ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Урдин циркус
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Урдин циркус
Автор Съобщение
mmaarrttii



Регистриран на: 22 Май 2013
Мнения: 16

Мнение Урдин циркус Отговорете с цитат
Може ли някой да помогне с GPS Track за маршрути в Урдиния циркус?
Сря Юни 27, 2018 10:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Гунди



Регистриран на: 07 Юни 2012
Мнения: 300
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
хм,за Урдини езера(Урдиния циркус) няма нужда от трак.С колата-до ЦПШ-то и пеша-х.Мальовица-вр.Мальовица-при разклонението за Рилски манастир(вляво) се спускаш в другата посока(вдясно) за циркуса.Аз продължих,минах през Додов връх и при разклонението(зимна и лятна пътека) се спуснах по един улей за циркуса.Пообходих езерата,качих се на Зелени рид и оттам-Яворова поляна-по червената марка-ЦПШ.Друг маршрут-ЦПШ-Яворова поляна-Урдина река-разглеждаш и-обратно.Трети маршрут-с колата-х.Пионерска-лифта-х.Рилски езера-през езерата-за х.Вазов-Раздела-тръгваш по билото-Вазов връх-и при разклонението(зимна/лятна пътека)се спускаш в циркуса.От личен опит-гледките към циркуса и езерата са вълшебни откъм билото(т.е. от високото).Всички маршрути са маркирани,пътеките се виждат,на БГ Маунтайнса-всичко е дадено перфектно.По тези маршрути постоянно има хора.Всеки маршрут е с различно времетраене-вие трябва да си прецените за какво време ще ходите и в съответствие с това избирате.Тук във форума в раздел Рила има много писано за Урдин циркус.Аз лично се запалих и използувах пътеписа на dido-много подробен и с красиви обзорни снимки!Желая ви приятен преход и успех!

_________________
Audaces fortuna iuvat!
Опознай Родината за да я обикнеш
Сря Юни 27, 2018 3:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Използвам темата, за да не отварям подобна - имам следното питане към по-знаещите и запознати с района:
Кой вариант за обиколка/преминаване на Урдиния циркус е по-удачен за втората половина на октомври?
- х. Вада - Зелени рид - след Зелени камък спускане към езерата - долината на Урдина река - Яворова поляна - Вада
- х. Мальовица - вр. Мальовица - преди Додов вр. спускане към езерата - долината на Урдина - ... същото като предното
- друг вариант ...

С кола сме, като най-удобно ни е да подходим от Мальовица, затова от тази част са и заходите.
Идеята е да направим обиколката за 1 ден, като може да се тръгне рано (предния ден ще сме пристигнали от Варна) и да се използва цялата светла част на деня. Давам си сметка, че е дълъг маршрутът, групата ще е може би 4-5 души, средна категория туристи. Не държим да отидем до всяко едно езеро по отделно, но поне през 2-3 да мине, пък ако даде време за повече - бонус.
Доколкото четох в подобни теми - съветът е да се подходи отгоре надолу през циркуса, защото видимостта е по-добра и по-лесно се ориентира човек визуално (гпс-а си е отделно). Затова и в такъв ред съм ги описал. Но приемам съвети всякакви.
Чет Окт 11, 2018 11:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
И двата варианта са добри. При първият ще имате най-много попътни гледки и възможност да видите най-голям брой езера. При вторият ще се насладите на най-хубавата гледка към Мальовица, откриваща се от брега на Плиткачо (Сухото езеро). Успех и хубаво време!
Чет Окт 11, 2018 1:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Мерси!
Само не разбрах, защо при втория вариант (покрай вр.Мальовица) ще се насладим на гледката от Плиткачо? То не е ли по-близо при слизането от Зелени рид?
Чет Окт 11, 2018 1:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
SHOGO



Регистриран на: 10 Окт 2014
Мнения: 229
Местожителство: град София

Мнение Отговорете с цитат
Има и друг вариант през Мальовишки езера, премката между в.Мальовица и в.Ушите, после се минават напряко две речни долини - изворите на Мала Урдина река, и безименна река(съответно се минават още два превала). Пътеката на места се губи, но преди 2 години беше маркирана с пирамидки в по-голямата си част. Като чели обаче минаването през в.Мальовица е по-бързо и има по-малка загуба на денивелация.

Прилагам малко снимки отпреди две години. Ако се налага мога да драсна тракче.
https://photos.app.goo.gl/ewUYTk82yNa67Zby1

Поздрави и успех !!!
Чет Окт 11, 2018 3:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Yan4o написа:
Мерси!
Само не разбрах, защо при втория вариант (покрай вр.Мальовица) ще се насладим на гледката от Плиткачо? То не е ли по-близо при слизането от Зелени рид?


Заради тази гледка, откриваща се от брега на Плиткачо Wink


Точно там е, под Зелени рид.
Вариантът, който Шого е предложил също не е лош, но е по-труден за ориентиране и има много смяна на денивелациите. Имам трак и от този маршрут.
Ето линк към едно септемврийско бродене из Урдини, където има доста снимки и от Плиткачо:
https://photos.google.com/album/AF1QipOt6BUsZCWBbRu2DT7df9pj4jewq2lTdL4nMFnd
Чет Окт 11, 2018 6:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Yan4o написа:
Използвам темата, за да не отварям подобна - имам следното питане към по-знаещите и запознати с района:
Кой вариант за обиколка/преминаване на Урдиния циркус е по-удачен за втората половина на октомври?
- х. Вада - Зелени рид - след Зелени камък спускане към езерата - долината на Урдина река - Яворова поляна - Вада
- х. Мальовица - вр. Мальовица - преди Додов вр. спускане към езерата - долината на Урдина - ... същото като предното
- друг вариант ...

С кола сме, като най-удобно ни е да подходим от Мальовица, затова от тази част са и заходите.
Идеята е да направим обиколката за 1 ден, като може да се тръгне рано (предния ден ще сме пристигнали от Варна) и да се използва цялата светла част на деня. Давам си сметка, че е дълъг маршрутът, групата ще е може би 4-5 души, средна категория туристи. Не държим да отидем до всяко едно езеро по отделно, но поне през 2-3 да мине, пък ако даде време за повече - бонус.
Доколкото четох в подобни теми - съветът е да се подходи отгоре надолу през циркуса, защото видимостта е по-добра и по-лесно се ориентира човек визуално (гпс-а си е отделно). Затова и в такъв ред съм ги описал. Но приемам съвети всякакви.

Ако ще спите в района на ЦПШ „Мальовица“ и искате да си спестите разбития път до хижа „Вада“ - може да тръгнете от тук:

http://www.kade.si/index.html#map=19/2604033.8/5193344.24/0

Увеличава се с 1 км ходенето в сравнение с подхода от х.„Вада“, но се спестява шофиране, при това по разбит път.

Моят съвет е да тръгнете от Яворова поляна по Урдина река и после започвате езерата едно по едно - Долна Паница - Ботаническото (Удавника) - Горна Паница - обратно до Ботаническото и Долна Паница - обяд на заслона - Триъгълника - панорама на кота 2377 м http://www.kade.si/index.html#map=19/2596891.24/5188124.13/0 - (ако има време - Плиткачо (Сухото) езеро) - Рибно езеро - Зелени рид - х.„Вада“ или Яворова поляна.

Предимствата - по-хубави гледки, по-добро слънчево осветление. Главната цел - Урдините езера - се разглеждат още през първата половина на деня, докато сте още свежи. Ако не остане време - възможно е да съкратите маршрута, като след разглеждане на езерата се върнете обратно по Урдина река, а не качвате Зелени рид. И други. Smile

Успех!

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Окт 11, 2018 7:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Стефане, благодаря за съветите!
Няма да спим на ЦПШ, просто колата/ите смятах да оставим там, ако пътят до Вада е много лош. Иначе самата хижичка съм си я харесал още от миналата година и мисля,че е добър пункт за такова кръгово обхождане. Мислех и вариантът с хижа Мальовица и хижа Вада, но тогава трябва да пропуснем или долината или Зелени рид, а ми се ще и по двете места да минем. През Мальовите езера не ми се рискува, защото не съм наясно колко са ясни пътеките, а само по гпс да вървиш - забавя и намаля удоволствието. Някой друг път от там, при по-дълъг ден.
Основното ми чудене все още е посоката , в която да го завъртим. Мислех, че ще е по-добре голямото качване да е в началото, докато издрапаме Зелени рид и после по-леко и предимно надолу. Пък и пътеката от Вада - Яворова поляна - до към първото мостче на Урдина река след гората ми е позната, затова предпочитах да се върнем от там, дори и да замръкнем накрая.
Между другото, от Плиткачо , гледам по картата, тръгва една пътека, която излиза на Зелени рид преди високата му част, т.е. някъде около 2350 м - струва ли си да я хванем нея и ще изпуснем ли много, ако не се качим до високата част около Зелени камък, където е другото спускане - към Рибното? Все пак са си едни 200+ м денивелация и ако може това време да се използва за обиколка по езерата... Може би няма да успеем да видим Чанакгьолските отгоре?
Пет Окт 12, 2018 9:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Не съм се качвал по пътечката от Плиткачо към Зелени рид, нека други да кажат за нея. Пътечката от Рибното езеро до Зелени камък не е много стръмна и се качва неусетно. После трябва да минете малко на север, за да видите Чанакгьолските езера, от самото било не мисля, че се виждат.
Относно посоката - както на вас ви е по-хубаво и по-добре - така го направете. Аз винаги съм предпочитал първо да обходя главната цел - Урдините езера, пък после ако остане време - и друго.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Окт 13, 2018 12:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Пътечката от Рибното езеро до Зелени камък не е много стръмна и се качва неусетно. После трябва да минете малко на север, за да видите Чанакгьолските езера, от самото било не мисля, че се виждат.


От високата пирамида на Зелени камък, се вижда само по-малкото Горно Чанакгьолско езеро / Горната Паница или Езерото на чистотата,
както го наричат дъновистите, което е точно под Харамията.

Долната Паница или Езерото на съзерцанието, е по-голямо и по-красиво, но е по-ниско и не се вижда скрито зад рида.

Сега ще ви издам една моя тайна Very Happy - дори да нямам път през Зелени рид, хвърлям раницата някъде край Раздела и
дотичвам бързичко до Зелени камък, заради гледката оттам - към три циркуса и седем езера! Very Happy
И това лято пак така направих.

Всички знаят за мястото от Отовишки рид, където се виждат наведнъж Седемте рилски езера,
но много хора забързани към ЦПШ, минават край Зелени камък, без много да се разгледат и да видят, че и от това място също се
виждат седем езера - две от Рилските, едното Чанакгьолско и четири Урдини! Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Съб Окт 13, 2018 12:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Връщам се към тази тема от преди 2 години, защото тогава за съжаление не ни се получи организацията за обиколката на Урдиния циркус, за която писах.
Този уикенд обаче, живот и здраве, сме решили да отстраним този пропуск, но малко 'обогатихме' маршрута, за да си струва пътуването от Варна. Идеята ни е - оставяме колите в събота на ЦПШ и през Овнарско до х. Мечит. В неделя - х. Мечит - вр. Мечит - Страшното ез. - х. Мальовица (според времето - със или без Купените).
На следващия ден е частта с въпросителните - х. Мальовица - Мальовишки езера - Урдини езера - Зелени рид - х.Вада. И вторник - Вада - ЦПШ - на колите и Варна.
Та първоначалната ми (и все още актуална) идея беше от х. Мальовица да дръпнем директно към едноименните езера по улея от първа тераса (не знам на него ли се вика Овчарския?), като уж си спестим по-дългия маршрут и повечето качване до върха. Обаче се зачетох в това мнение на SHOGO:
SHOGO написа:
Има и друг вариант през Мальовишки езера, премката между в.Мальовица и в.Ушите, после се минават напряко две речни долини - изворите на Мала Урдина река, и безименна река(съответно се минават още два превала). Пътеката на места се губи, но преди 2 години беше маркирана с пирамидки в по-голямата си част. Като чели обаче минаването през в.Мальовица е по-бързо и има по-малка загуба на денивелация.
...
Поздрави и успех !!!


и се замислих - по-добрият вариант ли е наистина, предвид това, че не е толкова обзорно, а и след това през премката край Ушите и нататък до Урдини не е ли малко по-скучна частта - нагоре-надолу през превалите, без особени гледки? Единствения плюс е, че ще минем край Мальовишки езера, които иначе гледаме само отгоре.
И още нещо - тази пътека по улея (към Мальовиките ез.) - предполагам е нормално проходима, няма да се борим с клекове, сипеи и прочие?
Приемам всякакви идеи за да е по-интересен маршрута.


Последната промяна е направена от Yan4o на Пон Юли 20, 2020 5:06 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Юли 20, 2020 12:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Бих препоръчал маршрута през върха, по-обзорно и по-лесно за ориентиране е.
А за подход към Мальовишките езера има няколко варианта, аз съм ползвал три такива:
- От хижата по Заешката пътека, Мальово поле, до Мальовишките езера.
- От Първа тераса, през Овчарския улей.
- От Втора тераса, по пътечката подсичаща Северния склон на Малка Мальовица.
Пон Юли 20, 2020 4:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Отговорете с цитат
Ако сте ходили до вр.Мальовица, бих препоръчал да разнообразите и да минете по Заешката пътека. От х. Мальовица захождате северно спрямо най-северното бунгало (питате за пътеката за виа фератата, че има хора, които не знаят за Заешката Smile ). След първоначалния клек (просечен) лесно и бързо набирате височина диагонално под западната стена на вр.Куклата - посока югозапад, минете ли 2300м., вече сте на Мальово поле. Там посоката е предимно юг, като езерата се минават от западната им страна. Преди третото езеро се изкачвате до премката между вр.Ушите и вр.Мальовица, след което по пирамидките (западна посока) слизате към Урдиния циркус. От споменатата премка си набележете къде искате да слезете, според времето, с което разполагате - за да си нарисувате мислено как да подходите и към Зелени рид. Просто циркуса е доста широк, а само от вас зависи докъде и как да бродите из него. В допълнение към гледките, които бихте имали от вр.Мальовица, ще видите отблизо северозападните стени на вр.М.Мальовица и вр.Орлето, североизточната и северната стена на вр.Мальовица, западната стена на вр.Ушите ... А и ще "спестите" към 250м (по вертикала). При ясно време едва ли ще се объркате - пътеките са доста ходени. Приятна разходка!
Пон Юли 20, 2020 5:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
До вр. Мальовица по-голямата част от групата сме ходили. Това беше и мотивът ми да търся алтернативен маршрут - през езерата. Т.нар. 'заешка пътека' я виждам на BgMountains картата, но ми се стори по-обиколна отколкото по Овчарския улей. Но може би е малко по-леко качването от там. Не знам как е текущото състояние през клека, но мислех на място да питам по коя от двете е по-удачно да се качим. Иначе с ориентацията мисля, че няма да имаме проблем, визуално съм се запознал с терена в общи линии. И наистина - качването до вр. Мальовица ни добавя още един 250 м денивелация, но пък от друга страна после имаме само надолу, поне до като стигнем до езерата. А по "долния" маршрут имаме 2-3 превала да прехвърлим... Та затова ми е чуденето - струва ли си "алтернативата". Може би отиват нещата на решение в последния момент Laughing - според времето и желанието на мнозинството. Хубаво е обаче да се чуят повечко мнения, особено от хора вървели го.


Последната промяна е направена от Yan4o на Вто Юли 21, 2020 11:12 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Юли 20, 2020 6:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov