ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Обновяване на заслон "КОНЧЕТО"
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Обновяване на заслон "КОНЧЕТО"
Автор Съобщение
SHOGO



Регистриран на: 10 Окт 2014
Мнения: 229
Местожителство: град София

Мнение Отговорете с цитат
Да, по повод написаното от Момчи за "...планинските заслони по света ... и в района Монте Роза...", дали в Швейцария, Франция, Австрия и др. е разрешено преспиването на платени "масовки" по над 15-20 души и нагоре (не за 2-3 както Момчи описва). Не съм запознат и ще ми е интересено да разбера този факт...
Това е основното Ми притеснение за заслон "Байови дупки" (Кончето), и произлизащите от това проблеми за планинари (място за тях в заслона), местни животински видове и замърсяване на природата (както стана след построяването на лифта на 7-те езера и др.).
Сря Сеп 19, 2018 10:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
SHOGO, аз пак ще се върна на разсъжденията си от началото на тази дискусия, там където нещо зациклихме със Стефчо Smile

- Щом има отворена къщичка в планината, значи в нея може да се преспи...

- Заслона на мраморното било на Пирин (както и там да му е името, един е Smile ) беше само подменен. Амортизирана и изгнила, разпадаща се постройка, беше сменена с нещо по-съвременно и функционално. Който не вярва на мен за състоянието на стария заслон, да се опита до тези, които го разглобиха или до тези, които преди около 10 години някъде го ремонтираха... Смятам, че една амортизирана постройка или се премахва, или се подменя, но не можеда се чак момента, в който например ще пропадне или ще се срине...

- Това, че новият заслон може да събере 2-3 човека повече от стария не променя по никакъв начин предназначението му. И преди и сега хора ходят да спят планирано горе, и колкото това имат право да го направят група приятели, толкова това право има и водач с клиенти. Тънката разлика е, че водачът няма как да направи "резервация" и съответно няма как да е сигурен, че ще осигури обещания комфорт на клиентите. И ако групата приятели тръгва с идеята, че ако няма място ще продължи, или ще се окопае в снега, то на водачът някак си това не трябва да му се случва... Т.е. всичко това не е много професионално, ако ме разбираш? Smile

Аз съм си позволявал да правя мероприятия с курсисти и клиенти само на Страшно езеро, като съм се постарал да си опека предварително работата. И това естествено не са мероприятия обявявани в сайтове и фейсбук, а с познати и печени хора, които са наясно с рисковете. И все пак Страшното като размери няма нищо общо с онази кутийка...

Масовките в зимната планина не са препоръчителни, аз не ги обичам, по ръбовете хората се движат на свръзки от 2-3-4 макс. човека. С масовките се спи по големи утопляеми хижи, където маш резервация и те чакат, не се ходи по заслони Smile

В Алпите е същото - може да се пробваш да преспиш в някой от нестопанисваните заслони, но ако той е пълен - трябва да си готов да го направиш и навън Smile Обикновено има къде да се обадиш за идеите си - в последното село или последната хижа, на хората, които поддържат съответното място. Някъде си има дори каса, в която се разчита да пуснеш скромна сумал Преди няколко години ползвахме зимната хижа на Конскри (под масива на Дом де Миаж) и с кеф си пуснахме 12-те евро, които табелката ни информираше, че е добре да оставим.

Изобщо нека да сме хора по планините и нещата ще се наредят.
В подмяната на заслончето няма нищо лошо и драматично, напротив - радостно е и дава добър пример!
Сря Сеп 19, 2018 12:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
В тия съждения не намирам нищо грешно, не знам защо не сте се разбрали със Стефчо Smile

Относно постройката - може и да е писано вече някъде - дали има по-прецизно описание на конструкцията? Интересува ме следното:
- носеща част, материал - дърво или метал. ако е дърво, какво е; начин на обработка на метала и дървото?
- изолация - ако има, материал
- взети ли са някакви противопожарни мерки при проектирането - негорими материали, дали има пожарогасител
- детайли по техническите средства - четох, че има соларен панел. Има ли вътрешна електроинсталация, как е проектирана? Има ли средство за гарантирана аварийна свръзка с ПСС или тел. 112?
- мълниезащита - има ли заземяване, вътрешната електроинсталация съобразена ли е с факта, че при удар на мълния електрически разряд може да проникне по окабеляването в заслона?
- брой прозорци, ориентация
- нарове - брой, разположение

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Сеп 19, 2018 12:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
SHOGO



Регистриран на: 10 Окт 2014
Мнения: 229
Местожителство: град София

Мнение Отговорете с цитат
1 - Съществуват "малки", но съществени разлики между организиралите се приятели и организираните платени групи.
Бил съм само веднъж в полу-платена такава, но съм бил многократно присъстващ със същите в хижи и засечки в планината. Това за което имам наблюдения е че хората които са покрай мен(а ТЕ са бая) като болшинство не изхвърлят боклук в планината и си го носят с себе си. Не мога да кажа същото за хората от платени групи. Там нещата зависят предимно от манталитета и самоконтрола на "клиентите" които много често не се нито туристи, нито планинари, а нещо трето и правят каквото си поискат, като най-често водача(ите) са безсилни да направят каквато и да е ... за да ги спрат да замърсяват и други подобни "дейности" (Много често хижи се превръщат в дискотеко-кръчми и прочие. Имам пресен спомен).

2 - Факта че този път се добавят малко повече "екстри" на заслона е притеснителен от гледна точка, че по този начин ще бъдат привлечени такъв тип цапащи "елементи"(хора) без елементарни културни норми.
До сега Им е било тегаво да се качват и слизат за един ден, а Им е било мизерно да спят на заслона и това Ги е "редуцирало" според Мен. Сега вече "могат да се пробват", особено ако някой ги заведе.... и да си изхвърлят боклука (дори да го направят само една част е достатъчно).

Надявам се разбра Момчи, за какво Ти говоря по-специално.
Като цяло НЯМА ПРОТИВ "обновяването" и нощуването на "културни" хора, било то от платени групи или на приятелски начала.
Просто НЕ бих искал да се превърне в планински МИНИ-МОЛ с болюци, защото при голям брой и текучество винаги се намират от неприятните по-горе споменати "цапащи елементи".
Сря Сеп 19, 2018 1:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Колко странно! Като че ли ходим на различни планини!? Моите наблюдения са точно противоположни - когато групата има водач, тя се движи по-организирано и поведението и е по-културно. Винаги с колегата мога да се разбера за местата в столовата и леглата в стаята, за часа за закуска или вечеря, докато "свободните" елементи внасят хаос. Никога не съм имал проблем с група с професионален водач, която да вдига шум, да се напива или чупи, тези пробле и ги има със самоорга изирали се елементи, дошли на купон, най-често местни. Клиентите си сзимат видач не за да ги качи на хижата, където да се напият, а за някакъв по-интересен и обикновено по-труден маршрут, стават рано и затова не могат да стоят до късно. Водачът е един добър планинар, с опит, той служи за връзка на клиента с планинската среда - ориентиране, терен, метео условия и разбира се - поведение в планината (частност хижите).

Простотиите и нещастните случаи стават обикновено в групите без професионален водач, водени от "организатор", доброволен лидер, който толкова си може или без никаква организация, тип "фейсбук група". Хората, които събират по 10 лв на място на непознати туристи за да ги водят някъде, също не слагам в графата професионалисти.

Относно хижите - още преди тръгване клиентите са информирани за условията в местата за настаняване, какви услуги има, какво трябва да си носят.

И последно - групите с водач не са "платени", а си плащат. Водачът е платен, за да ги води Smile Smile Smile
Сря Сеп 19, 2018 3:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
...
Простотиите и нещастните случаи стават обикновено в групите без професионален водач, водени от "организатор", доброволен лидер, който толкова си може или без никаква организация, тип "фейсбук група".


Статистиката за 2018 е точно обратната - нито една група с доброволен лидер не е дала жертва. Годината както знаеш започна с жертва в група, нелегално водена срещу заплащане от професионален водач - Бранислав Бранков.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Сеп 19, 2018 3:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение чакай малко Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
Пък на мен не ми разрешавате да го направя бар - височинен Very Happy Very Happy Very Happy



Не варкай! Те да го направят, пък после знам кой произвежда "крепостенъ актъ", че мястото си е наше от край време и си е било "ханъ-баръ".
Сря Сеп 19, 2018 3:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Отговорете с цитат
Присъединявам се към тези, които поздравяват хората, направили възможно обновяването на заслона. Радвам се, че с приятели също с нещичко сме помогнали, но искрен поклон правя към групата (знаят се), сбъднала идеята!
Впечатленията ми от ползването на стария заслон са само зимни, преобладаващо при лоши условия. Не броя колко пъти сме го ползвали (винаги след продължителни и/или изтощителни траверси в района), но се сещам само за един случай (може и да има втори или трети) когато сме се засичали с други хора - случаят, за който се сетих, бяхме общо 6 души, времето макар и студено беше добро, но всички бяхме окъсняли. Не очаквам и тази зима, при снеговито и проветриво време, да срещна много хора горе.
През другите сезони вероятно нещата са както ги предполагате, но нямам преки впечатления, защото подминавам енергично мястото, а и всякакви струпвания на хора.
Така или иначе, дано успешно приключат с дооборудване или там каквото са намислили и да се ползва полезно новия заслон!

Също като Станислав проявявам любопитство какво има предвид SHOGO :
SHOGO написа:

За момента можем само "да поздравим" Дизела, неговите сподвижници и приятели за гръмкото падение, но това е в друга тема.... Поздрави !!!

Не ми се вярва атлет като Кирил Николов да е манипулирал времеизмерване или трасе, но знам ли. Моля за разяснение какво стои зад тези ангажиращи думи.
Сря Сеп 19, 2018 4:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, да не се връщам да правя статистика на всички нещастни случаи от тази година и назад... Случаят с Бранко е един, и е доста уникален и изолиран, поне от 20 години не е имало такъв, не ти прави чест да го цитираш точно в тази тема. Виждам, че ти е трън в очите, аз също не съм много щастлив от инцидента, нито от развитието след това на случая. Той не е и приключил, поне за мен...

Нямам никакво намерение да изброявам пострадалите и загиналите, въпреки че знам почти всички случаи, смятам, че е важно и ги следя. Като последния например, на Стражите, дето всички се опитаха да го покрият, дори и тук. Надявам се да се е оправил човека, била е тежка травмата.

Не разбирам какво означава "нелегално"? Дипломиран водач, програма официално обявена в сайта на туроператор, с конкретната дата дори - колко по-легално да бъде?

Аре мести и тези няколко мнения в другата тема Smile

Не разбирам, що туристите, особено от този форум, се дразнят на водачите? Завист ли е, какво е, не разбирам... Ние сме хората, които ограмотяват начинаещите, които се борим с мизерията и простотията по планините. Това, че при балканските страни късно се появява тази професия, не би трябвало да попречи тя да заеме подобаващото ѝ място, както в цивилизования свят Smile
Сря Сеп 19, 2018 4:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Станислав написа:
Няма лошо да се спи в него и да се отсяда, нали за това е правен, да приютява хора при нужда, ама някак си описаното в т.1 не го разбирам - ще клекнеш ти от ранен следобед да кибичиш на заслона, да купонясваш и да се търкаляш по камъните. Вместо да изръчкаш още периметър по върховете. За сведение, тогава когато се натъкнах на т.1 ние от заслона предспокойно се върнахме до х.Вихрен по светло и то с резерв до стъмване от поне 2 часа.

Точно така! На мен също ми е правило доста пъти изключително лошо впечатление как няколко човека се курдисват и завардват заслон без стопанин (или друг ограничен планински ресурс) дори още преди обед. Никак не се връзва това с представите ми за планинарството...

SHOGO написа:
... дали в Швейцария, Франция, Австрия и др. е разрешено преспиването на платени "масовки" по над 15-20 души и нагоре (не за 2-3 както Момчи описва). Не съм запознат и ще ми е интересено да разбера този факт...

Не знам доколко има еднакви писани правила навсякъде. Бих споделил обаче едно мое преживяване, което може би хвърля известна светлина върху възприетия от планинарите там начин на поведение. В късна есен през 90-те при чудесни метеорологични условия и в делничен ден предприемам излет към Mont Blanc du Tacul. Използвам една от последните кабинки, за "летящ старт" до Aiguille du Midi. Поемам към района на Refuge des Cosmiques, сравнително голям заслон с пазач, който е отворен от 15 февруари до 15 октомври. Знам, че Refuge des Cosmiques е затворен по това време и разчитам вместо на него на малкия неохраняван abri Simond в близко съседство, който предлага десетина места и столова в спартански условия.



Той е бил построен през 1942 г. и леко обновен през 90-те. Пристигам там на здрачаване, доста след залез слънце. Сам съм. Трудно откъсвам поглед от вълшебните цветове в небето и по снежните върхове наоколо, за да погледна каква е хавата вътре. Не е по-различо от каквото съм очаквал. Изненадвам се единствено, че не сварвам никой друг. Вечерям и си намирам удобно място за отмора. След час-два, в непрогледен мрак, заприиждват свръзки от различни посоки. Излизам да погледна и какво да видя -- тук там челници всред безброй звезди. Вече е малко преди полунощ, планинарите са на сладка раздумка край газовите котлони. Водопой и хапване. Разказват се спомени и преживявания, кроят се нови планове. Неусетно настъпва кратко относително затишие преди много скоро отново да настане оживление. Наоколо е пълно с катерачни турове. Народа подрежда инвентара и се подготвя за тръгване в различни посоки. Аз също се приготвям и отлепям някъде към 3 сутринта, часове преди изгрев слънце. След мен в заслона остават само двама, които всъщност на другия ден няма да катерят и ще се прибират към Aiguille du Midi...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Сеп 19, 2018 4:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
... Случаят с Бранко е един, и е доста уникален и изолиран, поне от 20 години не е имало такъв ...

В интерес на истината се налага да отбележим, че тази година всъщност имаше и още един нещастен случай, за жалост с повече на брой жертви, в който загина и някогашната половинка на наш добър приятел. Да, това не се случи в България, но, поне доколкото ми е известно, тя също е имала диплома за планински водач, била е член на сдружение "Планини и хора – асоциация на планинските водачи в България" и е участвала във воденето на група при злополуката. Впрочем, доста неприятно впечатление направи липсата и на една дума от сдружението и по този тъжен повод, макар и случил се извън територията на страната. Може би поне трябваше да изрази някакво съжаление и съчувствие, нещо което така и не видях, нито чух...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Сеп 19, 2018 4:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Дидо, да не се връщам да правя статистика на всички нещастни случаи от тази година и назад... Случаят с Бранко е един, и е доста уникален и изолиран, поне от 20 години не е имало такъв, не ти прави чест да го цитираш точно в тази тема. Виждам, че ти е трън в очите, аз също не съм много щастлив от инцидента, нито от развитието след това на случая. Той не е и приключил, поне за мен...


А, този път офтопика си е лично твой - аз само давам бележка на твоето мнение по-горе, което не съвпада с фактите за тази година - съгласи се Very Happy

mom4i написа:

Не разбирам какво означава "нелегално"? Дипломиран водач, програма официално обявена в сайта на туроператор, с конкретната дата дори - колко по-легално да бъде?


Няма лиценз да води клиент в алпийски условия - само по равното в ниска планина до снегоходки, знаеш Wink Всъщност, чия е вината там според тебе - на туроператора, че е предоставил водач без валидно право за водене, на самия водач, че се наема да върши платена услуга без право за това, или споделена Question Exclamation

mom4i написа:

Не разбирам, що туристите, особено от този форум, се дразнят на водачите? Завист ли е, какво е, не разбирам... Ние сме хората, които ограмотяват начинаещите, които се борим с мизерията и простотията по планините. Това, че при балканските страни късно се появява тази професия, не би трябвало да попречи тя да заеме подобаващото ѝ място, както в цивилизования свят Smile


Ако въпросът е насочен и към мен, отговарям: дразня се, когато мрат българи заради чужда лакомия и алъш-вериши. В случая имаме съвпадение, че лакомията и простотията на планински водач доведе до смърт в планината. Иначе към професията на планинския водач съм абсолютно неутрален и без лични впечатления. Нито съм ползвал такъв, нито имам нужда от подобна услуга.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Сеп 19, 2018 4:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, по твоята логика знаеш ли колко нелегални водачи има всяка година в България? Всички предлагащи зимни траверси и изкачвания, всички водещи по върховете в Алпите и Кавказ Smile Защото няма още такива водачи, освен тримата, дипломирани в Шамони през юни тази година... Всички които предлагат алпинизъм в някоя от формите му са повече или по-малко нелегални, просто не е създадена още тази професия. Няма да ги изброявам, че всичките са ми любими колеги, да не вземе някой криво да ме разбере и да се засегне...
Има инструктори по алпинизъм, завършили НСА, но до колко тяхната диплома им позволява да водят, не бих се произнесъл. Просто това е още една от многото дейности, които предстои да се нормализират в България...

Готвим тук в АПХ едни 12 човека, но процеса не е финализиран, ще се чуе като стане това, ще е крачка в правилната посока.

Вината, вината... Човешка грешка, дължаща се на малък опит в в този вид планинарство, самоувереност и подценяване на моментните условия. На всеки може да се случи, особено като си самото начало на кариерата си. Което не е оправдание, разбира се...
Сря Сеп 19, 2018 5:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Ведрине, не си съвсем прав - https://www.facebook.com/planini.eu/photos/a.583779165001494/1745678568811542/?type=3&theater

Но да, можеше и повече... Комуникацията в асоциацията не е на нивото, което бих желал, добре ще е да са заеме някой с това. Един ден...

Темата със заслона е изместила всичко останало това лято в информационния поток на АПХ Smile
Сря Сеп 19, 2018 6:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Ведрине, не си съвсем прав - https://www.facebook.com/planini.eu/photos/a.583779165001494/1745678568811542/?type=3&theater

Да, така излиза. Е, оттеглям в такъв случай тази моя може би неуместна забележка...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Сеп 19, 2018 7:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 6 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov