ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Туризъм и животновъдство
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Туризъм и животновъдство
Автор Съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1495
Местожителство: Хасково

Мнение Туризъм и животновъдство Отговорете с цитат
За две седмици два пъти ми се случва едно и също. Застигам стадо крави по тесен път. Предния път беше в посока хижа "Вихрен". Случвало се е и други години, няма минаване. Отказах се, обърнах и отидох на Белмекен. Вчера се повтори по пътя към Семково. Няколко километра газих торти, настигнах стадото, но пред мен изнервен софиянец с Шкода направо ги разбута и минах след него. Каубоите се хилеха отстрани.
Предните две години под хижа "Вихрен" овчар си прави колиба и кара там цяло лято. Асфалтът беше жълт и със специфична миризма. Rolling Eyes
Едва ли е нормално. Всички искаме да живеем, но трябва ли животните да са на пътя?
Чет Юли 19, 2018 10:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Разбутваш и минаваш, това е начина.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Юли 19, 2018 11:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin Smile не става ясно с кола ли си бил, с колело или пеш. С автомобил като им бибитнеш 2-3 пъти, безотказно действа, бегат встрани.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com

Последната промяна е направена от аngel на Чет Юли 19, 2018 2:57 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Юли 19, 2018 1:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Газенето на торти с колесно ПС е забавно.
Чет Юли 19, 2018 1:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
"Болна тема", основни пътеки в Пирин и Рила са осрани тотално вече n-то лято поред, гледката е ужасна, миризмата - също Evil or Very Mad
Евросубсидии + недобросъвестни скотовъди + нехаещи органи на парк, резерват и т.н. = нелепа, миризлива, настояща картинка Sad
Чет Юли 19, 2018 2:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1389
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
По всички тези места не е ли по-нормално да има животни отколкото хора и хасфалт?

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Юли 19, 2018 3:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Стар, но нерешен проблем Отговорете с цитат
Всяка година едно и също! Стада и крави (с бик!), препречили пътеката. Табуни коне, които серат в Мальовишката река, от която взима вода хижата. Табуни подивели коне на Урдините езера, които се водят "природна забележителност от национално и международно значение". Овце - навсякъде, ама с тях озлобени овчарски кучета. Подобна картина на Пирин. Ясно е, че без животновъдство в националните паркове не може, а вероятно и не бива. Всичко е официално регламентирано: райони, бройки животни... Ето за Пирин (за съжаление не познавам номерата на районите, но местата си личат):

Паша в Национален парк "Пирин" 2018

Конфликът възниква между туристите, които уж са в парк, и животновъдите, за които планината е бащина мера. Дирекцията на Националния парк "Рила" апелира на официалния сайт на Министерството на околната среда и водите за "повишено внимание на животновъдите", за обучени кучета, пастирите да не се отделят от стадата и пр.:

Апел

Иронията тук е, че целта на апела е да защити животните от мечки, а не туристите от бикове и кучета. А и как се следи за спазването на апела? Досега никак. Два пъти са ме гонили бикове, защото овчарят е бил при жена си в селото. Това е практиката, за съжаление.

Специално кошарата под хижа "Вихрен" нарочно е скрита в гората. Уж я няма (защото нарушава правилника на парка), но всички знаят за нея.
Чет Юли 19, 2018 7:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Ако се замислим, стадата са били по планината преди да има туризъм,
преди да стигне нагоре асфалта и преди да има граници на НПаркове.

За високопланинските пасища люти битки са се водели през вековете.
Например – съдбата на кадията убит в Рила – Кадиин гроб,
затова че не е отсъдил право в спора между беличани и якорудчани, кой кои пасища да ползва.

Та, домашните животни са първи ползватели в планината,
много преди на някой да му дойде на ум за туристически преходи и маркировки.

Неведнъж съм се питала, кой вреди повече - добитъкът, който тъпче навсякъде,
замърсява поточета и реки и рови пътеките или този, който е разпънал палатка за да се подслони за няколко часа,
но в нарушение, че е в границата на НПарк?

А и мен ме е страх от кучета и от добитък с рога. Какви „рогати“ спомени имам край Спано поле!
Какви големи кучета, с още по-големи очи, са ни следвали по Пазардеретата! Shocked

А „изобретенията“ по Мозговица – врати на пътеката между клека, които туристите, трябва да отворят,
а после да затворят – за да не слиза стоката надолу по долината.

Да си кажа и аз де, не че виждам решение! Sad

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Чет Юли 19, 2018 8:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Да се разберем правилно... Отговорете с цитат
Писах, че без животновъдство в парковете не може, а вероятно и не бива. Дори всичко е регламентирано - райони, бройки животни... Но какво се получава на практика? Стада без надзор, това е практиката. Табуни изоставени коне, кучета, нападащи без пастирите - това е практиката. Да напомня и за опожарените смрики заради пасищата. Ако се обърнем към историята, и в нея можем да открием всякакви примери. Борисовата градина също е била пасище, за него шопите са се стреляли с жандармите, когато е било решено да се прави парк. Някой може ли да си представи, че днес ще пуснат в гората стада кози от Слатина? Заради палатката може да се изсече клек, да се разхвърлят пластмасови бутилки и да се лови пъстърва, но може и след палатката да не останат никакви следи. Добитъкът нека си пасе, но задължително да бъде придружаван от пастир, който да си озаптява кучетата и бика. Коне без стопанин също са недопустими - оня лапа европейските пари и е дотук. Коняря от Осогово го глобиха 21 000 лева и пак е на печалба. В планината има място за всички, обаче ред няма!
Чет Юли 19, 2018 9:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1389
Местожителство: София

Мнение Който го е страх от мечки ... и други добитъци Отговорете с цитат
Моите уважения ... но който иска ред, да си ходи в градския парк.
Бичета и кона са ме гонили и в НП и просто на планина. Не бягах по различен начин ... а и от гледната ми точка на турист и любител на природата, не виждам разлика между парк и непарк - все си ги искам запазени. По-добре табуни коне и други добитъци, отколкото тълпи хора. С хората идват боклуците, асфалта и постройките.
Еле пък за Урдини - да се оплаче някой за нещо, че нали оттам преминаването е забранено на хора.
Аи ми стана интересно кой от оплакващите се тук отиде да подаде сигнал/оплакване по установеният ред и придружено със съответните доказателства, до съответната администрация регулираща реда и спазването му за съответното място. Интересно ми е от гледната точка на човек, който се жалва в инспектората по образование, комисията по транспорт, районната администрация, мвр ... и за това отпуск и пари.
А и примерът с Борисовата градина - по-добре козички от Слатина, отколкото днешните наркомани, пияници и пе.ераси ... та дали установеният някога ред е за хубаво?

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Юли 20, 2018 10:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
djogobg



Регистриран на: 28 Дек 2016
Мнения: 106

Мнение Отговорете с цитат
Темата започна от един човек който с колата си не може да стигне до хижата, пък в какво прерастна...
По високата планина има "порти" щото от там са минавали с добичетата, има пазар дерета и сума ти други наименования, които идват от животновъдството в последните 400 години. Добитъкът е преди нас там, това е така и няма какво да го гоним. Обаче винаги можем да заобиколим - кравите и биковете не са толкова ентусиазирани да ни гонят, ако им дадем едни 20 метра и минем през клека, е - ще се забавим с 5-10 минути, голяма работа. Кучетата можем също да ги заобикаляме отдалеч - неведнъж съм пресичал река, за да не вляза в територията на кучето - неприятно е, че е без стопанин, ама като мога да заобиколя, що да се бутам в шамарите. Ако няма как да се заобиколят кучетата - хапване или спрей за мечки - ако едното не подейства, другото ги смъква(каракачанките , като се ядосат много, побесняват и си хапят и пастирите, така че и да е там човекът файда няма).
Пет Юли 20, 2018 11:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Личен опит Отговорете с цитат
За какво говорим? За какво отбиване от пътека, която е широка един метър, от едната страна е пропаст, а от другата отвесна скала? Пример: слизане по Урдина река. Стадо крави в индийска нишка, ние с детето (на 3!) също. Разминаването става с отъркване в корема на кравите. За щастие овчарят беше със стадото, а бикът, както му подобава, наблюдаваше от другата страна на реката. А без овчаря? Ти изобщо минавал си по тясна пътека, та ми разправяш как да се провра със самара в клека? Да ти покажа ли снимки на такива места? Прав си за присъствието на добитъка - връх Дамга е само един от "доказателствените" топоними, но хич не си прав за слободията на пастирите!
Пет Юли 20, 2018 12:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
баир_будала



Регистриран на: 22 Сеп 2012
Мнения: 252

Мнение ------------ Отговорете с цитат
в Странджа нямало било казват опасност да си изцапаме лачените ботушки

_________________
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Пет Юли 20, 2018 3:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Ред трябва в тази държава Отговорете с цитат
Животните трябва да са в зоологическата градина, рибите по аквариумите, поповете в манастирите и църквите. А то всеки щъка като свободен електрон. На всичкото отгоре и Емо Чолаков не се спря с тези дъждове и грамотевици. За маркировката да не говорим... Laughing

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пет Юли 20, 2018 8:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1495
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте!
Пак се замотах из Пирин и не бях видял какви сте ги написали след мен.
Самият аз се опитах да не бъда краен, знаейки, че всеки иска планината за себе си - туристи, скиори, говедари, зелени....
Впечатление ми направи следният израз:
"Еле пък за Урдини - да се оплаче някой за нещо, че нали оттам преминаването е забранено на хора".
Да, знам, че Урдиният е със някакъв особен статут, нещо като умишлено изоставен, нещо като по-добро от резерват. Но звучи смешно. Значи туристите сме хора /благодаря/ а краварите, конярите и пр..., дето гледат там животни за сметка на статута не са? Звучи като рекламата на филма за търсенето на корените на българския род: "ще стигнам там, дето човешки крак не е стъпвал". Сякаш българите произхождаме от конете.

Ангеле, с кола бях. Дай ми леценза за твоя клаксон, че Волво са конструирали "бибитка", дето не ги притеснява.

В сряда изчезвам пак към високото. Ако не отговоря на някого, не е от високомерие. Laughing
Нед Юли 22, 2018 10:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov