ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Има ли пряка пътека от х.Балкански рози към Костенурката?
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Има ли пряка пътека от х.Балкански рози към Костенурката?
Автор Съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Има ли пряка пътека от х.Балкански рози към Костенурката? Отговорете с цитат
Видно от заглавието, интересува ме - има ли пряка, проходима/проследима пътека от х.Балкански рози към билото, в частност към превала до вр. Костенурката?
Гледам на картата (БГМаунтийнс) - има една жълта марка, която стига до никъде - към края на горския пояс по Курнадереси и после има някакъв трак (до синята марка), но не ми е ясно - дали има следима пътека или е "юруш по баира"?
Идеята ми е да спим (групичка сме) на Балк.рози и без да се отклоняваме до Левски, да се качим до билото и там да си хванем вече другата посока (Добрила). Дали е възможно, без да се вкарваме в някакъв глиганинг или прочие премеждия?
Друг вариант, който виждам е - да се продължи още малко към х.Левски и от Белите брегове да се хване пътеката право на север, която излиза до овчарника и после продължава пак на север към зелената марка.
Кой от двата варианта е по-благоприятен, ако може така да се каже? За началото на юли ми е планът.
Пон Май 29, 2023 3:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 205
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
От х Хубавец през Ортаборун според мен е по-логично.
Пон Май 29, 2023 3:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
То за там е ясно, но целта е да се спи на Балк. рози и оттам да се тръгне. Wink
Пон Май 29, 2023 3:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gollum



Регистриран на: 23 Фев 2011
Мнения: 273
Местожителство: Видин

Мнение Отговорете с цитат
Yan4o написа:
То за там е ясно, но целта е да се спи на Балк. рози и оттам да се тръгне. Wink


От Белите брегове право нагоре и като свърши гората ще се ориеинтираш. Има нещо ,като пътека но се губи в един момент.
Пон Май 29, 2023 3:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Re: Има ли пряка пътека от х.Балкански рози към Костенурката Отговорете с цитат
Yan4o написа:
има една жълта марка, която стига до никъде - към края на горския пояс по Курнадереси и после има някакъв трак

Ако това жълтото го има, после имаш по-малко от километър до пътеката, която е царска и няма как да сбъркаш. Т.е. ако ще има проблем, ще е в началото, докато излезеш от гората. После, ако не е мъгла е лесно. Във всички случаи, след гората, ако ходиш право нагоре все след няколкостотин метра ще излезеш на пътеката. Въпреки това е хувабо да държиш посока вдясно, както е по трака, защото право нагоре си е леко стръмно, а надясно ще енещо като диагонал.
А най пък лесно ще е да идеш на х.В.Левски и от там на отиване по едната пътека, на връщане по другата..
Пон Май 29, 2023 4:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Irha



Регистриран на: 05 Окт 2013
Мнения: 243
Местожителство: БГ

Мнение Отговорете с цитат
Според мен не е необходимо да се качвате до х.Балкански Рози...
Ние след спане на х.Хубавец се качваме по рида Хубавец към вр. Малък Купен или директно на вр.Голям Купен.
Пътеката по рида Хубавец е проследима и без навигация. Минава се край каменен овчарник -там има вода.
Сря Май 31, 2023 9:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kavas



Регистриран на: 28 Май 2015
Мнения: 30
Местожителство: Карлово

Мнение Отговорете с цитат
От Балкански рози жълтата маркировка в гората е добра и пътеката е ок.От дерето има животински пътеки към синята маркировка която подсича билния маршрут . Над теб е Купена така че объркване няма просто ти решаваш посоката.Може към Топалица и от там към Видимския превал, може напрово към Купена по реброто, но е доста стръмно.Може и по синята към Добрила.Може и с качване на билната след Малък купен. Пътеката от Белите брегове към Топалица също е добра. Препоръчвам ги и двете.
Сря Май 31, 2023 5:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря много! Това ме интересуваше - дали са проходими, да не се зачукаме в някой пущиняк. Идеята (засега) е през Топалица към Видимския превал и оттам да хванем билната. И в тоя смисъл, от Белите брегове ми се струва най-прякото. Хубавото е, че варианти има - според времето и настрението Wink .
Сря Май 31, 2023 5:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kavas



Регистриран на: 28 Май 2015
Мнения: 30
Местожителство: Карлово

Мнение Отговорете с цитат
На Топалица ако искате да си съкратите ходенето и не държите да минавате през Кръстците може да тръгнете направо към Купена.Има едни поилки за животни леко в страни от пътеката за Видимския превал където тя прави дъга и хваща към Костенурката. Минавате покрай тях и тръгвате нагоре по улея между Купена и Кръстците. Има много животински пътеки виещи нагоре. Избирате си една и излизате в подножието на първото въже от изток за Купена.
Сря Май 31, 2023 7:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Интересен вариант е това, да видим дали съм разбрал правилно за кое точно място имаш предвид - прилагам снимка на района, снимано от Костенурката (уголемява се при цък):



Улеят, за който ми говориш е този синият ли? А гледайки картата и завоя на пътеката, до който би трябвало да са споменатите поилки, би трябвало да е на височина м/у 1660 и 1680 м? Т.е. най-удачно и най-малко стръмно за подход към Купена ми се струва по маршрута, който съм начертал с жълтото. Или нещо бъркам?


Последната промяна е направена от Yan4o на Чет Юни 01, 2023 3:25 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Юни 01, 2023 11:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Irha



Регистриран на: 05 Окт 2013
Мнения: 243
Местожителство: БГ

Мнение Отговорете с цитат
Янчо не си правете експерименти - терена и наклона не позволяват подобни изпълнения. Ще видите много зор.
Щом Вашата цел е вр.Голям Купен -южно под него има пътека с тръгваща от синята маркировка нагоре към Голям Купен.
Това е проходима пътека по трева и тук там дребни камъни . Ще Ви е по-лесно качването от улея за планински кози...
Не знам как е времето във Варна, ала сега в Централен Балкан е много лошо за подобни преходи.
Чет Юни 01, 2023 12:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
А, спокойно, ние за началото на другия месец го плануваме, но аз обичам да разучавам такива нестандартни варианти. А и човекът (kavas) е от Карлово, предполгам е добре запознат с местните пътеки, за да съветва. Нищо не е на всяка цена, както писах - ще се преценява и на място, според времето и настройката. Smile
Чет Юни 01, 2023 12:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Irha



Регистриран на: 05 Окт 2013
Мнения: 243
Местожителство: БГ

Мнение Отговорете с цитат
От Карлово има доста по-известни планинари в този форум, от които можеш да поискаш актуална информация Very Happy

Що не се попиташ Тихомир Томанов, Христо-Живота или Мартин Петров фотографа?
Чет Юни 01, 2023 1:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kavas



Регистриран на: 28 Май 2015
Мнения: 30
Местожителство: Карлово

Мнение Отговорете с цитат
Няма къде да дам цък Very Happy .Като излезнеш от гората на Топалица тръгваш към водата която е отбелязана точно върху зелената маркировка. Минаваш в ляво от другата чешма ,в ляво от първите камъни които са от 1700м до около 1800м. После съм направил лека серпентина в дясно, минавам между следващите два пасажа отбелязани с камъни и свивайки на ляво излизам на превала между 6 въже и кота 2005. Теренът е добре обозрим. Има нисък ардъч с боровинки и много животински пътеки. Няма нищо притеснително при хубаво време , а се спестява доста трамбоване.
Чет Юни 01, 2023 2:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат

Разбрах!

А снимката, която пуснах в по-предното мнение, не се ли вижда, че пишеш "Няма къде да дам цък" ? Confused
Чет Юни 01, 2023 2:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov