам документа, благодарско за линка.

primitiven написа:

Планините и скитането с двата ви крака е планинарство , да качиш 15 кг пластмаси и метали и да се правиш на герой,състезател рекламно лице на ред булл ,бързащо за някъде без да се вгледа в красотата и величието което го заобикаля . Велосипеда е едно от добрите и полезни открития,но велосипеда е средство за транспорт , не може да замени ходенето пеш и то в планината, а вие с тея MTB XC,AM,DH,FR байкове се чудите как да си избиете спортни комплекси , да си мерите вилките и прочие ,а не да се кефите на Планината чисто и просто .

По тази логика ходенето в планината със ски-панти също не е планинарство защото ските също са средство за транспорт.
primitiven написа:

а да спрете да се мислите за по по по големи от другити посетители и най - вече планината .

Никой не се мисли за по-голям, а напротив, трябва да има равнопоставеност. Планините трябва да са отворени за всички които могат да се придвижват със собствени сили независимо от средството.

_________________
Far over the misty mountains cold
To dungeons deep and caverns old
We must away ere break of day
To seek the pale enchanted gold.
Пет Юни 22, 2018 1:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

… Относно това, че велосипедите са разрешени в планината - нека видим какво е записано в плана за управление на национален парк „Централен Балкан" и в приложенията към правилника...


А защо не видим и какво пише в закона и плана за управление относно тези, дето ходят в резерват Баюви дупки - Джинджирица и след това надлъж и нашир се хвалят с подробни снимки кога и откъде са минали.
Или за Стефчо може, за Бохора не може?
Пон Юни 25, 2018 11:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
stefan_iliev38 написа:

… Относно това, че велосипедите са разрешени в планината - нека видим какво е записано в плана за управление на национален парк „Централен Балкан" и в приложенията към правилника...


А защо не видим и какво пише в закона и плана за управление относно тези, дето ходят в резерват Баюви дупки - Джинджирица и след това надлъж и нашир се хвалят с подробни снимки кога и откъде са минали.
Или за Стефчо може, за Бохора не може?

vladoff, моля те - бъди по-конкретен: Кой се е хвалил "надлъж и нашир" със снимки от резерват "Баюви дупки - Джинджирица"?

Относно законите, правилниците и нормативните актове - дали важат за мене - да, важат. И аз няма да твърдя, че не важат, няма да твърдя, че не съм ги нарушил, като съм пребивавал в резервата, няма да отричам вината си, няма да избягам от наложените ми санкции за нарушението. Това е разликата - аз не твърдя, че не съм извършил нарушение и че няма забрана и ограничения за придвижването в резерватите, националните паркове, защитените местности и планините.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Юни 25, 2018 2:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
е Владо, Обиха тЪ Shocked
Пон Юни 25, 2018 2:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
... Кой се е хвалил "надлъж и нашир" със снимки от резерват "Баюви дупки - Джинджирица"?...

Много добре знаеш кои сте били. Има си една тема в раздела за Пирин, дето и днес си бил пак активен. И не бързай да "поемаш отговорност", че ако знаеш каква е, бързо ще загубиш желание да зафигурираш в някой акт на парковата управа. Навремето и Петко Тотев се правеше на вездесъщ, но когато на Скакавица горските му съставиха една хартишка, цяла вечер ореваваше хижата как са го репресирали и как не заслужавал такава съдба...
Като искаш, ходи, но не оставяй следи и не публикувай снимки, освен ако не искаш да се вкараш в кръга на хората, които си разкритикувал, че търсят лайкове и медийна популярност. Освен това поставянето на общодостъпни снимки на забранени места не само не помага за опазването на защитената територия, а напротив, повече мотивира все по-голямо количество хора да ходят там, разчитайки на безнаказаност. Единствен май Ангел/наблюдателят/, като че ми се стори някъде, беше споменал, че е пробвал да си вземе предварително официално разрешение за пребиваване в тази зона.
Моето лично мнение е, че законът, въпреки че формално трябва да се спазва, не винаги предписва най-правилното поведение. Ако ходиш незабелязано, не трошиш, не палиш, не къртиш, успяваш почти да не пречиш на търсещите спокойствие от хора горски обитатели ти не променяш кой знае колко положението на зоната. Да, ама не всички правят точно това.
Обаче законът има за цел да третира общо всички по еднакъв начин и по тази причина е направен да не прави разлика между мърлячи и съзнателни. И какво излиза в крайна сметка - ами генерално, по общо правило, ще третира всички като мърлячи.

И ако докато си бил в резервата си се старал да опазваш "общонародното имущество", си се държал като съзнателен, след като в последствие пускаш и то не една, а серия от снимки с индиректното послание "елате и вижте къде сам се качил!" автоматично те вкарва в групата на тия които сам критикуваш.
Пон Юни 25, 2018 4:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Vladofff, всеки има право на свое мнение. Оценявам твоето мнение и ще обмисля съветите ти.

А ти защо смяташ, че групата ни не е взела разрешение за пребиваване в резерват "Баюви дупки - Джинджирица"? Wink

Относно търсенето на лайкове и медийна популярност - аз не съм си направил и една моя снимка на Средоноса!

В темата за Средоноса съм записал:

stefan_iliev38 написа:
... А многото снимки ги направих специално, за да илюстрирам подробно маршрута и всеки да си направи сам преценка дали подобен преход би бил по силите му/по силите ѝ.

Всеки сам преценява и носи отговорност за постъпките си - на Земята и другаде.

Не мисля, че публикуването в настоящия планинарски форум на любителски снимки и кратък разказ (в който между другото казвам, че Средоноса "не е толкова труден, колкото очаквах. Ръб като ръб") представлява "надлъж и нашир се хвалят". Напротив - моето участие беше скромно и не съм се хвалил с нищо, освен с приятелите, с които сформирахме една истинска група.

П.П. И не бих искал да ме сравняват с алпинисти - аз не съм алпинист. Алпинистите може "цяла вечер да оревават хижата", аз не бих.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Юни 25, 2018 5:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Хайде сега, не е нужно да се обясняваш с подробности и цитати като хваната да пуши ученичка.
Пон Юни 25, 2018 6:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
primitiven



Регистриран на: 18 Окт 2017
Мнения: 20

Мнение Отговорете с цитат
всички нарушаваме законите и вредим

_________________
Планината няма нужда от мен
Пет Юни 29, 2018 3:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
half



Регистриран на: 16 Юни 2018
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Честно казано не съм се интересувал от законите и правилата, защото предполагах, че е нещо нормално човек да може да се качи в планината с планински велосипед. Минали години е имало "състезания" за изкачване на връх Ботев точно по този път и дори не съм се замислял за забрани. Всеки сам решава как и къде да пробва възможностите си, разбира се че лапетата правят глупости, те нямат акъл себе си да пазят, така че не може да се очаква да мислят за другите (за съжаление).
Отностно колелото, греда отвсякъде. Проверявам олх, базара и една група във фейсбук всеки ден.
Съб Юни 30, 2018 12:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov