ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
обувки за плаж

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
обувки за плаж
Автор Съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение обувки за плаж Отговорете с цитат
Моля за мнение каква е оптималната обувка за вървене по морски бряг. Става дума за към 10-20 километра в района на Бургас и Черноморец. За един ден. Като гледам по земята освен земя ще има пясък, ситен, едър, чакъл, скали, асфалт. Ще има и газене на плитка морска вода. Обутото не трябва да бие много на очи - туристическите обувки се изключват по тази причина. С джапанки май няма да стане - много са километрите.

Маратонки или сандали? С чорапи или без?

Може въпросът да звучи малко налудничево, ама ако може споделете опит.
Съб Юли 28, 2018 2:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
Най-добре да се ползват чехли тип джапанка. Трябва да се снабдите с лека и точна по номер обувка - за да не се влачат по време на дългото ходене, а да стоят компактно на крака. За точен модел, не мога да кажа, но определено не препоръчвам този тук Последният е с твърда повърхност и образуването на пришки е сигурно. По-скоро трябва да са от по-мека материя, като тези тук. Но вкрайна сметка могат да се изберат и сандали или друг тип обувка като тези, с които да си джапаш на воля колкото километри искаш, да стъпваш, без страх по скали и мидени черупки и рапани. Или по-на кратко - става всяка обувка, стига да си я прежалил и да не ти обива.

_________________
И опитни планинари са загубвали пътя, но "Който не знае на къде е тръгнал, винаги стига другаде" .
Laughing Laughing Laughing
Сър Т.Пратчет
Нед Юли 29, 2018 9:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
95% от времето ще се върви по пясък. Джапанката много лесно събира пясък под горните придържащи ленти и с течение на времето този пясък като шкурка протърква кожата. Затова написах, че не става за дълго ходене при абразивни условия.

В града ходя с едни кларкове, подобни са като модел на мрежестите от твоя линк, но с кожа отгоре. Много леки и удобни. Пробвал съм ги на дълго градско ходене - 130 километра в пет последователни дни без никакъв проблем. Но в града няма пясък и вода.

Затворената обувка ме притеснява с това, че като се напълни с пясък или с вода ще има след това или да джапаш дълго или да спираш за да извадиш водата и пясъка. Затова бях съм се спрял на комбинация от сандали и неопренови чорапи. Обаче докато пишех, говорих по телефона с гмуркащи се хора ползващи неопренови неща. Не казаха нищо лошо за неопрена като материал, но бяха скептични за използването му като класически чорап. Същевременно изразиха категорична подкрепа за мрежестите обувки, като тези от твоя линк. Те имат и много сериозно ценово предимство.

Мисленето продължава. Всякакви мнения са добре дошли.
Нед Юли 29, 2018 10:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
колега, аз предпочитам за подобни цели сандали ("туристически"). имат стабилна подметка и не ти боде през тях ако трябва да вървиш по каменисто, стават и за във водата (нали са с каишки, няма да ги изгубиш както чехлите/джапанките, които пък много се пързалят когато се намокрят). същевременно са отворени и лесно изтръскваш пясък и камачета ако влязат. все пак си важи правилото като за всички обувки - добре е да си ги поносил преди да се емнеш на голям преход с тях..
Нед Юли 29, 2018 7:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
joy_boy написа:
колега, аз предпочитам за подобни цели сандали ("туристически"). имат стабилна подметка и не ти боде през тях ако трябва да вървиш по каменисто, стават и за във водата (нали са с каишки, няма да ги изгубиш както чехлите/джапанките, които пък много се пързалят когато се намокрят). същевременно са отворени и лесно изтръскваш пясък и камачета ако влязат. все пак си важи правилото като за всички обувки - добре е да си ги поносил преди да се емнеш на голям преход с тях..


Като тези ли?

Проба ще има задължително.
Нед Юли 29, 2018 8:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:

Като тези ли?

Проба ще има задължително.

да, от този тип, само че аз не съм носил с бомбе затворени отпред. може би ще е полезно да не ритнеш някой камък примерно, но на мен ми идва излишно малко. то като са затворени отпред, да им сложат и по една мрежичка от страни и те ще си станат маратонки
аз съм ползвал от тази кройка за дейности от сорта на да ида до извънградски плаж с колелото (20-30км, половината през гората), да обикалям по плажовете и горичките из тях, да джапам в плиткото на някоя рекичка като обикалям със спининга и т.н.
а и с тях си изглеждаш като обикновен турист на плажа (или като германски, ако изпънеш едни 3/4ти бели чорапи Smile )
Пон Юли 30, 2018 7:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw, тамън се връщам оттам, където си решил да ходиш. Smile

Бях обут с доста затворени сандали, удобно се чувствах. С тях ходя и в планините на по-леки летни преходи, а също понякога ги използвам вместо обувки за плуване.



Точно този модел едва ли ще откриеш, тъй като е от преди няколко години, но иначе вероятно могат да бъдат намерени и други подобни на пазара.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Юли 31, 2018 3:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov