ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Искърско Дефиле. Маршрути
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Искърско Дефиле. Маршрути
Автор Съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
Smile) много благодаря и се радвам, ако съм помогнал в откриването на нови места, а и на мен е приятно, когато някой пише, че ги чете, все пак са доста дълги Very Happy Very Happy Very Happy

много хубава разходка и маршрут направихте, нямам го описан в сайта, само части в различни пътеписи. пътят край Градището наистина е грешно отбелязан като асфалтов в kade.si, и аз се подведох от тази информация, минах по този път с велосипед през август, всичко беше зарасло, изобщо не се личеше, че има път. не знам от къде е грешката, защото на никоя друга карта този път не е отбелязан като асфалтов (а на някои дори липсва като черен), ама щом стигнахте до Добравица/Загъжене, е добре Smile) Аз сега гледам една къща в Добравица, точно където минахте, за продажба - стара къща и е направена от бигор! И преди съм виждал оферти за това село на добри цени...но... в следващия живот Smile

Не знаех, че Столо стана толкова популярно място, че чак с автобуси се бутат горе до махала Топилата, луда работа, направо опасно ми се струва. Иначе се качват горе и с коли... и то доста, и с мотори... Sad(

Добре, че нямахте проблем с кучетата там Smile Аз миналата есен бях тръгнал пряко от махала Топилата за Столо, през камъните, тоест точно под скалите, беше много интересно, а когато след участъка с въглища най-накрая излязох горе, излязох точно към тях, бяха много и лаеха, но бяха дребни и нямах проблем (тогава бях отишъл да търся вкаменелости).

От Чепърна гледката е чудесна. Връхчето на хоризонта би трябвало да е Издремец.
Пон Май 09, 2022 9:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Проблеми с кучетата нямаме, когато съм сам или сме двамата, или тримата, в нас няма страх и го усещат, повече от 7 не са ни срещали. А и моя милост се понася неудъжимо и без предупреждение към тях, хвърляйки камъни, пръст, плюнки, с псувни на уста и особен блясък в очите, размахвайки тояга и краци, целейки се в болезнени за животните места, мислейки първо как да го хвана и кой крак първо да му счупя ... да ме извиняват крайните кучелюби, да си ги вземат дОма ... та животинките усещат бързо накъде отиват нещата и се омитат и млъкват, джафкат отново като се отдалечат.

С оглед на късното тръгване, разходката дойде добре раздвижваща - на око - 15-16 км, 700-800 денивелация, 4 часа и половина ходене. Може и различни да са ТТ данните, който иска да го смята на компа, или да ходи да го мери на живо. Много приятен заход към така нашумялата скала. Реших да я опиша (за разлика от другите ни кратки набези в популярни райони на дефилето), защото се оказа разнообразна откъм растителност и гледки разходка, без да е безкрайна, нито пък прекалено къса. Това което забравих да напиша е, че се върнахме по маркираната пътека от СтолО към селото. Иначе ми поставиха задача да уцеля сгодно време (като съботното) за удължена същата разходка през Меча поляна, Церовски ливади, Каишов връх и по билото към СтолО.
В махала Меча поляна имаше кола до една от къщите под Чепърна. Транспортните неволи бяха на и след обратния завой на пътя за Топилата, други бедстваха в дясната отбивка за Сульовци.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Май 09, 2022 1:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
А така Васко, смени малко тези пусти Родопи Very Happy !
Препасница много ми допада. Алтернативни отправни точки за обикалки по билото са Заселе (комплекс Божилови) и малко преди Зимевица (от там към Сърбеница). Също хубаво кръгче моге да се врътне на север с отправна точка Бракьовци. Ако искаш подробности, пиши.
Вто Май 10, 2022 12:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не че сме се спряли, но пиша само когато има какво да добавя или обновя като информация. И по Балкана си ходим, и по Рила. Пощъкваме и по Осогово, Конявска, Вискяр, ама ей така набързо, за третина ден. Плана и Лозенска не ги броим. Пирин и Алиботуш ми се губят, Беласица също.

Оспамихме темата, но то при пътеписите на raskoll е трудно да се добавя нещо.

То колко планове сме имали от Божиловите къщи и точно там практическото приложение на плана приключва Smile
Иначе бях наумил да разходя и колата от Бракьовци до Брезе по долината, ама жената ми мина път Laughing
Тони, ти си налазил на дядовците ми балкана (от Въча до Дермендере), аз не ходя в Родопа колкото ми се иска Cool

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Май 10, 2022 4:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Новата магистрала почти до връх Була Отговорете с цитат
Миналата седмица се качвах до връх Була и установих, че от хотелски комплекс "Божилово" почти до връх Була (до острия десен завой за отбивка още преди Коритата) е минавано с тежка верижна техника и пътят е разширен толкова, че могат да се разминат 2 автомобила. Естествено засега е на пръст, т.е. можете да си представите какво ще е, ако завали дъжд. Щели били да го насипват с чакъл, което е също отвратително за вървене. Този разширен и подравнен път продължаваше и след отбивката за Була, като не съм обследвала докъде в крайна сметка е прокаран. Има наранени дървета и изобщо е много грозна и тъжна картинка. Решили били, че така по-лесно щели да си извозват сеното. Много съм натъжена, много. Поредното обезобразяване на някое хубаво място.
Сря Юни 22, 2022 1:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
последно нощувах горе на Була на 23ти май, тогава гледах как строят краварника между Була и Каишов връх, там всичко е оградено с ел.пастири, има кучета, много крави, коне. колите на "овчарите" минаваха насам -натам по пътя от Заселе за краварника... имаше и някакви кучета, 3 броя, които няколко пъти се разходиха до Заселе и се върнаха обратно. тогава пътят беше ок, но се учещаха промените...

горе пък срещнах джип с тинейджъри, ама си тръгваха.

много гадно за пътя, тогава беше ок, трябва да мина да видя как е сега Sad сигурно е заради краварника, те наистина минаха поне 2-3 пъти от Заселе до краварника с кола през деня, а после и рано сутринта пак от селото нагоре. сигурно те си правят "по-хубав" път.
Сря Юни 22, 2022 3:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
По-малкото зло е.

По-добре един път по който да се движат, от колкото да направят всичко в коловози кал и ерозия.
Сря Юни 22, 2022 4:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение до връх Рединска китка Отговорете с цитат
Ще споделя снощната си разходка до два непретенциозни върха в Искърското дефиле. Старопланинският дял е "Голема планина".

Чак към 4 часа следобед взех решение да тръгна на разходка. От София, небето на север изглеждаше страховито - вещаеше буря. Но все пак прогнозата за следващите няколко часа даваше голям шанс на дъжд, но не и за буря. Реших все пак да тръгна.

От гарата в Своге тръгнах в 17:12. Все пак имаше още поне 3ч. светлина и 4ч. и половина до последния влак. Трябваше да премина 3км покрай шосето, докато започне самото изкачване при Текьова махала.

След като набрах 100-200 метра денивелация, гледките започнаха да се откриват:



Условията по черните пътища бяха горе-долу такива:



Имаше кал, но съвсем поносимо. По-важното - нямаше блокирани черни пътища от паднали дървета - нещо, за което винаги трябва да се внимава в този район.
Тук някъде заваля, прибрах фотоапарата и щракнах с телефона тези вече изоставени къщи в махалата под връх Могилата 940м.



Дъждът много бързо спря. Връх Могилата го заобикилох, скоро се откри гледка към връх Чуклите. Представлява много приятен и обзорен затревен хълм:





Поглед назад към връх Могилата 940м., който заобиколих:



Порадвах се на гледката към много познати върхове, но не мога да пропусна Издремец и съседа му Лиляка:



Това е най-високата точка на връх Чуклите:



Оттук вече се видя и основната ми цел - връх Редиснка китка 1143м.:



Поглед назад отново към връх Чуклите:



Стигнах Рединска китка без препятствия. Оттам гледки нямаше, триангулачният знак е в гората. От върха продължих на юг и се върнах по различни черни пътища за да се получи кръгов маршрут. На картата ЕТК-1-5000 има отбелязани 2 допълнителни коти - 1136м. северно от върха и 1135м. южно от върха. Преминах и през тях по пътя си.

При наближаването на шосето вече се стъмни напълно и заваля по-сериозно и продължително, но всичко протече по план. 20км. разходка, 740м. Д+ за 4ч. и малко.



Чет Апр 20, 2023 7:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Е па, рекъл шопа, хич да не е, все е нещо! Very Happy Красиво е било, ама 20 километра с денивелация 700 метра за 4 часа, що толкоз бързанье? Shocked
Чет Апр 20, 2023 8:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Е па, рекъл шопа, хич да не е, все е нещо! Very Happy Красиво е било, ама 20 километра с денивелация 700 метра за 4 часа, що толкоз бързанье? Shocked


Истина е, че гледах да се движа стегнато и да не се подмотвам, все пак разчитах на БДЖ за транспорт. Но чак особено бързане не е имало, даже на изкачване специално се наблюдавах да не се задъхвам.

По-важното е, че не попаднах на блокирани пътища от паднали и помляни дървета. При такъв вечерен преход, това наистина може да се окаже сериозно препятствие, вече съм си създавал ситуации от нищото при подобни условия.
Чет Апр 20, 2023 9:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
А, с БДЖ-то е друга работа! Помислих, че си с кола, понеже имаше грижа за пътищата. Аз с влака ходех до двете Скакли - и от другата страна (Вазовата пътека), и от другата. И в двата случая разходките завършваха с великолепно хапване на гара Бов. Горещо препоръчвам, преди да дойде влакът! Very Happy
Чет Апр 20, 2023 9:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
екстра разходка, най-вече предвид времето, обичам такива късни разходки, по-различно еSmile

правих същата като планинската част преди години... 12.2018-та, само че тогава бях с кола и си спестих Свогенското ходене, бях паркирал при МВЕЦа... до Рединска Китка съм се връщал доста пъти след това, ама от Реброво през Кръстец, през Редина повече не съм обикалял...

интересно за изоставените къщи, декември 2018 от тези къщи ме лаеха доста кучета, но бяха дружелюбни, от тогава не съм минавал там.

как беше на отбелязаното долу място, там има обитавана къща и пак е с много кучета, лаеха, но са били страхливи. От тази къща има пътека надолу към Томпсън, удобна е, но трудно се намира началото й под тези къщи (горе-долу трябва да се видят далекопроводите и да се мине южно от тях).



аз за толкова години обикаляне из тези места така и не съм проверил лично дали пускат да се мине през МВЕЦа както е разрешено при Оплетня... би било удобно (спирка Орлин).

би трябвало да си видял 5 Оброчни места по време на тази разходка, две при връх Могилата (където са копали иманярите), две на Рединска Китка, 1 в махалата при слизане от Рединска Китка.
Пет Апр 21, 2023 9:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
raskoll написа:
екстра разходка, най-вече предвид времето, обичам такива късни разходки, по-различно еSmile

правих същата като планинската част преди години... 12.2018-та, само че тогава бях с кола и си спестих Свогенското ходене, бях паркирал при МВЕЦа... до Рединска Китка съм се връщал доста пъти след това, ама от Реброво през Кръстец, през Редина повече не съм обикалял...

интересно за изоставените къщи, декември 2018 от тези къщи ме лаеха доста кучета, но бяха дружелюбни, от тогава не съм минавал там.

как беше на отбелязаното долу място, там има обитавана къща и пак е с много кучета, лаеха, но са били страхливи. От тази къща има пътека надолу към Томпсън, удобна е, но трудно се намира началото й под тези къщи (горе-долу трябва да се видят далекопроводите и да се мине южно от тях).

аз за толкова години обикаляне из тези места така и не съм проверил лично дали пускат да се мине през МВЕЦа както е разрешено при Оплетня... би било удобно (спирка Орлин).

би трябвало да си видял 5 Оброчни места по време на тази разходка, две при връх Могилата (където са копали иманярите), две на Рединска Китка, 1 в махалата при слизане от Рединска Китка.


Да, на посоченото място имаше 2 пуснати кучета, които тръгнаха към мене, но за радост наистина лесно се плашеха. Като взех камък и заплаших да го метна се спираха и спазваха дистанция.

Аз също много се чудих дали може да се мине през ВЕЦ-а и съответно да се използва спирка Орлин, но ми се струва, че не е възможно и нямаше как да избегна минаването покрай шосето. Освен това и в двете посоки бях с влак, който не беше пътнически и не спираше там.

Видях оброка на връх Рединска китка и в такъв случай винаги се сещам за твоите пътеписи, но аз нямам чак такъв голям интерес към тези артефакти и рядко ги снимам.

Благодаря, че си обърнал внимание на краткия фото-разказ! Smile
Съб Апр 22, 2023 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
wanderer_142



Регистриран на: 19 Фев 2022
Мнения: 69

Мнение Отговорете с цитат
Може би най-краткият маршрут по дефилето Пресечен камък - Черепишки манастир. Към 9 км в дългия вариант. Удобен за ползване на БДЖ. Начало спирката в с. Лютиброд, на няколкостотин метра от която има реставрирана черква от 15 в. и до нея останки от раннохристиянска базилика от 5 в. непосредствено до Ритлите. За уплътняване на деня, може да се направи преход до Рашов дол, където се е провело последното сражение от Априлското възстание. Същинската екопътека започва от южният край на Мейн стрийт на селото. Прекрасни гледки към пролома, проходима пътека, рядка червена маркировка, 2-3 пейки, вода липсва ... Повишено внимание ако водите деца, заради тясната на места пътека, със стръмен наклон към реката и изобилието на змии. След отбивката за манастира, дългият маршрут е малко скучноват.
За манастира се знае достатъчно. Изключително красиво място! Има избор на вкусна храна (в манастира, а не горе на ханчето), Вазовият кът е отворен за посещение. Всичко това в събота.
При интерес, снимки на:

https://photos.app.goo.gl/EqKwh2CyDFjU4Q2a6
Нед Апр 30, 2023 1:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Хе, в петък му се чудех на този маршрут, но поради свършващата маркировка на картата, го оставих за други времена след уточняване на ситуацията и сега ти си писал...
На картата е дадена маркировка до разклона за манастира, която продължава надолу към него, но свършва: https://map.bgmountains.org/#map=16/2630466.75/5326471.38/0
Както и друга пътека (път?) - немаркирана, продължаваща към каменна кариера и оттам пак има връзка към манастира.
Ти по кое слезе? Има ли я тази червена марка по склона надолу?
Вто Май 02, 2023 10:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Следваща
Страница 10 от 11

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov