ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Обновяване на заслон "КОНЧЕТО"
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Обновяване на заслон "КОНЧЕТО"
Автор Съобщение
SHOGO



Регистриран на: 10 Окт 2014
Мнения: 229
Местожителство: град София

Мнение Отговорете с цитат
Да Момчи, вероятно живеем в различни светове, но Аз съм почти всеки почивен ден в планината и още 5-10 души с Мен, които всеки път са различни хора.
Всички сме се нагледали на по-горе упоменатите "групи".
Последния Ни "горчив" опит с такава беше на х.Скакавица, превърната в "Кръчма-Механа" с яко надута чалгия до 2-3 ч през нощтта. Групата беше над 20 души, платена, с поне 2-ма Водачи и заминаха на другия ден към 7-те езера. Може и Ти да си бил единия но двамата Водачи, знам ли... не те познавам лично.
Предполагам и много планинари от този форум могат на разкажат за подобни МОЛНИ изпълнения.
Също така да се изясним за "местните" пияници, ловци "натопорчени тийнове", които нямам в предвид като "планинари", но Тях и по-рядко има кой да ги заведе до място като заслон Байови дупки "з.Кончето".
И не на последно място, нямам против Планинските водачи, които съвестно си изпълняват професията, било то платени или не. Аз самия водя групи приятели вече от 10-15 години къде ли не по нашите планини и няма за какво да завиждам. Просто за момента не считам, че ще ми хареса да превръщам хобито си в професия, но това е друга тема.
След наблюденията ми на различни места, се вижда отопично твърдението Ти че "...Никога не съм имал проблем с група с професионален водач, която да вдига шум, да се напива или чупи...", а от това просто ме напушва смях "..а за някакъв по-интересен и обикновено по-труден маршрут, стават рано и затова не могат да стоят до късно..." (не подценявай и обобщавай, за да не се окажеш неприятно изненадан) особено след последната засечка на х.Скакавица.
Както и писах по-горе по-скоро проблема е в "клиентите" с "особен манталитет", и частично от конкретния водач, който в случая не може или не иска да си "озапти кръчмарите". Разбира се това не се отнася за всички Водачи.
На Скакавица имаше и малка група чужденци, също платена и със един Водач, които гледаха с почуда случващото се. Направиха ми добро впечатление на културни хора, които на сутринта станаха рано и тръгнаха стегнато. Вероятно точно това е което си и имал предвид в цитираните по-горе Твой обяснения. Тоест да, има и такива групи. Явно местният манталитет е един от проблемите за съжаление..... а той е труден за контрол... особено ако липсва елементарна култура.
Малко се отклонихме от общата тема, но притесненията Ми са, че в следствие на по-новия, чист заслон с "екстри ток и др." ще се появят много от "елементите с особен манталитет", особено ако бъдат заведени там от платени или не Водачи, мястото ще се "комерсиализира" и постепенно ще става "бунище", като 7-те езера и други подобни места.
Надявам се не сърдиш или нещо подобно на моят отговор и обобщения, но така Съм видял Аз нещата на живо, а и доста други хора покрай Мен. Това са доста чести ситуации, а не тенденция ... но си е тревожно като цяло.
Чет Сеп 20, 2018 10:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Хайде, дано пък не! Отговорете с цитат
Както сте забелязали, аз съм един от тези, които са се парили от туристическите безчинства по хижите и затова твърдо не спя в тях (винаги на палатка, последния път по изключение - в отделно бунгало). И все пак древните умно са казали: abusus non tollit usum - злоупотребата не изключва употребата. По-добре е да ги има заслоните, които ще спасят нечий живот, пък като ги има, нека потърсим начини и средства да предотвратим превръщането им в кръчми за пияници. Говорим конкретно за заслона "Кончето": без него просто не може на това място! Да ни е честит, пък ега не ни разочароват "новодомците"!
Чет Сеп 20, 2018 11:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение EXITTT Отговорете с цитат
Нещо масите не се кефят явно на идеята за бар и маси. Предлагам да им оставм з. Баюви дупки и да си направим алтернативен заслон/бар Кончето. На Кутело е ок. Тъкмо бирата ще е ладна. Но с доброволчески труд и дарителска кампания у ФБ. Абе как си трее. Wink

Браво иначе на хората за труда и резултата.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Чет Сеп 20, 2018 11:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Така ще е явно ......"никой ни мой мъ върнъ на селу". Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Чет Сеп 20, 2018 12:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
SHOGO, не съм бил аз със сиурност, на Скакавица не съм имал нощувка лятото от повече от 10 години Smile Виж, зимата редовно оставам и до към 1-2 сутринта, ама без чалгии, пък и тогава моите хора спят, че ги чака обикновено тежък ден след това по ледовете и снеговете...

Пак не разбрах, на групата ли се плащаше (била "платена" казваш) или на водачите? Smile

Хубаво е да се цитират имена в такива случаи, на туроператора, на водачите, а не да обощаваме и да слагаме под общ знаменател всички колеги. Щото като се замисля, познавам почти всички работещи в бранша, не се сещам за един дори, който да понесе цяла вечер чалгии...

А и последните години колегите избягват района на Езерата през почивните дни по обясними причини. На мен ми се случва да променям цяло пътуване, за да избегна уикендите там...

По какво се разбра, че това са професионални планински водачи? А не "организатори" помъкнали тълпа за по 20-30 лв на човек? Че такива се навъдиха много напоследък. Разни остатъци от БТС дружества и клубове, някакви хора, които искат да си начешат егото, като замъкват тълпи в планината и взимат такса "организация". Не ми прилича на постъпка на колега това, но и така да е, е крайно рядко срещано. Кажи датата, аз мога да разбера кой е бил, няма да го скрия Smile

Да се върнем към темата обаче - още седмица-две и заслончето ще е съвсем готово Smile Горе още кипи работа.
И заслоните и хижите ни трябва да станат по-чисти и приятни и да предлагат нормалните услуги за такива места. Твърденията, че екстрите "унищожавали" планината (един неуспял водач и горд залесител беше изказал тази теза) звучат глупаво - не може условията по нашите планини да стоят на ниво средата на 20 век, докато календара вече доста се е превъртял. Пък ако на някой не му харесват условията на х. Яворов (прекрасни!) - да ходи да спи горе в Бункера Smile Smile Smile
Чет Сеп 20, 2018 1:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
SHOGO



Регистриран на: 10 Окт 2014
Мнения: 229
Местожителство: град София

Мнение Отговорете с цитат
Датата е 08-09.09.2018 г. Двамата "хора" които водеха, изглеждаха добре екипирани и в добър тонус, за разлика от групата. Единия бе отпред, другия изчака групата и тръгна отзад. Изглеждаха като професионални водачи, но може и да си прав, това няма как да го знам на 100%.
"Твърденията, че екстрите "унищожавали" планината (един неуспял водач и горд залесител беше изказал тази теза) звучат глупаво" - да разбира се това е твое лично мнение, но не е хубаво да категоризираш, след като правиш подобна забележка (по-горе) "а не да обощаваме и да слагаме под общ знаменател всички колеги".
Дай да изчакаме и да видим какво ще стане със заслона и мястото около него след като се построи. Не да гадаем. Просто изказвам моите опасения, нищо повече.
Вероятно се изяснихме по повечето въпроси, поне Аз така го разбирам. Нямам повече възражения. Лек следобед.
Чет Сеп 20, 2018 1:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Момчи, гледах доста снимки от изграждането на заслончето, абе вижда ми се доста лимбизе, може и да бъркам, но от снимките с такова впечатление останах. Някаква дървена скара хваната в стоманени колове... че и ламарината като я гледам не ми вдъхва много доверие и т.н. Ти ходи ли на ремонта? Дай малко инфо как ти се вижда ще издържи ли на кофти условията. Има ли изолация някаква, изобщо измислено ли е добре според теб ако си бил там де или ако си говорил с хора участвали в ремонта?
Чет Сеп 20, 2018 2:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Добре е измислено според мен, професионалисти са правили проекта. Много е яко, има си всичко - и изолация, и проветрение. Ламарината е неръждавейка, няма да мръдне според мен. Но като всяко ново нещо, има някакъв риск нещо да не е както трябва, да изчакаме и да видим Smile Аз лично съм оптимист - сглобен в халето изглеждаше добре, а хората, които го монтираха горе, знаят за какво става дума. Ще го тестваме на зима! Smile
Чет Сеп 20, 2018 3:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Аха ми дано дето казваш да издържи зимната планина..
Айде хаирлия да е, да остане дълго и да няма хора погинали горе.
Чет Сеп 20, 2018 3:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: EXITTT Отговорете с цитат
packo packov написа:
Предлагам да им оставм з. Баюви дупки и да си направим алтернативен заслон/бар Кончето. На Кутело е ок. Тъкмо бирата ще е ладна. Но с доброволчески труд и дарителска кампания у ФБ. Абе как си трее. Wink

Или високопланинско капанче "Казана". Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Сеп 20, 2018 3:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Това може да прозвучи смешно на някой и дори несериозно, но веднъж изкачвайки словенския Триглав с група, горе имаше един тип, дето беше изнесъл кенчета с бира и ги продаваше. Абсолютно на черно работеше, беше сложил 2 евро отгоре на нормалната цена. Познайте как ми дойде едно студено Laško след бавното мъкнене по ръба, пък и вече беше напекло... Smile

Та няма лошо от някоя друга екстра, стига да има правила и култура, заслужаваме си го Smile
Чет Сеп 20, 2018 5:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение А лифт? Отговорете с цитат
Разбирам мераците ви да трансформирате високопланинските заслони в барчета, ама без лифтове реализацията ще куца. Затова лифт! Първото въже от хижа "Бъндерица" (паркинга) до заслон "Казана". Второто въже от "Казана" до заслон "Кончето". Оттам трето въже директно, без стълбове, към връх Вихрен, където ще има само бар, защото четвъртото въже ще сваля туристите направо в хижата. Скоро ще се окаже, че самите заслони всъщност са излишни, защото всеки ще може да се прибере с лифтовете. Така планината ще добие своите истински функции - отмора за гражданите (няма катерене!) и добро настроение (ха наздраве!). Shocked
Чет Сеп 20, 2018 11:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров, вдъхнови ме сега да намеря отговора на идеята за въже на Кончето. Предложение подкрепяно от Стефан Попов, но отхвърлено от членовете на БАК. Ако Ведрин ме изпревари, ще съм му задължен, все пак той ми го показа Smile
Много прилича на твоята реакция, наистина Smile

А истината!? Тя е относителна Smile
Чет Сеп 20, 2018 11:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Владо, и от майтапа би могло може би да има понякога някаква полза -- току-виж и други заслони вземат, че се преродят в XXI век. Smile

Момчи, четейки написаното от Владо, аз също се подсетих за саркастичния текст на Любен Телчаров и за отговора на Стефан Попов:

-- предложението: Постройка телено въже в Пирин, Г. Георгиев, Бългаски турист, брой 9, ноември 1937 г., стр. 25-26

-- отзивите: За теленото въже по карстовия ръб на Пирин, Любен Телчаров; Pro domo sua, Стефан Попов Български турист, брой 10, декември 1937 г., стр. 8-9

-- осъществяването: Съюзно творчество, Български турист, брой 1, януари 1940 г., стр. 34

Любопитно е да отбележим, че след словесната престрелка в края на 1937 г., д-р Любен Телчаров, иначе много редовен сътрудник на Български турист, отсъства от страниците му в продължение на точно три години. Следващата му дописка излиза чак през януари 1941 г. в едва третия от броевете на списанието под редакцията на друг член на БАК -- Божидар Стоичков. И точно година след необичайно краткото съобщение със снимка в Български турист, че парапета е бил изграден предходната година. И най-вече -- в отсъствието на Стефан Попов, тогава вече от доста време аташе по печата в Българското посолство в Берлин.

Явно мъдростта все пак е способна да преодолее дори непририми различия, но понякога са нужни години, за да се случи това...

Между другото, потърсих и намерих споменатият от Любен Телчаров текст на Pierre Dalloz за Meije, публикуван в списанието на Френския алпийски клуб La Montagne през 1934 г. Pierre Dalloz е бил негов редактор в периода 1933-1939 г. По-долу е моят свободен и твърде набързо направен превод, както и има връзка към оригинала.

«Да не допускаме унищожаването на Мейж!

За алчността и глупостта всичко е възможно...

Не научихме ли наскоро, че "предприемачи" имат сериозни намерения да построят лифт от Ла Грав до върха на Мейж! Един стълб в Ла Грав, друг на Човешкия връх, трети на Мейжет и последния на Големия връх; изглежда не е сложна задача от техническа гледна точка.

Колкото до върха, прекалено тесен за посрещане на туристи, чрез няколко взрива той щял да бъде снижен с 25 метра и на така получената площадка щели да изградят ресторант и гара...

Не по-малко учудващо в тази история е, че се принудихме да я вземем насериозно, да раздвижим администрацията и общественото мнение, да започнем процедура за обявяване на Мейж за природна забележителност, и че едно обикновено повдигане на раменете не се оказа достатъчно.

Но "предприемачите" изглежда са успели да си осигурят впечатляваща подкрепа; бихме могли да се опасяваме от множество мълчаливи съучастници; за някои Мейж е станала "бизнес".

Твърде лош бизнес между другото ... ако се замисли човек. Да си представим обезглавения връх, опънатото въже. Какво би останало от Мейж? Тъжна гледка на принизена красота, за която туристите ще побързат да отсекат "не си струва". Един резил за французите, позволили този атентат. Ще бъде ли възстановен върха след фалита?

Търсенето на баланс между вредите и ползите би изменило смисъла на въпроса. Не е редно да бъдат водени преговори за най-свещеното на Мейж. Достойните разбират това.

По-удачно би било в този случай да се говори "право, куме, та в очи". Туристическите асоциации и Алпийският клуб на първо място всред тях предприеха постъпки пред администрацията за отхвърляне на проекта. Пожелаваме им бързо да бъде удоволетворено искането им.

В противен случай, ще трябва да бъде взето под внимание решителното противопоставяне на алпинистите. Те не са срамежливи хора; не биха позволили никога да бъде нарушена целостта на планината, която за тях е най-гордата и символична всред френските планини.

Ако се наложи, те знаят какво да направят»


Източник: https://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k9764789k/f41.image.texteImage

В бележка под линия има и препратка към официалния протест на Френския алпийски клуб срещу строежа на лифт на Мейж, чийто текст е публикуван на 38-ма страница в същия брой на списанието:

https://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k9764789k/f76.image.texteImage

И отново мой свободен превод:

«Протест на Френския алпийски клуб срещу проекта за изграждане на лифт на Мейж

В заседанието си на 20 декември 1933 г. Управителният съвет на Френския алпийски клуб реши да изпрати на властите, както и да разпространи в пресата и по националното радио, следния протестен текст:

Управителният съвет на Френския алпийски клуб с възмущение научи за проекта за изграждане на лифт от Ла Грав до върха на Мейж, който включва подравняване на върха, за да бъде улеснено построяването на гара и ресторант.

Пред угрозата от този вандалски акт, който би обезчестил един от най-известните върхове в Алпите и едни от най-красивите планински гледки в света, Алпийският клуб възприема като свой дълг да оповести своя най-пламенен протест и да призове общественото мнение да се противопостави на осъществяването на проекта.»


Въпросният проект не е бил осъществен. Но, близо половин век по-късно, през 1976-77 г., 15 години преди Pierre Dalloz да напусне този свят, все пак са били построени лифтове в района, които работят и до днес:

https://fr.wikipedia.org/wiki/T%C3%A9l%C3%A9ph%C3%A9riques_des_glaciers_de_la_Meije

В заключение прилагам две снимки направени от Марсел Ишак -- на върха, който са щели да подравняват чрез взривяване, и поглед от него към билния ръб на Мейж:





Всякакви прилики и разлики с други лица и събития, в други планини и държави, и в други времена, са "съвършено случайни"...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Сеп 21, 2018 1:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Andro



Регистриран на: 18 Май 2013
Мнения: 101

Мнение Отговорете с цитат
https://www.facebook.com/pg/planini.eu/posts/?ref=page_internal

На 29.09 предстои откриването на заслона. Браво на всички допринесли за новия заслон!
Пон Сеп 24, 2018 9:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 7 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov