ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Обновяване на заслон "КОНЧЕТО"
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Обновяване на заслон "КОНЧЕТО"
Автор Съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления и уважение за г- н Чачановски и всички взели участие в начинанието.
Вто Сеп 18, 2018 10:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
SHOGO



Регистриран на: 10 Окт 2014
Мнения: 229
Местожителство: град София

Мнение Отговорете с цитат
Ще поздравяваме всички участвали, когато почне да се ПЪЛНИ С ПЛАТЕНИ ГРУПИ (от МОЛА до Кончето) и няма място за обикновените планински люде.
Ако не се случат моите прогнози СЕ ИЗВИНЯВАМ предварително (Дидо знае че често не познавам времето, да речем...).
За момента можем само "да поздравим" Дизела, неговите сподвижници и приятели за гръмкото падение, но това е в друга тема.... Поздрави !!!
Вто Сеп 18, 2018 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Ако аз направя беля сега с моите неща, може ли да се говори, че е виновен СУ, че ми е дал диплома преди 20 години?

Зависи какъв точно смисъл бихме вложили в думата "виновен" -- дали съвсем тясно правен или по-широк. Качеството на обучението и уменията на успешно завършилите постоянно биват измервани по много начини и пряко се отразяват на мнението за тях.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Сеп 18, 2018 11:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Честито, новодомци! Отговорете с цитат
Видях снимките - блести като космическа станция. Чудесно! Дано го пазят и действително да не злоупотребяват с функциите му, че платените "услуги" в планините често убиват и класическия туризъм, и самите планини. Преди три дни бяхме под Кончето, но не ми стигнаха силите, за да го погледнем отблизо. Дано успеем догодина!
Вто Сеп 18, 2018 11:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Едно интервю с Милан Рашевски от преди няколко месеца:

https://nauka.bg/intervy-s-milan-rashevski/

Доколкото ми е известно той е авторът на архитектурния проект на новия заслон.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Сеп 18, 2018 12:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Станислав



Регистриран на: 08 Юни 2010
Мнения: 172

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления на всички взели участие в това начинание!

SHOGO написа:
Ще поздравяваме всички участвали, когато почне да се ПЪЛНИ С ПЛАТЕНИ ГРУПИ (от МОЛА до Кончето) и няма място за обикновените планински люде.
Ако не се случат моите прогнози СЕ ИЗВИНЯВАМ предварително (Дидо знае че често не познавам времето, да речем...).
За момента можем само "да поздравим" Дизела, неговите сподвижници и приятели за гръмкото падение, но това е в друга тема.... Поздрави !!!


Не се сещам Шого за кое гръмко падение на Дизела пишеш, абстрахирам се като цяло от "особенното" условно наклонение на коментара ти, но дано повече хора да разберат, че ролята на заслона е:

mom4i написа:
...... основната му цел - да приютява бедстващи .............


Иначе споделям твоите опасения, че поради пустия манталитет български, народът ще си продължи пак старата песен на нов глас и чистосърдечно ще си ползва заслона като височинна хижа лишена от определени удобства. Просто много случайни хора попаднаха в планините в последно време, ама много. Той манталитетът най-трудно се променя, искат се много усилия на всички нива, но дано АПВБ (а и не само те де) да вложи усилия и в това направление.

dido написа:
..... Къде отиде справедливостта, така и не разбрах. Бранимир Бранков е жив все още, Чачановски също, за разлика от Филип, който е на два метра под земята и няма как да му се чуе приказката...

vladofff написа:
А по повод въпросите ти, поставени по същество, от които тръгна всичко - може би и квалифициран юрист ще види бая зор да ти отговори, като във всички случаи, пак ще останат твърде много висящи, но съществени въпроси. Така, че не очаквайте Момчи и Чачановски, дори и "да си разкриете имената", да могат да ви отговорят по същество…

Владо, тук въпросът не е само от юридическа (ти сам посочваш сложността на казуса), а по-скоро от морална гледна точка. И според мен трябва да се говори и да се дават обяснения, особенно от Асоциацията, за да се извличат поуки и тези поуки да стигат не само до водачите, ами и до клиентите за да са информирани. Като антипод на кратките и лаконични съобщения от ПСС-то при нещастни случаи, сравнено с подробните и задълбочени изявления на подобните чуждестранни служби, дъвкали сме я много тук тази тема.

Извинявам се, че излезнах леко извън темата, още веднъж поздрави на хората застанали и реализирали тази идея!
Вто Сеп 18, 2018 12:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Станислав написа:
Иначе споделям твоите опасения, че поради пустия манталитет български, народът ще си продължи пак старата песен на нов глас и чистосърдечно ще си ползва заслона като височинна хижа лишена от определени удобства.

Сякаш е редно да си призная, че съм един от пустисаните.

Общо два пъти съм влизал в заслона. Едният път беше при опит за нощуване продължил не повече от 4-5 часа. Тогава за пръв път случайно срещнах Дидо там, запознахме се, но сетне минаха години докато ... се запознаем повторно и по-късно си припомним тази наша първа среща. Впоследствие Дидо дори изрови една снимка, която ни беше направил тогава. Водех със себе си Наско, по първите му стъпки в планинарството из Пирин. Духаше бурен югозападен вятър, въжетата издаваха характерен звук, но обстоятелствата изобщо не бяха свързани с бедстване. Бяхме като в дядовата ръкавичка и бързо се разотидохме при първа възможност, далеч преди изгрев слънце. Вторият път беше за кратка попътна дрямка по пладне на сянка преди интересно следобедно слизане отчасти без пътека към долината на Влахинския циркус. И тогава Дидо беше наоколо. Smile

Иначе, минавал съм покрай заслон "Кончето" няколко десетки пъти (не съм ги броил, много са). В месеците преди да отида войник брат ми, Илиян, пожела да ме разведе из Пирин. Не беше точно разходка, не беше и тичане, най-вече беше "свиснко ходене" по думите на Милен Неделчев, изречени по друг подобен повод. Първи ден: Сандански --> Беговица --> Тевно езеро --> Митрово езеро --> x. Безбог (спане в палатка с повреден вход и без чували). Втори ден Безбог --> Валявишки циркус --> Типиците --> х. Вихрен. Трети ден: х. Вихрен --> вр. Вихрен --> х. Яворов. Тогава за пръв път минах покрай заслон "Кончето", без дори да се отбивам в него. По същият начин, впрочем, стояха нещата и с постройката на Тевното езеро, при това далеч не само за нас.

Бих могъл уверено да твърдя, че съотношението на минаванията ми покрай заслон "Кончето" и влизанията ми в него е поне 10:1. Но не съм бедствал когато все пак съм се отбивал в него...

Би било интересно сякаш и други да споделят подобна статистика за себе си въз основа на техния планинарски опит.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Вто Сеп 18, 2018 1:45 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Вто Сеп 18, 2018 1:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Станислав



Регистриран на: 08 Юни 2010
Мнения: 172

Мнение Отговорете с цитат
Аз съотношението на моите минавания и влизания в стария заслон не съм ги броил, вероятно също 10:1 или малко повече. Но ми са се запечатили две картини от там:

1. Ранен, слънчев, приятен следобед, заслонът окупиран от група, насядали на теферич, купонясващи туристи с неприкрит вид, че това им е крайната спирка за деня.
2. Мърлявщината на която съм се натъквал при редките ми надниквания/влизания.

И заради всичко това съм се стремял всячески да избягвам близоста на заслона. Даже последния път (21.07.2018) така и не се отбих да надникна вътре, хвърлих само един бегъл поглед от далеч, въпреки че наближаваше демонтажът и ми беше интересно каква е подготовката по този повод.

Няма лошо да се спи в него и да се отсяда, нали за това е правен, да приютява хора при нужда, ама някак си описаното в т.1 не го разбирам - ще клекнеш ти от ранен следобед да кибичиш на заслона, да купонясваш и да се търкаляш по камъните. Вместо да изръчкаш още периметър по върховете. За сведение, тогава когато се натъкнах на т.1 ние от заслона предспокойно се върнахме до х.Вихрен по светло и то с резерв до стъмване от поне 2 часа.
Вто Сеп 18, 2018 1:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
SHOGO



Регистриран на: 10 Окт 2014
Мнения: 229
Местожителство: град София

Мнение Отговорете с цитат
Нула от 4 пъти, с изключение на преди около две седмици.Тогава обядвахме седящи на новите фундаменти, когато направихме Котешкия и Средоноса за половин ден. Фундаментите бяха единственото направено. Нямаше никой горе.


Последната промяна е направена от SHOGO на Вто Сеп 18, 2018 2:02 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Сеп 18, 2018 2:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Станислав написа:
... ще клекнеш ти от ранен следобед да кибичиш на заслона, да купонясваш и да се търкаляш по камъните...

Решението е просто, стига някога "властта" да реши да действа.
1.Малка промяна в законодателството, при която процент или два от размера на събраните глоби да ходят като премиални при актосъставителя.
2.Стои по обед един цивилен, но на длъжност пъдар, в района на заслона и наблюдава кибиците, кой, кога е дошъл и какво прави. /между другото през 2003г. за палатка край хЕхо са ми погаждали такъв номер/
3.Вечерта, като се разхвърля багажа, им поисква документите и пише актове. При обжалване тежестта на доказване да е за "бедстващия" - да докаже, че наистина е бедстващ.
4.Глобите за нарушения на ЗЗТ са такива, че да те откажат завинаги да спиш без основателна причина там.
5.Като гръмне по форуми и фейсбуци новината за неколцина заловени - и ето факт - заслонът трайно се превръща в необитаема територия.
Вто Сеп 18, 2018 2:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Дидо, това е за друга тема, може спокойно да я извадиш, да не прахолясва някъде долу.

Но сложено тук си е чист офтопик...


Така е, разбира се. Премествам бележката в правилната тема.

Поздрави и от мен към всички, реализирали подмяната на заслона с нова, модерна постройка. Дано се случват повече такива доброволчески начинания у нас. Бих отбелязал също, че в случая с Кончето се видя тревожно НЕЖЕЛАНИЕ на държавата да помага дори за такива дребни неща като хели-транспорта.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Сеп 18, 2018 2:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, не само държавата, бих добавил и всички институции - БТС, дружествата, общините, областта. Всичко, което дойде като средства, помощ и работа беше лично от конкретни хора, като физически или юридически лица. Но нито една организация не даде нещо като организация, като общност, не се ангажира. Освен АПХ, разбира се, но то там нямаше как Smile Това е интересна тема, да се намери обяснение на този феномен...

Иначе ти бутнах необходимата тема нагоре, да не я търсиш Smile
Вто Сеп 18, 2018 3:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Малка добавка Отговорете с цитат
Владоф, предложените от теб 5 точки са чудесни, ако нямаше и точка 6: "Веднага след ваденето на кочана пийналите шестима дебелаци пребиват актосъставителя." Ти не виждаш ли на какво ги правят контрольорите в градския транспорт? Някакъв аслан най-нагло заявява на контрольора "ще слезем заедно и жив няма да си!". Аз единствен, макар и среден на ръст, на 75 години, учтиво питам: "Извинявай, но не ти ли е унизително аз, пенсионерът, да си плащам картата, а ти, в разцвета на силите си, да се возиш гратис?" Отговорът е: "Какво, и теб ли да те смъкна?" Не става, братко! Освен със стрелба от хеликоптера при повикване, но виждаш, че и хеликоптер няма.

Впрочем, Дидо, вината не е у държавата, че не била помогнала с транспорта, а е у строителите, т. е. у планинарите. Не са намерили формата, с която да мотивират Бойко Борисов за пореден път да се покаже като спасител на нацията. Ох, каква възможност е пропусната! Бойко Борисов лично наблюдава от хеликоптера монтирането на заслона. Това е начинът...
Вто Сеп 18, 2018 3:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Тези къщички по планината са там за да се ползват. По целия свят се разчита на културата на планинарите, за да са чисти и приветливи и за да няма драми...

В района на Монте Роза спахме 3 нощи в заслона на Балменхорн. Беше извън най-активния сезон, споделяхме заслончето с различни хора и националности. Първата вечер нас ни посрещнаха и се погрижиха да ни е добре (бяхме окъсняли), втората вечер ние бяхме домакини на пристигащите. На третата дойдоха едни поляци, и щеше да стигнем до бой с водача им, при положение, че място имаше доволно (имахме палатки и всичко необходимо, не го бяхме планирали този заслон).

Една нощувка имам на Кончето, 1995 може би беше, зимни условия през декември, това беше и първото ми качване там въобще. Така и не повторих, макар че много ми се искаше пак да го направя зимата, много е романтично. Иначе от общо 4 зимни и над 20 летни преминавания. Втората ми беше сега, на 29 август, под ламарината Smile

Тази зима със сигурност ще го навестя, като контрол по качеството, така да се каже Smile
Вто Сеп 18, 2018 3:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
При запознаване с историята на стротелството на заслони и хижи в планините ми е правило впечатление, че и в други моменти, особено преди третия преврат на Кимон Георгиев, участието на държавата меко казано не е било решаващо. Веднага бих посочил като пример изграждането на наблюдателницата на Мусала, за което е имало наистина много на брой дарители в пари и/или натура, но без решаващото участие на един от тях е щяло да бъде трудно осъществимо. Същият човек е бил голям дарител и за други обекти в планините. Ако има някаква биеща на очи разлика днес, според мен тя е по-скоро в големите затруднения, които обществото често среща в самоорганизирането си в подкрепа на различни начинания, особено по-дълготрайни и мащабни. Затова, поне според мен, е много важно сравнително малкото засега добри примери да бъдат насърчавани, дори и когато имат може би някакви кусури, та да стават повече с времето.

Между другото, някой би ли могъл да ни насочи към по-подробно описание на изграждането на първия заслон "Кончето"? Как е било организирано, с какви средства, за колко време, с какъв транспорт и т.н.? Имало ли е архитектурен проект?

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Сеп 18, 2018 3:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 4 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov