ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Искърско Дефиле. Маршрути
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Искърско Дефиле. Маршрути
Автор Съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Миланово Лакатник по Петренски дол Отговорете с цитат
Привет
Искам да се разходя от гара Лакатник по скалите, с влизане в Ръжишката пещера, до село Миланово и за да не се връщам по същия път от село Миланово искам да мина на югозапад към помпената станция и да се спусна по Петренски дол. Някой знае ли дали е проходим участъкът от Миланово към помпената станция и по реката, защото на картата има дадени пътеки, но ми се е случвало на други места да ги търся с навигацията като с металотърсач Laughing На страницата на Лакатник има описана някаква екопътека Долината на река Петренски дол. След помпената станция надолу пътеката се разделя на три. Коя е най-добра? Доколкото виждам от сравнението на маршрута с картата на бг маунтинс тази екопътека май е средната пътека точно по реката и трябва да излиза някъде на Синия вир. Правилно ли съм се ориентирала?
Благодаря предварително!
Сря Авг 14, 2019 1:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение По долината на р. Петровска/Петраница/ Отговорете с цитат
Привет!
Състоянието на пътеката по долината на Петрински дол и пътя от дола към с. Миланаво, скалите и Лакатник могат да се видят в албумите:
https://photos.app.goo.gl/be5sECqnxRgLxz5R6
https://photos.app.goo.gl/ERyqzSJveqB2vjibA
И двата са от 2013 г. и дават подробна представа за част от маршрута за който питаш. След "Помпена станция" при двата каптажа пътеката следи реката. На картата са дадени две странични, западната минава над скален откос по който катерят любители алпинисти, източната не знам дали съществува. Преди "Свинската дупка" пътеката/"средната"/ се дели на две, лявата минава високо над реката покрай дупката, дясната е по реката. По-добрият вариант е първия, пътеката е панорамна и това е туристическата/сега се нарича "екопътека"/ пътека от соц. време. Предполагам, че към настоящия момент няма кой знае какви промени по маршрута, същият е доста използван.
Сря Авг 14, 2019 5:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
през август направих приятна велоразходка в Понор Планина от Церово, по асфалта до Заселе и Зимевица, от там до Добравица, Искрец и се върнах в Церово през Добърчин. Станаха 45 км и почти 1500 метра денивелация. Открих няколко нови Оброчни Кръста, насладих се на гледките към Столо от пътя Зимевица - Добравица.

ето и описанието:

http://pavelpronin.com/ponor_planina_velo_marshrut/


Пон Сеп 16, 2019 10:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
yu1up



Регистриран на: 17 Мар 2015
Мнения: 58

Мнение Бегличка Могила Отговорете с цитат
Бегличка могила не е висока 1841 м. Писах му два пъти, но този човек е глух и не иска да поправи грешката Lapsus Calami. Ако някой го познава лично, нека му каже да направи корекция.
http://visokobg.com/vracanska-planina/
Пон Мар 09, 2020 9:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
няма да имам пролетен Искърскодефиленски сезон с БДЖ тази година, а стана много добра традиция за мен. Имах маршрути за проучване в дяла около Зверино... колкото и да е хубаво дефилето, то ще е там и следваща година, а сега с БДЖ (а до него с метро) е риск.

имам маршрути за кола, дори много приятно се разходих през Царичинските махали, но с кола няма толкова удобни маршрути, каквито има с влакове.... Sad((
Вто Мар 17, 2020 4:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
raskoll написа:
няма да имам пролетен Искърскодефиленски сезон с БДЖ тази година, а стана много добра традиция за мен. Имах маршрути за проучване в дяла около Зверино... колкото и да е хубаво дефилето, то ще е там и следваща година, а сега с БДЖ (а до него с метро) е риск.

имам маршрути за кола, дори много приятно се разходих през Царичинските махали, но с кола няма толкова удобни маршрути, каквито има с влакове.... Sad((

Жалко, но разбираемо, и мен това ме мъчи. Много хубави описания правиш на разходките си и доста неща научих от тях за района. Сервираш информацията на готово. На 7-ми се разхождах из Дефилето преди дъжда. Точно почваше да се раззеленява и да цъфтят дръвчета и храсти, а колко минзухари имаше. Красота. Миришеше на пролет. Още поне 5 маршрута за съботите бях планирала, но на 7-ми влаковете бяха претъпкани, метрото също. Сополиви имаше достатъчно. Това ме отказа. Днес прибрах обувките. Май няма да се вадят идните седмици. Sad
Вто Мар 17, 2020 6:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
Преди пандемията, на 6ти Март направих първата ми за доста време разходка. Имах дискова протрузия и цяла зима не съм ходил по планините, притеснявайки се тя да не стане херния и така, мислех, че това ще е първата от разходките ми за този сезон, ама ще остане единствената: http://pavelpronin.com/tsarichina-chibaovtsi-tseretsel/

Разходих се от Царичина, през махалите Бусин Дол, Церецелски Ханчета, Чибаовци и Червена Ябълка. Много спокоен маршрут, времето беше мрачно, екстра за такива места, беше много приятно, но късо. Избрах това за да не се натоварвам, не знаех как ще съм (няма проблем, дисковете вече са ок).





Поздрави Smile
Чет Мар 26, 2020 2:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Интересно, както винаги. Преди 2-3 години правих една подобна обиколка в този район - с. Кътина, махала Гековци на Владо Тричков, вр. Темишор, махала Ливаге, Разкръстето, Типченица и обратно Кътина. Беше ранна есен и ми направи силно впечатление църквата в Ливаге, забравих на кой светия е кръстена (в БГ Маунтинс има в близост означен друг обект като Св.Кирил и Методии). Църквата беше пуста, но в много добро състояние и беше отключена. Сякаш всеки момент може да почне служение. Знаеш ли нещо повече за нея? Личи като да е поддържана и посещавана, но все пак е доста отдалечена от постоянно живущи.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Чет Мар 26, 2020 2:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат


църквата е Св.Св.Петър и Павел и е наистина поддържана. сещам се, че съм виждал снимки на събор до църквата, от Петровден, но сега не мога да ги намеря. сигурно все още правят събори на това място. не знам кой я поддържа, зад нея има няколко къщи и когато съм минавал там, чувах как лае едно куче, така че някой все пак живее там или поне идва от време на време.
Чет Мар 26, 2020 4:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Да, именно за нея говоря. Благодаря! Когато бях там влязох вътре и до вратата имаше една масичка и на нея тетрадка, в която се разписах. Имаше писали хора по-рано същия ден, както и почти всеки ден предните седмици. Нещо като тетрадката в кутията на Купена.

Като се вдигне обсадата съм запланувал едно скитане в района, дано да е в най-бурния пролетен цъвтеж. Ако не, здраве да е, когато може.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Чет Мар 26, 2020 4:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ndamov



Регистриран на: 08 Мар 2017
Мнения: 212
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат


Така изглеждаше черквата през декември миналата година.
Нед Мар 29, 2020 10:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
по време на седенето вкъщи разглеждах старите ми разходки и открих няколко, които не съм описвал. седнах да опиша късия маршрут през махалите на Луково и докато търсих информация за селото попаднах на тази книга https://web.uni-plovdiv.net/vedrin/ibgd/ibgd-08-1940.pdf (отваря са в пдф), много й се зарадвах и много от текста копирах в пътеписа, може би прекалих с цитирането (много текст), но лично на мен всяка дума беше интересна.
много благодаря на vedrin за труда да качи и да сканира книгата (ако правилно разбирам, че е от него).
Докато търсих други книги за пролома по информация от тази книга (имената на фотографите и т.н.) попаднах на още няколко книги за Искърското Дефиле от сайтове за стари книги, сигурно ще си ги поръчам Smile))

този маршрут е по местата, които са добре познати за много планинари. с влак от София е толкова близо, че пътеките няма да зарастнат скоро.

от Луково до Турската Могила и Гола Глава и обратно

http://pavelpronin.com/lukovo-turskata-mogila/



Нед Мар 29, 2020 5:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Чудесен пътепис! Радвам се, че книгата е намерила своя читател.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Мар 30, 2020 3:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
понеже докато описвам някои стари маршрути усещането е все едно пак съм там, в условията без планински разходки от последните два месеца, реших да видя кои Искърски разходки не съм описал и описах няколко маршрута от Батулия.

Понеже доста се вманиачих по историята на селата и махалите от Освобождението до Колективизацията, имам моооооооооооооооого текст. в двете части се повтаря първата половина - с текста за историята на селата.

Минах през махали Тиолица, Бельови Къщи, Ръплини, Самотвор, Голема Мечка, Мала Мечка, Ливаге, Попови Кошари, Станьовица, Свинове, Жилава Падина, Равни Дел, Смиля, Оградище, Уровиш, Кръстец...

Част 1: 2 пътеписа край река Кръстешка

http://pavelpronin.com/batuliya-bukovets/




Част 2: 2 пътеписа, един над река Кръстешка, другият - над Оградишка

http://pavelpronin.com/batulia-bukovets-ogradishte/


Чет Апр 23, 2020 9:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
През 11.2017 г. с колегата Wanderer правихме "Лесков дол-Буковец-Огоя" с акцент църквата Св. Никола в Буковец. Известна е като "Латинската" или "Затрупаната". За първото се предполага, че е построена от кръстоносците лагерували по тези места, второто е факт. По време на Османското владичество местните са я затрупали с пръст за да не бъде разграбена и разрушена. Чак през 1981 г. е окончателно изровена и реставрирана по случай честването на 1300 г. България.
справка: http://www.svogetour.com/?p=545









raskoll, останах с впечатление, че не си я посетил, въпреки че си минал близо до нея съдейки по трака и снимките. До нея има само пътека, изчертана е на картата "kade.si и BGM /сн. 1/
Кучета нямаше, хора също, само няколко телета. Very Happy
Съб Апр 25, 2020 9:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Следваща
Страница 4 от 11

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov