ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Кой може да каже???
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Кой може да каже???
Автор Съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Кой може да каже??? Отговорете с цитат
Аз искам да знам и ако някой знае да каже защо няма работеща чешма от Бялата вода нагоре. Поне 2-3 пъти седмично се качвам с колелото през Бояна до Златните мостове... До скоро пълнех на Златните мостове до стълбите.. Добре, че бягайки от колите, които са през две секунди, въпреки забраната 9-16 ч. доколкото си спомням, минах през Бялата вода и си сипах.. На Дендрариума чучурчетата прецакани но една каравана се разположила и продават. Към Златните мостове и около тях НИКЪДЕ, а вода тече навсякъде. На Офелиите си изкарах яда на персонала, че може би някой трябва да им купува водата при положение, че ще се удавим горе в нея. Казаха ми, че е спряна, защото тече кална... Е аз доста скоро си сипах на Златните до стълбите към Кумата и т.н. И нямаше кал. После се видях с един от Природен парк "Витоша", който отговаря за маркировка, беседки, пейки, мостчета... Вика искаш ли да те включа в доброволците, които ще копаят, ринат и чистят...Еееее, кой ще обясни какво се случва???
Пон Юли 02, 2018 4:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Вода газим, жадни ходим! Отговорете с цитат
Така е, десетки са чешмите, които не текат. Някои от тях са изградени от гранитни блокове, солидна направа, а стоят като паметници. Хижари ми обясниха за други хижари, че нарочно запушвали каптажа, за да им купуват минералната вода. Може и така да е. Но да ме прощава управлението на парка, и то бездейства! Ако знам как се чисти каптаж и по-важното, ако знам къде е, сам ще го почистя. Най-често са нападали листа. В повечето случаи обаче вероятно ще се наложи продухване с компресор. След като до чешмите има достъп за автомобили, какъв е проблемът да се оправят? Мога да направя карта на умрелите чешми. Дори съм правил сметката, че със заплатата на един служител от управлението може да се наеме някой, който да изчисти за един месец десет чешми (по 100 лева на чешма, берекет версин!). Остава да се съгласят от управата. Shocked
Пон Юли 02, 2018 5:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Отговорете с цитат
Не зная дали може да е полезно в случая, но има чешма на малкия паркинг над Златните мостове, преди около месец работеше:

http://kade.si/#map=19/2586857.34/5253113.74/0
Пон Юли 02, 2018 7:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Re: Вода газим, жадни ходим! Отговорете с цитат
[quote="Сотиров"]Така е, десетки са чешмите, които не текат. Някои от тях са изградени от гранитни блокове, солидна направа, а стоят като паметници. Хижари ми обясниха за други хижари, че нарочно запушвали каптажа, за да им купуват минералната вода. Може и така да е."
============
В неделя се въртях около язовир "Белмекен". Същото е, при положение че валя здраво предишните дни.
Вто Юли 03, 2018 1:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Интересен проблем описвате.
Струва ми се, че плаче за една доброволческа тема - списък на чешмите за оправяне, уговорки, резултати?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Юли 03, 2018 1:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Дидо и аз не разбрах дали писалите по темата са доброволци за почистване на каптажи, водохващания и чешми и питат кой може да каже на коя дата и къде може да се включи кам тяхната ударна бригада? Smile
Сега по-сериозно - може ли да се направи такава доброволческа тема? Да пооправим така между другото някоя друга чешма с експлоатацията на детски труд, че като има вода и кал, децата са първи помощници.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Юли 03, 2018 4:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Може бе, как - подфорума е там, пускай.
Смятам, че като за начало има нужда да се пусне един списък от налични неработещи чешми с активен водоизточник наблизо.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Юли 03, 2018 6:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
NuclearWinter



Регистриран на: 24 Юли 2015
Мнения: 94
Местожителство: ГА701

Мнение Re: Вода газим, жадни ходим! Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Хижари ми обясниха за други хижари, че нарочно запушвали каптажа, за да им купуват минералната вода. Може и така да е. Shocked



В ресторанта на известна хижа:
- Извинете, от къде да си напълня (2 * 1,5 л) тубите с вода?
- Ооо, нашата вода не е много хубава за пиене!
- Така ли, защо?
- Ами напоследък валяха много дъждове и каптажа е размътен. Но имаме минерална вода!
Оглеждам витрините - само тубички по 0,5 л. Влязох в нужника и напълних празните туби с мътната каптажна вода... Още съм жив, не съм повръщал или посирал след това...

Та, Сотиров, може и да си прав Wink
Вто Юли 03, 2018 7:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Конкретни дейности Отговорете с цитат
Някакъв намек за активиране на доброволци съзирам, така ли? Добре, нека да сме конкретни. Без много да ровя в паметта си, се сещам за десетина чешми на стратегически места. Никоя от тях не работи. Първата е малко над лифта на Голи връх. Втората е като слизате надолу, вляво от шосето има каптаж и до него камък с бивша чешма. По-нататък: обновеният заслон под "Бай Кръстьо" по посока на Симеоново (района на дъновистите). Солидна чешма, зидана от дялан гранит. Сещам се за чешма малко над Боянското езеро, също стабилна, зидана. Има чешма до връх Кикиша. Има и по пътеката от Боянското езеро към Драгалевския манастир. Самата чешма с огромен дебит на заслона "Кикиш" напоследък не работеше, сега след ремонта не знам. Чешмата под "Ушите", изградена с толкова труд от един човек. Едва църцореше. Да изброявам ли още? Имам и снимки, ама каква файда. Просто камък и в него забит чучур, от който не тече нищо. За контраст: днес минахме с малките внуци по пътя за военното поделение над Кокаляне. Там има беседка с чешма. Преди време едва капеше и тогава случайно срещнах там някакъв местен, който ми каза, че каптажът е по-нагоре, но се е запушил от шумата и трябва да се почисти. Или да се продуха с компресор. Днес от тръбата течеше чудесна силна струя. Значи е бил почистен.

Сега малко технически въпроси. Нали не си представяте, че на своя глава ще тръгна да разкопавам с търнокоп тръбите към някоя чешма? Че аз мога по-голяма беля да направя! Трябва си човек, който ги разбира тия работи. Пък да помагам, да, ще дойда. Но все пак чешмите са собственост на парка, нали? И като такава не е редно всеки да се бърка в нея. Нека ръководството на парка организира някаква акция, ще се включа в нея.
Вто Юли 03, 2018 10:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Владо,

ако мястото на захващане на водата е на 2-3 метра от чучура, отпушването на чешмата е съвсем дребна работа. При благоприятно стечение на обстоятелствата може да отнеме малко време, примерно половин час.

След като знаеш неработещите чешми, бих ти препоръчал да пуснеш една нарочна тема в доброволческите работи. Дали след това хората ще ходят сами да огледат и при възможност да оправят чешмата, или ще търсят парка - това са детайли.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Юли 03, 2018 11:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Ща! Отговорете с цитат
Добре, Дидо! След първата екскурзия по познатите ми маршрути ще пусна доклад за състоянието на чешмите и техни снимки. И все пак проблемът не се решава само с отпушване, защото преди това трябва да знаем къде е горният край на тръбата. А той невинаги личи.

P.S. Нали се сещаш, че аз, който изобщо не пия вода по планината, а и не нося, милея за чешмите от чисто идейни съображения: щом нещо е направено, за да помага на хората, то трябва да работи.
Вто Юли 03, 2018 11:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Интересен проблем описвате.
Струва ми се, че плаче за една доброволческа тема - списък на чешмите за оправяне, уговорки, резултати?


Много добра идея. Доста пъти съм отпушвал или намествал тръби или пък изгребвал наноси от водохващания на чешми в поправимо с подръчни средства състояние. Ще се включа в правенето на списъка и според случая и в останалото. Най-малкото ще е полезно да се внесат в BGMountains липсващите чешми и може би състоянието им, например означената чешма до сградите на ПСС на Конярника преди месец не работеше, а неозначената до заслон "Самара" течеше. Ще пиша щом започнат да се събират наблюдения.
Сря Юли 04, 2018 12:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Sineva написа:
dido написа:
Интересен проблем описвате.
Струва ми се, че плаче за една доброволческа тема - списък на чешмите за оправяне, уговорки, резултати?


...Доста пъти съм отпушвал или намествал тръби или пък изгребвал наноси от водохващания на чешми в поправимо с подръчни средства състояние...


Именно, за това говоря.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юли 04, 2018 1:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Пускайте теми за разходки с лек ремонт на чушми, който може ще идва, ние също. Няма как всички чешми да текат и да се подържат, но да се започне отнякъде.
Освен шума, в каптажите често има и умрели животни.
Сотиров, може и с най-обикновени градински лопатки да се открие тръба/маркуч и да се почисти. Трудно е с местенето на бетонните капаци на каптажите.
Ние сме си набелязали две чешми в Мурсалица, след две седмици ще сме там и ще пробваме да ги пуснем.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Юли 04, 2018 9:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Само да кажа, че вчера карах колело с един от Дирекция на горите - София. Разпитал е за чешмите и колеги, и в Парка. Абсолютно тенденциозно са подпомогнати да спрат от собственици на заведения с бездействието на контролните органи Crying or Very sad !!!
Сря Юли 04, 2018 9:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov